Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

August 10/11 17:55 pm - Tour de la Province de Namur: Stages 4, 5 and Final GC


Posted by Editoress on 08/10/11
 

Results from the final 2 stages of the Tour de la Province de Namur in Belgium

Stage 4 (August 9th): Gesves to Walcourt, 148 km
1 Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma Lotto Davo CT 3:32:49
2 Sean de Bie (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
3 Daniël Mc Lay (GBr) Omega Pharma Lotto Davo CT
4 Laurent Donnay (Bel) Lotto - Bodysol PCW
5 Gerry Druyts (Bel) Rock Werchter
6 Eliot Lietaer (Bel) EFC Quick Step
7 Niels Vandyck (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
8 Antoine Demoitie (Bel) Lotto - Bodysol PCW
9 Brecht Dhaene (Bel) VL Technics Abutriek CT
10 Joeri Calleeuw (Bel) BCV Works CT Ingelmunster
11 Tom Oerlemans (Bel) WC Soenens Construct Glas
12 Niels Reynvoet (Bel) Omega Pharma Lotto Davo CT
13 Tom Dernies (Bel) Lotto - Bodysol PCW
14 Thomas Ongena (Bel) Profel Bofrost Prorace CT
15 Kevin Thome (Bel) Lotto - Bodysol PCW
16 Jasper Stuyven (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
17 Dylan Teuns (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
18 Roy Jans (Bel) UCS Crabbe Performance Serain
19 Tim Haex (Bel) Rock Werchter
20 Jan Bluekens (Bel) Profel Bofrost Prorace CT
21 Walt de Winter (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
22 Loïc Pestiaux (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes
23 Arnaud Geromboux (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes
24 Jef Van Meirhaeghe (Bel) WC Soenens Construct Glas
25 Tim Declercq (Bel) WC Soenens Construct Glas
26 Jonathan Boverie (Bel) RVC Ottignies
27 Johnny Van Diermen (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren
28 Jorne Carolus (Bel) Omega Pharma Lotto Davo CT
29 Clément Lhotellerie (Fra) RPSM Tournai
30 Sjors Roosen (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren
31 Stijn Steels (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
32 Gijs Van Hoecke (Bel) Omega Pharma Lotto Davo CT
33 Gaëtan Pons (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes
34 Sergio Ferrari (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille
35 Kevin Fouquet (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif
36 Tanner Putt (USA) US National Team
37 Quentin Bertholet (Bel) RPSM Tournai
38 Robin Mertens (Bel) BCV Works CT Ingelmunster
39 Jeroen Vrolijkx (Bel) United Cycling Team
40 Niels Nachtergaele (Bel) EFC Quick Step
41 Seppe Odeyn (Bel) Scott USA CT
42 Matthias Allegaert (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
43 Pierrick Naud (Can) Canadian National Team
44 Stijn Van Roy (Bel) Profel Bofrost Prorace CT
45 Tim de Troyer (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex
46 Bjorn Brems (Bel) Equipe Nationale Militaire
47 Gregory Franckaert (Bel) VL Technics Abutriek CT
48 Wim Van Huffel (Bel) Equipe Nationale Militaire
49 Stuart Wight (Can) Canadian National Team
50 Kim Borry (Bel) WC Soenens Construct Glas
51 Tom Thill (Lux) Luxembourg National Team
52 Boris Dron (Bel) Lotto - Bodysol PCW
53 Tom David (NZl) UCS Crabbe Performance Serain
54 Dimitri Peyskens (Bel) VL Technics Abutriek CT
55 Bob Jungels (Lux) Luxembourg National Team
56 Niels Schepmans (Bel) United Cycling Team
57 Lawrence Warbasse (USA) US National Team
58 Jean-Michel Cominette (Bel) RPSM Tournai
59 Pit Schlechter (Lux) Luxembourg National Team
60 Christopher Deguelle (Bel) RPSM Tournai
61 Ludwig de Winter (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille
62 Frederik Frison (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
63 Jonas Smulders (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif
64 Ty Magner (USA) US National Team
65 Bob Michels (Bel) United Cycling Team
66 Kevin Van Dyck (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
67 Jamie Riggs (Can) Canadian National Team
68 Edward Theuns (Bel) VL Technics Abutriek CT
69 Michaël Nicolson (GBr) Asfra Racing Team Oudenaarde all s.t.
70 Kess Heytens (Bel) BCV Works CT Ingelmunster 0:23
71 Sven Van Luyck (Bel) Asfra Racing Team Oudenaarde 1:19
72 David Desmecht (Bel) Omega Pharma Lotto Davo CT 1:31
73 Cedric Raymackers (Bel) United Cycling Team 1:33
74 Sam Lennertz (Bel) UCS Crabbe Performance Serain s.t.
75 Kevin Deboel (Bel) Sport en Steun Leopoldsburg 1:43
76 Spencer Smitheman (Can) Canadian National Team
77 Jonas Decouttere (Bel) Equipe Nationale Militaire
78 Jérôme Gilbert (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille all s.t.
79 Antoine Pirlot (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille 0:00
80 Stijn Cooreman (Bel) Scott USA CT 1:43
81 Nicolas Baiolet (Bel) RPSM Tournai 1:46
82 Gert-Jan Van Immerseel (Bel) Vanhemert Groep - de Jonge Ren
83 Jeremy Burton (Bel) Dunkerque Close 2 Team both s.t.
84 Alphonse Vermote (Bel) EFC Quick Step 1:48
85 Bart Kuypers (Bel) VL Technics Abutriek CT 1:53
86 Jelle Mannaerts (Bel) Rock Werchter 2:07
87 Janis Dakteris (Lat) UCS Crabbe Performance Serain 2:38
88 Jeroen Verniers (Bel) Scott USA CT 2:39
89 Rutger Wouters (Bel) Sport en Steun Leopoldsburg s.t.
90 Jorn Knops (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren 2:46
91 Kenny Tamsin (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex s.t.
92 Julien Joiret (Bel) UCS Crabbe Performance Serain 2:51
93 Jake Tanner (GBr) Asfra Racing Team Oudenaarde 2:58
94 Laurent Krauss (Bel) RVC Ottignies 3:32
95 Glenn Devadder (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex 3:45
96 Olivier Poppe (Bel) UCS Crabbe Performance Serain 4:28
97 Pierre-Yves Toussaint (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif
98 Julien Cousin Saint Remi (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif
99 Wout Franssen (Bel) Rock Werchter
100 Nick Wynants (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT all s.t.
101 Hannes Depraetere (Bel) VL Technics Abutriek CT 4:32
102 Jeremy Honorez (Bel) Dunkerque Close 2 Team
103 Maxime Delitte (Bel) RVC Ottignies
104 Tom Devriendt (Bel) EFC Quick Step
105 Yves Lampaert (Bel) WC Soenens Construct Glas
106 Pieter Oerlemans (Bel) Scott USA CT
107 Jeroen Van Schelven (Bel) Lotto - Bodysol PCW
108 Steven Mortier (Bel) Sport en Steun Leopoldsburg
109 Jérôme Giaux (Bel) Profel Bofrost Prorace CT all s.t.
110 Benjamin Vandevelde (Bel) KZLWC Heylen St Truiden 6:53
111 Joël Genette (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille
112 Bartolo Polizzotto (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes both s.t.
113 Bjorn Reynders (Bel) Sport en Steun Leopoldsburg 6:58
114 Daniel Patten (GBr) Asfra Racing Team Oudenaarde 7:03
115 Bruno Bruwiere (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes
116 Frederik Decaesteker (Bel) Equipe Nationale Militaire
117 Pedro Schietgat (Bel) BCV Works CT Ingelmunster
118 Yoakim Van Den Abeele (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex all s.t.
119 Ludwig Verstraete (Bel) WC Soenens Construct Glas 7:08
120 Jeff Goossens (Bel) Profel Bofrost Prorace CT s.t.
121 Connor O'Leary (USA) US National Team 7:11
122 Louis Verhelst (Bel) EFC Quick Step 7:21
123 Laurens Poelman (Bel) BCV Works CT Ingelmunster
124 Thomas Debrabandere (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex both s.t.
125 Dennis Coenen (Bel) United Cycling Team 8:36
126 Dave de Cleyn (Bel) Scott USA CT s.t.
127 Maxime Huet (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille 8:44
128 Kjell Van Driessche (Bel) EFC Quick Step s.t.
129 Nicky Cocquyt (Bel) Equipe Nationale Militaire 8:49
130 Gaëtan Marion (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes
131 Ruaraidh Mcleod (NZl) Dunkerque Close 2 Team both s.t.
DNF Arne Opsomer (Bel) Asfra Racing Team Oudenaarde
DNF Bram de Kort (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren
DNF Henk Wildeman (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren
DNF Dries Depoorter (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
DNF Wade Mangham (NZl) Dunkerque Close 2 Team
DNS Tom de Kort (Bel) Equipe Nationale Militaire
DNS Raf Vanlommel (Bel) United Cycling Team
 
Stage 5: Ciney to Namur, 147 km
1 Tim Declercq (Bel) WC Soenens Construct Glas 3:30:02
2 Sean de Bie (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
3 Jasper Stuyven (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
4 Jelle Mannaerts (Bel) Rock Werchter
5 Niels Reynvoet (Bel) Omega Pharma Lotto Davo CT
6 Kim Borry (Bel) WC Soenens Construct Glas
7 Walt de Winter (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
8 Jef Van Meirhaeghe (Bel) WC Soenens Construct Glas
9 Thomas Ongena (Bel) Profel Bofrost Prorace CT
10 Joeri Calleeuw (Bel) BCV Works CT Ingelmunster
11 Eliot Lietaer (Bel) EFC Quick Step
12 Roy Jans (Bel) UCS Crabbe Performance Serain
13 Tanner Putt (USA) US National Team
14 Brecht Dhaene (Bel) VL Technics Abutriek CT
15 Niels Vandyck (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
16 Kevin Thome (Bel) Lotto - Bodysol PCW
17 Gerry Druyts (Bel) Rock Werchter
18 Sjors Roosen (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren
19 Johnny Van Diermen (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren
20 Gijs Van Hoecke (Bel) Omega Pharma Lotto Davo CT
21 Dylan Teuns (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
22 Arnaud Geromboux (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes
23 Clément Lhotellerie (Fra) RPSM Tournai
24 Yves Lampaert (Bel) WC Soenens Construct Glas
25 Stijn Steels (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
26 Antoine Demoitie (Bel) Lotto - Bodysol PCW
27 Tim Haex (Bel) Rock Werchter
28 Edward Theuns (Bel) VL Technics Abutriek CT
29 Quentin Bertholet (Bel) RPSM Tournai
30 Olivier Poppe (Bel) UCS Crabbe Performance Serain
31 Matthias Allegaert (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
32 Dimitri Peyskens (Bel) VL Technics Abutriek CT
33 Jeroen Vrolijkx (Bel) United Cycling Team
34 Jean-Michel Cominette (Bel) RPSM Tournai
35 Boris Dron (Bel) Lotto - Bodysol PCW
36 Seppe Odeyn (Bel) Scott USA CT
37 Kevin Van Dyck (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
38 Tim de Troyer (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex
39 Bjorn Brems (Bel) Equipe Nationale Militaire
40 Robin Mertens (Bel) BCV Works CT Ingelmunster
41 Niels Schepmans (Bel) United Cycling Team
42 Sergio Ferrari (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille
43 Bob Michels (Bel) United Cycling Team
44 Niels Nachtergaele (Bel) EFC Quick Step
45 Wim Van Huffel (Bel) Equipe Nationale Militaire
46 Thomas Debrabandere (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex
47 Cedric Raymackers (Bel) United Cycling Team
48 Tom Dernies (Bel) Lotto - Bodysol PCW
49 Bob Jungels (Lux) Luxembourg National Team
50 Bart Kuypers (Bel) VL Technics Abutriek CT
51 Frederik Frison (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
52 Lawrence Warbasse (USA) US National Team
53 Gregory Franckaert (Bel) VL Technics Abutriek CT
54 Pit Schlechter (Lux) Luxembourg National Team
55 Tom David (NZl) UCS Crabbe Performance Serain all s.t.
56 Ty Magner (USA) US National Team 0:09
57 Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma Lotto Davo CT s.t.
58 Jorn Knops (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren 1:04
59 Jonas Smulders (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif 1:48
60 Jonathan Boverie (Bel) RVC Ottignies
61 Jeroen Verniers (Bel) Scott USA CT
62 Michaël Nicolson (GBr) Asfra Racing Team Oudenaarde
63 Jake Tanner (GBr) Asfra Racing Team Oudenaarde
64 Gaëtan Pons (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes
65 Jeremy Burton (Bel) Dunkerque Close 2 Team
66 Jamie Riggs (Can) Canadian National Team
67 Stuart Wight (Can) Canadian National Team
68 Jérôme Gilbert (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille
69 Gert-Jan Van Immerseel (Bel) Vanhemert Groep - de Jonge Ren
70 Laurent Donnay (Bel) Lotto - Bodysol PCW
71 Pierrick Naud (Can) Canadian National Team all s.t.
72 Jérôme Giaux (Bel) Profel Bofrost Prorace CT 2:01
73 Stijn Cooreman (Bel) Scott USA CT 2:56
74 Jorne Carolus (Bel) Omega Pharma Lotto Davo CT 3:33
75 Daniël Mc Lay (GBr) Omega Pharma Lotto Davo CT
76 Nick Wynants (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
77 Tom Devriendt (Bel) EFC Quick Step
78 Kess Heytens (Bel) BCV Works CT Ingelmunster
79 Tom Oerlemans (Bel) WC Soenens Construct Glas all s.t.
80 Sam Lennertz (Bel) UCS Crabbe Performance Serain 3:59
81 Janis Dakteris (Lat) UCS Crabbe Performance Serain s.t.
82 Tom Thill (Lux) Luxembourg National Team 4:17
83 Christopher Deguelle (Bel) RPSM Tournai
84 Dennis Coenen (Bel) United Cycling Team both s.t.
85 Ludwig Verstraete (Bel) WC Soenens Construct Glas 4:20
86 Glenn Devadder (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex
87 Julien Joiret (Bel) UCS Crabbe Performance Serain
88 Louis Verhelst (Bel) EFC Quick Step all s.t.
89 Antoine Pirlot (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille 4:51
90 Joël Genette (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille s.t.
91 Yoakim Van Den Abeele (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex 5:41
92 Spencer Smitheman (Can) Canadian National Team
93 Ludwig de Winter (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille
94 Nicky Cocquyt (Bel) Equipe Nationale Militaire
95 Bruno Bruwiere (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes
96 Benjamin Vandevelde (Bel) KZLWC Heylen St Truiden
97 David Desmecht (Bel) Omega Pharma Lotto Davo CT
98 Wout Franssen (Bel) Rock Werchter
99 Laurent Krauss (Bel) RVC Ottignies
100 Hannes Depraetere (Bel) VL Technics Abutriek CT
101 Stijn Van Roy (Bel) Profel Bofrost Prorace CT
102 Daniel Patten (GBr) Asfra Racing Team Oudenaarde
103 Pierre-Yves Toussaint (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif
104 Frederik Decaesteker (Bel) Equipe Nationale Militaire
105 Pedro Schietgat (Bel) BCV Works CT Ingelmunster
106 Jeremy Honorez (Bel) Dunkerque Close 2 Team
107 Nicolas Baiolet (Bel) RPSM Tournai
108 Maxime Delitte (Bel) RVC Ottignies
109 Alphonse Vermote (Bel) EFC Quick Step
110 Kevin Deboel (Bel) Sport en Steun Leopoldsburg
111 Bjorn Reynders (Bel) Sport en Steun Leopoldsburg
112 Sven Van Luyck (Bel) Asfra Racing Team Oudenaarde all all s.t.
113 Rutger Wouters (Bel) Sport en Steun Leopoldsburg 5:45
114 Jeroen Van Schelven (Bel) Lotto - Bodysol PCW
115 Ruaraidh Mcleod (NZl) Dunkerque Close 2 Team
116 Loïc Pestiaux (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes
117 Pieter Oerlemans (Bel) Scott USA CT
118 Bartolo Polizzotto (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes
119 Kevin Fouquet (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif all s.t.
120 Steven Mortier (Bel) Sport en Steun Leopoldsburg 5:50
121 Kenny Tamsin (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex 6:01
122 Julien Cousin Saint Remi (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif 8:53
123 Jonas Decouttere (Bel) Equipe Nationale Militaire 8:59
124 Gaëtan Marion (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes s.t.
125 Kjell Van Driessche (Bel) EFC Quick Step 17:10
126 Jeff Goossens (Bel) Profel Bofrost Prorace CT s.t.
DNF Jan Bluekens (Bel) Profel Bofrost Prorace CT
DNF Dave de Cleyn (Bel) Scott USA CT
DNF Connor O'Leary (USA) US National Team
DNF Laurens Poelman (Bel) BCV Works CT Ingelmunster
DNF Maxime Huet (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille
 
Final GC
1 Eliot Lietaer (Bel) EFC Quick Step 17:46:37
2 Brecht Dhaene (Bel) VL Technics Abutriek CT
3 Tanner Putt (USA) US National Team
4 Sergio Ferrari (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille
5 Jeroen Vrolijkx (Bel) United Cycling Team all s.t.
6 Tim Declercq (Bel) WC Soenens Construct Glas 0:16
7 Jasper Stuyven (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT 0:21
8 Jef Van Meirhaeghe (Bel) WC Soenens Construct Glas
9 Kevin Thome (Bel) Lotto - Bodysol PCW
10 Gijs Van Hoecke (Bel) Omega Pharma Lotto Davo CT
11 Stijn Steels (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
12 Niels Nachtergaele (Bel) EFC Quick Step
13 Tom David (NZl) UCS Crabbe Performance Serain
14 Pit Schlechter (Lux) Luxembourg National Team all s.t.
15 Boris Dron (Bel) Lotto - Bodysol PCW 0:36
16 Bob Jungels (Lux) Luxembourg National Team s.t.
17 Antoine Demoitie (Bel) Lotto - Bodysol PCW 0:57
18 Niels Vandyck (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
19 Quentin Bertholet (Bel) RPSM Tournai
20 Seppe Odeyn (Bel) Scott USA CT all s.t.
21 Ty Magner (USA) US National Team 1:06
22 Sean de Bie (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT 1:10
23 Tim de Troyer (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex s.t.
24 Clément Lhotellerie (Fra) RPSM Tournai 1:12
25 Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma Lotto Davo CT 1:19
26 Gerry Druyts (Bel) Rock Werchter 1:31
27 Joeri Calleeuw (Bel) BCV Works CT Ingelmunster
28 Kim Borry (Bel) WC Soenens Construct Glas
29 Wim Van Huffel (Bel) Equipe Nationale Militaire
30 Lawrence Warbasse (USA) US National Team all s.t.
31 Sjors Roosen (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren 1:33
32 Walt de Winter (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
33 Jean-Michel Cominette (Bel) RPSM Tournai both s.t.
34 Gregory Franckaert (Bel) VL Technics Abutriek CT 1:57
35 Johnny Van Diermen (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren 2:09
36 Tim Haex (Bel) Rock Werchter 2:18
37 Edward Theuns (Bel) VL Technics Abutriek CT
38 Kevin Van Dyck (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht both s.t.
39 Arnaud Geromboux (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes 2:23
40 Dimitri Peyskens (Bel) VL Technics Abutriek CT
41 Robin Mertens (Bel) BCV Works CT Ingelmunster both s.t.
42 Niels Reynvoet (Bel) Omega Pharma Lotto Davo CT 2:30
43 Dylan Teuns (Bel) Jonge Vlaanderen - Bauknecht
44 Matthias Allegaert (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
45 Frederik Frison (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT
46 Bjorn Brems (Bel) Equipe Nationale Militaire
47 Bob Michels (Bel) United Cycling Team all s.t.
48 Tom Dernies (Bel) Lotto - Bodysol PCW 2:49
49 Stuart Wight (Can) Canadian National Team 3:23
50 Cedric Raymackers (Bel) United Cycling Team 3:56
51 Laurent Donnay (Bel) Lotto - Bodysol PCW 4:06
52 Jonathan Boverie (Bel) RVC Ottignies s.t.
53 Jonas Smulders (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif 4:18
54 Jamie Riggs (Can) Canadian National Team 5:23
55 Jorne Carolus (Bel) Omega Pharma Lotto Davo CT 5:56
56 Tom Oerlemans (Bel) WC Soenens Construct Glas s.t.
57 Gert-Jan Van Immerseel (Bel) Vanhemert Groep - de Jonge Ren 6:04
58 Michaël Nicolson (GBr) Asfra Racing Team Oudenaarde 6:15
59 Christopher Deguelle (Bel) RPSM Tournai 6:47
60 Jeroen Verniers (Bel) Scott USA CT 6:57
61 Stijn Van Roy (Bel) Profel Bofrost Prorace CT 7:12
62 Antoine Pirlot (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille 7:21
63 Kevin Fouquet (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif 8:15
64 Kess Heytens (Bel) BCV Works CT Ingelmunster 9:06
65 Janis Dakteris (Lat) UCS Crabbe Performance Serain 9:07
66 Sven Van Luyck (Bel) Asfra Racing Team Oudenaarde 9:30
67 Alphonse Vermote (Bel) EFC Quick Step 9:52
68 Niels Schepmans (Bel) United Cycling Team 10:18
69 Tom Devriendt (Bel) EFC Quick Step 10:35
70 Rutger Wouters (Bel) Sport en Steun Leopoldsburg 10:54
71 Thomas Ongena (Bel) Profel Bofrost Prorace CT 11:01
72 Roy Jans (Bel) UCS Crabbe Performance Serain 14:41
73 Sam Lennertz (Bel) UCS Crabbe Performance Serain 14:57
74 Jelle Mannaerts (Bel) Rock Werchter 15:41
75 Jake Tanner (GBr) Asfra Racing Team Oudenaarde 15:59
76 Gaëtan Pons (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes 16:52
77 Jeremy Burton (Bel) Dunkerque Close 2 Team 18:15
78 Jorn Knops (Ned) Vanhemert Groep - de Jonge Ren 18:31
79 Nicolas Baiolet (Bel) RPSM Tournai 18:40
80 Jérôme Gilbert (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille 18:48
81 Bart Kuypers (Bel) VL Technics Abutriek CT 19:37
82 Daniël Mc Lay (GBr) Omega Pharma Lotto Davo CT 19:47
83 Tom Thill (Lux) Luxembourg National Team 20:19
84 Loïc Pestiaux (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes 20:30
85 Yves Lampaert (Bel) WC Soenens Construct Glas 20:46
86 Steven Mortier (Bel) Sport en Steun Leopoldsburg 21:43
87 Jérôme Giaux (Bel) Profel Bofrost Prorace CT 21:58
88 Olivier Poppe (Bel) UCS Crabbe Performance Serain 22:38
89 Louis Verhelst (Bel) EFC Quick Step 23:02
90 Julien Joiret (Bel) UCS Crabbe Performance Serain 23:18
91 David Desmecht (Bel) Omega Pharma Lotto Davo CT 23:32
92 Thomas Debrabandere (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex 23:35
93 Spencer Smitheman (Can) Canadian National Team 23:38
94 Ludwig de Winter (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille 23:51
95 Kenny Tamsin (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex 25:01
96 Jeroen Van Schelven (Bel) Lotto - Bodysol PCW 25:08
97 Laurent Krauss (Bel) RVC Ottignies 25:27
98 Pierrick Naud (Can) Canadian National Team 25:42
99 Stijn Cooreman (Bel) Scott USA CT 26:15
100 Nick Wynants (Bel) Ovyta Eijssen Acrog CT 26:18
101 Jeremy Honorez (Bel) Dunkerque Close 2 Team 26:20
102 Ludwig Verstraete (Bel) WC Soenens Construct Glas 27:42
103 Wout Franssen (Bel) Rock Werchter 28:14
104 Hannes Depraetere (Bel) VL Technics Abutriek CT 28:23
105 Dennis Coenen (Bel) United Cycling Team 28:55
106 Pedro Schietgat (Bel) BCV Works CT Ingelmunster 29:15
107 Joël Genette (Bel) CC Chevigny Team Veranda Wille 29:54
108 Daniel Patten (GBr) Asfra Racing Team Oudenaarde 30:33
109 Kjell Van Driessche (Bel) EFC Quick Step 30:43
110 Pierre-Yves Toussaint (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif 31:45
111 Yoakim Van Den Abeele (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex 31:53
112 Pieter Oerlemans (Bel) Scott USA CT 33:07
113 Frederik Decaesteker (Bel) Equipe Nationale Militaire 34:46
114 Bjorn Reynders (Bel) Sport en Steun Leopoldsburg 35:10
115 Glenn Devadder (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht Matex 35:56
116 Kevin Deboel (Bel) Sport en Steun Leopoldsburg 36:59
117 Jeff Goossens (Bel) Profel Bofrost Prorace CT 40:32
118 Julien Cousin Saint Remi (Bel) Bioagrico - Curreghem Sportif 41:37
119 Ruaraidh Mcleod (NZl) Dunkerque Close 2 Team 42:21
120 Bruno Bruwiere (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes 43:07
121 Jonas Decouttere (Bel) Equipe Nationale Militaire 43:45
122 Maxime Delitte (Bel) RVC Ottignies 44:22
123 Benjamin Vandevelde (Bel) KZLWC Heylen St Truiden 46:45
124 Gaëtan Marion (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes 48:07
125 Bartolo Polizzotto (Bel) Lotto - Predictor - VC Ardennes 54:28
126 Nicky Cocquyt (Bel) Equipe Nationale Militaire 56:20


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login