Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

May 15/11 21:01 pm - Bike the Bruce: OCUP Road #3 results


Posted by Editoress on 05/15/11
 

Results from today's OCUP Road #3, Bike the Bruce on the South Bruce Peninsula

Cadet Men, 64 km (Average Speed 34.3 km/h)
1 Biran Falk-Dotan (St. Catharines Cycling Club - RMU17) 1:51:51
2 Conner Rapus (Esteemtraining.com - RMU17)
3 Adam Jamieson (Team Hardwood Cycling And Ski - RMU17)
4 Timothy Austen (Ottawa Bicycle Club - RMU17)
5 Roger Bush (St. Catharines Cycling Club - RMU17)
6 James Orton (Sudbury Cycling Club - RMU17)
7 Sean MacKinnon (Racer Sportif/Mattamy Homes CC - RMU17) all s.t.
 
Elite 4 Men, 64 km (Average Speed 35.3 km/h)
1 Nicholas Di Cristofaro (Rideallday.ca CC p/b Real Deal - RME.4) 1:48:45
2 Yuri Hrycaj (Wheels of Bloor - RMU23.4)
3 Christopher Kupi (Independent - RME.4)
4 Ted Clark (Darkhorse Flyers - RME.4) all s.t.
5 Steven Dagenais (Impala Bicycles - RME.4) 0:04
6 Robert Steenkamer (Darkhorse Flyers - RME.4)
7 David Zorko (Team CHCH - RMU23.4) both s.t.
8 Jordan Broad (Hamilton Cycling Club - RME.4) 0:12
9 Giordano Piccolotto (Lapdogs Cycling Club - RME.4) 0:17
10 Andrew Macphail (Nacsworld.com - RME.4) 0:24
11 Samuel O'donnell (Independent - RME.4) 0:43
12 Hon-yan Chu (Darkhorse Flyers - RME.4) 1:29
13 Nathaniel St-Amour (Velocity - RME.4) 1:56
14 James Mclean (Racer Sportif/Mattamy Homes CC - RME.4) s.t.
15 Jason Zhu (Beaches Cycling Club (Bcc) - RME.4) 3:33
16 David Brassard (Sepp's Home Cardio Cycling Team - RME.4) 3:45
17 Joseph Miller (Impala Bicycles - RME.4) 13:50
DNF William Kuypers (Kawartha Cycling Club - RME.4)
 
Master 3 Men, 64 km (Average Speed 35.3 km/h)
1 Jeff Murphy (Team Bike-Fit - RMMB.3) 1:48:41
2 Manuel Gaudario (Tower International Cycling Team - RMMB.3)
3 Kevin Tearle (Team CHCH - RMMA.3)
4 Tim Bourrie (Mountain View Cycling - RMMB.3)
5 Sung-bae Chae (Darkhorse Flyers - RMMB.3)
6 Paul Rea (Rideallday.ca CC p/b Real Deal - RMMA.3)
7 Trevor Jordan (Midweek Cycling Club - RMMA.3)
8 Christopher Hull (Vitess Racing Club - RMMA.3)
9 Massimo Pascazi (Independent - RMMB.3)
10 Dermot Barry-Murphy (Owen Sound Cycling Club - RMMA.3)
11 Patrick Elliott (Team Bike-Fit - RMMB.3)
12 Dennis James (Esteemtraining.com - RMMB.3)
13 Mark Buckaway (Vitess Racing Club - RMMB.3)
14 Trevor Rickwood (Sudbury Cycling Club - RMMB.3)
15 Aiken Scherberger (Trek Store Cycling Club - RMMC.3)
16 Nick Schwertfeger (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMB.3)
17 Robert Massicotte (Cyclepathmarkham.com - RMMC.3)
18 Jeffrey Crompton (Independent - RMMA.3)
19 Vadim Kats (Zm Cycle & Fitness Cycling Club - RMMB.3)
20 Conrad Mrowiec (Forest City Velodrome - RMMB.3)
21 Phillip Hodgkinson (Kurzawinski Coach/ Six S Erp Consulting - RMMB.3)
22 Rick Bulmann (Independent - RMMB.3)
23 David Berry (Kurzawinski Coach/ Six S Erp Consulting - RMMC.3)
24 Raffaele Curitti (Independent - RMMB.3)
25 Jaime Saavedra (Independent - RMMB.3)
26 Mark Macdonald (Total Sports The Bike Shop - RMMC.3)
27 Killian Cummings (Independent - RMMA.3)
28 David Conroy (Darkhorse Flyers - RMMB.3)
29 Bruce Wick (Independent - RMMB.3)
30 Mark Murphy (Independent - RMM.3)
31 Scott Matthews (Cycles London Racing Team - RMMC.3) all s.t.
32 Andrew Krucker (Piste.ca - RMMB.3) 0:09
33 Karim Marrouch (Wheels of Bloor - RMMB.3) 0:13
34 Richard Bartolo (Hamilton Cycling Club - RMMB.3)
35 Martin Davis (Kurzawinski Coach/ Six S Erp Consulting - RMMB.3) both s.t.
36 Rob Shedden (Team Bike-Fit - RMMA.3) 3:43
37 Daniel Scott (Tower International - RMMC.3) 10:25
38 Christopher Whike (Independent - RMMB.3) 14:59
DNF Sage Koh (Lapdogs Cycling Club - RMMB.3)
DNS Scott Nault (Team Bike-Fit - RMMA.3)
DNS Kevin Higgins (Independent - RMMA.3)
DNS Richard Ugalde (Racer Sportif/Mattamy Homes CC - RMMB.3)
 
Elite 3 Women, 64 km (Average Speed 31.4 km/h)
1 Heather Shearer (Independent - RWE.3) 2:02:07
2 Cassandra Humphrey (Peterborough Cycling Club - RWE.3) at 3:29
3 Yvonne Schumacher (Nova Cycle Sports Foundation, - RWE.3) 9:03
 
Master A Women, 64 km (Average Speed 29.6 km/h)
1 Robyn Meredith (Independent - RWMA) 2:09:45
2 Meagan Broughton (Trek Store Cycling Club - RWMA) at 4:41
 
Master B Women, 64 km (Average Speed 31.4 km/h)
1 Rhonda Hall-Couch (Cycles London Racing Team - RWMB) 2:02:07
2 Sandra Deegan (Ontario Masters Cycling Association - RWMB) at 4:17
3 Hedvig Salamon (Forest City Velodrome - RWMB) 12:19
DNF Mhairi Gilmore (Independent - RWMB)
DNS Roslyn Prisco (Independent - RWMB)
 
Elite 3 & Master Women, 64 km (Average Speed 31.4 km/h)
1 Heather Shearer (Independent - RWE.3) 2:02:07
2 Rhonda Hall-Couch (Cycles London Racing Team - RWMB) s.t.
3 Cassandra Humphrey (Peterborough Cycling Club - RWE.3) 3:29
4 Sandra Deegan (Ontario Masters Cycling Association - RWMB) 4:17
5 Robyn Meredith (Independent - RWMA) 7:38
6 Yvonne Schumacher (Nova Cycle Sports Foundation - RWE.3) 9:03
7 Hedvig Salamon (Forest City Velodrome - RWMB) 12:19
8 Meagan Broughton (Trek Store Cycling Club - RWMA) s.t.
DNF Mhairi Gilmore (Independent - RWMB)
DNS Roslyn Prisco (Independent - RWMB)
 
Open Citizen Race, 32 km (Average Speed 31.8 km/h)
1 Mike Eyselein (Independent - RMC) 1:00:24
2 Robert Starrs (Coachchris.ca/Multisport-Zone - RMC) at 1:28
3 Trevor Klerks (Independent - RWC) 2:23
4 Brian Kelly (Champion Bicyles - RMC) 3:23
5 George Kraemer (Owen Sound Cycling Club - RMC) 4:04
6 Robert Rupay (Peterborough Cycling Club - RMC) 5:04
7 Pieter Bakker (Owen Sound Cycling Club - RMC) 5:46
DNS Justin Hall (Independent - RMC)
DNS Michael Kuredjian (Independent - RMC)
 
Junior Men, 96 km (Average Speed 36.3 km/h)
1 Eric Reinert (Planet Energy Powered By Spidertech - RMJ) 2:38:35
2 Kristofer Ovsenek (Invita - FCV - RMJ)
3 William Simonds (Invita - FCV - RMJ)
4 Patrick Mcginley (Invita - FCV - RMJ)
5 Shane Mccormick (Hamilton Cycling Club - RMJ)
6 Alexander Getler (Nacsworld.com - RMJ)
7 Matthew Hopkins (Planet Energy Powered By Spidertech - RMJ)
8 Jason Massicotte (Planet Energy Powered By Spidertech - RMJ)
9 Daniel Hill (Walden Mountain Bike Club - RMJ)
10 Max Gabaldo (Team CHCH - RMJ)
11 Adrian George (Invita - FCV - RMJ)
12 Brandon Etzl (Planet Energy Powered By Spidertech - RMJ) all s.t.
13 Kyle Rupay (Jet Fuel Coffee/ La Bicicletta - RMJ) 0:46
14 Adam Kopera (Racer Sportif/Mattamy Homes CC - RMJ) 1:16
15 Woody Marrouch (Wheels of Bloor - RMJ) 2:32
16 Justin Zottl (Planet Energy Powered By Spidertech - RMJ) 10:28
NP Travis Samuel (Planet Energy Powered By Spidertech - RMJ)
 
Elite 3 Men, 96 km (Average Speed 36.6 km/h)
1 David Grose (Bikesports-Pfaff - RME.3) 2:37:20
2 Michael Aston (Adrenalineracer/Towheels - RME.3) at s.t.
3 Scott Weldon (Soigneur Race Services Race Team - RME.3) 0:08
4 Timothy Burton (Rideallday.ca Cc P/B Real Deal - RME.3) 1:15
5 Simon Szymczak (D'ornellas Cycling Club - RME.3)
6 Robert Nicolas Pratt (Sepp's Home Cardio Cycling Team - RME.3)
7 Charles Dumas (Coachchris.ca/Multisport-Zone - RME.3)
8 Russell Van Every (Tower International Cycling Team - RME.3)
9 Charlie Philbrook (Soigneur Race Services Race Team - RME.3)
10 Scott Milligan (Lapdogs Cycling Club - RME.3)
11 James Capisciolto (Algoma Bicycle Company - RME.3)
12 Fulvio Mark Cubello (Esteemtraining.com - RME.3)
13 Christian Jug (Soigneur Race Services Race Team - RMU23.3)
14 Kevin Intini (Mbrc.org - Gears - RME.3)
15 Evan Muller-Cheng (Rideallday.ca Cc P/B Real Deal - RME.3)
16 Jason Grosse (Rideallday.ca Cc P/B Real Deal - RME.3)
17 Jason Rody (Bikeface Cycling - RME.3)
18 Erik Dickenson (Hamilton Cycling Club - RMU23.3) all s.t.
19 Brian Dalton (Team London - RME.3) 1:33
20 Robert Wilson (Soigneur Race Services Race Team - RME.3) 1:39
21 Alexander Beristain (Beaches Cycling Club (Bcc) - RME.3) 1:59
22 Jeff Moote (The Hub Race Team - RME.3) 2:31
23 Dan Doddy (Soigneur Race Services Race Team - RME.3) s.t.
24 Brendan Cubello (Esteemtraining.com - RMU23.3) 2:51
DNF Johann Tritthardt (Lapdogs Cycling Club - RME.3)
DNF Ian Cullion (Tower International Cycling Team - RME.3)
DNF Pak Ho (Tower International Cycling Team - RME.3)
NP Ian Donohue (Rideallday.ca Cc P/B Real Deal - RME.3)
 
Master 2 Men, 96 km (Average Speed 35.4 km/h)
1 Michael Mandel (Rideallday.ca Cc P/B Real Deal - RMMB.2) 2:42:38
2 Chris Firek (Mbrc.org - Gears - RMMB.2)
3 Andy D`Angelo (Kurzawinski Coach/ Six S Erp Consulting - RMMB.2) both s.t.
4 Lawrence Akot (Darkhorse Flyers - RMMB.2) 6:15
5 Chris Vlemmix (Team T1c/London Honda/Village - RMMA.2) 6:20
6 Chris Kirk (Independent - RMMB.2)
7 Rolie Springall (The Hub Race Team - RMMB.2)
8 Mark Stuart (Cyclepath Oakville Race Team - RMMA.2)
9 James Ramsay (Racer Sportif/Mattamy Homes CC - RMMB.2)
10 Mike Brown (Team T1c/London Honda/Village - RMMA.2)
11 Doug Devine (Reynold Cycle - RMMA.2)
12 Marco Salvati (Kurzawinski Coach/ Six S Erp Consulting - RMMB.2)
13 Andrew Botterell (Cycles London Racing Team - RMMB.2)
14 Christopher Komar (P-K Express/ Hnz Strategic.com - RMMB.2)
15 Emilio Deagazio (Kurzawinski Coach/ Six S Erp Consulting - RMMB.2)
16 Steve Fantaske (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMB.2)
17 Jeff Ker (Kurzawinski Coach/ Six S Erp Consulting - RMMB.2)
18 Don Macphail (Cycles London Racing Team - RMMB.2)
19 Rick Clavir (Team Spoke O'motion - RMMC.2) all s.t.
20 Joe Accardi (Kurzawinski Coach/ Six S Erp Consulting - RMMB.2) 6:29
21 Anthony Simpson (Mbrc.org - Gears - RMMB.2) 6:31
22 David Starrs (Coachchris.ca/Multisport-Zone - RMMB.2) 6:35
23 Roderick Grant (Lapdogs Cycling Club - RMMB.2) 11:55
 
Elite 1&2 Women, 64 km (Average Speed 31.1 km/h)
1 Anna Harkowska (Kallisto/Wheels of Bloor - RWE.1) 2:03:30
2 Sara Byers (Juvederm - Specialized - RWE.1)
3 Krista Ruby (Jet Fuel Coffee/ La Bicicletta - RWE.2)
4 Suzie Brown (P-K Express/ Hnz Strategic.com - RWE.1)
5 Leigh Hobson (Juvederm - Specialized - RWE.1)
6 Susan Palmer-Komar (P-K Express/ Hnz Strategic.com - RWE.1)
7 Sigrid Ziegler (Kallisto/Wheels of Bloor - RWE.1)
8 Rachel O`Reilly (Stevens Racing P/B The Cyclery - RWE.1) all s.t.
9 Sarah Rasmussen (Kallisto/Wheels of Bloor - RWE.2) 0:06
10 Candice Vermeulen (Invita - FCV - RWE.2) 0:33
11 Lisa Carr (Z-Team Wheels Of Oakville - RWE.2) 0:41
12 Arlene Marchildon (West Of Quebec Wheelers - RWE.2) 1:49
13 Shelly Mckee (Hamilton Cycling Club - RWE.2) 3:31
 
Master 1 Men, 96 km (Average Speed 39.5 km/h)
1 Bruce Bird (Wheels of Bloor - RMMB.1) 2:25:44
2 Ian J. Scott (Wheels of Bloor - RMMB.1) at 0:08
3 Richard Dagenais (Timmins Cycling Club - RMMB.1)
4 Stanislav Blazek (Kurzawinski Coach/ Six S Erp Consulting - RMMB.1)
5 Marc Booth (Kurzawinski Coach/ Six S Erp Consulting - RMMB.1)
6 Kevin Davis (Nacsworld.com - RMMB.1)
7 Wieslaw Matuszczak (Wheels of Bloor - RMMB.1)
8 Chris Wood (Sound Solutions - RMMB.1)
9 Robert Chiocca (Racer Sportif/Mattamy Homes CC - RMMB.1)
10 Mike Mckee (Racer Sportif/Mattamy Homes CC - RMMA.1)
11 Steven Baker (Team Cross - RMMB.1)
12 Tony Abramavicius (Wheels of Bloor - RMMC.1)
13 David Bogue (Team London - RMMB.1)
14 Andrew Stewart (Team IFG - RMMB.1)
15 Paolo Eugeni (Z-Team Wheels Of Oakville - RMMB.1)
16 Mark Rasile (Racer Sportif/Mattamy Homes CC - RMMA.1)
17 Peter Mogg (Novofit Cycling Solutions - RMMA.1)
18 Miguel Novo (Novofit Cycling Solutions - RMMB.1) all s.t.
19 Ilija Petrovski (Nacsworld.com - RMMB.1) 0:13
20 Mark Polsinelli (Z-Team Wheels Of Oakville - RMMC.1) 0:17
21 Marc Mazer (Chain Reaction/ Molson 67 - RMMB.1) 0:21
22 Shawn Staff (Wheels of Bloor - RMMB.1) 0:27
23 Kieran Maxwell (Darkhorse Flyers - RMMB.1) 0:29
24 Mike Steed (Canhear Uganda - RMMA.1) 0:33
25 Rhys Spencer (Team IFG - RMMB.1) 0:40
26 Peter Kofman (Chain Reaction/ Molson 67 - RMMC.1) s.t.
27 Bob Tomsic (Canhear Uganda - RMMA.1) 0:44
28 Antonio Goncalves (Team London - RMMB.1) 0:47
29 Charles Squires (Team London - RMMC.1) s.t.
30 Brian Kelly (Nacsworld.com - RMMB.1) 0:50
31 Geoffrey Morgan (Chain Reaction/ Molson 67 - RMMB.1)
32 Kees Louws (Team London - RMMB.1)
33 Travis Joyce (Shut Up Legs Cycling Team - RMMB.1)
34 Eduardo Maset (Z-Team Wheels Of Oakville - RMMB.1)
35 Radek Lukasik (Wheels of Bloor - RMMB.1)
36 Gary Weinstein (Z-Team Wheels Of Oakville - RMMB.1)
37 John Mcinulty (Chain Reaction/ Molson 67 - RMMA.1)
38 Patrick Shea (Team London - RMMB.1)
39 Jeff Weber (Sound Solutions - RMMA.1)
40 Victor Pwu (Wheels of Bloor - RMMB.1)
41 Brent Aquino (Z-Team Wheels Of Oakville - RMMB.1) all s.t.
42 John Provart (Chain Reaction/ Molson 67 - RMMA.1) 0:58
43 Doug Blades (Team IFG - RMMB.1) 1:14
44 Bobby Mrvelj (Wheels of Bloor - RMMB.1)
45 Gregory T. Cushing (Z-Team Wheels Of Oakville - RMMB.1)
46 Jason May (Nacsworld.com - RMMA.1)
47 Justen Winster (Canhear Uganda - RMMA.1) all s.t.
48 Steven Smith (Coachchris.ca/Multisport-Zone - RMMB.1) 1:28
49 Stephane Marcotte (Darkhorse Flyers - RMMB.1) 1:42
50 Ed Makarchuk (Sound Solutions - RMMB.1) 3:44
51 Joe Narciso (Team London - RMMC.1) 4:11
52 Demetre Kalkounis (Novofit Cycling Solutions - RMMA.1) 5:58
53 Cary Moretti (Team IFG - RMMB.1) s.t.
OTL Derek De Gannes (Nacsworld.com - RMMC.1) 33:53
DNF Mike Peshko (Wheels of Bloor - RMMB.1)
DNF Shaw Hasyj (Novofit Cycling Solutions - RMMA.1)
DNF Michael White (Novofit Cycling Solutions - RMMB.1)
DQ Vito Barbera (Kurzawinski Coach/ Six S Erp Consulting - RMMB.1) -30:44
DNS Jeff Douglas (Chain Reaction/ Molson 67 - RMMB.1)
DNS Shannon Hunt (Independent - RMMA.1)
NP Steve Mckee (Nacsworld.com - RMMB.1)
NP Justin Rogers (Canhear Uganda - RMMA.1)
NP Leo St. Germain (Wheels of Bloor - RMMC.1)
 
Elite 1&2 Men, 128 km (Average Speed 39.3 km/h)
1 Jeffery Schiller (Garneau-Club Chaussures-Norton R. - RME.1) 3:15:15
2 Chris Gruber (Kallisto/Wheels of Bloor - RME.1)
3 Derrek Ivey (Kallisto/Wheels of Bloor - RME.1)
4 Ed Veal (Jet Fuel Coffee/ La Bicicletta - RME.1) all s.t.
5 Erik Box (Nativo/Devinci - RME.1) 3:59
6 Charles Bryer (Kallisto/Wheels of Bloor - RME.1) 12:10
7 Evan Mundy (Garneau-Club Chaussures-Norton R. - RMU23.1)
8 Anton Varabei (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RME.1) both s.t.
9 Stephen Meyer (Jet Fuel Coffee/ La Bicicletta - RMU23.1) 12:14
10 Kyle Fry (Garneau-Club Chaussures-Norton R. - RMU23.1) 16:47
11 John Stewart (The Hub Race Team - RME.2) 16:49
12 Geoff Power (Team London - RME.2) 16:51
13 Bayden Pritchard (Kallisto/Wheels of Bloor - RME.2)
14 Peter Morse (Jet Fuel Coffee/ La Bicicletta - RME.1)
15 Rob Rice (Sudbury Cycling Club - RME.2)
16 Chris Balestrini (Garneau-Club Chaussures-Norton R. - RMU23.2) all s.t.
17 Marco Li (Garneau-Club Chaussures-Norton R. - RME.1) 16:54
18 Adam Mcclounie (Tower International Cycling Team - RME.2) 16:58
19 Brandon Spencer (Kallisto/Wheels of Bloor - RMU23.2) s.t.
20 Mark Palma (Sweet Pete's - RME.2) 17:07
21 Scott Fitzgerald (Lapdogs Cycling Club - RME.2) 17:36
22 Dave Byer (Jet Fuel Coffee/ La Bicicletta - RME.1) 17:52
23 Rob Bruce (Kallisto/Wheels of Bloor - RME.3) 18:53
OTL John Van Arragon (Novofit Cycling Solutions - RME.2) 54:24
DNF Matt Degiacomo (Independent - RMU23.2)
DNF Jamie Smith (Jet Fuel Coffee/ La Bicicletta - RME.1)
DNF Gabriel Charlton (Black Tooth Grin Bike Club - RMU23.2)
DNS Joe Giuliano (Jet Fuel Coffee/ La Bicicletta - RME.1)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login