Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

May 15/11 15:51 pm - Ore Crusher XC results


Posted by Editoress on 05/15/11
 

Results from the Ore Crusher XC MTB race held in Squamish BC on May 14. The event was sponsored by Republic Bicycles .

 

45km
1 Neal Kindree (Can) Nativo Concept / Devinci- Male Elite 1:51:20.4
2 Marty Lazarski (Can) Nativo Concept / Devinci - Male Elite 1:51:39.7
3 Ricky Federau (Can) Nativo Concept / Devinci - Male Elite 1:54:35.9
4 Colin Kerr (Can) Rocky Mountain Factory Team - Male Elite 1:55:00.2
5 Kevin Calhoun (Can) Rocky Mountain - Male Elite 1:56:01.7
6 Quinn Moberg (Can) Team Squamish - Male 14-20 1:57:45.3
7 Michael Robinson (Can) Ind - Male Elite 1:59:46.8
8 Michael Pruner (Can) Different Bikes - Male Elite 2:00:27.7
9 Greg Day (Can) Rocky Mountain Factory Team - Male Elite 2:00:50.9
10 Dwayne Kress (Can) Ind - Male 40-44 2:01:07.5
11 Olivier Gendron (Can) Tantalus Bike Shop - Male 30-34 2:01:24.9
12 Wai-Ben Wong (Can) Ind - Male Elite 2:04:55.9
13 Michael Boehm (Can) Rocky Mountain - Male 35-39 2:04:56.0
14 Matteo Abel (Can) Ind - Male 40-44 2:04:56.2
15 David Kvick (Can) Rocky Mountain - Differen - Male 45-49 2:05:40.5
16 Ted Russo (Can) SBCBVTICycles - Male 50-54 2:05:41.0
17 Nicholas Bruce (Can) CorsaCycles/TeamSqua - Male 14-20 2:05:50.9
18 Carsten Ivany (Can) Velocity Cycles - Male 30-34 2:07:47.7
19 Matthew Drown (Can) Daryl-Evans, Rocky M - Male 35-39 2:07:52.0
20 Carl Goldstraw (Can) Onatah Coffee - Male 40-44 2:09:29.1
21 Tim Graversen (Can) Me - Male Elite 2:10:30.3
22 Jordan Tesluk (Can) Stella the Dog - Male 35-39 2:10:40.5
23 Sheldon Orr (Can) Daryl-Evans racing - Male 50-54 2:11:13.5
24 Ryan Newsome (Can) Local Ride Racing - Male 35-39 2:11:26.5
25 Kris Yip (Can) Cyclelogic/Cannondal - Male Elite 2:12:50.3
26 Brandi Heisterman (Can) Team Whistler - Female Elite 2:13:34.5
27 Darcy O'Connor (Can) Rocky Mountain Bikes - Male 30-34 2:16:17.6
28 Kalle Karu (Can) Ind - Male 40-44 2:16:21.6
29 James Birkenbuel (USA) Alki/Rubicon Racing - Male 35-39 2:16:32.7
30 Sam Bowerman (Can) Team Squamish - Male 14-20 2:17:22.9
31 Rua Read (Can) CORSA - Female 40-44 2:17:32.7
32 Graham Henderson (Can) West Coast Racing - Male 45-49 2:17:58.8
33 Simon Blythe (Can) Ind - Male 35-39 2:18:08.2
34 Jean-Philippe Boulais (Can) Whistler Team - Male 30-34 2:18:17.4
35 Peter Kopic (Can) Syndicate Industries - Male Elite 2:18:19.8
36 Dominik Hug (Sui) www.bikeschule-olten - Male 20-29 2:18:35.6
37 James Panozzo (Can) Lynn Valley Bikes - Male 14-20 2:18:38.2
38 Mike Rauch (Can) Life Cycles / Wentin - Male 35-39 2:18:56.0
39 Peter Henderson (Can) Ind - Male 40-44 2:19:15.1
40 Brent Hambleton (Can) Ind - Male 40-44 2:20:00.2
41 Matthew Clough (Can) Interact Constructio - Male 14-20 2:20:13.2
42 David Roulston (Can) Ind - Male 20-29 2:20:19.4
43 Michael Wilson (Can) Darl-Evans Racing - Male 40-44 2:21:44.2
44 Rhys Verner (Can) Team Squamish - Male 14-20 2:22:10.7
45 Dale Ewanchook (Can) Ind - Male 45-49 2:22:11.0
46 Greg Heyes (Can) Ind - Male 50-54 2:22:53.9
47 Cathy Zeglinski (Can) NorthlandsMedicalClinic - Female 45-49 2:22:59.5
48 Mike Murphy (Can) Steed Cycles - Male 40-44 2:23:00.7
49 Drew Hemmingson (Can) Ind - Male 45-49 2:23:40.7
50 Jan Toom (Can) Ind - Male 45-49 2:24:32.0
51 Richard Boase (Can) Ryders Eyewear - Male 45-49 2:24:35.7
52 Declan Wolfe (Can) Daryl-Evans Racing - Male 45-49 2:24:58.7
53 Leggatt Ken (Can) Team Squamish - Male 35-39 2:25:08.2
54 Jereomy Pelletier (Can) victoria cycling academy - Male 14-20 2:25:08.5
55 Thomas Doyle (Can) SORCA - Male 14-20 2:25:28.5
56 Michael Genovese (Can) Team Squamish - Male 45-49 2:27:08.5
57 Daniel Hennigar (Can) Ind - Male 14-20 2:27:13.9
58 Christian Molholm (Can) Ind - Male 30-34 2:27:28.5
59 Brad Martyn (Can) West Coast Racing - Male 30-34 2:27:30.0
60 Niall Pinder (Can) different bikes - Male 30-34 2:27:47.7
61 Bruce Dierick (Can) Team Squamish - Male 40-44 2:27:54.8
62 Sam Morris (Can) Sumallo - Male 14-20 2:27:59.1
63 Luke Di Marzo (Can) Ind - Male 14-20 2:29:03.9
64 Stuart Bestbier (Can) Ind - Male 40-44 2:29:04.1
65 Dave Collins (Can) Ind - Male 30-34 2:29:31.9
66 Allistair Clegg (Can) Ind - Male 40-44 2:29:34.4
67 Glenn Eleiter (Can) Ind - Male 45-49 2:29:40.9
68 Rick Crema (Can) Ind - Male 40-44 2:29:42.8
69 Mark Isaacs (Can) Ind - Male 30-34 2:29:46.2
70 Alex Capon (Can) Ind - Male 30-34 2:30:28.5
71 Patrick Skinner (Can) Ind - Male 40-44 2:31:15.5
72 Wayne Smith (Can) Republic Bicycles - Male 50-54 2:31:24.4
73 Peter Weiland (Can) Ind - Male 40-44 2:31:31.1
74 Tobin Mccallum (Can) Ind - Male 40-44 2:31:35.9
75 Marko Toijanen (Can) Ind - Male 30-34 2:31:58.7
76 Austin Reith (Can) WORCA - Male 14-20 2:32:10.9
77 Lauren Rosser (Can) Team Squamish/Commencal Young Guns - Female 14-20 2:32:27.5
78 Magnus Collander (USA) Fairhaven Bike Club - Male 45-49 2:32:44.1
79 Martin Riis (Can) Ind - Male 35-39 2:32:44.4
80 Jonathan Chester (Can) Ind - Male 40-44 2:32:59.0
81 Brad Kreitz (Can) Ind - Male 45-49 2:32:59.4
82 Graeme Lister (Can) Ind - Male 45-49 2:33:50.8
83 Glade Schoenfeld (Can) Ind - Male 40-44 2:34:38.1
84 Ron Rillorta (Can) Ind - Male 35-39 2:35:05.7
85 Mike Conway (Can) Ind - Male 30-34 2:35:18.5
86 Linda Robichaud (Can) Team Whistler - Female Elite 2:35:39.6
87 Mads Aaboe (Can) Danish Clowns - Male 30-34 2:35:44.7
88 Rock Castrillo (Can) Ind - Male 35-39 2:36:01.5
89 Denys Jones (Can) Sunshine Coast Cyclists - Male 50-54 2:36:25.7
90 Nick Varey (Can) Ind - Male 35-39 2:39:18.8
91 Eric Stromerson (USA) Ind - Male 45-49 2:40:18.6
92 Adrian Armstrong (Can) Ind - Male 35-39 2:40:21.2
93 Ethan Toom (Can) Team Squamish - Male 14-20 2:40:35.6
94 Ryan Chamberlain (Can) Ind - Male 30-34 2:45:09.6
95 Malcolm Deasley (Can) Ind - Male 50-54 2:45:27.3
96 David Thornhill (Can) Team whistler - Male 60-69 2:46:59.2
97 Colin Knudsen (Can) Ind - Male 20-29 2:47:15.8
98 Catherine Gendron (Can) Ind - Female 30-34 2:47:41.8
99 Bobbi Douglas (Can) Ind - Female 14-20 2:48:44.8
100 Barry Bereziak (Can) Ind - Male 40-44 2:49:37.5
101 Ken McDowell (Can) Ind - Male 45-49 2:51:31.4
102 Michael Kilby (Can) Team Squamish - Male 14-20 2:52:10.2
103 Jeff Cooke (Can) Ind - Male 45-49 2:54:19.8
104 Mitchel Perepalkin (Can) Ind - Male 30-34 2:55:25.3
105 Keith Mollett (Can) Ind - Male 40-44 2:56:31.0
106 Stacey Spiers (Can) Ind - Female 40-44 2:56:32.7
107 Sarah Greenwood (Can) Ind - Female 35-39 2:56:53.5
108 David Towert (Can) Taglocity - Male 45-49 2:57:25.7
109 Mikayla Martin (Can) Dad - Female 14-20 2:57:34.8
110 Erin Meggait (Can) Ind - Female 20-29 2:58:00.0
111 Simon Chester (Can) Ind - Male 35-39 2:59:40.8
112 Barb Cooke (Can) Ind - Female 45-49 3:00:00.4
113 Martin White (Can) Twongo , RTown , WMH - Male 50-54 3:00:16.3
114 Connor Haberl (Can) CrossFit Squamish - Male 14-20 3:01:41.4
115 Guy Thomas (Can) Ind - Male 45-49 3:01:47.9
116 Jeff Fielding (Can) Ind - Male 40-44 3:03:46.2
117 Ian Reith (Can) Marmots - Male 50-54 3:04:08.8
118 Crystal Lambert (Can) Muddbunnies Inc - Female 30-34 3:07:43.0
119 Jennifer Schoenfeld (Can) Ind - Female 35-39 3:14:07.6
120 Glenn James (Can) Ind - Male 45-49 3:15:11.6
121 Daniel Owen (Can) Ind - Male 35-39 3:15:33.0
122 Mike Hawes (Can) Team Whistler - Male 60-69 3:16:42.5
123 Darren Durupt (Can) Ind - Male 40-44 3:17:05.7
124 Ryan Deasley (Can) Ind - Male 14-20 3:18:36.8
125 Peter Faliszewski (Can) SORCE Bike Club - Male 50-54 3:24:10.8
126 Brandon Murray (Can) Ind - Male 14-20 3:36:59.2
127 Cody Wolfe (Can) Ind - Male 14-20 3:36:59.7
128 Meagan Robertson (Can) Ind - Female 20- 3:37:00.4
DNF Kristin Drygas (Can) Team Squamish - Female 14-20
DNF Stephanie Askwith (Can) Ind - Female 20-29
DNF Dylan Marjoribanks (Can) Ind - Male 14-20
DNF Noah Brauckmann (Can) Rocky Cycle - Male 14-20
DNF Colby Mahood (Can) Ind - Male 14-20
DNF George Sherlock (Can) Ind - Male 14-20
DNF Brian Gunn (Can) Team Daryl Evans - Male 30-34
DNF Eric Goodwin (Can) Ind - Male 30-34
DNF Andrew Nelson (Can) West Coast Racing - Male 30-34
DNF Trevor Hopkins (Can) Team Whistler - Male 35-39
DNF Dave Groves (Can) Bikram Yoga Richmond - Male 40-44
DNF Jay Menning (Can) Different Bikes - Male 40-44
DNF Dave Eleiter (Can) Ind - Male 40-44
DNF Rob Darnbrough (Can) Ind - Male 40-44
DNF Jonathan Sine (Can) SORCA - Male 40-44
DNF Brent Wilson (Can) Daryl Evans Racing - Male 45-49


Results by category

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7748) - Oct 28
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login