Canadian Cyclist Specialized Tarmac 24-7 1 - Aug 12
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC1 - Aug 12
 

Daily News


 

August 8/11 20:46 pm - Tour de la Province de Namur: Stage 3


Posted by Editoress on 08/8/11
 

Results from the second stage of the Tour de la Province de Namur in Belgium won by Wouter Wippert (Omega Pharma Lotto Davo CT). Top finishing Canadian was Stuart Wight in 57th in the same time .

 

Stage 3: Bièvre to Gedinne, 134 km
1 Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma Lotto Davo CT 3:19:05
2 Tom Devriendt (Bel) EFC Quick Step
3 Sean de Bie (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
4 Laurent Donnay (Bel) Lotto - Bodysol PCW
5 Joeri Calleeuw (Bel) BCV Works CT Ingelmunster
6 Alphonse Vermote (Bel) EFC Quick Step
7 Gerry Druyts (Bel) Rock Werchter
8 Walt de Winter (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
9 Wade Mangham (Nzl) Dunkerque Close 2 Team
10 Sjors Roosen (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren
11 Jef Van Meirhaeghe (Bel) WC Soenens Construct Glas
12 Christopher Deguelle (Bel) RPSM Tournai
13 Antoine Pirlot (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille
14 Jonathan Boverie (Bel) RVC Ottignies
15 Jorne Carolus (Bel) Omega Pharma Lotto Davo CT
16 Robin Mertens (Bel) BCV Works CT Ingelmunster
17 Jasper Stuyven (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
18 Edward Theuns (Bel) VL Technics Abutriek CT
19 Brecht Dhaene (Bel) VL Technics Abutriek CT
20 Eliot Lietaer (Bel) EFC Quick Step
21 Tim Haex (Bel) Rock Werchter
22 Niels Vandyck (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
23 Tim Declercq (Bel) WC Soenens Construct Glas
24 Sam Lennertz (Bel) UCS Crabbe Performance Serain
25 Dimitri Peyskens (Bel) VL Technics Abutriek CT
26 Kevin Fouquet (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif
27 Janis Dakteris (Lat) UCS Crabbe Performance Serain
28 Antoine Demoitie (Bel) Lotto - Bodysol PCW
29 Arnaud Geromboux (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes
30 Gijs Van Hoecke (Bel) Omega Pharma Lotto Davo CT
31 Frederik Frison (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
32 Jan Bluekens (Bel) Profel Bofrost Prorace CT
33 Niels Nachtergaele (Bel) EFC Quick Step
34 Matthias Allegaert (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
35 Stijn Steels (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
36 Stijn Van Roy (Bel) Profel Bofrost Prorace CT
37 Sergio Ferrari (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille
38 Bjorn Brems (Bel) Equipe Nationale Militaire
39 Jean-Michel Cominette (Bel) RPSM Tournai
40 Tanner Putt (USA) US National Team
41 Clément Lhotellerie (Fra) RPSM Tournai
42 Cedric Raymackers (Bel) United Cycling Team
43 Dylan Teuns (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
44 Kim Borry (Bel) WC Soenens Construct Glas
45 Johnny Van Diermen (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren
46 Tom Oerlemans (Bel) WC Soenens Construct Glas
47 Gert-Jan Van Immerseel (Bel) Vanhemert Groep - de Jonge Ren
48 Kevin Thome (Bel) Lotto - Bodysol PCW
49 Quentin Bertholet (Bel) RPSM Tournai
50 Tom David (Nzl) UCS Crabbe Performance Serain
51 Bob Jungels (Lux) Luxembourg National Team
52 Jeroen Verniers (Bel) Scott USA CT
53 Boris Dron (Bel) Lotto - Bodysol PCW
54 Jeroen Vrolijkx (Bel) United Cycling Team
55 Kevin Van Dyck (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
56 Rutger Wouters (Bel) Sport en Steun Leopoldsburg
57 Stuart Wight (Can) Canadian National Team
58 Seppe Odeyn (Bel) Scott USA CT
59 Sven Van Luyck (Bel) Asfra Racing Team Oudenaarde
60 Jonas Smulders (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif
61 Pit Schlechter (Lux) Luxembourg National Team
62 Gregory Franckaert (Bel) VL Technics Abutriek CT
63 Wim Van Huffel (Bel) Equipe Nationale Militaire
64 Niels Reynvoet (Bel) Omega Pharma Lotto Davo CT
65 Bob Michels (Bel) United Cycling Team
66 Tim de Troyer (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex
67 Ty Magner (USA) US National Team
68 Lawrence Warbasse (USA) US National Team all s.t.
69 Tom Dernies (Bel) Lotto - Bodysol PCW 0:19
70 Jamie Riggs (Can) Canadian National Team 1:05
71 Michaël Nicolson (GBr) Asfra Racing Team Oudenaarde 1:57
72 Kjell Van Driessche (Bel) EFC Quick Step 2:19
73 Kess Heytens (Bel) BCV Works CT Ingelmunster 3:39
74 Jake Tanner (GBr) Asfra Racing Team Oudenaarde 8:43
75 Nicolas Baiolet (Bel) RPSM Tournai
76 Niels Schepmans (Bel) United Cycling Team
77 Thomas Ongena (Bel) Profel Bofrost Prorace CT all s.t.
78 Louis Verhelst (Bel) EFC Quick Step 8:51
79 Steven Mortier (Bel) Sport en Steun Leopoldsburg s.t.
80 Dries Depoorter (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT 11:02
81 Jelle Mannaerts (Bel) Rock Werchter 11:04
82 Bart Kuypers (Bel) VL Technics Abutriek CT 12:34
83 Gaëtan Pons (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes 12:46
84 Dennis Coenen (Bel) United Cycling Team 13:44
85 Spencer Smitheman (Can) Canadian National Team
86 Jeremy Burton (Bel) Dunkerque Close 2 Team
87 Roy Jans (Bel) UCS Crabbe Performance Serain
88 Julien Joiret (Bel) UCS Crabbe Performance Serain
89 Ludwig Verstraete (Bel) WC Soenens Construct Glas
90 Jérôme Gilbert (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille
91 Laurens Poelman (Bel) BCV Works CT Ingelmunster
92 Yves Lampaert (Bel) WC Soenens Construct Glas
93 Julien Cousin Saint Remi (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif
94 Loïc Pestiaux (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes
95 Jeremy Honorez (Bel) Dunkerque Close 2 Team
96 Jorn Knops (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren
97 Laurent Krauss (Bel) RVC Ottignies
98 Pierrick Naud (Can) Canadian National Team
99 Jeff Goossens (Bel) Profel Bofrost Prorace CT
100 Jeroen Van Schelven (Bel) Lotto - Bodysol PCW
101 Ruaraidh Mcleod (Nzl) Dunkerque Close 2 Team
102 Glenn Devadder (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex
103 Pedro Schietgat (Bel) BCV Works CT Ingelmunster
104 Maxime Huet (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille
105 Tom Thill (Lux) Luxembourg National Team
106 Thomas Debrabandere (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex
107 Daniël Mc Lay (GBr) Omega Pharma Lotto Davo CT
108 Kenny Tamsin (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex all s.t.
109 Jérôme Giaux (Bel) Profel Bofrost Prorace CT 13:50
110 David Desmecht (Bel) Omega Pharma Lotto Davo CT s.t.
111 Frederik Decaesteker (Bel) Equipe Nationale Militaire
112 Joël Genette (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille
113 Bram de Kort (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren
114 Pieter Oerlemans (Bel) Scott USA CT
115 Bruno Bruwiere (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes
116 Kevin Deboel (Bel) Sport en Steun Leopoldsburg
117 Hannes Depraetere (Bel) VL Technics Abutriek CT
118 Bartolo Polizzotto (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes
119 Wout Franssen (Bel) Rock Werchter
120 Pierre-Yves Toussaint (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif
121 Benjamin Vandevelde (Bel) KZLWC Heylen St Truiden
122 Gaëtan Marion (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes
123 Maxime Delitte (Bel) RVC Ottignies
124 Jonas Decouttere (Bel) Equipe Nationale Militaire
125 Nick Wynants (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
126 Nicky Cocquyt (Bel) Equipe Nationale Militaire
127 Ludwig de Winter (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille
128 Stijn Cooreman (Bel) Scott USA CT
129 Tom de Kort (Bel) Equipe Nationale Militaire
130 Olivier Poppe (Bel) UCS Crabbe Performance Serain
131 Henk Wildeman (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren
132 Bjorn Reynders (Bel) Sport en Steun Leopoldsburg
133 Daniel Patten (GBr) Asfra Racing Team Oudenaarde
134 Yoakim Van Den Abeele (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex
135 Arne Opsomer (Bel) Asfra Racing Team Oudenaarde
136 Dave de Cleyn (Bel) Scott USA CT all s.t.
137 Connor O'Leary (USA) US National Team 15:54
138 Raf Vanlommel (Bel) United Cycling Team s.t.
DNF Kjell de Potter (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif
DNF Sven Meeuwens (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif
DNF Henryk Cardoen (Bel) Asfra Racing Team Oudenaarde
DNF Birger Leys (Bel) Scott USA CT
DNF Adam Leibovitz (USA) US National Team
DNF Gilles Derycke (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex
DNF Julien Hastir (Bel) RVC Ottignies
DNF Matias Mantilla (Esp) RVC Ottignies
DNF Ludovic Capelle (Bel) RPSM Tournai
DNF Anton Davis (Rsa) KZLWC Heylen St Truiden
DNF Sibrecht Pieters (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
DNF Jérôme Theis (Lux) Luxembourg National Team
DNF Tom Kohn (Lux) Luxembourg National Team
DNF Tom Schanen (Lux) Luxembourg National Team
 
GC
1 Eliot Lietaer (Bel) EFC Quick Step 10:43:46
2 Brecht Dhaene (Bel) VL Technics Abutriek CT
3 Tanner Putt (USA) US National Team
4 Sergio Ferrari (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille
5 Jeroen Vrolijkx (Bel) United Cycling Team all s.t.
6 Tim Declercq (Bel) WC Soenens Construct Glas 0:16
7 Jasper Stuyven (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
8 Jef Van Meirhaeghe (Bel) WC Soenens Construct Glas
9 Gijs Van Hoecke (Bel) Omega Pharma Lotto Davo CT
10 Kevin Thome (Bel) Lotto - Bodysol PCW
11 Niels Nachtergaele (Bel) EFC Quick Step
12 Stijn Steels (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
13 Tom David (Nzl) UCS Crabbe Performance Serain
14 Pit Schlechter (Lux) Luxembourg National Team all s.t.
15 Bob Jungels (Lux) Luxembourg National Team 0:36
16 Boris Dron (Bel) Lotto - Bodysol PCW s.t.
17 Antoine Demoitie (Bel) Lotto - Bodysol PCW 0:57
18 Niels Vandyck (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
19 Quentin Bertholet (Bel) RPSM Tournai
20 Ty Magner (USA) US National Team
21 Seppe Odeyn (Bel) Scott USA CT all s.t.
22 Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma Lotto Davo CT 1:10
23 Sean de Bie (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
24 Tim de Troyer (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex both s.t.
25 Clément Lhotellerie (Fra) RPSM Tournai 1:12
26 Gerry Druyts (Bel) Rock Werchter 1:31
27 Joeri Calleeuw (Bel) BCV Works CT Ingelmunster
28 Stijn Van Roy (Bel) Profel Bofrost Prorace CT
29 Kim Borry (Bel) WC Soenens Construct Glas
30 Wim Van Huffel (Bel) Equipe Nationale Militaire
31 Lawrence Warbasse (USA) US National Team all s.t.
32 Sjors Roosen (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren 1:33
33 Walt de Winter (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
34 Jean-Michel Cominette (Bel) RPSM Tournai both s.t.
35 Stuart Wight (Can) Canadian National Team 1:35
36 Gregory Franckaert (Bel) VL Technics Abutriek CT 1:57
37 Johnny Van Diermen (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren 2:09
38 Laurent Donnay (Bel) Lotto - Bodysol PCW 2:18
39 Tim Haex (Bel) Rock Werchter
40 Edward Theuns (Bel) VL Technics Abutriek CT
41 Kevin Van Dyck (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
42 Jonathan Boverie (Bel) RVC Ottignies all s.t.
43 Alphonse Vermote (Bel) EFC Quick Step 2:23
44 Jorne Carolus (Bel) Omega Pharma Lotto Davo CT
45 Dimitri Peyskens (Bel) VL Technics Abutriek CT
46 Robin Mertens (Bel) BCV Works CT Ingelmunster
47 Arnaud Geromboux (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes
48 Cedric Raymackers (Bel) United Cycling Team
49 Tom Oerlemans (Bel) WC Soenens Construct Glas all s.t.
50 Tom Devriendt (Bel) EFC Quick Step 2:30
51 Antoine Pirlot (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille
52 Wade Mangham (Nzl) Dunkerque Close 2 Team
53 Christopher Deguelle (Bel) RPSM Tournai
54 Frederik Frison (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
55 Niels Reynvoet (Bel) Omega Pharma Lotto Davo CT
56 Matthias Allegaert (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
57 Dylan Teuns (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
58 Bjorn Brems (Bel) Equipe Nationale Militaire
59 Gert-Jan Van Immerseel (Bel) Vanhemert Groep - de Jonge Ren
60 Kevin Fouquet (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif
61 Bob Michels (Bel) United Cycling Team
62 Jeroen Verniers (Bel) Scott USA CT
63 Janis Dakteris (Lat) UCS Crabbe Performance Serain
64 Rutger Wouters (Bel) Sport en Steun Leopoldsburg
65 Jonas Smulders (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif
66 Sven Van Luyck (Bel) Asfra Racing Team Oudenaarde all s.t.
67 Tom Dernies (Bel) Lotto - Bodysol PCW 2:49
68 Jan Bluekens (Bel) Profel Bofrost Prorace CT 3:22
69 Jamie Riggs (Can) Canadian National Team 3:35
70 Michaël Nicolson (GBr) Asfra Racing Team Oudenaarde 4:27
71 Kjell Van Driessche (Bel) EFC Quick Step 4:49
72 Kess Heytens (Bel) BCV Works CT Ingelmunster 5:10
73 Sam Lennertz (Bel) UCS Crabbe Performance Serain 9:25
74 Niels Schepmans (Bel) United Cycling Team 10:18
75 Thomas Ongena (Bel) Profel Bofrost Prorace CT 11:01
76 Jake Tanner (GBr) Asfra Racing Team Oudenaarde 11:13
77 Nicolas Baiolet (Bel) RPSM Tournai s.t.
78 Steven Mortier (Bel) Sport en Steun Leopoldsburg 11:21
79 Louis Verhelst (Bel) EFC Quick Step s.t.
80 Dries Depoorter (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT 12:33
81 Jelle Mannaerts (Bel) Rock Werchter 13:34
82 Jeremy Burton (Bel) Dunkerque Close 2 Team 14:41
83 Roy Jans (Bel) UCS Crabbe Performance Serain both s.t.
84 Jorn Knops (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren 14:41
85 Loïc Pestiaux (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes 14:45
86 Jeroen Van Schelven (Bel) Lotto - Bodysol PCW 14:51
87 Gaëtan Pons (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes 15:04
88 Jérôme Gilbert (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille 15:17
89 Jérôme Giaux (Bel) Profel Bofrost Prorace CT 15:25
90 Tom Thill (Lux) Luxembourg National Team 16:02
91 Dennis Coenen (Bel) United Cycling Team s.t.
92 Julien Joiret (Bel) UCS Crabbe Performance Serain 16:07
93 Jeremy Honorez (Bel) Dunkerque Close 2 Team s.t.
94 Spencer Smitheman (Can) Canadian National Team 16:14
95 Laurent Krauss (Bel) RVC Ottignies
96 Daniël Mc Lay (GBr) Omega Pharma Lotto Davo CT
97 Yves Lampaert (Bel) WC Soenens Construct Glas
98 Jeff Goossens (Bel) Profel Bofrost Prorace CT
99 Ludwig Verstraete (Bel) WC Soenens Construct Glas
100 Thomas Debrabandere (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex
101 Kenny Tamsin (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex all s.t.
102 David Desmecht (Bel) Omega Pharma Lotto Davo CT 16:20
103 Pedro Schietgat (Bel) BCV Works CT Ingelmunster 16:31
104 Bart Kuypers (Bel) VL Technics Abutriek CT 17:44
105 Daniel Patten (GBr) Asfra Racing Team Oudenaarde 17:49
106 Wout Franssen (Bel) Rock Werchter 18:05
107 Hannes Depraetere (Bel) VL Technics Abutriek CT 18:10
108 Joël Genette (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille
109 Ludwig de Winter (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille
110 Olivier Poppe (Bel) UCS Crabbe Performance Serain all s.t.
111 Henk Wildeman (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren 18:17
112 Nick Wynants (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT s.t.
113 Raf Vanlommel (Bel) United Cycling Team 19:00
114 Yoakim Van Den Abeele (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex 19:09
115 Pierre-Yves Toussaint (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif 21:36
116 Stijn Cooreman (Bel) Scott USA CT s.t.
117 Frederik Decaesteker (Bel) Equipe Nationale Militaire 22:02
118 Bjorn Reynders (Bel) Sport en Steun Leopoldsburg 22:31
119 Pieter Oerlemans (Bel) Scott USA CT 22:50
120 Pierrick Naud (Can) Canadian National Team 23:54
121 Maxime Huet (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille 27:34
122 Ruaraidh Mcleod (Nzl) Dunkerque Close 2 Team 27:47
123 Glenn Devadder (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex 27:51
124 Laurens Poelman (Bel) BCV Works CT Ingelmunster 28:16
125 Julien Cousin Saint Remi (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif s.t.
126 Kevin Deboel (Bel) Sport en Steun Leopoldsburg 29:35
127 Dave de Cleyn (Bel) Scott USA CT 29:50
128 Tom de Kort (Bel) Equipe Nationale Militaire s.t.
129 Connor O'Leary (USA) US National Team 30:16
130 Gaëtan Marion (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes 30:19
131 Bruno Bruwiere (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes 30:23
132 Arne Opsomer (Bel) Asfra Racing Team Oudenaarde 30:33
133 Jonas Decouttere (Bel) Equipe Nationale Militaire 33:03
134 Maxime Delitte (Bel) RVC Ottignies 34:09
135 Benjamin Vandevelde (Bel) KZLWC Heylen St Truiden 34:11
136 Bram de Kort (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren 41:08
137 Bartolo Polizzotto (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes 41:50
138 Nicky Cocquyt (Bel) Equipe Nationale Militaire s.t.


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login