Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

May 12/11 16:23 pm - Rhne-Alpes Isre: Stage 1


Posted by Editoress on 05/12/11
 

Results from today's Rhône-Alpes Isère Tour in France

Stage 1: Vaulx-Milieu to St.-Savin, 156km
1 Sylvain Georges (Fra) Big Mat - Auber 93 3:50:57
2 Gaetan Bille (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole at s.t.
3 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 0:02
4 Frederik Wilmann (Nor) Joker Merida s.t.
5 Marc Goos (Ned) Rabobank Continental Team 0:05
6 Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
7 Daniel Foder (Den) Glud & Marstrand - LRO
8 Clément Bourgoin (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme
9 Jonathan Fumeaux (Sui) Atlas Personal
10 Lasse Bochmann (Den) Glud & Marstrand - LRO
11 Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
12 Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal
13 Christer Rake (Nor) Joker Merida
14 Herberts Pudans (Lat) SCO Dijon Team Lapierre
15 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
16 Luka Mezgec (Slo) Sava
17 Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 93
18 Olivier Daan (Ned) Rabobank Continental Team
19 Lorents Ola Aasvold (Nor) Plussbank Cervelo
20 Yohan Cauquil (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
21 Thomas Lebas (Fra) Avc Aix-En-Provence
22 Bjørn Tore Nilsen Hoem (Nor) Plussbank Cervelo
23 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller all s.t.
24 Sébastien Reichenbach (Sui) Atlas Personal 0:22
25 Sébastien Ivars (Fra) VC Caladois 0:24
26 Nicky Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team
27 Thomas Vedel Kvist (Den) Glud & Marstrand - LRO
28 Adrien Bonnefoy (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme
29 Sébastien Joly (Fra) Saur - Sojasun
30 Gilles Devillers (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole all s.t.
31 Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Merida 0:26
32 Blaise Sonnery (Fra) VC Caladois
33 Stian Remme (Nor) Joker Merida
34 Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun
35 Jérémy Roy (Fra) FDJ
36 David Rosch (Ger) Atlas Personal
37 Christian Poos (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
38 Joël Zangerle (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
39 Damien Cigolotti (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme
40 Kévin Pigaglio (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme
41 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller
42 Benoît Luminet (Fra) CR4C Roanne
43 Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida
44 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller
45 Niki Ostergaard (Den) Glud & Marstrand - LRO
46 Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille all s.t.
47 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team 0:35
48 Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93 0:36
49 Sébastien Hoareau (Fra) VC Caladois
50 Arnaud Gerard (Fra) FDJ
51 Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
52 Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93 all s.t.
53 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ 0:51
54 Julien Viennot (Fra) Chambery Cyclisme Formation s.t.
55 Fabio Polazzi (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 1:02
56 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller 1:10
57 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team 1:16
58 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun 1:20
59 Pierre Bourlot (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin 1:35
60 Vladimir Kerkez (Slo) Sava 1:38
61 Vegard Robinson Bugge (Nor) Joker Merida
62 Ludovic Mottet (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
63 Jérôme Mainard (Fra) CR4C Roanne
64 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
65 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar all s.t.
66 Pierre-Luc Perrichon (Fra) SCO Dijon Team Lapierre 1:42
67 Jules Pijourlet (Fra) Chambery Cyclisme Formation 1:43
68 Jérémy Bescond (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin
69 Thomas Girard (Fra) Chambery Cyclisme Formation 1:47
70 Rudy Lesschaeve (Fra) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 1:48
71 Sondre Moen Hurum (Nor) Plussbank Cervelo
72 Romain Ramier (Fra) Avc Aix-En-Provence
73 Laurent Beuret (Sui) Atlas Personal all s.t.
74 Christopher Juul-Jensen (Den) Glud & Marstrand - LRO 1:51
75 Jon Anders Grondahl (Nor) Plussbank Cervelo
76 Jimmy Raibaud (Fra) CR4C Roanne
77 Sam Lindsay (Ned) Team Vulco - Vaulx en Velin all s.t.
78 Rudy Rouet (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 1:55
79 Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93
80 Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller
81 Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun all s.t.
82 Melvin Rulliere (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme 2:48
83 Jesper Asselman (Ned) Rabobank Continental Team
84 Guillaume Dessibourg (Sui) Atlas Personal both s.t.
85 Nik Burjek (Slo) Sava 3:00
86 Yves Mercier (Fra) SCO Dijon Team Lapierre s.t.
87 Fabien Alazard (Fra) VC Caladois 3:21
88 Toms Skujins (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille 3:24
89 Daniel Diaz (Arg) Velo-Club La Pomme Marseille s.t.
90 Niklas Aakvik (Nor) Plussbank Cervelo 3:25
91 Grégory Hugentobler (Sui) Chambery Cyclisme Formation 3:41
92 Vincent Canard (Fra) VC Caladois 4:30
93 Tony Hurel (Fra) Team Europcar 4:46
94 Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 5:04
95 Benjamin Olivier (Fra) VC Caladois s.t.
96 Gasper Svab (Slo) Sava 5:05
97 Troels Ronning Vinther (Den) Glud & Marstrand - LRO
98 Oystein Stake Laengen (Nor) Plussbank Cervelo
99 Aymeric Brunet (Fra) CR4C Roanne
100 Axel Gagliardi (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin
101 Philippe Legrand (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
102 Nico Schneider (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
103 Arnaud Courteille (Fra) FDJ
104 Jure Zrimsek (Slo) Sava all s.t.
105 Cédric Pineau (Fra) FDJ 6:58
106 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
107 Nejc Bester (Slo) Sava
108 Alexandre Mercier (Sui) Team Vulco - Vaulx en Velin
109 Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun
110 Stuart Wight (Can) CR4C Roanne all s.t.
111 Reijo Puhm (Est) CR4C Roanne 7:25
112 Nicolas Galvez (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin
113 Guillaume Le Floch (Fra) Team Europcar both s.t.
114 Aurelien Ribet (Fra) Avc Aix-En-Provence 10:54
115 Antoine Lavieu (Fra) Avc Aix-En-Provence
116 Fréderic Brun (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme
117 Raphaël Tapella (Fra) Avc Aix-En-Provence
118 Christophe Laborie (Fra) Saur - Sojasun all s.t.
119 Romain Fondard (Fra) SCO Dijon Team Lapierre 15:00
120 Sylvain Calzati (Fra) Bretagne - Schuller
DNF Florian Legrandois (Fra) Chambery Cyclisme Formation
DNF Nicolas Queyranne (Fra) Avc Aix-En-Provence
DNF David Giraud (Fra) Chambery Cyclisme Formation


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login