Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

May 22/11 10:57 am - Dalby World Cup: Men's XC results


Posted by Editoress on 05/22/11
 

Full  results from today's Men's XC in teh Dalby Forest, Yorkshire, UK

Our coverage brought to you with the support of Velirium

Elite Men, 38.15 km
1 Jaroslav Kulhavy (Cze) Specialized Racing 1:40:53
2 Julien Absalon (Fra) Orbea at 0:50
3 Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing 1:39
4 Maxime Marotte (Fra) BH - Suntour - Peisey Vallandry 1:39
5 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing 1:40
6 Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team 1:40
7 Burry Stander (RSA) Specialized Racing 1:51
8 Christoph Sauser (Sui) Specialized Racing 1:52
9 Nino Schurter (Sui) Scott - Swisspower MTB - Racing 1:58
10 Thomas Litscher (Sui) Felt Oetztal X - Bionic Team 2:00
11 Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi 2:24
12 Carlos Coloma Nicolas (Esp) Wildwolf - Trek Racing 2:29
13 Fabian Giger (Sui) Rabobank - Giant Off-Road Team 2:41
14 Rudi Van Houts (Ned) TWC Tempo 2:56
15 Martin Gujan (Sui) Cannondale Factory Racing 3:06
16 Todd Wells (USA) Specialized Racing 3:07
17 José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team 3:38
18 Florian Vogel (Sui) Scott - Swisspower MTB - Racing 4:02
19 Lukas Flückiger (Sui) Trek World Racing 4:02
20 Jan Skarnitzl (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling 4:02
21 Karl Markt (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team 4:02
22 Ivan Alvarez Gutierrez (Esp) Giant Italia Team 4:54
23 Oliver Beckingsale (GBr) Endura 5:03
24 Ruben Ruzafa Cueto (Esp) Orbea 5:12
25 Martin Fanger (Sui) Giant Swiss SR - Suntour 5:19
26 Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team 5:50
27 Derek Zandstra (Can) Team Canada 6:00
28 Jiri Friedl (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling 6:08
29 Nicola Rohrbach (Sui) Elettroveneta - Corratec 6:11
30 Liam Killeen (GBr) Giant Factory Off-Road Team 6:12
31 Henk Jaap Moorlag (Ned) Rabobank - Giant Off-Road Team 6:19
32 Christoph Soukup (Aut) 6:21
33 Matous Ulman (Cze) S&H Superior MTB Team 6:22
34 Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru - Trek 6:25
35 Uwe Hochenwarter (Aut) Muskelkater Genesis Team 6:28
36 Chris Jongewaard (Aus) 6:32
37 Jean-Christophe Peraud (Fra) 6:38
38 Robert Mennen (Ger) Topeak Ergon Racing Team 6:38
39 Jeremiah Bishop (USA) Cannondale 6:42
40 Marc Colom (Fra) Team Newcycling 6:45
41 Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) Team Newcycling 6:51
42 Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys - Evenza Team 6:59
43 Emil Lindgren (Swe) Rabobank - Giant Off-Road Team 7:07
44 Daniel Mcconnell (Aus) 7:10
45 Geoff Kabush (Can) Team Maxxis - Rocky Mountain 7:11
46 Jiri Novak (Cze) S&H Superior MTB Team 7:11
47 Martino Fruet (Ita) 7:18
48 Max Plaxton (Can) Team Canada 7:26
49 Michele Casagrande (Ita) Elettroveneta - Corratec 7:31
50 Irjan Luttenberg (Ned) MPL Specialized MTB Team 7:33
51 Andras Parti (Hun) Euro One - Cube MTB Team 7:45
52 Niels Wubben (Ned) Rabobank - Giant Off-Road Team 7:51
53 Samuel Schultz (USA) Subaru - Trek 7:55
54 Marek Galinski (Pol) JGB - 2 Professional MTB Team 7:59
55 Alban Lakata (Aut) Topeak Ergon Racing Team 8:17
56 Lukas Kaufmann (Sui) 8:42
57 Severin Disch (Sui) Thoemus Racing Team 8:48
58 Michal Lami (Svk) 8:53
59 Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team 8:55
60 Cédric Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix 8:56
61 Hannes Metzler (Aut) Muskelkater Genesis Team 9:36
62 Rene Tann (Ger) 9:47
63 Jukka Vastaranta (Fin) Milka Trek MTB Racing Team 9:57
64 Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team 10:03
65 Bart Aernouts (Bel) 10:04
66 Jelmer Pietersma (Ned) Milka Trek MTB Racing Team 10:10
67 Robby De Bock (Bel) 10:19
68 Tony Longo (Ita) TX Active Bianchi 10:20
69 Cristian Cominelli (Ita) TX Active Bianchi 10:25
70 Simon Scheiber (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team 10:28
71 David Joao Serralheiro Rosa (Por) 10:29
72 Frank Schotman (Ned) MPL Specialized MTB Team 10:39
73 Tiago Jorge Oliveira Ferreira (Por) 11:04
74 Marc Bassingthwaighte (Nam) 11:06
75 Torsten Marx (Ger) 11:12
76 Sepp Freiburghaus (Sui) Thoemus Racing Team 11:29
77 Pascal Meyer (Sui) Thoemus Racing Team 11:29
78 Gerben De Knegt (Ned) 11:39
79 Mattias Wengelin (Swe) 11:41
80 Christopher Maletz (Ger) 11:42
81 Nicholas Craig (GBr) 11:48
82 Adam Craig (USA) Rabobank - Giant Off-Road Team 11:50
83 Fredrik Edin (Swe) 11:51
84 Jorgen Flion (Bel) 12:12
85 Philip Buys (RSA) 12:14
86 Bjorn Brems (Bel) Versluys - Evenza Team 12:16
87 Giuseppe Lamastra (Ita) Elettroveneta - Corratec 12:21
88 Matthias Leisling (Ger) Muskelkater Genesis Team 12:35
89 Spencer Paxson (USA) Kona 12:42
90 Giancarlo Sax (Sui) Thoemus Racing Team 12:55
91 Andrew Watson (Can) Team Canada 13:00
92 Ole Christian Fagerli (Nor) 13:02
93 Simon Gegenheimer (Ger) 13:02
94 Lee Williams (GBr) 13:05
95 Magnus Darvell (Swe) 13:39
96 David Collins (GBr) 14:05
97 Steffen Thum (Ger) 14:26
98 Kohei Yamamoto (Jpn) Team Bridgestone Anchor 15:28
99 Pascal Hossay (Bel) G - Skin - Deforche MTB Racing Team -1 Lap
100 Dave Henderson (GBr) -1 Lap
101 Martin Loo (Est) Infotre - Bi & Esse - Leecougan -1 Lap
102 Kazuhiro Yamamoto (Jpn) -1 Lap
103 Ludovic Dubau (Fra) Team Newcycling -1 Lap
104 Pierre Lebreton (Fra) BH - Suntour - Peisey Vallandry -1 Lap
105 Michael Broderick (USA) Kenda Seven Notubes -1 Lap
106 Seiya Hirano (Jpn) Team Bridgestone Anchor -1 Lap
107 Ross Adams (GBr) -1 Lap
108 Raphael Gagne (Can) Team Canada -1 Lap
109 Marco Schätzing (Ger) Team Firebike - Droessiger -1 Lap
110 Andrew Cockburn (GBr) -2 laps
111 Brian Lopes (USA) -2 laps
112 Daniel Federspiel (Aut) -2 laps
113 Matthias Waldhart (Aut) -2 laps
114 Gareth Montgomerie (GBr) -2 laps
115 John Whittington (GBr) -2 laps
116 Sang Hoon Na (Kor) -2 laps
117 Brice Scholtes (Bel) G - Skin - Deforche MTB Racing Team -2 laps
118 Paul Robertson (GBr) -2 laps
119 Jody Crawforth (GBr) -3 Laps
DNF Andrea Tiberi (Ita) Torpado Surfing Shop
DNF Bas Peters (Ned) Team Merida Combee
DNF Ben Thomas (GBr)
DNF Inaki Lejarreta Errasti (Esp) Orbea
DNF Mathias Flückiger (Sui) Trek World Racing
DNF Patrik Gallati (Sui) Bmc Mountainbike Racing Team
DNF Ralph Näf (Sui) Multivan Merida Biking Team
DNF Ruben Almeida (Por)
DNF Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Wildwolf - Trek Racing
DNF Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
DNF Tom Meeusen (Bel)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login