Canadian Cyclist Cervelo R5 24-7 2 March 26
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Survey CC1 - April 16
 

Daily News


 

August 21/11 12:45 pm - Tropheen d'Or Feminine: Stage 1, Numainville 13th


Posted by Editoress on 08/21/11
 

Results from yesterday's first stage of the Trophée d`Or Féminin in France

 

Stage 1 (August 20th): Saint-Amand-Montrond to Mehun-sur-Yèvre, 87 km
1 Ina Teutenberg (Ger) HTC Highroad Women 2:05:24
2 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit
3 Emma Johansson (Swe) Hitec Products - UCK
4 Giorgia Bronzini (Ita) Colavita Forno d'Asolo
5 Rasa Leleivyte (Ltu) Vaiano Solaristech
6 Julia Martisova (Rus) Gauss
7 Chloe Hosking (Aus) HTC Highroad Women
8 Lucy Martin (GBr) Garmin - Cervelo
9 Kirsten Wild (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
10 Oxana Kozonchuk (Rus) Diadora - Pasta Zara
11 Sylwia Kapusta (Pol) Gauss
12 Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora - Pasta Zara
13 Joelle Numainville (Can) TIBCO - To The Top
14 Elisa Longo Borghini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
15 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products - UCK
16 Alexandra Burchenkova (Rus) Russian National Team
17 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
18 Judith Arndt (Ger) HTC Highroad Women
19 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
20 Larisa Pankova (Rus) Russian National Team
21 Flavia Oliveira (Bra) Vaiano Solaristech
22 Shelley Olds (USA) Diadora - Pasta Zara
23 Megan Guarnier (USA) TIBCO - To The Top
24 Sarah Düster (Ger) Nederland Bloeit
25 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Gauss
26 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products - UCK
27 Marion Rousse (Fra) Vienne Futuroscope
28 Polona Batagelj (Slo) Bizkaia-Durango
29 Charlotte Becker (Ger) HTC Highroad Women
30 Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
31 Adrie Visser (Ned) HTC Highroad Women
32 Ruth Corset (Aus) Bizkaia-Durango
33 Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Esp) Lointek
34 Alessandra D'ettorre (Ita) Colavita Forno d'Asolo
35 Ludivine Henrion (Bel) Lotto Honda Team
36 Olga Zabelinskaya (Rus) Diadora - Pasta Zara
37 Evelyn Stevens (USA) HTC Highroad Women
38 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss
39 Erinne Willock (Can) TIBCO - To The Top
40 Yulia Iliynikh (Rus) Russian National Team
41 Robyn De Groot (RSA) Lotto Honda Team
42 Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
43 Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
44 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo all s.t.
45 Iris Slappendel (Ned) Garmin - Cervelo 0:12
46 Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products - UCK s.t.
47 Trixi Worrack (Ger) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:14
48 Valentina Scandolara (Ita) Gauss
49 Lise Nöstvold (Nor) Hitec Products - UCK
50 Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
51 Joanna Van De Winkel (RSA) Lotto Honda Team
52 Noemi Cantele (Ita) Garmin - Cervelo
53 Irene Van Den Broek (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
54 Emma Marcelli (Ita) PCW Team
55 Marion Azam (Fra) Vienne Futuroscope
56 Emilie Blanquefort (Fra) Lointek
57 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Honda Team
58 Sanne Bamelis (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
59 Giulia Ronchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
60 Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
61 Mireia Epelde Bikendi (Esp) Lointek
62 Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech
63 Giada Borgato (Ita) Colavita Forno d'Asolo
64 Claudia Häusler (Ger) Diadora - Pasta Zara
65 Belen Lopez (Esp) Lointek
66 Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
67 Fröydis Waerstad (Nor) Hitec Products - UCK
68 Madeleine Olsson (Swe) Alriksson Go:Green
69 Ana Usabiaga Balerdi (Esp) Lointek
70 Jessie Daams (Bel) Garmin - Cervelo
71 Marijn De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
72 Carla Ryan (Aus) Garmin - Cervelo
73 Marie Lindberg (Swe) Abus - Nutrixxion
74 Tetyana Riabchenko (Ukr) Colavita Forno d'Asolo
75 Chantal Blaak (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
76 Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
77 Lucinda Brand (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team all s.t.
78 Kimberly Buyl (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan V.Z.W.  
79 Celine Van Severen (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 0:43
80 Fanny Riberot (Fra) Lointek s.t.
81 Isabelle Söderberg (Swe) Alriksson Go:Green 0:47
82 Laure Werner (Bel) Lotto Honda Team
83 Anna Potokina (Rus) Russian National Team
84 Roxane Fournier (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne
85 Susanna Zorzi (Ita) Gauss
86 Andrea Graus (Aut) Vienne Futuroscope
87 Eleonora Patuzzo (Ita) Diadora - Pasta Zara all s.t.
88 Barbara Guarischi (Ita) Colavita Forno d'Asolo 2:10
89 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 2:37
90 Svetlana Pauliukaite (Ltu) Colavita Forno d'Asolo 3:18
91 Jessica Kihlbom (Swe) Alriksson Go:Green 3:41
92 Alexia Muffat (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne
93 Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Solaristech both s.t.
94 Suzie Godart (Lux) PCW Team 4:49
95 Azzurra D'intino (Ita) Wielerclub Steeds Vooraan V.Z.W.
96 Linnea Sjöblom (Swe) Alriksson Go:Green
97 Annelies Dom (USA) Wielerclub Steeds Vooraa 0:45
98 Trine Schmidt (Den) Garmin - Cervelo 4:52
99 Lise Müller (Sui) PCW Team
100 Serena Sheridan (NZl) TIBCO - To The Top
101 Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope
102 Béatrice Thomas (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne
103 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia-Durango
104 Stéphanie Viel (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne
105 Sarah-Lena Hofmann (Ger) Team Stuttgart
106 Johanna Badmann (Ger) Team Stuttgart
107 Anna Sanchis Chafer (Esp) Bizkaia-Durango all s.t.
108 Emma Mackie (Aus) TIBCO - To The Top 5:41
109 Magdalena Weigl (Ger) Team Stuttgart 6:24
110 Marina Likhanova (Rus) Russian National Team s.t.
111 Celina Carpinteiro (Por) Portuguese National Team 8:37
112 Melanie Wotsch (Ger) Team Stuttgart s.t.
113 Anais Moniz (Por) Portuguese National Team 9:00
114 Elena Utrobina (Rus) Russian National Team 12:55
115 Monica Ines Magro Santos (Por) Portuguese National Team 15:09
116 Isabel Caetano (Por) Portuguese National Team 17:41
117 Linn Torp (Nor) Alriksson Go:Green 20:57
118 Margot Ortega (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne
119 Cindy Vandermeulen (Bel) Sengers Ladies Cycling Team both s.t.
120 Daniela Reis (Por) Portuguese National Team 22:41
121 Davina Summers (Aus) Bizkaia-Durango
122 Monica Holler (Swe) Alriksson Go:Green
123 Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech
124 Béatrice Godart (Lux) PCW Team
125 Eléonore Saraiva (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne
126 Irina Coelho (Por) Portuguese National Team all s.t.
DNF Chiara Vanni (Ita) Vaiano Solaristech
HD Franziska Merten (Ger) Team Stuttgart 36:35
HD Heike Noever (Ger) Team Stuttgart

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login