Canadian Cyclist ARG XC8 -Restart May 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

July 25/11 11:41 am - Tour International Féminin en Limousin: Stage 4 and Final GC full results, Canuel 4th


Posted by Editoress on 07/25/11
 

The Tour International Féminin en Limousin wrapped up yesterday in France with Tatiana Antoshina (Russian National Team) taking the win on the stage and Grete Treier (S.C. Michela Fanini Rox) winning the overall. Karol-Anne Canuel (Mixed Team 4) finished 4th on the stage and 4th overall.

Stage 4: Bessines to Gartempe, 102.1 km
1 Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team 3:02:36
2 Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Rox 0:55
3 Grace Verbeke (Bel) Belgian National Team s.t.
4 Karol-Anne Canuel (Can) MIX 4 0:56
5 Yulia Iliynikh (Rus) Russian National Team 1:33
6 Oliveira Flavia (Ita) Vaiano Solaristech 4:52
7 Rasa Leleivyte (Ltu) Vaiano Solaristech 4:53
8 Liesbet De Vocht (Bel) Belgian National Team
9 Martine Bras (Ned) Dolmans Landscaping Team
10 Alexand Burchenkova (Rus) Russian National Team
11 Roxane Kneteman (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
12 Sanne Cant (Bel) Belgian National Team
13 Christine Majerus (Lux) Team GSD Gestion
14 Oxana Kozonchuk (Rus) Russian National Team
15 Julia Martisova (Rus) Russian National Team
16 Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans Landscaping Team
17 Lisanne Soemanta (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
18 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Honda Team
19 Petra Dijkman (Ned) Dolmans Landscaping Team
20 Julie Beveridge (Can) MIX 4 all s.t.
21 Robyn De Groot (Bel) Lotto Honda Team 5:00
22 Elena Kuchinskaya (Rus) Russian National Team
23 Coryn Rivera (USA) US National Team
24 Joanna Van De Winkel (RSA) Lotto Honda Team
25 Véronica L. Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox
26 Esther Olthuis (Ned) Team Specialized
27 Anisha Vekemans (Bel) Belgian National Team
28 Andréa Graus (Aut) MIX 4
29 Véronique Fortin (Can) Canadian National Team
30 Lisa Olivier (RSA) MIX 6 all s.t.
31 Ashley James (USA) US National Team 5:06
32 Doris Schweizer (Sui) Swiss National Team 5:32
33 Patricia Schwager (Sui) Swiss National Team s.t.
34 Lauren Kitchen (Aus) MIX 5 6:51
35 Margot Ortega (Fra) MIX 3 6:53
36 Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Team
37 Emma Grant (GBr) For Viored Brooke
38 Emilie Blanquefort (Fra) Liontek
39 Mayuko Hagiwara (Jpn) MIX 1
40 Emma Crum (NZl) Team Specialized all s.t.
41 Linda Ringlever (Ned) MovingladiesteamR&TCGroenewoud 6:56
42 Linn Torp (Nor) MIX 2
43 Sanne Bamelis (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
44 Kaitlin Antonneau (USA) US National Team
45 Mélanie Bravard (Fra) Team GSD Gestion
46 Eugénie Mermillod (Fra) Team GSD Gestion
47 Penny Rowsson (GBr) MIX 5
48 Karin Aune (Swe) S.C. Michela Fanini Rox
49 Rhae Shaw (Can) Canadian National Team
50 Marion Azam (Fra) MIX 4
51 Béatrice Thomas (Fra) MIX 3
52 Kendall Ryan (USA) US National Team
53 Catherine Delfosse (Bel) Lotto Honda Team
54 Mariss Van Der Merwe (RSA) Lotto Honda Team
55 Riccarda Mazzotta (Sui) Swiss National Team
56 Celine Van Severen (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
57 Eneri Iturriagaetxebarri (Esp) Liontek
58 Irene San Sebastian (Esp) Debabarrena Gipuekoa
59 Sione Jongstra (Ned) MIX 2
60 Leah Guloien (Can) Canadian National Team
61 Siobhan Horgan (Irl) Team GSD Gestion
62 Lieselot Decroix (Bel) Belgian National Team
63 Michelle Lauge (Den) MIX 6
64 Emma Silversides (GBr) Sengers Ladies Cycling Team all s.t.
65 Marhina Thomasson (Ned) Team Specialized 13:58
66 Sandra Weiss (Sui) Swiss National Team
67 Désirée Schuler (Ger) Team Baden Rothaus Vita Classica
68 Jolien D'hoore (Bel) Belgian National Team
69 Jane Barr (GBr) MovingladiesteamR&TCGroenewoud
70 Joan Boskamp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
71 Nathalie Van Gogh (Ned) Team Specialized
72 Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force
73 Aafke Eshuis (Ned) Team Specialized
74 Kare Verhestraeten (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
75 Chiara Vanni (Ita) Vaiano Solaristech
76 Ane Santesteban (Esp) Debabarrena Gipuekoa
77 Inge Roggeman (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
78 Joanie Caron (Can) Canadian National Team
79 Fabienne Schaus (Lux) Team GSD Gestion
80 Mélodie Lesueur (Fra) MIX 1
81 Ludivine Loze (Fra) Debabarrena Gipuekoa
82 Malgorzta Jasinska (Pol) S.C. Michela Fanini Rox all s.t.
83 Elodie Le Bail (Fra) MIX 1 17:12
84 Kate Finegan (Ned) Batavus Ladies Cycling Team 17:14
85 Stefani Meizer (Ger) Team Baden Rothaus Vita Classica
86 Geerike Schreurs (Ned) Dolmans Landscaping Team
87 Mao Chino (Jpn) MIX 1
88 Marisa Otten (Ned) Dolmans Landscaping Team
89 Jessi Schneeberger (Sui) Swiss National Team
90 Désirée Ehrler (Sui) Swiss National Team
91 Willeke Knol (Ned) MIX 2
92 Mathilde Hatthijsse (Ned) Rabo Lady Force
93 Dorieta Eskamendi (Esp) Debabarrena Gipuekoa
94 Oriane Niay (Fra) MIX 1
95 Ines Klok (Ned) Rabo Lady Force
96 Jessica Smits (Ned) MovingladiesteamR&TCGroenewoud
97 Cara Gillis (Can) Canadian National Team
98 Katy Curtis (Can) Canadian National Team
99 Alessia Martini (Ita) Vaiano Solaristech
100 Jacquelyn Crowell (USA) US National Team all s.t.
101 Jet Wilderman (Ned) MIX 2 17:24
102 Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Solaristech 17:26
103 Urte Juodvalkyte (Ltu) Vaiano Solaristech s.t.
104 Kristen Peetoom (Ned) MovingladiesteamR&TCGroenewoud 18:13
105 Julie Wynants (Ned) Rabo Lady Force 21:38
106 Inmaculada Rafael (Esp) Debabarrena Gipuekoa 22:35
107 Sabrina Stultiens (Ned) MIX 2 28:06
108 Rebecca Curley (GBr) For Viored Brooke 30:02
109 Joukje Braam (Ned) Rabo Lady Force 43:46
110 Lolla Lepisto (Ned) Rabo Lady Force s.t.
111 Audrey Gascon (Fra) MIX 3 47:40
DNF Mireia Epelde (Esp) Liontek
DNF Belen Lopez (Esp) Liontek
DNF Margriet Kloppenburg (Den) MIX 6
DNF Alna Burato (Fra) For Viored Brooke
DNF Luisa Beck (Ger) Team Baden Rothaus Vita Classica
DNF Katharina Fischer (Ger) Team Baden Rothaus Vita Classica
DNF Jasmin Rebmann (Ger) Team Baden Rothaus Vita Classica
 
Final GC
1 Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Rox 10:05:19
2 Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team at 0:05
3 Grace Verbeke (Bel) Belgian National Team 1:00
4 Karol-Anne Canuel (Can) MIX 4 2:11
5 Yulia Iliynikh (Rus) Russian National Team 3:00
6 Alexand Burchenkova (Rus) Russian National Team 4:37
7 Coryn Rivera (USA) US National Team 5:07
8 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Honda Team 5:12
9 Liesbet De Vocht (Bel) Belgian National Team 5:44
10 Julie Beveridge (Can) MIX 4 6:00
11 Oliveira Flavia (Ita) Vaiano Solaristech 6:03
12 Petra Dijkman (Ned) Dolmans Landscaping Team 6:05
13 Sanne Cant (Bel) Belgian National Team 6:10
14 Lisanne Soemanta (Ned) Batavus Ladies Cycling Team 6:17
15 Julia Martisova (Rus) Russian National Team 6:19
16 Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans Landscaping Team 6:20
17 Esther Olthuis (Ned) Team Specialized 6:28
18 Oxana Kozonchuk (Rus) Russian National Team 6:29
19 Rasa Leleivyte (Ltu) Vaiano Solaristech 6:32
20 Roxane Kneteman (Ned) Batavus Ladies Cycling Team 6:44
21 Véronica L. Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox 6:45
22 Martine Bras (Ned) Dolmans Landscaping Team 6:49
23 Andréa Graus (Aut) MIX 4 6:49
24 Anisha Vekemans (Bel) Belgian National Team 6:51
25 Ashley James (USA) US National Team 7:04
26 Joanna Van De Winkel (RSA) Lotto Honda Team 7:22
27 Robyn De Groot (Bel) Lotto Honda Team 7:26
28 Christine Majerus (Lux) Team GSD Gestion 7:28
29 Patricia Schwager (Sui) Swiss National Team 7:49
30 Elena Kuchinskaya (Rus) Russian National Team 7:59
31 Lisa Olivier (RSA) MIX 6 8:24
32 Karin Aune (Swe) S.C. Michela Fanini Rox 8:40
33 Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Team 8:43
34 Emma Grant (GBr) For Viored Brooke 8:59
35 Michelle Lauge (Den) MIX 6 9:04
36 Catherine Delfosse (Bel) Lotto Honda Team 9:07
37 Eneri Iturriagaetxebarri (Esp) Liontek s.t.
38 Lauren Kitchen (Aus) MIX 5 9:10
39 Rhae Shaw (Can) Canadian National Team 9:15
40 Margot Ortega (Fra) MIX 3 9:25
41 Siobhan Horgan (Irl) Team GSD Gestion 9:30
42 Eugénie Mermillod (Fra) Team GSD Gestion 9:31
43 Emilie Blanquefort (Fra) Liontek 9:33
44 Marion Azam (Fra) MIX 4 9:39
45 Emma Silversides (GBr) Sengers Ladies Cycling Team 9:42
46 Mayuko Hagiwara (Jpn) MIX 1 9:44
47 Kendall Ryan (USA) US National Team 9:45
48 Mélanie Bravard (Fra) Team GSD Gestion 9:50
49 Lieselot Decroix (Bel) Belgian National Team 9:52
50 Sanne Bamelis (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 9:58
51 Sione Jongstra (Ned) MIX 2 10:16
52 Béatrice Thomas (Fra) MIX 3 10:37
53 Linn Torp (Nor) MIX 2 10:53
54 Emma Crum (NZl) Team Specialized 10:56
55 Riccarda Mazzotta (Sui) Swiss National Team 11:14
56 Véronique Fortin (Can) Canadian National Team 11:28
57 Penny Rowsson (GBr) MIX 5 11:51
58 Irene San Sebastian (Esp) Debabarrena Gipuekoa 12:02
59 Doris Schweizer (Sui) Swiss National Team 13:20
60 Kaitlin Antonneau (USA) US National Team 16:00
61 Jolien D'hoore (Bel) Belgian National Team 16:11
62 Malgorzta Jasinska (Pol) S.C. Michela Fanini Rox 16:21
63 Leah Guloien (Can) Canadian National Team 16:24
64 Linda Ringlever (Ned) MovingladiesteamR&TCGroenewoud 16:29
65 Celine Van Severen (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 16:55
66 Ludivine Loze (Fra) Debabarrena Gipuekoa 17:13
67 Chiara Vanni (Ita) Vaiano Solaristech 17:29
68 Mélodie Lesueur (Fra) MIX 1 s.t.
69 Kare Verhestraeten (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 17:35
70 Mariss Van Der Merwe (RSA) Lotto Honda Team 17:39
71 Fabienne Schaus (Lux) Team GSD Gestion 18:09
72 Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force 18:39
73 Ane Santesteban (Esp) Debabarrena Gipuekoa 18:59
74 Sandra Weiss (Sui) Swiss National Team 19:58
75 Urte Juodvalkyte (Ltu) Vaiano Solaristech 19:59
76 Jane Barr (GBr) MovingladiesteamR&TCGroenewoud 21:03
77 Marhina Thomasson (Ned) Team Specialized 22:39
78 Inge Roggeman (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 22:51
79 Joan Boskamp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team 23:05
80 Désirée Schuler (Ger) Team Baden Rothaus Vita Classica 23:19
81 Jacquelyn Crowell (USA) US National Team 25:02
82 Désirée Ehrler (Sui) Swiss National Team 25:55
83 Jet Wilderman (Ned) MIX 2 26:22
84 Nathalie Van Gogh (Ned) Team Specialized 26:26
85 Marisa Otten (Ned) Dolmans Landscaping Team 26:33
86 Geerike Schreurs (Ned) Dolmans Landscaping Team 27:01
87 Dorieta Eskamendi (Esp) Debabarrena Gipuekoa 27:24
88 Alessia Martini (Ita) Vaiano Solaristech 28:07
89 Oriane Niay (Fra) MIX 1 28:20
90 Mao Chino (Jpn) MIX 1 28:42
91 Aafke Eshuis (Ned) Team Specialized 29:46
92 Stefani Meizer (Ger) Team Baden Rothaus Vita Classica 30:52
93 Kate Finegan (Ned) Batavus Ladies Cycling Team 31:56
94 Kristen Peetoom (Ned) MovingladiesteamR&TCGroenewoud 35:19
95 Joanie Caron (Can) Canadian National Team 36:30
96 Sabrina Stultiens (Ned) MIX 2 37:16
97 Cara Gillis (Can) Canadian National Team 39:27
98 Mathilde Hatthijsse (Ned) Rabo Lady Force 39:34
99 Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Solaristech 44:20
100 Willeke Knol (Ned) MIX 2 46:07
101 Elodie Le Bail (Fra) MIX 1 46:18
102 Inmaculada Rafael (Esp) Debabarrena Gipuekoa 51:44
103 Jessi Schneeberger (Sui) Swiss National Team 52:07
104 Rebecca Curley (GBr) For Viored Brooke 52:57
105 Jessica Smits (Ned) MovingladiesteamR&TCGroenewoud 53:25
106 Ines Klok (Ned) Rabo Lady Force 54:21
107 Julie Wynants (Ned) Rabo Lady Force 1:01:08
108 Katy Curtis (Can) Canadian National Team 1:07:01
109 Lolla Lepisto (Ned) Rabo Lady Force 1:25:03
110 Joukje Braam (Ned) Rabo Lady Force 1:30:41
111 Audrey Gascon (Fra) MIX 3 1:51:38

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login