Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

July 24/11 19:12 pm - Ontario Provincial Road Championships results


Posted by Editoress on 07/24/11
 

Results from today's Ontario Provincial Road Championships in Heidelberg Ontario, organized by ExtremeRoad.com

 

Cadet Men, 58 km (Average Speed 37.0 km/h)
1G Sean Mackinnon (Racer Sportif/Mattamy Homes CC - RMU17) 1:34:07
2S William Simonds (Invita - FCV - RMU17) at 0:28
3B Simon Fothergill (Team CHCH - RMU17)
4 Jeremie Lacasse (Ottawa Bicycle Club - RMU17)
5 Roger Bush (Racer Sportif/Mattamy Homes CC - RMU17)
6 Adam Jamieson (Team Hardwood Cycling And Ski - RMU17)
7 Martin Rupes (Black Tooth Grin Bike Club - RMU17) all s.t.
8 Biran Falk-Dotan (St. Catharines Cycling Club - RMU17) 0:33
9 Tyler Lee (St. Catharines Cycling Club - RMU17) 0:45
10 Eric Macdonald (Cycles London Racing Team - RMU17) 4:53
11 Liam Yeates (Esteemtraining.com - RMU17) 11:31
12 Calvin Heffler (Independent - RMU17) 27:15
13 Nathan Jeffs (Black Tooth Grin Bike Club - RMU17) 28:06
DNF James Orton (Team CHCH - RMU17)
 
Sport, 58 km (Average Speed 40.4 km/h)
1 Vincent De Haitre (Ottawa Bicycle Club - RMJ) 1:26:06
2 Andrew House (Outside Projects - RME.4)
3 Brandon Lindow (Team CHCH - RMJ)
4 Matt Thomas (Soigneur Race Services Race Team - RME.3)
5 Stuart Smith (Team Silent Sports - RMMA)
6 Mac Jonker (The Hub Race Team - RMU23.3)
7 Thomas Clark (Team T1C/London Honda/Village - RME.4)
8 Robert Wilson (Soigneur Race Services Race Team - RMMA)
9 Jason Wilson (Rtc - RME.4)
10 Elliot Galbraith (Black Tooth Grin Bike Club - RMJ)
11 Niles Vaivars (Independent - RME.4)
12 Erik Dickenson (Hamilton Cycling Club - RMU23.3)
13 Morgan Macphee (Soigneur Race Services Race Team - RMJ)
14 Jamie Banks (Independent - RMU23.3)
15 Vernon Ward (Team Silent Sports - RMMB)
16 Martin Davis (Kurzawinski Coach/ Six S Erp Consulting - RMMB)
17 Adam Poll (Waterloo Cycling Club - RME.4)
18 Jordan Broad (Team CHCH - RME.4)
19 Marshall Eidinger (Lapdogs Cycling Club - RME.4)
20 Giordano Piccolotto (Lapdogs Cycling Club - RME.4)
21 Samuel O`Donnell (Independent - RMU23.4)
22 Christopher Gray (Team CHCH - RMU23.4)
23 Ian Chambers (Racer Sportif/Mattamy Homes CC - RMMB)
24 Woody Marrouch (Wheels of Bloor - RMJ)
25 Christopher Dolson (Team Silent Sports - RMMB)
26 Carlos Robles (Team Silent Sports - RMMA)
27 Bob Nicholson (Team Silent Sports - RMMC)
28 Trevor Rickwood (Sudbury Cycling Club - RMMB)
29 Akifumi Udagawa (Midweek Cycling Club - RME.4) all s.t.
30 Mark Buckaway (Vitess Racing Club - RMMB) 0:13
31 Jeff Dicks (Midweek Cycling Club - RME.4) s.t.
32 Liam Wilson (Sudbury Cycling Club - RME.4) 0:18
33 Richard Bartolo (Hamilton Cycling Club - RMMB) s.t.
34 Charles Magyar (Midweek Cycling Club - RMMB) 2:27
35 Joel Rose (The Hub Race Team - RMMB) 4:54
36 Evert Lamb (Bikes on Wheels - RME.4) 7:19
37 Spencer Smith (Ciclo Sport Racing - RMJ) 18:29
38 Eric Vandenbrink (Ciclo Sport Racing - RME.4) 18:52
DNF Jeff Landry (Hamilton Cycling Club - RMMA)
DNF Karim Marrouch (Wheels of Bloor - RMMB)
DNF John Welsh (Independent - RMMB)
DNF Joseph Lee (Oakville Cycling Club - RMMB)
DNF Dan Thompson (Madonna Wheelers Cycling Club - XMMA)
DNF Welsh Stephen (Barrie Cycling Club - RMJ)
DNF Charlie Philbrook (Soigneur Race Services Race Team - RME.3)
DQ Reece-emerson Van Beek (Northcote Cycling - RME.4) 0:22
DNS Christopher Ferron (Morning Glory Cycling Club - RME.4)
DNS Brett Liersch (Hamilton Cycling Club - RME.4)
DNS Shane Mccormick (Hamilton Cycling Club - RMJ)
DNS Max Gabaldo (Team CHCH - RMJ)
DNS Harrison Wood (Independent - RMJ)
 
Master D Men, 58 km (Average Speed 35.1 km/h)
1G Gordon Clarke (Bikesports-Pfaff - RMMD) 1:39:15
2S Bruce Camacho (D'Ornellas Cycling Club - RMMD) at 0:07
3B Rodney Godard (Ciclo Sport Racing - RMMD) 0:13
4 Steve Hamilton (Madonna Wheelers Cycling Club - RMMD) 5:32
5 Peter T. Morris (Kallisto/Wheels of Bloor - RMMD) s.t.
6 John Parkinson (The Hub Race Team - RMMD) 5:36
7 Michael Stephenson (Ontario Masters Cycling Association - RMMD) 5:48
8 Joel Cash (Wheels of Bloor - RMMD) 7:40
DNF Ron Ferreira (D'Ornellas Cycling Club - RMMD)
 
Master C Men, 87 km (Average Speed 39.6 km/h)
1G Mark Polsinelli (Z-Team Wheels Of Oakville - RMMC) 2:11:50
2S James Hutcheson (P-K Express/ HNZ Strategic.com - RMMC)
3B Roy Zucchetto (Independent - RMMC) both s.t.
4 Michael Renneboog (Team T1C/London Honda/Village - RMMC) 0:04
5 Tony Frost (Tony Frost - RMMC)
6 Robert Sule (Chain Reaction/ Molson 67 - RMMC.1)
7 Paul Dean (Cycles London Racing Team - RMMC)
8 Giles Marshall (Chain Reaction/ Molson 67 - RMMC)
9 Robert Brehn (Ontario Masters Cycling Ass. - RMMC)
10 Tom Szostopal (Ciclo Sport Racing - RMMC)
11 Robert Haufler (Midweek Cycling Club - RMMC)
12 Joe Torchia (Team T1C/London Honda/Village - RMMC)
13 Elgar Vaivars (Independent - RMMC)
14 Bruno Grossi (Z-Team Wheels Of Oakville - RMMC)
15 Pierre Perrin (Shut Up Legs Cycling Team - RMMC)
16 Simon Dearing (Team T1C/London Honda/Village - RMMC)
17 Don Zuck (Z-Team Wheels Of Oakville - RMMC)
18 Tony Abramavicius (Wheels of Bloor - RMMC)
19 Derek De Gannes (Nacsworld.com - RMMC)
20 Scott Edgington (Team Silent Sports - RMMC)
21 Glen Budgell (Independent - RMMC)
22 Leo St. Germain (Wheels of Bloor - RMMC)
23 Randall Akins (Team Spoke O'motion - RMMC)
24 David Berry (Kurzawinski Coach/ Six S Erp Consulting - RMMC)
25 Ken Macdermid (Midweek Cycling Club - RMMC)
26 Zbigniew Lukasik (Maple Leaf Cycling Club - RMMC)
27 David Chong (Lapdogs Cycling Club - RMMC)
28 Peter Cahill (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMC)
29 Rob Cheskey (Cyclepath Oakville Race Team - RMMC) all s.t.
30 Eric Leene (Ciclo Sport Racing - RMMC) 0:18
31 Joe Narciso (Team London - RMMC) s.t.
32 Gary Cluett (ZM Cycle & Fitness Cycling Club - RMMC) 0:44
DNF Charles Squires (Team London - RMMC)
DNS Rick Clavir (Team Spoke O'motion - RMMC)
DNS David Kay (Coachchris.ca/Multisport-Zone - RMMC)
DNS Rick Neuberger (Independent - RMMC)
 
Cadet Women, 58 km (Average Speed 35.2 km/h)


1G Bailin Xie (Ottawa Bicycle Club - RWU17) 1:38:58
2S Marianne Portelance (Ottawa Bicycle Club - RWU17) at 0:10
3B Madeleine Mcconnell (Team CHCH - RWU17) 0:14
4 Sarah Mason (Forest City Velodrome - RWU17) 6:23
5 Jaimie White (Team CHCH - RWU17) 7:20
6 Kristen Sears (Team CHCH - RWU17) 9:08
 
Junior Women, 58 km (Average Speed 35.2 km/h)

Gap
1G Erin Dowswell (Invita - FCV - RWJ) 1:38:58
2S Saskia Kowalchuk (Team CHCH - RWJ)
3B Katlyn Dundas (Team Hardwood Cycling And Ski - RWJ) both s.t.
4 Nina Nesdoly (Ottawa Bicycle Club - RWJ) 3:03
 
Master A Women, 58 km (Average Speed 35.2 km/h)
1G Danielle Mckibbon (Ciclo Sport Racing - RWMA) 1:38:58
2S Shelly Mckee (Hamilton Cycling Club - RWMA) at 0:05
3 Jody Nadjiwon (Sudbury Cycling Club - RWMA) s.t.
4B Robyn Meredith (Vitess Racing Club - RWMA) 0:08
5 Angela Lin (Racer Sportif/Mattamy Homes CC - RWMA) 1:31
6 Katherine Ivey (Newmarket Eagles Cycling Club - RWMA) 3:03
7 Anita Mackinnon (Tea And Coffee Racing - RWMA) 5:36
8 Carolyn Cheng (Racer Sportif/Mattamy Homes CC - RWMA) 7:17
 
Master B Women, 58 km (Average Speed 35.2 km/h)
1G Roslyn Prisco (Independent - RWMB) 1:38:55
2S Julie Marceau (Lapdogs Cycling Club - RWMB) at s.t.
3B Carol Deavy (Les Rouleurs De L'Outaouais - RWMB) 0:03
4 Aly Armstrong (Team CF - RWMB) s.t.
5 Sandra Deegan (Ontario Masters Cycling Associ - RWMB) 0:08
6 Tabitha Ferguson (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RWMB) 1:13
7 Lisa Carr (Z-Team Wheels of Oakville - RWMB) 1:59
8 Mhairi Gilmore (Kallisto/Wheels of Bloor - RWMB) 7:20
 
Elite 1/2 Women, 87 km (Average Speed 35.6 km/h)
1G Cynthia Nelson (Re:Form/Cyclepower - RWE.1) 2:26:29
2S Suzie Brown (P-K Express/ HNZ Strategic.com - RWE.1)
3B Sara Byers (Juvederm - Specialized - RWE.1)
4 Susan Palmer-Komar (P-K Express/ HNZ Strategic.com - RWE.1)
5 Stephanie Skoreyko (Kallisto/Wheels of Bloor - RWE.2)
6 Courtnay Darville (Re:Form/Cyclepower - RWE.2)
7 Rachel O`Reilly (Stevens Racing p/b The Cyclery - RWE.1)
8 Stephanie Bester (Coachchris.ca/Multisport-Zone - RWE.2)
9 Ruth Mclean (Independent - RWE.3)
10 Leigh Hobson (Juvederm - Specialized - RWE.1) all s.t.
11 Sue Schlatter (Stevens Racing p/b The Cyclery - RWE.1) 0:08
12 Melissa Bunn (Stevens Racing p/b The Cyclery - RWE.1) s.t.
13 Merrill Collins (Jet Fuel Coffee/ La Bicicletta - RWE.1) 0:13
14 Jennifer Stephenson (Re:Form/Cyclepower - RWE.1) 0:35
15 Andrea Elliott (Port Hope Bicycle - RWE.3) 4:39
16 Dorelle Hinton (Independent - RWE.3) s.t.
17 Valina Sintal (Lapdogs Cycling Club - RWE.3) 4:58
18 Heather Shearer (P-K Express/ HNZ Strategic.com - RWE.2) 5:31
19 Kayla Horvat (Reynold Cycle - RWE.3) 7:27
20 Sarah Rasmussen (Kallisto/Wheels of Bloor - RWE.2) 9:52
DNF Arlene Marchildon (Total Sports The Bike Shop - RWE.2)
DNF Carrie Cartmill (Independent - RWE.1)
DNF Tara Kabatoff (Kallisto/Wheels of Bloor - RWE.2)
DNF Emily Mckenzie-Picot (Coachchris.ca/Multisport-Zone - RWE.2)
DNF Chantal Thompson (Madonna Wheelers Cycling Club - RWE.3)
DQ Annie Foreman-Mackey (Team CHCH - RWE.3)
DNS Chloe Black (Trisports Cycling/Eclipse Racing - RWE.1)
NP Cassandra Humphrey (Peterborough Cycling Club - RWE.3)
NP Kristen Worley (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RWE.1)
 
Master A Men, 101.5 km (Average Speed 39.0 km/h)
1G Matthias Schmidt (Darkhorse Flyers - RMMA) 2:36:00
2S Greg Boileau (Euro-Sports/ Foodery/Dal-Cin - RMMA)
3B Justin Rogers (Canhear Uganda - RMMA)
4 Blair Purvis (Neworld Cycle - RMMA.1)
5 Demetre Kalkounis (Novofit Cycling Solutions - RMMA)
6 Dmytry Lyeypi (Independent - RMMA)
7 Bryan Tencic (Independent - RMMA)
8 Marten Mann (Reynold Cycle - RMMA)
9 Fred Perez (Novofit Cycling Solutions - RMMA)
10 Mike Mckee (Racer Sportif/Mattamy Homes CC - RMMA)
11 Sergio Cuneo (Independent - RMMA)
12 Carlo Capaldi (Team T1C/London Honda/Village - RMMA)
13 Sean Boileau (Midweek Cycling Club - RMMA)
14 Peter Tregunno (Tea And Coffee Racing - RMMA)
15 John Van Arragon (Novofit Cycling Solutions - RMMA)
16 Jon Barnes (Trek Canada Mtb Team - RMMA)
17 Patrick Kings (Bmc Kamikaze - RMMA)
18 Gary Fogelman (Team Ifg - RMMA)
19 Bob Tomsic (Canhear Uganda - RMMA) all s.t.
20 Peter Mogg (Novofit Cycling Solutions - RMMA) 0:08
21 Chris Ivey (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMA) s.t.
22 Robert Steenkamer (Darkhorse Flyers - RMMA) 0:13
23 Vince Caceres (The Cyclery - RMMA) s.t.
24 John Provart (Chain Reaction/ Molson 67 - RMMA) 0:18
25 Jason May (Nacsworld.com - RMMA) 0:18
26 Jesus Correa (Independent - RMMA) s.t.
27 Ray Lee (Novofit Cycling Solutions - RMMA) 0:21
28 Kevin Higgins (Independent - RMMA) s.t.
29 Shannon Hunt (Independent - RMMA) 0:37
30 Scott Milligan (Lapdogs Cycling Club - RMMA) 0:57
31 Jason Dunford (Darkhorse Flyers - RMMA) 1:14
32 Darek Kocan (Darkhorse Flyers - RMMA) 1:33
33 Jeffrey Crompton (Independent - RMMA) 1:40
34 Jeff Weber (Sound Solutions - RMMA) 4:28
35 Mark Rasile (Racer Sportif/Mattamy Homes CC - RMMA) 4:32
DNF Philip Cates (Lapdogs Cycling Club - RMMA)
DNF Killian Cummings (Impala Bicycles - RMMA)
DNF Jorge Cabezas (Darkhorse Flyers - RMMA)
DNF Jeff Kehler (Coachchris.ca/Multisport-Zone - RMMA)
DNF John Kwarta (Speedriver.com - RMMA)
DNF Christopher Ferron (Morning Glory Cycling Club - RME.4)
DQ Martin Ray (Team Ifg - RMMA)
DNS Rob Rice (Sudbury Cycling Club - RMMA)
 
U23 Men, 145 km (Average Speed 40.9 km/h)
1G Evan Mundy (Garneau-Club Chaussures- Norton Rose - RMU23.1) 3:32:29
2S Matteo Dal-Cin (Jet Fuel Coffee/ La Bicicletta - RMU23.1) 0:31
3B Jamie Riggs (Garneau-Club Chaussures- Norton Rose - RMU23.1) 0:31
4 Chris Balestrini (Garneau-Club Chaussures- Norton Rose - RMU23.2) 0:31
5 Derek Harnden (Fresh Air Experience/Ottawa Bicycle Club - RMU23.2) 0:31
6 Andrew De Cal (Liberty! Bicycles - RMU23.2) 0:31
7 Yuri Hrycaj (Wheels of Bloor - RMU23.3) 0:31
8 Matt Degiacomo (Team London - RMU23.2) 0:31
9 Brandon Spencer (Kallisto/Wheels of Bloor - RMU23.2) 0:31
10 Ryan Aitcheson (Panther p/b Competitive Cyclist - RMU23.1) 0:31
11 James Lucas Bent (Fresh Air Experience/Ottawa Bicycle Club - RMU23.2) 0:31
12 Gregory Archi (Team CHCH - RMU23.3) 0:31
13 David Zorko (Team CHCH - RMU23.4) 0:31
14 Scott Lynch (Novofit Cycling Solutions - RMU23.2) 3:25
15 Alexander Gibson (Esteemtraining.com - RMU23.3) 5:24
DNF Tony Ambs (Esteemtraining.com - RMU23.3)
DNF Christian Jug (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RMU23.3)
DNF Kyle Fry (Garneau-Club Chaussures- Norton Rose - RMU23.1)
DNF Philippe Bergeron (Fresh Air Experience/Ottawa Bicycle Club - RMU23.2)
DNF Gabriel Charlton (Black Tooth Grin Bike Club - RMU23.2)
DNF Logan Cornel (Euro-Sports/ Foodery/Dal-Cin - RMU23.2)
DNS Conor O`Brien (Emd Serono - Specialized CC - RMU23.2)
DNS Nathaniel St-Armour (Velocity Bike Club - RMU23.4)
NP Brendan Cubello (Esteemtraining.com - RMU23.3)
NP Brian Trafford (Fresh Air Experience/Ottawa Bicycle Club - RMU23.2)
 
Elite 1/2/3 Men, 145 km (Average Speed 41.0 km/h)
1G Andrew Bradbury (Darkhorse Flyers - RME.1) 3:32:17
2S Casey Roth (Ride With Rendall - RME.1) at s.t.
3B Jeffery Schiller (Garneau-Club Chaussures- Norton Rose - RME.1) 0:43
4 Ed Veal (Jet Fuel Coffee/ La Bicicletta - RME.1)
5 Ruan Du Toit (Hillbillies - RME.2)
6 Ryan Roth (Spidertech Powered By C10 - RME.1)
7 Derrick St. John (Ride With Rendall - RME.1)
8 Glen Rendall (Ride With Rendall - RME.1)
9 John Stewart (The Hub Race Team - RME.2)
10 Derrek Ivey (Kallisto/Wheels of Bloor - RME.1)
11 Ken Ng (Rideallday.ca Cc p/b Real Deal - RME.2)
12 Marco Li (Garneau-Club Chaussures- Norton Rose - RME.1)
13 Jason Abbott (West Of Quebec Wheelers - RME.2)
14 Max Csikos (Soigneur Race Services Race Team - RME.2)
15 Anton Varabei (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RME.1)
16 Michael Aston (Adrenalineracer/Towheels - RME.3)
17 Geoff Power (Team London - RME.2)
18 Dan Doddy (Soigneur Race Services Race Team - RME.3)
19 Andrew Lees (Nine2fivepro.com Cycling Team - RME.1)
20 Bayden Pritchard (Kallisto/Wheels of Bloor - RME.1)
21 Jim Tsilemos (Ride With Rendall - RME.1)
22 Peter Morse (Jet Fuel Coffee/ La Bicicletta - RME.1)
23 Nicholas Di Cristofaro (Rideallday.ca Cc p/b Real Deal - RME.3)
24 David Grose (Bikesports-Pfaff - RME.3)
25 Scott Weldon (Soigneur Race Services Race Team - RME.3)
26 Robert Nicolas Pratt (Sepp's Home Cardio Cycling Team - RME.3)
27 Isaac Smith (Darkhorse Flyers - RME.1)
28 Brandon Tulloch (C.C. Croix De Fer - RME.2) all s.t.
29 Kevin Hazzard (Jet Fuel Coffee/ La Bicicletta - RME.1) 1:03
30 Aaron Fillion (Ride With Rendall - RME.1) 1:24
31 Darko Ficko (Jet Fuel Coffee/ La Bicicletta - RME.1) 1:53
32 Dave Byer (Jet Fuel Coffee/ La Bicicletta - RME.1) 3:41
33 Jason Valenti (Nine2fivepro.com Cycling Team - RME.1) 6:59
DNF Christopher Ferron (Morning Glory Cycling Club - RME.4)
DNF Scott Fitzgerald (Lapdogs Cycling Club - RME.2)
DNF Kevin Intini (MBRC.org - Gears - RME.3)
DNF Christian Manolache (Independent - RME.2)
DNF Rod Smit (Team Silent Sports - RME.3)
DNF Charlie Gorman (Nine2fivepro.com Cycling Team - RME.2)
DNF Timothy Burton (Rideallday.ca Cc p/b Real Deal - RME.2)
DNF Ian Gartley (Independent - RME.3)
DNS Chris Gruber (Kallisto/Wheels of Bloor - RME.1)
NP Alexander Beristain (Beaches Cycling Club (BCC) - RME.3)
NP Duncan Beard (Nine2fivepro.com Cycling Team - RME.2)
NP Erik Box (Nativo/Devinci - RME.1)
 
Master B Men Results - 101.5 km - Average Speed 40.6 km/h
1G David Fry (Shut Up Legs Cycling Team) 2:29:52
2S Ilija Petrovski (Nacsworld.com)
3B Ian J. Scott (Wheels of Bloor)
4 Greg Cavanagh (Shut Up Legs Cycling Team)
5 Wieslaw Matuszczak (Wheels of Bloor)
6 Radek Lukasik (Wheels of Bloor)
7 Scott Bentley (Sound Solutions)
8 David Dobson (Trek Store Cycling Club)
9 Steven Baker (Team Cross)
10 Nicholas Dwyer (Ciclo Sport Racing)
11 Ed Makarchuk (Sound Solutions)
12 Marc Booth (Kurzawinski Coach/ Six S Erp Consulting)
13 Andy D`Angelo (Kurzawinski Coach/ Six S Erp Consulting)
14 Steven Smith (Coachchris.ca/Multisport-Zone)
15 Brent Fargo (Cyclepath Oakville Race Team)
16 Phillip Hodgkinson (Kurzawinski Coach/ Six S Erp Consulting)
17 Paolo Eugeni (Z-Team Wheels Of Oakville)
18 Stephane Marcotte (Darkhorse Flyers)
19 Mark Rutledge (Independent)
20 Carmine Caravaggio (Z-Team Wheels Of Oakville)
21 Stephen Heck (Team IFG)
22 Gregory T. Cushing (Z-Team Wheels Of Oakville)
23 Trevor Doyle (Kurzawinski Coach/ Six S Erp Consulting)
24 Robert Meeder (Velocity Cycle And Ski)
25 Victor Pwu (Wheels of Bloor)
26 Robert Chiocca (Racer Sportif/Mattamy Homes CC)
27 Gary Weinstein (Z-Team Wheels Of Oakville)
28 Dan Dolan (Impala Bicycles)
29 Bryan King (Soigneur Race Services Race Te)
30 Steve Fantaske (Beaches Cycling Club (Bcc))
31 Jim Schaefer (Esteemtraining.com)
32 David Enns (Cyclepath Oakville Race Team)
33 James Ramsay (Racer Sportif/Mattamy Homes CC)
34 Mike Peshko (Wheels of Bloor)
35 Nick Schwertfeger (Newmarket Eagles Cycling Club)
36 Bruce Bird (Wheels of Bloor)
37 Roderick Grant (Lapdogs Cycling Club)
38 Andrew Stewart (Team IFG)
39 Chris Kirk (Independent)
40 Kees Louws (Team London)
41 Marco Salvati (Kurzawinski Coach/ Six S Erp Consulting)
42 Edmond Mellina (Lapdogs Cycling Club)
43 Sung-bae Chae (Darkhorse Flyers)
44 Sladen Lackovic (Independent)
45 Michael Mandel (Rideallday.ca Cc P/B Real Deal)
46 Patrick Shea (Team London)
47 Christopher Komar (P-K Express/ HNZ Strategic.com)
48 Lawrence Akot (Darkhorse Flyers)
49 Fulvio Mark Cubello (Esteemtraining.com)
50 Cary Moretti (Team IFG)
51 Shawn Staff (Wheels of Bloor)
52 Jeffrey Chow (Ciclo Sport Racing)
53 Massimo Pascazi (Independent)
54 Bruce Krip (Shut Up Legs Cycling Team)
55 Eduardo Maset (Z-Team Wheels Of Oakville)
56 Carl Clarke (Brant Cycle)
57 Brent Aquino (Z-Team Wheels Of Oakville) all s.t.
58 Michael Ybanez (Independent) 0:18
59 Stanislav Blazek (Kurzawinski Coach/ Six S Erp Consulting)
60 Bobby Mrvelj (Wheels of Bloor)
61 Scott Coulas (Team IFG)
62 Chris Firek (MBRC.org - Gears)
63 Steve Mckee (Nacsworld.com) 0:26
64 Anthony Simpson (MBRC.org - Gears)
65 Antonio Goncalves (Team London)
66 Scott Gilligan (Sound Solutions) all s.t.
67 John Fekete (Darkhorse Flyers) 0:31
68 David Bogue (Team London) 0:35
69 Chris Kiziak (Sound Solutions) 0:56
70 Joe Rousseau (Coachchris.ca/Multisport-Zone) 1:44
71 Paul Heffler (Ottawa Bicycle Club) 4:34
72 John Wiman (Team IFG) 5:35
73 Christopher Barcus (Lapdogs Cycling Club) 6:49
74 Derek Koops (ZM Cycle & Fitness Cycling Clu) 13:32
DNF Julio Pascoa (Team London)
DNF Stacy Wall (Z-Team Wheels Of Oakville)
DNF Kevin Wright (Independent)
DNF Robert D`Amico (Z-Team Wheels Of Oakville)
DNF Robert Givens (Chain Reaction/ Molson 67)
DNF James Bongard (Sound Solutions)
DNF Rick Bulmann (Independent)
DNF David Conroy (Darkhorse Flyers)
DNF Don Macphail (Cycles London Racing Team)
DQ David Rigby (Evolution Cycles)
DNS Marc Mazer (Chain Reaction/ Molson 67)
DNS Christopher Dolson (Team Silent Sports)
DNS Marc Boudreau (Stevens Racing P/B The Cyclery)
NP Gerard Yeates (Canhear Uganda)
NP Chris Wood (Sound Solutions)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login