Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Survey CC1 - April 16
 

Daily News


 

May 7/11 15:00 pm - 4 days of Dunkerque: Stages 3, 4 and Final GC


Posted by Editoress on 05/7/11
 

Results from the final 2 stages of the 4 days of Dunkerque in France

 

Stage 3 (May 6th): Caudry to Le Cateau-Cambresis, 171.2 Km
1 Marcel Kittel (Ger) Skil-Shimano 3:46:49
2 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ
3 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team
4 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
5 Giacomo Nizzolo (Ita) Team Leopard-Trek
6 Aidis Kruopis (Ltu) Landbouwkrediet
7 Michele Merlo (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
8 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La mondiale
9 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller
10 Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet
11 Maxime Vantomme (Bel) Katusha Team
12 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar
13 Stefano Borchi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
14 Julien Vermote (Bel) Quick Step Cycling Team
15 Leonardo Duque (Col) Cofidis le Crédit en Ligne
16 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar
17 Cyril Lemoine (Fra) Saur-Sojasun
18 Mathieu Drujon (Fra) Big Mat - Auber 93
19 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
20 Luke Roberts (Aus) Saxo Bank SunGard
21 Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil - DCM Procycling Team
22 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team
23 Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano
24 Zdenek Stybar (Cze) Quick Step Cycling Team
25 Mathieu Claude (Fra) Team Europcar
26 Steven Caethoven (Bel) Veranda's Willems-Accent
27 Rony Martias (Fra) Saur-Sojasun
28 Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis le Crédit en Ligne
29 Frederique Robert (Bel) Quick Step Cycling Team
30 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
31 Pierrick Fédrigo (Fra) FDJ
32 Kevin De Weert (Bel) Quick Step Cycling Team
33 Mickaël Delage (Fra) FDJ
34 Joost Posthuma (Ned) Team Leopard-Trek
35 Said Haddou (Fra) Team Europcar
36 Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank SunGard
37 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil - DCM Procycling Team
38 Jurgen Van Goolen (Bel) Veranda's Willems-Accent
39 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
40 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil - DCM Procycling Team
41 Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet
42 James Van Landschoot (Bel) Veranda's Willems-Accent
43 Stéphane Poulhies (Fra) Saur-Sojasun
44 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller
45 Tristan Valentin (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
46 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur-Sojasun
47 Martin Elmiger (Sui) AG2R La mondiale
48 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil - DCM Procycling Team
49 Anthony Geslin (Fra) FDJ
50 Martin Mortensen (Den) Team Leopard-Trek
51 Thierry Hupond (Fra) Skil-Shimano
52 Kristof Goddaert (Bel) AG2R La mondiale
53 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La mondiale
54 Niki Terpstra (Ned) Quick Step Cycling Team
55 Dominique Rollin (Can) FDJ
56 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole
57 Remi Cusin (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
58 Arnaud Labbe (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
59 Andy Cappelle (Bel) Quick Step Cycling Team
60 Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller
61 Frédéric Guesdon (Fra) FDJ
62 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
63 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller
64 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
65 Bram Schmitz (Ned) Veranda's Willems-Accent
66 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La mondiale
67 Federico Rocchetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
68 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet
69 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet
70 Marco Bandiera (Ita) Quick Step Cycling Team
71 Jimmy Casper (Fra) Saur-Sojasun
72 Matthieu Sprick (Fra) Skil-Shimano
73 Grégory Habeaux (Bel) Veranda's Willems-Accent
74 Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 93
75 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet
76 Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet
77 Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil - DCM Procycling Team
78 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93
79 Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
80 Julien El Fares (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
81 Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team
82 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole
83 Luca Paolini (Ita) Katusha Team
84 Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93
85 Denis Flahaut (Fra) Roubaix Lille Metropole
86 Martin Pedersen (Den) Team Leopard-Trek
87 Stijn Vandenbergh (Bel) Katusha Team
88 Santo Anza (Ita) Vacansoleil - DCM Procycling Team all s.t.
89 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team 0:29
90 Jean-Lou Paiani (Fra) Saur-Sojasun 0:37
91 Sylvain Georges (Fra) Big Mat - Auber 93 0:52
92 Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93 1:33
93 Mitchell Docker (Aus) Skil-Shimano 1:35
94 William Clarke (Aus) Team Leopard-Trek
95 Giuseppe De Maria (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
96 Julien Fouchard (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
97 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Quick Step Cycling Team
98 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
99 Ruslan Pidgorny (Ukr) Vacansoleil - DCM Procycling Team
100 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller all s.t.
101 Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 1:50
102 Mads Christensen (Den) Saxo Bank SunGard
103 Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
104 Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole
105 Adrien Petit (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
106 Dominique Cornu (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
107 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar
108 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar
109 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
110 Vladimir Isaychev (Rus) Katusha Team
111 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller
112 Benoît Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole
113 Gian Luca Maggiore (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
114 Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller
115 Filippo Baggio (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
116 Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
117 Sven Van Den Houte (Bel) Veranda's Willems-Accent
118 Juan Jose Haedo (Arg) Saxo Bank SunGard
119 Thomas Damuseau (Fra) Skil-Shimano
120 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller
121 Steve Houanard (Fra) AG2R La mondiale
122 Anthony Ravard (Fra) AG2R La mondiale
123 Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole
124 Arnaud Coyot (Fra) Saur-Sojasun all s.t.
125 Yoann Offredo (Fra) FDJ 1:57
126 Roger Kluge (Ger) Skil-Shimano 3:21
127 Anders Lund (Den) Team Leopard-Trek 3:28
128 Dieter Cappelle (Bel) Veranda's Willems-Accent 4:55
129 Thomas Vernaeckt (Bel) Veranda's Willems-Accent s.t.
130 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole 6:25
131 Arnaud Molmy (Fra) Big Mat - Auber 93 s.t.
132 Alexandre Geniez (Fra) Skil-Shimano 8:36
133 Cyril Bessy (Fra) Saur-Sojasun
134 Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank SunGard
135 Kris Boeckmans (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator all s.t.
DNF Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet
DNS Nick Nuyens (Bel) Saxo Bank SunGard
DNS Jonas Jorgensen (Den) Saxo Bank SunGard
DNS Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
 
Stage 4: Hazebrouck to Cassel, 189.6 Km
1 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 4:52:50
2 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller at 1:43
3 Zdenek Stybar (Cze) Quick Step Cycling Team
4 Pierrick Fédrigo (Fra) FDJ
5 Thierry Hupond (Fra) Skil-Shimano
6 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil - DCM Procycling Team all s.t.
7 Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet 1:58
8 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 2:03
9 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
10 Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93 both s.t.
11 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole 2:05
12 Mickaël Delage (Fra) FDJ
13 Mathieu Drujon (Fra) Big Mat - Auber 93
14 Niki Terpstra (Ned) Quick Step Cycling Team
15 Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet
16 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller
17 Kristof Goddaert (Bel) AG2R La mondiale
18 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil - DCM Procycling Team
19 Dominique Cornu (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
20 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller
21 Kevin De Weert (Bel) Quick Step Cycling Team
22 Mads Christensen (Den) Saxo Bank SunGard
23 Martin Mortensen (Den) Team Leopard-Trek
24 Sylvain Georges (Fra) Big Mat - Auber 93
25 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil - DCM Procycling Team all s.t.
26 James Van Landschoot (Bel) Veranda's Willems-Accent 2:14
27 Martin Elmiger (Sui) AG2R La mondiale 2:31
28 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole 2:47
29 Cyril Lemoine (Fra) Saur-Sojasun s.t.
30 Julien El Fares (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne 2:57
31 Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller s.t.
32 Stijn Vandenbergh (Bel) Katusha Team 3:30
33 Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil - DCM Procycling Team 4:52
34 Anthony Geslin (Fra) FDJ 5:42
35 Luca Paolini (Ita) Katusha Team 5:57
36 Joost Posthuma (Ned) Team Leopard-Trek 7:13
37 Martin Pedersen (Den) Team Leopard-Trek
38 Ruslan Pidgorny (Ukr) Vacansoleil - DCM Procycling Team both s.t.
39 Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 7:56
40 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 8:02
41 Stéphane Poulhies (Fra) Saur-Sojasun 9:15
42 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller 9:29
43 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar
44 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar both s.t.
45 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La mondiale 9:31
46 Frédéric Guesdon (Fra) FDJ 11:39
47 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La mondiale
48 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
49 Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank SunGard
50 William Clarke (Aus) Team Leopard-Trek
51 Vladimir Isaychev (Rus) Katusha Team
52 Federico Rocchetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
53 Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis le Crédit en Ligne
54 Marcel Kittel (Ger) Skil-Shimano
55 Alexandre Geniez (Fra) Skil-Shimano
56 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet all s.t.
57 Maxime Vantomme (Bel) Katusha Team 14:19
58 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
59 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team
60 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet
61 Steven Caethoven (Bel) Veranda's Willems-Accent all s.t.
62 Matthieu Sprick (Fra) Skil-Shimano 17:20
63 Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet 17:43
64 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Quick Step Cycling Team 21:29
65 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team
66 Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank SunGard
67 Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
68 Tristan Valentin (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
69 Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano
70 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
71 Mitchell Docker (Aus) Skil-Shimano
72 Arnaud Labbe (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
73 Julien Vermote (Bel) Quick Step Cycling Team
74 Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller
75 Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole
76 Grégory Habeaux (Bel) Veranda's Willems-Accent
77 Mathieu Claude (Fra) Team Europcar
78 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller
79 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
80 Kris Boeckmans (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator all s.t.
81 Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 23:14
82 Rony Martias (Fra) Saur-Sojasun s.t.
83 Jimmy Casper (Fra) Saur-Sojasun 23:15
84 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar
85 Juan Jose Haedo (Arg) Saxo Bank SunGard
86 Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil - DCM Procycling Team
87 Anders Lund (Den) Team Leopard-Trek
88 Jurgen Van Goolen (Bel) Veranda's Willems-Accent
89 Steve Houanard (Fra) AG2R La mondiale
90 Stefano Borchi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia all s.t.
91 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ 28:07
92 Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team
93 Santo Anza (Ita) Vacansoleil - DCM Procycling Team
94 Gian Luca Maggiore (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
95 Julien Fouchard (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
96 Dieter Cappelle (Bel) Veranda's Willems-Accent
97 Sven Van Den Houte (Bel) Veranda's Willems-Accent
98 Bram Schmitz (Ned) Veranda's Willems-Accent
99 Remi Cusin (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
100 Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93
101 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93
102 Filippo Baggio (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
103 Dominique Rollin (Can) FDJ
104 Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
105 Leonardo Duque (Col) Cofidis le Crédit en Ligne
106 Jean-Lou Paiani (Fra) Saur-Sojasun
107 Frederique Robert (Bel) Quick Step Cycling Team
108 Said Haddou (Fra) Team Europcar
109 Giuseppe De Maria (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
110 Cyril Bessy (Fra) Saur-Sojasun
111 Adrien Petit (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
112 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole
113 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller
114 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur-Sojasun
115 Marco Bandiera (Ita) Quick Step Cycling Team
116 Roger Kluge (Ger) Skil-Shimano
117 Andy Cappelle (Bel) Quick Step Cycling Team
118 Giacomo Nizzolo (Ita) Team Leopard-Trek
119 Denis Flahaut (Fra) Roubaix Lille Metropole
120 Michele Merlo (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia all s.t.
DNF Romain Lemarchand (Fra) AG2R La mondiale
DNF Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team
DNF Luke Roberts (Aus) Saxo Bank SunGard
DNF Yoann Offredo (Fra) FDJ
DNF Arnaud Coyot (Fra) Saur-Sojasun
DNF Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar
DNF Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet
DNF Aidis Kruopis (Ltu) Landbouwkrediet
DNF Thomas Damuseau (Fra) Skil-Shimano
DNF Arnaud Molmy (Fra) Big Mat - Auber 93
DNF Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 93
DNF Benoît Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole
DNF Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole
DNS Anthony Ravard (Fra) AG2R La mondiale
DNS Thomas Vernaeckt (Bel) Veranda's Willems-Accent
 
Final GC
1 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 16:42:42
2 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller at 1:50
3 Zdenek Stybar (Cze) Quick Step Cycling Team 1:52
4 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil - DCM Procycling Team 1:56
5 Pierrick Fédrigo (Fra) FDJ
6 Thierry Hupond (Fra) Skil-Shimano both s.t.
7 Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet 2:08
8 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil - DCM Procycling Team 2:13
9 Mickaël Delage (Fra) FDJ 2:15
10 Kevin De Weert (Bel) Quick Step Cycling Team
11 Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93 both s.t.
12 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole 2:16
13 Kristof Goddaert (Bel) AG2R La mondiale
14 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator both s.t.
15 Niki Terpstra (Ned) Quick Step Cycling Team 2:17
16 Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet 2:18
17 Mathieu Drujon (Fra) Big Mat - Auber 93
18 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole
19 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller all s.t.
20 Martin Elmiger (Sui) AG2R La mondiale 2:44
21 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil - DCM Procycling Team 2:45
22 Martin Mortensen (Den) Team Leopard-Trek 2:51
23 James Van Landschoot (Bel) Veranda's Willems-Accent 2:54
24 Cyril Lemoine (Fra) Saur-Sojasun 3:00
25 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole s.t.
26 Sylvain Georges (Fra) Big Mat - Auber 93 3:37
27 Julien El Fares (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne 3:46
28 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller 3:53
29 Stijn Vandenbergh (Bel) Katusha Team 4:10
30 Mads Christensen (Den) Saxo Bank SunGard 4:35
31 Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller 5:00
32 Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil - DCM Procycling Team s.t.
33 Anthony Geslin (Fra) FDJ 6:13
34 Dominique Cornu (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 6:16
35 Luca Paolini (Ita) Katusha Team 6:57
36 Joost Posthuma (Ned) Team Leopard-Trek 7:53
37 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 8:11
38 Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 8:29
39 Ruslan Pidgorny (Ukr) Vacansoleil - DCM Procycling Team 9:27
40 Stéphane Poulhies (Fra) Saur-Sojasun 9:28
41 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar 9:42
42 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller s.t.
43 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La mondiale 10:11
44 Marcel Kittel (Ger) Skil-Shimano 11:16
45 Frédéric Guesdon (Fra) FDJ 11:51
46 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La mondiale 11:52
47 Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank SunGard
48 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ both s.t.
49 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 11:59
50 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet 12:14
51 Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis le Crédit en Ligne 12:19
52 Federico Rocchetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia s.t.
53 Martin Pedersen (Den) Team Leopard-Trek 13:14
54 Vladimir Isaychev (Rus) Katusha Team 14:18
55 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team 14:32
56 Steven Caethoven (Bel) Veranda's Willems-Accent
57 Maxime Vantomme (Bel) Katusha Team
58 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet all s.t.
59 Matthieu Sprick (Fra) Skil-Shimano 17:33
60 William Clarke (Aus) Team Leopard-Trek 19:15
61 Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet 20:36
62 Mathieu Claude (Fra) Team Europcar 21:36
63 Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano 21:42
64 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
65 Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller
66 Julien Vermote (Bel) Quick Step Cycling Team
67 Tristan Valentin (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne all s.t.
68 Arnaud Labbe (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne 22:09
69 Grégory Habeaux (Bel) Veranda's Willems-Accent s.t.
70 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 22:10
71 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team 22:11
72 Mitchell Docker (Aus) Skil-Shimano 23:17
73 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar s.t.
74 Rony Martias (Fra) Saur-Sojasun 23:27
75 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar 23:28
76 Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil - DCM Procycling Team
77 Jimmy Casper (Fra) Saur-Sojasun
78 Jurgen Van Goolen (Bel) Veranda's Willems-Accent all s.t.
79 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller 23:32
80 Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole s.t.
81 Stefano Borchi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 23:52
82 Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 23:59
83 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Quick Step Cycling Team 24:18
84 Steve Houanard (Fra) AG2R La mondiale s.t.
85 Anders Lund (Den) Team Leopard-Trek 27:23
86 Giacomo Nizzolo (Ita) Team Leopard-Trek 28:16
87 Leonardo Duque (Col) Cofidis le Crédit en Ligne 28:19
88 Michele Merlo (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 28:20
89 Frederique Robert (Bel) Quick Step Cycling Team
90 Said Haddou (Fra) Team Europcar
91 Dominique Rollin (Can) FDJ
92 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93
93 Marco Bandiera (Ita) Quick Step Cycling Team all s.t.
94 Remi Cusin (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne 28:44
95 Bram Schmitz (Ned) Veranda's Willems-Accent 28:47
96 Denis Flahaut (Fra) Roubaix Lille Metropole s.t.
97 Juan Jose Haedo (Arg) Saxo Bank SunGard 28:53
98 Jean-Lou Paiani (Fra) Saur-Sojasun 28:57
99 Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93 29:53
100 Julien Fouchard (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne 29:55
101 Adrien Petit (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne 30:10
102 Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
103 Filippo Baggio (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia both s.t.
104 Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank SunGard 30:18
105 Giuseppe De Maria (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 30:22
106 Sven Van Den Houte (Bel) Veranda's Willems-Accent 30:37
107 Kris Boeckmans (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 30:45
108 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ 32:04
109 Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 32:59
110 Andy Cappelle (Bel) Quick Step Cycling Team 34:05
111 Santo Anza (Ita) Vacansoleil - DCM Procycling Team 34:08
112 Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team s.t.
113 Dieter Cappelle (Bel) Veranda's Willems-Accent 34:55
114 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur-Sojasun 35:42
115 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole 35:51
116 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller 35:58
117 Gian Luca Maggiore (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia s.t.
118 Roger Kluge (Ger) Skil-Shimano 37:27
119 Alexandre Geniez (Fra) Skil-Shimano 37:57
120 Cyril Bessy (Fra) Saur-Sojasun 42:44

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login