Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

August 21/11 21:01 pm - Chateauroux Classic de L'indre, Gilbert 4th


Posted by Editoress on 08/21/11
 

Results from today's Chateauroux Classic de L'indre in France

After 198.9 Km.
1 Anthony Ravard (AG2R La mondiale) 4:23:07
2 Yauheni Hutarovich (FDJ)
3 Jasper Bovenhuis (Rabobank - Continental Team)
4 Martin Gilbert (Team Spidertech powered by C10)
5 Said Haddou (Team Europcar)
6 Jetse Bol (Rabobank - Continental Team)
7 Joaquin Sobrino Martinez (Caja Rural)
8 Tony Gallopin (Cofidis le Crédit en Ligne)
9 Davy Commeyne (Landbouwkrediet)
10 Evert Verbist (Veranda's Willems-Accent)
11 Mathieu Drujon (Big Mat - Auber 93)
12 Moreno Hofland (Rabobank - Continental Team)
13 Rony Martias (Saur-Sojasun)
14 Timofey Kritskiy (Itera - Katusha)
15 Jean-Luc Delpech (Bretagne - Schuller)
16 Reiner Honig (Landbouwkrediet)
17 Baptiste Planckaert (Landbouwkrediet)
18 Jimmy Casper (Saur-Sojasun)
19 Luis Felipe Laverde Jimenez (Colombia es Passion - Café de Colombia)
20 Viacheslav Kuznetsov (Itera - Katusha)
21 Cyril Lemoine (Saur-Sojasun)
22 Laurent Pichon (Bretagne - Schuller)
23 Fabien Bacquet (Big Mat - Auber 93)
24 Alberto Ongarato (Vacansoleil - DCM Procycling Team)
25 Sébastien Turgot (Team Europcar)
26 Andréa Grendene (Team Type 1 - Sanofi Aventis)
27 Guillaume Blot (Bretagne - Schuller)
28 Yannick Martinez (AG2R La mondiale)
29 Anthony Delaplace (Saur-Sojasun)
30 Johan Esteban Chaves Rubio (Colombia es Passion - Café de Colombia)
31 Alexey Tsatevitch (Itera - Katusha)
32 Alessandro Bazzana (Team Type 1 - Sanofi Aventis)
33 Guillaume Boivin (Team Spidertech Powered by C10)
34 Edwig Cammaerts (Landbouwkrediet)
35 Stéphane Bonsergent (Bretagne - Schuller)
36 Thomas Degand (Veranda's Willems-Accent)
37 Aldo Ino Ilesic (Team Type 1 - Sanofi Aventis)
38 Pavel Kochetkov (Itera - Katusha)
39 Joeri Stallaert (Landbouwkrediet)
40 Yukiya Arashiro (Team Europcar)
41 Hugo Sébastian Salazar Castaneda (Colombia es Passion - Café de Colombia)
42 Barry Markus (Rabobank - Continental Team)
43 Mikel Astarloza Charreau (Euskaltel - Euskadi)
44 Guillemo Lana Baquedano (Caja Rural)
45 Jacobus Venter (Veranda's Willems-Accent)
46 Mikel Landa Meana (Euskaltel - Euskadi)
47 Romain Matheou (Saur-Sojasun)
48 Miguel Minguez Ayala (Euskaltel - Euskadi)
49 Morgan Kneisky (Roubaix Lille Metropole)
50 Ramon Sinkeldam (Rabobank - Continental Team)
51 Wilco Kelderman (Rabobank - Continental Team)
52 Victor Hugo Pena Grisales (Colombia es Passion - Café de Colombia)
53 Tom Dumoulin (Rabobank - Continental Team)
54 Leonardo Duque (Cofidis le Crédit en Ligne)
55 Sergey Firsanov (Itera - Katusha)
56 Grégory Barteau (Landbouwkrediet)
57 Arturo Mora Ortiz (Caja Rural)
58 Nicolas Jonathan Castroviejo (Euskaltel - Euskadi)
59 Gorik Gardeyn (Vacansoleil - DCM Procycling Team)
60 Bert-Jan Lindeman (Vacansoleil - DCM Procycling Team)
61 Alexander Riabkin (Caja Rural)
62 Kevin van Melsen (Veranda's Willems-Accent)
63 Bert De Waele (Landbouwkrediet)
64 Steven Tronet (Roubaix Lille Metropole) all s.t.
65 Mikhail Antonov (Itera - Katusha) 0:08
66 Lazlo Bodrogi (Team Type 1 - Sanofi Aventis)
67 Dominique Rollin (FDJ)
68 Jens Mouris (Vacansoleil - DCM Procycling Team) all s.t.
69 Zach Bell (Team Spidertech Powered by C10) 0:11
70 Julien Loubet (AG2R La mondiale) s.t.
71 Grégory Habeaux (Veranda's Willems-Accent) 0:13
72 Ben Gastauer (AG2R La mondiale) 0:16
73 Sylvain Georges (Big Mat - Auber 93) 0:19
74 Yoann Offredo (FDJ) 0:30
75 Tristan Valentin (Cofidis le Crédit en Ligne) 0:42
76 Maxime Bouet (AG2R La mondiale)
77 Julien Bérard (AG2R La mondiale) both s.t.
78 Ruben Reig Conejero (Caja Rural) 0:51
79 Egoitz García Echeguibel (Caja Rural)
80 Nairo Alexander Quintana Rojas (Colombia es Passion - Café de Colombia)
81 Ronan Racault (Big Mat - Auber 93)
82 Arnaud Molmy (Big Mat - Auber 93)
83 Jean Eudes Demaret (Cofidis le Crédit en Ligne)
84 David Veilleux (Team Europcar)
85 Anthony Colin (Roubaix Lille Metropole)
86 Florian Guillou (Bretagne - Schuller)
87 Sébastien Duret (Bretagne - Schuller)
88 Romain Sicard (Euskaltel - Euskadi)
89 Svein Tuft (Team Spidertech Powered by C10) all s.t.
90 Ryan Anderson (Team Spidertech Powered by C10) 1:04
91 Alexey Shmidt (Team Type 1 - Sanofi Aventis)
92 Will Routley (Team Spidertech Powered by C10)
93 Mark Batty (Team Spidertech Powered by C10) all s.t.
94 Johan Mombaerts (Big Mat - Auber 93) 1:08
95 Mickaël Buffaz (Cofidis le Crédit en Ligne) 1:14
96 Blel Kadri (AG2R La mondiale) s.t.
97 Jean-Lou Paiani (Saur-Sojasun) 1:18
98 Maxim Belkov (Vacansoleil - DCM Procycling Team) 1:23
99 Anthony Geslin (FDJ) 1:37
100 Gaël Malacarne (Bretagne - Schuller)
101 Arnoud van Groen (Veranda's Willems-Accent)
102 Kévin Reza (Team Europcar) all s.t.
103 Artur Vichot (FDJ) 1:47
104 Tony Hurel (Team Europcar) s.t.
105 Jérémy Roy (FDJ) 3:02
106 Koen Barbe (Landbouwkrediet) 3:10
107 Nicolas Bazin (Big Mat - Auber 93) s.t.
108 Cédric Pineau (FDJ) 3:47
109 Sébastien Chavanel (Team Europcar) 5:03
110 Ion Izagirre Insausti (Euskaltel - Euskadi) 8:15
DNF José Herrada Lopez (Caja Rural)
DNF Bram Schmitz (Veranda's Willems-Accent)
DNF Staf Scheirlinckx (Veranda's Willems-Accent)
DNF Simon Lambert Lemay (Team Spidertech Powered by C10)
DNF John Edibberto Martinez Montero (Colombia es Passion - Café de Colombia)
DNF Dalivier Ospina (Colombia es Passion - Café de Colombia)
DNF Willem Wauters (Vacansoleil - DCM Procycling Team)
DNF Victor De La Parte Gonzalez (Caja Rural)
DNF Kevin Lalouette (Roubaix Lille Metropole)
DNF Jure Kocjan (Team Type 1 - Sanofi Aventis)
DNF Martijn Verschoor (Team Type 1 - Sanofi Aventis)
DNF Benjamin King (Team Type 1 - Sanofi Aventis)
DNF Dmitry Kosyakov (Itera - Katusha)
DNF Leonid Krasnov (Itera - Katusha)
DNF Carlos Andres Martinez Montero (Colombia es Passion - Café de Colombia)
DNF Dylan van Baarle (Rabobank - Continental Team)
DNF Julien Guay (Roubaix Lille Metropole)
DNF Florian Le Corre (Roubaix Lille Metropole)
DNF Denis Flahaut (Roubaix Lille Metropole)
DNF Guillaume Faucon (Big Mat - Auber 93)
DNF Guillaume Le Floch (Team Europcar)
DNF Christophe Laborie (Saur-Sojasun)
DNF Jimmy Engoulvent (Saur-Sojasun)
DNF Steve Chainel (FDJ)
DNF Florent Barle (Cofidis le Crédit en Ligne)
DNF Romain Zingle (Cofidis le Crédit en Ligne)
DNF Adrien Petit (Cofidis le Crédit en Ligne)
DNF Eric Berthou (Bretagne - Schuller)
DNF Pello Bilbao (Euskaltel - Euskadi)
DNF Joost van Leijen (Vacansoleil - DCM Procycling Team)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login