Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

August 25/11 21:42 pm - Trophee d'Or Feminine: Stage 6 and Final GC


Posted by Editoress on 08/25/11
 

Results from the final stage of the Trophée d'Or Féminin in France on August 24th

Sancoins to Saint-Amand-Montrond, 88.3 km
1 Emma Johansson (Swe) Hitec Products - UCK 1:55:22
2 Chantal Blaak (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
3 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
4 Charlotte Becker (Ger) HTC-Highroad Women all s.t.
5 Shelley Olds (USA) Diadora - Pasta Zara 0:02
6 Adrie Visser (Ned) HTC Highroad Women 0:07
7 Chloe Hosking (Aus) HTC Highroad Women 0:16
8 Giorgia Bronzini (Ita) Colavita Forno d'Asolo
9 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit
10 Yulia Iliynikh (Rus) Russian National Team
11 Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
12 Roxane Fournier (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne
13 Kirsten Wild (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
14 Megan Guarnier (USA) TIBCO - To The Top
15 Lucy Martin (GBr) Garmin - Cervelo
16 Joelle Numainville (Can) TIBCO - To The Top
17 Sarah Düster (Ger) Nederland Bloeit
18 Eleonora Patuzzo (Ita) Diadora - Pasta Zara
19 Kimberly Buyl (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan V.Z.W
20 Alexandra Burchenkova (Rus) Russian National Team
21 Joanna Van De Winkel (RSA) Lotto Honda Team
22 Rasa Leleivyte (Ltu) Vaiano Solaristech
23 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products - UCK
24 Ludivine Henrion (Bel) Lotto Honda Team
25 Monica Holler (Swe) Alriksson Go:Green
26 Polona Batagelj (Slo) Bizkaia-Durango
27 Larisa Pankova (Rus) Russian National Team
28 Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Esp) Lointek
29 Lise Nöstvold (Nor) Hitec Products - UCK
30 Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora - Pasta Zara
31 Barbara Guarischi (Ita) Colavita Forno d'Asolo
32 Ina Teutenberg (Ger) HTC Highroad Women
33 Marion Azam (Fra) Vienne Futuroscope
34 Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
35 Davina Summers (Aus) Bizkaia-Durango
36 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit
37 Sarah-Lena Hofmann (Ger) Team Stuttgart
38 Alessandra D'Ettorre (Ita) Colavita Forno d'Asolo
39 Giada Borgato (Ita) Colavita Forno d'Asolo
40 Trixi Worrack (Ger) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
41 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss
42 Giulia Ronchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
43 Anna Potokina (Rus) Russian National Team
44 Madeleine Olsson (Swe) Alriksson Go:Green
45 Tetyana Riabchenko (Ukr) Colavita Forno d'Asolo
46 Olga Zabelinskaya (Rus) Diadora - Pasta Zara
47 Sylwia Kapusta (Pol) Gauss
48 Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
49 Flavia Oliveira (Bra) Vaiano Solaristech
50 Anna Sanchis Chafer (Esp) Bizkaia-Durango
51 Judith Arndt (Ger) HTC Highroad Women
52 Johanna Badmann (Ger) Team Stuttgart
53 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Gauss
54 Elisa Longo Borghini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
55 Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
56 Oxana Kozonchuk (Rus) Diadora - Pasta Zara
57 Lucinda Brand (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
58 Annelies Dom (Bel) Wielerclub Steeds Vooraa
59 Claudia Häusler (Ger) Diadora - Pasta Zara
60 Belen Lopez (Esp) Lointek
61 Iris Slappendel (Ned) Garmin - Cervelo
62 Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Solaristech
63 Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
64 Carla Ryan (Aus) Garmin - Cervelo
65 Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products - UCK
66 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
67 Robyn De Groot (RSA) Lotto Honda Team
68 Jessie Daams (Bel) Garmin - Cervelo
69 Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech
70 Noemi Cantele (Ita) Garmin - Cervelo
71 Marie Lindberg (Swe) Abus - Nutrixxion
72 Ruth Corset (Aus) Bizkaia-Durango
73 Valentina Scandolara (Ita) Gauss
74 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Honda Team
75 Irene Van Den Broek (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
76 Marijn De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
77 Emma Marcelli (Ita) PCW Team
78 Erinne Willock (Can) TIBCO - To The Top
79 Evelyn Stevens (USA) HTC Highroad Women
80 Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
81 Béatrice Thomas (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne all s.t.
82 Alexia Muffat (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne 0:49
83 Fanny Riberot (Fra) Lointek 1:25
84 Fröydis Waerstad (Nor) Hitec Products - UCK 3:04
85 Stéphanie Viel (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne
86 Elena Utrobina (Rus) Russian National Team
87 Julia Martisova (Rus) Gauss
88 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia-Durango all s.t.
89 Isabel Caetano (Por)Portuguese National Team 4:21
90 Linnea Sjöblom (Swe) Alriksson Go:Green
91 Susanna Zorzi (Ita) Gauss
92 Mireia Epelde Bikendi (Esp) Lointek all s.t.
93 Laure Werner (Bel) Lotto Honda Team 5:47
94 Ana Usabiaga Balerdi (Esp) Lointek 6:14
95 Celina Carpinteiro (Por)Portuguese National Team 2:26
96 Monica Ines Magro Santos (Por)Portuguese National Team
97 Irina Coelho (Por)Portuguese National Team
98 Azzurra D'Intino (Ita)
99 Marina Likhanova (Rus) Russian National Team
100 Daniela Reis (Por)Portuguese National Team
101 Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech
102 Sanne Bamelis (Bel) all s.t.
DNF Emma Mackie (Aus) TIBCO - To The Top
DNF Emilie Blanquefort (Fra) Lointek
DNF Andrea Graus (AUT) Vienne Futuroscope
DNF Jessica Kihlbom (Swe) Alriksson Go:Green
DNS Serena Sheridan (NZl) TIBCO - To The Top
DNS Celine Van Severen (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
DNS Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
 
Final GC
1 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss 11:49:54
2 Charlotte Becker (Ger) HTC-Highroad Women at 0:30
3 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 0:43
4 Trixi Worrack (Ger) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 1:24
5 Claudia Häusler (Ger) Diadora - Pasta Zara 1:37
6 Noemi Cantele (Ita) Garmin - Cervelo 1:43
7 Iris Slappendel (Ned) Garmin - Cervelo 1:47
8 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 3:37
9 Emma Johansson (Swe) Hitec Products - UCK 5:09
10 Judith Arndt (Ger) HTC Highroad Women 5:18
11 Elisa Longo Borghini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 5:27
12 Olga Zabelinskaya (Rus) Diadora - Pasta Zara 5:28
13 Kirsten Wild (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 5:38
14 Sylwia Kapusta (Pol) Gauss 5:50
15 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Gauss s.t.
16 Megan Guarnier (USA) TIBCO - To The Top 6:05
17 Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope 6:07
18 Alexandra Burchenkova (Rus) Russian National Team 6:10
19 Giorgia Bronzini (Ita) Colavita Forno d'Asolo s.t.
20 Evelyn Stevens (USA) HTC Highroad Women 6:13
21 Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 6:16
22 Rasa Leleivyte (Ltu) Vaiano Solaristech s.t.
23 Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Esp) Lointek 6:17
24 Joanna Van De Winkel (RSA) Lotto Honda Team 6:18
25 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Honda Team s.t.
26 Carla Ryan (Aus) Garmin - Cervelo 6:19
27 Polona Batagelj (Slo) Bizkaia-Durango 6:25
28 Lucinda Brand (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 6:26
29 Giada Borgato (Ita) Colavita Forno d'Asolo 6:30
30 Tetyana Riabchenko (Ukr) Colavita Forno d'Asolo 6:50
31 Larisa Pankova (Rus) Russian National Team 7:52
32 Ruth Corset (Aus) Bizkaia-Durango 8:05
33 Flavia Oliveira (Bra) Vaiano Solaristech 8:31
34 Joelle Numainville (Can) TIBCO - To The Top 8:41
35 Susanna Zorzi (Ita) Gauss 13:56
36 Ina Teutenberg (Ger) HTC Highroad Women 14:37
37 Shelley Olds (USA) Diadora - Pasta Zara 15:04
38 Adrie Visser (Ned) HTC Highroad Women 21:21
39 Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products - UCK 22:03
40 Chantal Blaak (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 25:43
41 Erinne Willock (Can) TIBCO - To The Top 26:22
42 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products - UCK 26:23
43 Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora - Pasta Zara 26:27
44 Oxana Kozonchuk (Rus) Diadora - Pasta Zara 26:31
45 Sarah Düster (Ger) Nederland Bloeit s.t.
46 Lise Nöstvold (Nor) Hitec Products - UCK 26:33
47 Marijn De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 26:42
48 Ludivine Henrion (Bel) Lotto Honda Team
49 Robyn De Groot (RSA) Lotto Honda Team s.t.
50 Alessandra D'Ettorre (Ita) Colavita Forno d'Asolo 26:54
51 Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit 26:55
52 Marion Azam (Fra) Vienne Futuroscope 26:59
53 Irene Van Den Broek (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 27:02
54 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 27:12
55 Madeleine Olsson (Swe) Alriksson Go:Green 27:17
56 Roxane Fournier (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne 28:06
57 Julia Martisova (Rus) Gauss 28:07
58 Eleonora Patuzzo (Ita) Diadora - Pasta Zara 28:42
59 Barbara Guarischi (Ita) Colavita Forno d'Asolo 29:04
60 Chloe Hosking (Aus) HTC Highroad Women 29:17
61 Valentina Scandolara (Ita) Gauss 29:18
62 Giulia Ronchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 29:30
63 Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech 29:44
64 Marie Lindberg (Swe) Abus - Nutrixxion 30:29
65 Yulia Iliynikh (Rus) Russian National Team 31:43
66 Lucy Martin (GBr) Garmin - Cervelo 32:04
67 Sarah-Lena Hofmann (Ger) Team Stuttgart 32:17
68 Jessie Daams (Bel) Garmin - Cervelo 32:18
69 Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 32:25
70 Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo s.t.
71 Fröydis Waerstad (Nor) Hitec Products - UCK 32:40
72 Anna Potokina (Rus) Russian National Team 33:06
73 Emma Marcelli (Ita) PCW Team 33:59
74 Alexia Muffat (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne 34:09
75 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 34:47
76 Belen Lopez (Esp) Lointek 35:16
77 Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 37:43
78 Kimberly Buyl (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan V.Z.W 38:26
79 Johanna Badmann (Ger) Team Stuttgart 39:48
80 Béatrice Thomas (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne 40:38
81 Fanny Riberot (Fra) Lointek 41:51
82 Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Solaristech 43:37
83 Laure Werner (Bel) Lotto Honda Team 44:01
84 Mireia Epelde Bikendi (Esp) Lointek 44:16
85 Annelies Dom (Bel) Wielerclub Steeds Vooraa 45:08
86 Ana Usabiaga Balerdi (Esp) Lointek 46:09
87 Stéphanie Viel (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne 48:58
88 Linnea Sjöblom (Swe) Alriksson Go:Green 48:59
89 Anna Sanchis Chafer (Esp) Bizkaia-Durango 49:20
90 Monica Holler (Swe) Alriksson Go:Green 49:44
91 Sanne Bamelis (Bel) 52:15
92 Marina Likhanova (Rus) Russian National Team 54:32
93 Elena Utrobina (Rus) Russian National Team 56:02
94 Azzurra D'Intino (Ita) 1:06:15
95 Isabel Caetano (Por)Portuguese National Team 1:06:43
96 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia-Durango 1:10:43
97 Celina Carpinteiro (Por)Portuguese National Team 1:15:12
98 Davina Summers (Aus) Bizkaia-Durango 1:31:29
99 Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech 1:34:53
100 Daniela Reis (Por)Portuguese National Team 1:38:13
101 Irina Coelho (Por)Portuguese National Team 1:53:47
102 Monica Ines Magro Santos (Por)Portuguese National Team 2:14:17


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login