Canadian Cyclist Cervelo R5 24-7 2 March 26
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Survey CC2 - April 16
 

Daily News


 

July 16/11 13:20 pm - Nova Scotia ITT Championships


Posted by Editoress on 07/16/11
 

Nova Scotia Provincial Time Trial Championship on July 10th at Three Mile Plains in Nova Scotia

 

Category A [40 Km]
1 Andrew Buzzell (Euro-Sports) 0:58:06
2 Jeff Muise (Sea Level) 0:58:56 [Gold]
3 Zach Steinman (Bicycles Plus) 1:00:17 [Silver]
4 Chad Lennon (Framework Fitness) 1:00:19 [Bronze]
5 Carl Ripley (Mike's Bike Shop) 1:00:38
6 Stephen Cameron (Cyclesmith) 1:03:00
7 Lorenzo Caterini (Hub Cycle) 1:03:08
8 Wade Minaker (Southeast Storm) 1:03:09
9 Steve Harris (Independent) 1:03:46
10 John Newgard (Bicycles Plus) 1:03:59
11 Dennis Cottreau (Independent) 1:04:30
12 Mitchell MacDonald (Lunenburg Bike Barn) 1:06:15
 
Category F [40 Km]
1 Kaarin Tae (Bicycles Plus) 1:05:03 [Gold]
2 Janelle Knickle (Lunenburg Bike Barn) 1:14:27
3 Cynthia Fry (Bicycles Plus) 1:21:32 [Silver]
 
Category B [40 Km]
1 Dan Thompson (Independent) 1:02:51
2 Rob Klue (Cyclesmith) 1:04:29 [Gold]
3 Chris Price (Lunenburg Bike Barn) 1:05:48 [Silver]
4 Stephen Fougere (Cyclesmith) 1:06:34 [Bronze]
5 Simon Roberts (Bicycles Plus) 1:07:03
6 Wayne Aspinall (Valley Stove & Cycle) 1:07:15
7 Donald MacIntosh (Bicycles Plus) 1:07:17
8 Chris Hawkins (Bicycles Plus) 1:07:51
9 Tyler D'Arcy (Hub Cycle) 1:08:34
10 James Scott (Pictou County Cycle) 1:10:27
11 Shane Eno (Lunenburg Bike Barn) 1:12:02
12 Rodney Rawding (Lunenburg Bike Barn) 1:12:42
13 Michael MacKormick (Independent) 1:13:03
14 Patrick Fitzgerald (Independent) 1:18:50
 
Category C [25 Km]
1 Wade McIsaac (Independent) 0:41:59
2 Edward Walsh (Bicycles Plus) 0:41:59 [Gold]
3 Gregory Kerr (Independent) 0:42:48
4 Greg Young (Independent) 0:43:53
5 Hudson Roland (Bicycles Plus) 0:44:35 [Silver]
6 Al Heubach (Lunenburg Bike Barn) 0:45:18 [Bronze]
7 Matthew Guest (Cyclesmith) 0:45:47
8 Stephen MacLeod (Independent) 0:48:47
9 Armand Caron (Cyclesmith) 0:49:11
10 Gerard Lachance (Independent) 0:51:00
11 Senna Bryden (Independent) 0:51:00
 
Category D [25 Km]
1 Graham Oakley (Blue Water) 0:47:27 [Gold]
2 Darren Scott (Finbars Cycling) 0:52:38 [Silver]
3 Kimberly Hoffman (Independent) 1:09:15
4 Stephen Moroney (Independent) DNF
 
Category U13 - Male [12.5 Km]
1 Noah Patriquin (Hub Cycle) Onslow Mountain [Gold]
 
Category U15 - Male [12.5 Km]
1 Luc Comeau (Cyclesmith) 0:23:28 [Gold]
2 Liam Whitman (Cyclesmith) 0:23:32 [Silver]
3 Clay Bryden (Independent) 0:24:32 [Bronze]
4 Elijah Belliveau (Hub Cycle) 0:25:00
 
Category U15 - Female [12.5 Km]
1 Odette Comeau (Cyclesmith) 0:23:05 [Gold]
2 MacKenzie Myatt (Cyclesmith) 0:25:11 [Silver]

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login