Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

May 28/11 8:37 am - World Cup Offenburg: Junior XC report, photos and results


Posted by Editoress on 05/28/11
 

Cross-country racing got underway today at the Offenburg World Cup with the Junior races.  Jolanda Neff (Swiss National) and Jens Schuermans (Belgian National) were the women's and men's winners respectively, as each easily pulled away from their competitors to solo in to victory.  The rain that has been hammering the region for the past couple of days appears to have moved on, and racers were treated to sun and blue skies, with the temperature rapidly climbing into the high 20's Celcius.  The track also drying up quickly, alothough some sections in the woods are still quite slippery.

Race Note

- Belgian mountain bikers are quite worried that Schuermans - a huge young talent - is likely to be poached to cyclo-cross and/or road racing.

 

Our coverage brought to you with the support of Velirium

 

Junior Women, 15.3 km
1 Jolanda Neff (Sui) Switzerland 0:55:57
2 Linda Indergand (Sui) MK - Zentralschweiz at 0:19
3 Johanna Techt (Ger) Germany 0:35
4 Julia Innerhofer (Ita) Italy 2:06
5 Lena Putz (Ger) Germany 2:19
6 Andrea Waldis (Sui) Switzerland 3:22
7 Barbora Machulkova (Cze) Czech Republic 3:40
8 Jenny Rissveds (Swe) Sweden 4:28
9 Eliane Mueggler (Sui) Switzerland 5:24
10 Perrine Clauzel (Fra) France 5:27
11 Bethany Crumpton (GBr) Great Britain 5:32
12 Anais Simon (Fra) France 5:43
13 Ramona Forchini (Sui) MK - Zentralschweiz 5:56
14 Britt Van Den Boogert (Ned) Netherlands 6:06
15 Cecile Delaire (Fra) Gt Skoda Chamonix 6:07
16 Saskia Hauser (Ger) Germany 6:15
17 Alessia Bulleri (Ita) Italy 6:26
18 Nikola Hlubinkova (Cze) Czech Republic 6:26
19 Chiara Eberle (Ger) Germany 7:07
20 Jil Saxer (Sui) Fischer Junior MTB Team 7:15
21 Marketa Drahovzalova (Cze) Czech Republic 7:40
22 Tina Kindlhofer (Aut) Austria 7:45
23 Marion Gauthier (Fra) France 7:51
24 Lea Moussouteguy (Fra) Team Veloroc Lapierre 7:55
25 Lena Hauser (Ger) Germany 8:05
26 Elea Boissy (Fra) France 8:05
27 Marine Strappazon (Fra) Scott Les Saisies 8:07
28 Lisa Rabensteiner (Ita) Italy 8:51
29 Alicia Rose Pastore (USA) Team USA 8:56
30 Majlen Müller (Ger) Germany 9:33
31 Fabienne Andres (Sui) Switzerland 9:35
32 Katy Winton (GBr) Great Britain 9:48
33 Yuval Bar Ziv (Isr) Israel 10:13
34 Zuzana Pirzkallova (Cze) Czech Republic 10:19
35 Lena Wehrle (Ger) Germany - B 10:26
36 Miriam Corti (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D. 10:27
37 Alessandra Bianchetta (Ita) Italy 10:35
38 Vendula Kuntova (Cze) GT Czech Team 10:51
39 Tina Perse (Slo) Slovenia 10:52
40 Lucie Mullerova (Cze) Czech Republic 11:22
41 Megan Beltzer (Isr) Israel 11:24
42 Giulia Gaspardino (Ita) Italy 11:35
43 Shayna Powless (USA) Team USA 11:47
44 Romaine Wenger (Sui) Switzerland 11:57
45 Miranda Agusti Sanchez (Esp) Wildwolf - Trek Racing 12:12
46 Margot Moschetti (Fra) France 12:42
47 Michelle Vollenweider (Sui) Switzerland 13:10
48 Isabeau Cordurier (Fra) France 13:44
DNF Alexis Ryan (USA) Team USA  
DNS Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams

 

Junior Men, 21.5 km
1 Jens Schuermans (Bel) Belgium 1:07:07
2 Lars Forster (Sui) Switzerland at 0:28
3 Dominic Zumstein (Sui) Scott - Swisspower MTB - Racing 0:36
4 Victor Koretzky (Fra) France 0:39
5 Thijs Zuurbier (Ned) Netherlands 1:07
6 Grant Ferguson (GBr) Great Britain 1:15
7 Maxime Urruty (Fra) Scott Les Saisies 1:35
8 Romain Seigle (Fra) Asptt Definitive Gitane 1:35
9 Pablo Rodriguez Guede (Esp) Spain 1:46
10 Loic Doubey (Fra) Asptt Definitive Gitane 2:01
11 Andri Frischknecht (Sui) Scott - Swisspower MTB - Racing 2:07
12 Christian Pfäffle (Ger) Germany 2:11
13 Erik Jonsson (Swe) Team Dom Cycle - Merida 2:11
14 Didier Bats (Bel) Belgium 2:19
15 Bartlomiej Wawak (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team 2:28
16 Thibault Geneste (Fra) Scott Les Saisies 2:34
17 Frantisek Lami (Svk) Slovakia 2:58
18 Rien Terpstra (Ned) MPLSpecialized MTB Team 3:18
19 Fabien Doubey (Fra) Asptt Definitive Gitane 3:26
20 Radim Kovar (Cze) Czech Republic 3:29
21 Antoine Bouqueret (Fra) France 4:12
22 Antonio Santos Ridao (Esp) Spain 4:16
23 Cyril Grangladen (Fra) Bikepark.ch Scott 4:17
24 Philipp Hediger (Sui) Fischer Junior MTB Team 4:34
25 Pieter Geluykens (Bel) Trek - KMC Trade Team Vzw 4:41
26 Florian Chenaux (Sui) Switzerland 4:43
27 Arnaud Cannau (Fra) France 4:44
28 Tobias Spescha (Sui) Switzerland 4:55
29 Sondre Kristiansen (Nor) Norway 4:57
30 Jonas Loretz (Sui) Thoemus Racing Team 5:07
31 Paul Mathou (Fra) France 5:08
32 Michael Mayer (Aut) Austria 5:25
33 Titouan Carod (Fra) France 5:25
34 Lorenzo Samparisi (Ita) Italy 5:42
35 Louis Wolf (Ger) Germany 5:44
36 Ben Zwiehoff (Ger) Germany - B 5:45
37 Valentin Berset (Sui) Team Dom Cycle - Merida 5:45
38 Pavel Kuzma (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 5:45
39 Martin Stosek (Cze) Czech Republic 5:48
40 Mark Kuyan (Rus) Russian Federation 5:53
41 Matteo Olivotto (Ita) Italy 5:56
42 Christoph Mick (Aut) Austria 5:57
43 Keegan Swenson (USA) Team USA 5:59
44 Enea Vetsch (Sui) Switzerland 6:01
45 Jesper Slik (Ned) Feenstra Stevens Bike Team 6:02
46 Nicolas Scheire (Bel) Belgium 6:22
47 Malte Finke (Ger) Germany - B 6:26
48 Thibault Poussin (Fra) GT Skoda Chamonix 6:29
49 Ruslan Boredskiy (Rus) Russian Federation 6:32
50 Fredrik Fang Liland (Nor) Team Merida Smart Safety 6:34
51 Julien Grimbert (Fra) Asptt Definitive Gitane 6:37
52 Sam Weber (Ger) Germany 6:46
53 Isak Jonsson (Swe) Team Dom Cycle - Merida 6:51
54 Yannik Brischle (Ger) Germany - B 6:55
55 Alex Baker (GBr) Orange Monkey / Cannondale 7:05
56 Jozef Bebcak (Svk) Slovakia 7:14
57 Daniel Lukes (Cze) Czech Republic 7:20
58 Florian Suter (Sui) Fischer Junior MTB Team 7:21
59 Egor Kropachev (Rus) Russian Federation 7:31
60 Martin Frey (Ger) Germany 7:31
61 Silvan Kaelin (Sui) MK - Zentralschweiz 7:35
62 Denis Fumarola (Ita) Italy 7:38
63 Bryan Allemann (Sui) Switzerland 7:48
64 Gregor Dimic (Slo) Slovenia 7:53
65 Jochen Weisenseel (Ger) Germany - B 8:00
66 Alexey Krylov (Rus) Russian Federation 8:01
67 Theo Barthelemy (Fra) Look - Beaumes De Venise 8:06
68 Mathieu Begouaussel (Fra) Look - Beaumes De Venise 8:25
69 Christopher Platt (Ger) Germany 8:32
70 Rok Korosec (Slo) Slovenia 8:37
71 Rosa Davide (Ita) Italy 8:41
72 Milan Dolezal (Cze) GT Czech Team 8:42
73 Jeroen Van Eck (Ned) Giant Dealerteams 8:48
74 Felix Huschle (Ger) Germany - B 8:55
75 Omer Shubi (Isr) Israel 8:57
76 Tobias Bremser (Ger) Germany - B 9:06
77 Charles Planet (Fra) Look - Beaumes De Venise 9:10
78 Theo Meuzard (Fra) R - VTT Morillon 9:10
79 Tommaso Caneva (Ita) Italy 9:11
80 Alberto Rossi (Ita) Italy 9:13
81 Dominik Risi (Sui) MK - Zentralschweiz 9:15
82 Fabian Costa (Aut) Austria 9:19
83 Dylan Page (Sui) Team Dom Cycle - Merida 9:25
84 Mathieu Chaussepied (Fra) France 9:26
85 Roy Goldstein (Isr) Israel 9:53
86 Rico Von Burg (Sui) Thoemus Racing Team 9:54
87 Richard Cypress Gorry (USA) Team USA 9:59
88 Max Houtzager (USA) Team USA 10:10
89 Tomas Svoboda (Cze) Czech Republic 10:27
90 Artem Shevstom (Ukr) Team Protek 10:38
91 Tomas Kalojiros (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 10:38
92 Jiri Svoboda (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 10:48
93 Severin Lehmann (Ger) Germany 11:01
94 Jens Van Rompaey (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team 11:16
95 Andreas Fuchs (Aut) Austria 11:39
96 Tomas Bohata (Cze) Czech Republic 11:42
97 Peter Fenyvesi (Hun) Hungary 12:01
98 Tomas Zucha (Svk) Slovakia 12:21
99 Jiri Ostadal (Cze) GT Czech Team 12:21
100 Tobias Schraner (Sui) Fischer - BMC 12:28
101 Ryan Geiger (USA) Team USA 12:50
102 Robbert Keus (Ned) Netherlands 13:28
103 Sven Broekaart (Ned) AGU - Beukers Biketeam 13:48
104 Jakub Johanek (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 13:59
105 Matej Sirc (Cze) Czech Republic 14:04
106 Boris Cara (Bel) Belgium 14:14
107 Casey Williams (USA) Team USA 14:55
108 Gergo Meggyesi (Hun) Hungary 15:48
109 Marat Sharafislamov (Rus) Russian Federation - 2 Laps
DNF Kevin Panhuyzen (Bel) Trek - KMC Trade Team VZW
DNF Marcel Guerrini (Sui) Focus Mig Team
DNF Robbert De Nijs (Ned) AGU - Beukers Biketeam
DNF Joren Janssen (Ned) Giant Dealerteams
DNF Lukas Pomezny (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team
DNF Matthew Sumpton (GBr) Great Britain
DNF Romain Bannwart (Sui) Switzerland
DNF Karl Henrik Nordbakken (Nor) Norway
DNF Matteo Cassoni (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D.
DNF Roy Beukers (Ned) AGU - Beukers Biketeam
DNF Sem Huitema (Ned) Giant Dealerteams
DNS Tyler Coplea (USA) Team USA

 


Related Photo Galleries


Offenburg World Cup XC May 27/11 - May 29/11, Offenburg, Germany

Preview
Eliminator Men
Eliminator Women
Junior Women XC
Junior Women XC
U23 Men XC
Elite Women XC
Elite Men XC - part one
Elite Men XC - part two

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login