Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

June 5/11 21:48 pm - Coupe des Nations Ville de Saguenay: Stage 4


Posted by Editoress on 06/5/11
 

Results from the 4th and final stage of the Coupe des Nations – Ville de Saguenay

 

Stage 4: Chicoutimi Road Race, 128.4
1 Arnaud Demare (Fra) Team France 3:08:57
2 Yannick Mayer (Ger) Team Germany
3 Marcel Meisen (Ger) Team Germany
4 Nicola Boem (Ita) Team Italy
5 Aljaz Hocevar (Slo) Team Slovenia
6 Sebastian Lander (Den) Team Denmark
7 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Denmark
8 Gavin Mannion (USA) Team USA
9 Sonny Colbrelli (Ita) Team Italy
10 Robert Jenko (Slo) Team Slovenia
11 Yauheni Patenka (Blr) UCI Mixed Team
12 Hugo Houle (Can) Team Canada
13 Massimo Coledan (Ita) Team Italy
14 Arvin Moazemi (Iri) UCI Mixed Team
15 Romain Guillemois (Fra) Team France
16 Maxim Pokidov (Rus) Team Russia
17 Tsgabu Grmay (Eth) UCI Mixed Team
18 Alexey Lutsenko (Kaz) Team Kazakhstan
19 Simon Nuber (Ger) Team Germany
20 Artis Pujats (Lat) Team Latvia
21 Arman Kamyshev (Kaz) Team Kazakhstan
22 Warren Barguil (Fra) Team France
23 Alexander Grigoryev (Rus) Team Russia
24 Owen Harrison (Can) Team Canada
25 Christopher Juul-Jensen (Den) Team Denmark
26 Guillaume Bonnet (Fra) Team France
27 Ryan Eastman (USA) Team USA
28 Nathan Brown (USA) Team USA
29 Simon Lambert-Lemay (Can) Team Canada
30 Jesper Hansen (Den) Team Denmark
31 Jani Music (Slo) Team Slovenia
32 Klemen Stimulak (Slo) Team Slovenia
33 Youcef Reguigui (Alg) UCI Mixed Team
34 Miras Bederbekov (Kaz) Team Kazakhstan
35 Antoine Duchesne (Can) Team Canada all s.t.
36 Natnael Berhane (Eri) UCI Mixed Team 0:06
37 Tanner Putt (USA) Team USA s.t.
38 Jimmy Turgis (Fra) Team France 0:09
39 Janis Dakteris (Lat) Team Latvia
40 AdÏs Flaksis (Lat) Team Latvia
41 Emilien Viennet (Fra) Team France
42 Mario Vogt (Ger) Team Germany
43 Evan Huffman (USA) Team USA
44 Maxim Razumov (Rus) Team Russia
45 Daniil Fominykh (Kaz) Team Kazakhstan
46 Vladislav Gorbunov (Kaz) Team Kazakhstan
47 Fabian Thiel (Ger) Team Germany
48 Jure Bitenc (Slo) Team Slovenia
49 Stuart Wight (Can) Team Canada
50 Roman Dronin (Uzb) UCI Mixed Team
51 Max Walsleben (Ger) Team Germany all s.t.
52 Walter Filad Escobar López (Gua) Team Guatemala 0:16
53 Igor Frolov (Rus) Team Russia
54 Alder Torres Yuman (Gua) Team Guatemala
55 Roman Katyrin (Rus) Team Russia all s.t.
56 Ilya Davidenok (Kaz) Team Kazakhstan 0:26
57 Jimmi Sørensen (Den) Team Denmark 0:29
58 David Boily (Can) Team Canada 0:35
59 Hansen Lasse Norman (Den) Team Denmark 4:44
DNF Andrea Dal Col (Ita) Team Italy
DNF Armands Bîcis (Lat) Team Latvia
DNF Gianluca Leonardi (Ita) Team Italy
DNS Loris Paoli (Ita) Team Italy
 
Final GC
1 Christopher Juul-Jensen (Den) Team Denmark 13:43:43
2 Arman Kamyshev (Kaz) Team Kazakhstan at 0:19
3 Miras Bederbekov (Kaz) Team Kazakhstan 0:20
4 Warren Barguil (Fra) Team France 0:22
5 Nicola Boem (Ita) Team Italy 0:23
6 Marcel Meisen (Ger) Team Germany 0:25
7 Nathan Brown (USA) Team USA 0:29
8 Guillaume Bonnet (Fra) Team France 0:30
9 Sebastian Lander (Den) Team Denmark 0:48
10 Sonny Colbrelli (Ita) Team Italy 0:48
11 Vladislav Gorbunov (Kaz) Team Kazakhstan 1:03
12 Jesper Hansen (Den) Team Denmark 1:04
13 Hugo Houle (Can) Team Canada 1:05
14 Klemen Stimulak (Slo) Team Slovenia 1:06
15 AdÏs Flaksis (Lat) Team Latvia 1:07
16 Arvin Moazemi (Iri) UCI Mixed Team 1:09
17 Artis Pujats (Lat) Team Latvia 1:09
18 Tsgabu Grmay (Eth) UCI Mixed Team 1:09
19 Arnaud Demare (Fra) Team France 1:12
20 Yauheni Patenka (Blr) UCI Mixed Team 1:12
21 Natnael Berhane (Eri) UCI Mixed Team 1:15
22 Tanner Putt (USA) Team USA 1:15
23 Emilien Viennet (Fra) Team France 1:18
24 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Denmark 1:21
25 Romain Guillemois (Fra) Team France 1:21
26 Youcef Reguigui (Alg) UCI Mixed Team 1:32
27 Gavin Mannion (USA) Team USA 1:34
28 Jimmy Turgis (Fra) Team France 1:38
29 Jimmi Sørensen (Den) Team Denmark 1:50
30 Janis Dakteris (Lat) Team Latvia 1:52
31 Yannick Mayer (Ger) Team Germany 2:18
32 Simon Nuber (Ger) Team Germany 2:24
33 Alexey Lutsenko (Kaz) Team Kazakhstan 2:33
34 Roman Dronin (Uzb) UCI Mixed Team 2:33
35 Daniil Fominykh (Kaz) Team Kazakhstan 2:45
36 Evan Huffman (USA) Team USA 2:45
37 Maxim Razumov (Rus) Team Russia 4:28
38 Ilya Davidenok (Kaz) Team Kazakhstan 4:33
39 David Boily (Can) Team Canada 4:54
40 Antoine Duchesne (Can) Team Canada 4:57
41 Maxim Pokidov (Rus) Team Russia 4:59
42 Massimo Coledan (Ita) Team Italy 5:16
43 Roman Katyrin (Rus) Team Russia 5:18
44 Hansen Lasse Norman (Den) Team Denmark 5:25
45 Simon Lambert-Lemay (Can) Team Canada 5:33
46 Stuart Wight (Can) Team Canada 5:56
47 Ryan Eastman (USA) Team USA 6:42
48 Robert Jenko (Slo) Team Slovenia 7:16
49 Mario Vogt (Ger) Team Germany 8:11
50 Fabian Thiel (Ger) Team Germany 8:12
51 Owen Harrison (Can) Team Canada 8:42
52 Alexander Grigoryev (Rus) Team Russia 10:13
53 Igor Frolov (Rus) Team Russia 11:16
54 Jani Music (Slo) Team Slovenia 11:21
55 Alder Torres Yuman (Gua) Team Guatemala 16:16
56 Walter Filad Escobar López (Gua) Team Guatemala 16:27
57 Aljaz Hocevar (Slo) Team Slovenia 19:22
58 Jure Bitenc (Slo) Team Slovenia 19:31
59 Max Walsleben (Ger) Team Germany 19:54


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login