Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

August 20/11 9:20 am - World Cup Val di Sole: Men's XC results


Posted by Editoress on 08/20/11
 

Full results from today's Men's World Cup XC final in Val di Sole, Italy.  Jaroslav Kulhavy (Specialized Racing) took the win over Nino Schurter (Scott - Swisspower MTB - Racing).  Kulhavy wins the World Cup overall.

Top Canadian was Geoff Kabush (Team Maxxis - Rocky Mountain) in 35th.


Elite Men, 28.2 km
1 Jaroslav Kulhavy (Cze) Specialized Racing 1:25:08
2 Nino Schurter (Sui) Scott - Swisspower MTB - Racing at s.t.
3 Florian Vogel (Sui) Scott - Swisspower MTB - Racing 1:21
4 Julien Absalon (Fra) Orbea 2:05
5 Lukas Flückiger (Sui) Trek World Racing 2:37
6 Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi 2:45
7 Mathias Flückiger (Sui) Trek World Racing 2:49
8 Christoph Sauser (Sui) Specialized Racing 2:51
9 Thomas Litscher (Sui) Felt Oetztal X - Bionic Team 3:00
10 Fabian Giger (Sui) Rabobank - Giant Off-Road Team 3:04
11 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing 3:06
12 José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team 3:10
13 Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team 3:14
14 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Wildwolf - Trek Racing 3:43
15 Catriel Andres Soto (Arg) Team Protek 3:43
16 Henk Jaap Moorlag (Ned) Rabobank - Giant Off-Road Team 3:44
17 Todd Wells (USA) Specialized Racing 4:06
18 Maxime Marotte (Fra) BH - Suntour - Peisey Vallandry 4:29
19 Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing 5:00
20 Samuel Schultz (USA) Subaru - Trek 5:13
21 Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys - Evenza Team 5:29
22 Carlos Coloma Nicolas (Esp) Wildwolf - Trek Racing 5:29
23 Burry Stander (RSA) Specialized Racing 5:48
24 Kohei Yamamoto (Jpn) Team Bridgestone Anchor 5:58
25 Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team 6:08
26 Inaki Lejarreta Errasti (Esp) Orbea 6:11
27 Martin Gujan (Sui) Cannondale Factory Racing 6:15
28 Liam Killeen (GBr) Giant Factory Off-Road Team 6:27
29 Matous Ulman (Cze) S&H Superior MTB Team 6:43
30 Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team 6:55
31 Sergji Rysenko (Ukr) ISD Cycling Team 7:06
32 Michele Casagrande (Ita) Elettroveneta - Corratec 7:15
33 Jukka Vastaranta (Fin) Milka Trek MTB Racing Team 7:24
34 Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team 7:32
35 Geoff Kabush (Can) Team Maxxis - Rocky Mountain 7:36
36 Sid Taberlay (Aus) 7:39
37 Christoph Soukup (Aut) 7:41
38 Karl Markt (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team 7:44
39 Andras Parti (Hun) Euro One - Cube MTB Team 7:44
40 Cédric Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix 7:52
41 Andrea Tiberi (Ita) Torpado Surfing Shop 8:01
42 Emil Lindgren (Swe) Rabobank - Giant Off-Road Team 8:02
43 Marek Galinski (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team 8:04
44 Robby De Bock (Bel) 8:12
45 Umberto Corti (Ita) Team Cbe Tecnoimpianti A.S.D. 8:13
46 Derek Zandstra (Can) Team Canada
8:13
47 Niels Wubben (Ned) Rabobank - Giant Off-Road Team 8:29
48 Adam Craig (USA) Rabobank - Giant Off-Road Team 8:29
49 Daniel Mcconnell (Aus) 8:44
50 Jan Skarnitzl (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling 8:53
51 Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru - Trek 9:08
52 Lukas Kaufmann (Sui) 9:14
53 Alexis Vuillermoz (Fra) Lapierre International 9:18
54 Martino Fruet (Ita) 9:26
55 Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team 9:36
56 Pascal Meyer (Sui) Thoemus Racing Team 9:46
57 Patrik Gallati (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 10:04
58 Hector Leonardo Paez Leon (Col) Bianchi 10:07
59 Giuseppe Lamastra (Ita) Elettroveneta - Corratec 10:12
60 Michal Lami (Svk) 10:26
61 Tony Longo (Ita) TX Active Bianchi 10:31
62 Julien Taramarcaz (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 11:00
63 Bas Peters (Ned) Team Merida Combee 11:14
64 Giancarlo Sax (Sui) Thoemus Racing Team 11:23
65 Adam Morka (Can) Team Canada 11:46
66 Uwe Hochenwarter (Aut) Muskelkater Genesis Team 12:05
67 Adrian Brzozka (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team 13:23
68 Irjan Luttenberg (Ned) MPL Specialized MTB Team 13:23
69 Johannes Schweiggl (Ita) 13:23
70 Mario Alberto Rojas Rojas (Col) 14:14
71 Michael Broderick (USA) Kenda/Seven/NOTUBES 14:38
72 Benjamin Wittrup Justesen (Den) -1 Lap
73 Fabio Ursi (Ita) Team Cbe Tecnoimpianti A.S.D. -1 Lap
74 Kazuhiro Yamamoto (Jpn) -1 Lap
75 Renay Groustra (RSA) -1 Lap
76 Matthew Hadley (Can) Team Canada -1 Lap
77 Paolo Montoya Cantillo (CRc) GT Stacplastic Team -1 Lap
78 Robert Gehbauer (Aut) -1 Lap
79 Ludovic Dubau (Fra) Team Newcycling -1 Lap
80 Hannes Metzler (Aut) Muskelkater Genesis Team -1 Lap
81 Mirko Pirazzoli (Ita) -1 Lap
82 Jiri Novak (Cze) S&H Superior MTB Team -1 Lap
83 Yader Zoli (Ita) Torpado Surfing Shop -1 Lap
84 Davide Di Marco (Ita) -1 Lap
85 Seiya Hirano (Jpn) Team Bridgestone Anchor -1 Lap
86 Sang Hoon Na (Kor) -1 Lap
87 Matthias Waldhart (Aut) -1 Lap
88 Pascal Hossay (Bel) G - Skin - Deforche MTB Racing Team -1 Lap
89 Chun Hing Chan (HKg) -2 Laps
90 Chris Jongewaard (Aus) Milka Trek MTB Racing Team -2 Laps
91 Oliver Munnik (RSA) -2 Laps
92 Ken Onodera (Jpn) -2 Laps
93 Pierre Lebreton (Fra) BH - Suntour - Peisey Vallandry -2 Laps
94 Severin Disch (Sui) Thoemus Racing Team -2 Laps
95 Jiri Friedl (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team -2 Laps
96 Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD Cycling Team -2 Laps
97 Paul Remy (Fra) -2 Laps
98 Roberto Crisi (Ita) -2 Laps
99 Samuele Porro (Ita) -2 Laps
100 Periklis Ilias (Gre) Team Protek -2 Laps
101 Carl Jones (NZl) -3 Laps
102 Balz Weber (Sui) BMC Mountainbike Racing Team -3 Laps
103 Emmanuel Valencia Guadarrama (Mex) Turbo Bike Team -3 Laps
104 Nicola Rohrbach (Sui) Elettroveneta - Corratec -3 Laps
105 Cameron Jette (Can) Team Canada -3 Laps
106 Dror Pekatch (Isr) -3 Laps
107 John Whittington (GBr) -4 Laps
108 Martin Loo (Est) Infotre - Bi & Esse - Leecougan -5 Laps
DNF Ivan Alvarez Gutierrez (Esp) Giant Italia Team
DNF Martin Fanger (Sui) Giant Swiss Sr - Suntour
DNF Marc Colom (Fra) Team Newcycling
DNF Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) Lapierre International
DNF Jelmer Pietersma (Ned) Milka Trek MTB Racing Team
DNF Alexey Medvedev (Rus) Elettroveneta - Corratec
DNF Simon Scheiber (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team
DNF Rene Tann (Ger)
DNF Sepp Freiburghaus (Sui) Thoemus Racing Team
DNF Anton Sintsov (Rus)
DNF Ramon Sagues Portabella (Esp)
DNF Luis Anderson Mejia Sanchez (Col) ASPTT Definitive Gitane
DNF Eddie Andres Rendon (Col)



Final World Cup Standings

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login