Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

August 13/11 10:01 am - Nove Mesto Na Morave World Cup: U23 Men's XC report, photos and results


Posted by Editoress on 08/13/11
 

Gerhard Kerschbaumer (TX Active Bianchi) locked up the Under-23 men's World Cup cross-country title on Saturday, with his fourth victory of the season in Nove Mesto na Morave, Czech Republic.  Kerschbaumer followed the attack of local favourite Ondrej Cink (Merida), and the two dropped the rest of the field on the start loop.  From that point on, Kerschbaumer easily sat on the wheel of Cink, as the Czech rider tried repeatedly to drop him on the climbs, before launching his own attack on the third lap and riding 20 seconds clear.  Marek Konwa (Milka Trek) had joined the two leaders briefly on lap two before being dropped for good and soloing in for third.


Behind Konwa, a group of six battled for fourth and fifth, with American Stephen Ettinger (BMC) moving into fourth on lap five with Shlomi Haimy (Focus MIG), before both faded on the last lap.  Sebastien Carabin (Belgian National) surged into fourth on the last lap, with Ettinger taking fifth.  The American revealed after the race that he had burped his front tire and rode it in half-inflated.

With this victory, Kerschbaumer now has an unbeatable 452 points in the overall standings, with one race remaining.  The battle for second is still wide open, with Alexander Gehbauer (Austria) at 250 points, Fabien Canal (GT Skoda Chamonix) at 234, Carabin at 199 and Konwa at 190.

 

Photos

 

Results from the U23 Men's XC race at Nove Mesto Na Morave, Czech Republic

U23 Men, 28.4 km
1 Gerhard Kerschbaumer (Ita) TX Active Bianchi 1:31:13
2 Ondrej Cink (Cze) Merida Biking Team at 0:23
3 Marek Konwa (Pol) Milka Trek MTB Racing Team 1:20
4 Sebastien Carabin (Bel) Versluys - Evenza Team 2:13
5 Stephen Ettinger (USA) BMC Development 2:20
6 Ruben Scheire (Bel) 2:20
7 Shlomi Haimy (Isr) Focus MIG Team 2:27
8 Reto Indergand (Sui) MK - Zentralschweiz 2:28
9 Fabien Canal (Fra) GT Skoda Chamonix 2:44
10 Dmytro Titarenko (Ukr) ISD Cycling Team 2:50
11 Jeff Luyten (Bel) MPL Specialized MTB Team 3:05
12 Markus Schulte-Luenzum (Ger) Focus MIG Team 4:12
13 Felix Euteneuer (Ger) 4:39
14 Piotr Brzozka (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team 5:12
15 Daniel Geismayr (Aut) 5:31
16 Daniel Eymann (Sui) Thoemus Racing Team 5:53
17 Julian Schelb (Ger) 6:13
18 Cristofer Bosque (Esp) 6:27
19 Erik Groen (Ned) Feenstra Stevens Bike Team 6:31
20 Benjamin Buchi (Sui) 6:31
21 Fabian Strecker (Ger) 6:31
22 Marc Metzler (Sui) 6:47
23 Mirco Widmer (Sui) Giant Swiss SR - Suntour 7:02
24 Jonas Pedersen (Den) 7:18
25 Simon Stiebjahn (Ger) 7:47
26 Jaime Yesid Chia Amaya (Col) 7:55
27 Jose Maria Sanchez Ruiz (Esp) 8:08
28 Matej Nepustil (Cze) Merida Biking Team 8:11
29 Michiel Van Der Heijden (Ned) Rabobank - Giant Off-Road Team 8:24
30 Olof Jonsson (Swe) Rocky Roads - Orbea 8:36
31 Gregor Raggl (Aut) 8:39
32 Martin Gluth (Ger) Keine Mannschaft CC 8:39
33 Tomas Paprstka (Cze) 8:54
34 Jan Nesvadba (Cze) 9:19
35 Rourke Croeser (Rsa) Orange Monkey / Cannondale 9:27
36 Jakub Magnusek (Cze) S&H Superior MTB Team 9:41
37 Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X - Bionic Team 9:58
38 Kenta Gallagher (GBr) 10:10
39 Mike Schuler (Sui) MK - Zentralschweiz 10:27
40 Dimitrios Antoniadis (Gre) 10:39
41 Diego Rosa (Ita) Giant Italia Team 10:51
42 Marek Rauchfuss (Cze) 11:05
43 Marco Minnaard (Ned) Rabobank - Giant Off-Road Team 11:09
44 Zsolt Juhasz (Hun) Euro One - Cube MTB Team 11:38
45 Henrique Avancini (Bra) ISD Cycling Team 11:38
46 Fabrice Mels (Bel) Rocky Roads - Orbea 12:00
47 Emilien Barben (Sui) 12:10
48 Martino Di Pierdomenico (Ita) Infotre - Bi & Esse - Leecougan -1 Lap
49 Bart De Vocht (Bel) -1 Lap
50 Maximilian Holz (Ger) -1 Lap
51 Stefan Peter (Sui) MK - Zentralschweiz -1 Lap
52 Matthias Hoi (Aut) -1 Lap
53 Tomas Bartak (Cze) -1 Lap
54 David Simon (Ger) Team Firebike - Droessiger -1 Lap
55 Rens De Bruin (Ned) -1 Lap
56 Kevin Krieg (Sui) -1 Lap
57 Tim Lemmers (Ned) -1 Lap
58 Tobias Saether (Nor) Team United Bakeries -1 Lap
59 Sebastian Batchelor (GBr) Infotre - Bi & Esse - Leecougan -1 Lap
60 Jan Svorada (Cze) Merida Biking Team -2 Laps
61 Mark Csielka (Hun) Euro One - Cube MTB Team -2 Laps
62 Ludwig Döhl (Ger) -2 Laps
63 Mykhaylo Batsutsa (Ukr) Infotre - Bi & Esse - Leecougan -2 Laps
64 Markus Preiss (Aut) -2 Laps
65 Brad Hudson (NZl) -2 Laps
66 Severin Sagesser (Sui) Fischer Junior MTB Team -2 Laps
67 Richard Gantner (Aut) -2 Laps
68 Urban Ferencak (Slo) Torpado Surfing Shop -2 Laps
69 Samuel Shaw (NZl) -2 Laps
70 Vadim Arko (Aut) -2 Laps
71 Anton Liyubuy (Ukr) -3 Laps
72 Alexander Laugesen (Den) -3 Laps
73 Dominic Furkert (NZl) -3 Laps
DNF Jérémy Huguenin (Sui) Giant Swiss SR - Suntour
DNF Andras Szatmary (Hun) Euro One - Cube MTB Team
DNF Ole Hem (Nor) Team United Bakeries
DNF Thomas Lapeyrie (Fra) Lapierre International
DNF Hugo Drechou (Fra)
DNF Jhonnatan Botero Villegas (Col)
DNF Marcus Nicolai (Ger) Keine Mannschaft CC
DNF Merlin Spranz (Aus)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7748) - Oct 28
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login