Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

October 22/11 22:43 pm - Langkawi International MTB Challenge: Stage 5 and Final GC


Posted by Editoress on 10/22/11
 

Platt, Schneitter reign supreme

After five gruelling days, the second edition of the Langkawi International Mountainbike Challenge (LIMBC) came to a close today with Germany’s Karl Platt and Switzerland’s Nathalie Schneitter clinching overall victory in the men’s elite and women’s elite categories, respectively.

Platt of Team Bulls was a dominant force in his category, winning Stage 2 and Stage 4 – the king of the hill and never finished outside the top three throughout the entire event to take home the top prize, with a total cash prize of US$16,450, including US$15,000 as the overall winner.

 

men

Men's overall podium: Johnny Cattaneo, Karl Platt, Burry Stander

 

The world ranked No 7 was second on Stage 1, twice on top of the podium on Stage 2 and 4, third on Stage 3 and second on Stage 5 to clock a cumulative time of 7hrs 2:25mins.

Runners-up was South Africa’s World ranked No 6, Burry Stander, of Team Specialized, who won today’s Stage 5, the 12-lap cross country 19km criterium but finished 3.45mins behind Platt, overall. Third was Italy’s Johnny Cattaneo of Full-Dynamix with a cumulative time of 7:11.04.

World ranked No 8 Schneitter of Colnago Farbe Sudtirol, was unquestionably the MTB queen of Langkawi as she bagged four stage titles, with Stage 5 today as the icing on the cake.

 

women

Women's overall podium: Vivienne Meyer, Nathalie Schneitter, Jodie Willet

 

Mounting the highest podium on Stages 1, 2, 3 and 5, Schneitter’s only loss occurred on Day 4 when compatriot and team mate Vivienne Meyer reached the summit of Gunung Raya, 838m above sea level, ahead of the pack.

Schneitter’s splendid performance earned her a total of US$8,610, including US$7,000 as the women’s elite top performer.

 

In the men’s senior master, the overall winner was Craig Peacock of Australia, followed by runners-up Lieb Loots of South Africa’s Squirt and Adelaide Mountainbike Club’s John Edwin Allison.

In the men’s master category, Marzio Deho of Team Olympia Italy emerged tops with a total time of 6:50.53, followed by Britain’s Anthony White of Canondale Mount Zoom Racing and Malcolm McLeod (R and R Sport) New Zealand.

LIMBC 2011 featured five stages that began with Stage 1 on Tuesday with the 62km round island race, followed by the Olympic cross country which started and finished at Kampung Tok Senik Resort as Stage 2, Stage 3 an Olympic cross country at Telaga Harbour Park, Pantai Kok, followed by the lung-bursting 28km ride to the summit of Gunung Raya as stage 4 and culminating with the short circuit 19km criterium of 12 laps around Stadium Langkawi.

The race, organised by Human Voyage Sdn Bhd, is sponsored by Telekom Malaysia Berhad and Yayasan Al-Bukhary as the race’s gold sponsors, with Sapura Group, Genting Malaysia Berhad, Perdana University, Berjaya Corporation, AmBank Group, Tenaga Nasional Berhad (TNB) and ALM Group Sdn Bhd as silver sponsors. AmBank Group is also the Official Bank. Proton Holdings Berhad is the official car sponsor.

The event is supported by KTM Berhad and the Malaysian Conventions and Exhibitions Bureau (MyCEB), with Hotel Bayview Langkawi as the official hotel. Mutiara Smart Computing Sdn Bhd is the official ICT support partner. Daily highlights of LIMBC 2011 were shown over TV1 on RTM.

Stage 5: Criterium

Elite Women, 19 km (10 laps)
1 Nathalie Schneitter (Sui) Colnago Farbe Sudtirol 0:42:12
2 Vivienne Meyer (Sui) Colnago Farbe Sudtirol at s.t.
3 Naomi Hansen (Aus) Noosa Bike Shop 3:03
4 Michela Benzoni (Ita) Lissone 3:03
5 Katherine O'shea (Aus) Independant 0:07
6 Lisa Jacobs (Aus) Ride Happy 0:10
7 Eszter Dosa (Hun) Hungarian Mountain Bike Federation 0:12
8 Jenny Fay (Irl) Independant 0:17
9 Jodie Willet (Aus) Independant 0:36
10 Masziyaton Binti Mohd Radzi (Mas) Kedah 1:55
11 Ikumi Tajika (Jpn) Japanese Cycling Federation 1:56
12 Yolande Speedy (RSA) MTN Qhubeka 1:56
13 Vanina Vergoz (Fra) City Bike Depot 4:51
14 Erin Greene (Nzl) R and R sports Lapped
15 Alessia Ghezzo (Ita) FCI Pro Team Viner Jollywear Lapped
16 Juss Junaidah (Mas) Independant Lapped
17 Musliha Bt Salim (Mas) Arus Racing Team Lapped
18 Helen Julia Beswick (Mas) Giant Lapped
19 Sua Jo Nie (Mas) SGNightMTB Lapped
20 Jacklyn Diana Andrew (Mas) Independant Lapped
21 Laura Liong (Sin) Independant Lapped
22 Domingas Catavina Guterres (Tls) Timor Leste Lapped
23 Aida Hanim Binti Mohamad Ali (Mas) Independant Lapped
 
Men, 19 km (12 laps)
1 Burry Stander (RSA) Specialized 0:42:12
2 Karl Platt (Ger) Team Bulls at 0:01
3 Johnny Cattaneo (Ita) Full-Dynamix 0:55
4 Szilard Buruczki (Hun) Hungarian Cycling Federation 0:56
5 Jason Sager (USA) Team Jamis 0:57
6 Lachlan Norris (Aus) Giant Global Factory Off Road Team 0:57
7 Thomas Dietsch (Fra) Team Bulls 0:57
8 Kazuhiro Yamamoto (Jpn) Japan Cycling Federation 1:09
9 Kris Sneddon (Can) Team Kona 1:12
10 Kyle Ward (Aus) Independant 1:20
11 Kohei Yamamoto (Jpn) Bridgestone Anchor 1:24
12 Wolciech Halejak (Pol) MROZ-Activejet 1:41
13 Bartosz Banach (Pol) MROZ-Activejet 1:46
14 Thomas Turner (USA) Team Jamis 2:12
15 Ben Henderson (Aus) Anythime Fitness MTB Team 2:58
16 Cory Wallace (Can) Team Kona 2:58
17 Anthony Sinyard (USA) Specialized 3:09
18 Nino Surban Quebido (Phi) Philippines Cycling Federation 3:10
19 Mohd Zamri Saleh (Mas) Arus Racing Team 3:10
20 Seiya Hirano (Jpn) Bridgestone Anchor 3:12
21 Matthew Zagorski (Aus) Team Mount Beauty -1 lap
22 Andrew Fellows (Aus) Independant -1 lap
23 Andrew Mock (Aus) Team Wombat -1 lap
24 Russell Finsterwald (USA) Subaru Trek -2 laps
25 March Mcquinn Flores Aleonar (Phi) Yakap Pinoy -2 laps
26 Mohd Shahrul Nizam Bin Che Samsudin (Mas) Navry Cycling Team -2 laps
27 Erich Felbabel (Fra) CHIRU -3 laps
28 Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) AMANIZ CYCLING TEAM -3 laps
29 Mohd Razif Mohd Salleh (Mas) S2H -3 laps
30 Blake Harlan (USA) Team Jamis -3 laps
31 Daniel Gathof (Ger) Craft - Rocky Mountain -3 laps
32 Mohd Nor Rizuan Bin Zainal (Mas) Navry Cycling Team -4 laps
33 Keiichi Tsujiura (Jpn) Bridgestone Anchor -6 laps
34 Craig Johns (Nzl) NRG2 Perform -6 laps
35 Mohamad Khaniz Bin Omar (Sin) Entro MB Team -6 laps
36 Muhammad Nurjamri Bin Johari (Bru) Brunei Cycling Federation -6 laps
37 Alvin Abanil Benosa (Phi) YAKAP PINOY -7 laps
38 Corey Bray (USA) Super CaZual -7 laps
39 Suhardi Bin Hassan (Mas) Team KT -7 laps
40 Mohd Fhafiz B. Rozli (Mas) Giant SBS -7 laps
41 Azizul Azli Shaari (Mas) Giant -7 laps
42 Muhamad Saifullah Bin Jamal Alias (Mas) Persatuan Berbasikal Pahang -7 laps
43 Jacky Kong Chi Ming (Hkg) Ind -7 laps
44 S.C. Amal Surnaga (Sri) Sri Lankan Federation -7 laps
45 Mohammad Nurhaimin Bin Awang (Bru) Brunei Cycling Federation -8 laps
46 Zamzi B Mohamad (Mas) Arus Racing Team -8 laps
47 Muhammad Raihaan Bin Abd Aziz (Bru) Brunei Cycling Federation -8 laps
48 Hasan Kerim (Mas) Team KT -8 laps
49 Jacinto De Jesus Da Costa (Tls) Timor Leste -8 laps
50 Morgan Pilley (Aus) Team New Limits -8 laps
51 Mohd Shafari Bin Abd Malik (Mas) Giant -8 laps
52 Mohamad Faris Abdul Razak (Mas) Ind -8 laps
53 Muhammad Hazwan Bin Azmen (Mas) Orbea Malaysia -8 laps
54 P.J.M Jayasinghe Silva (Sri) Sri Lanka Federation -8 laps
55 Orlando Da Costa (Tls) Timor Leste -8 laps
56 Chris Jenkins (Aus) Dirt Devils -8 laps
57 Louis Ferreira (RSA) Squirt -8 laps
58 Muhammad Omar Adibb Bin Rosli (Mas) AMANIZ CYCLING TEAM -8 laps
59 Lau Siu Man (Hkg) Ind -8 laps
60 Saiful Khohar Bin Abdul Halim (Mas) CHIRU -8 laps
61 Muhamad Ayub Bin Mohd Radzi (Mas) GK2 SBS Giant -9 laps
62 Mohamad Aim Bin Mohamad Fauzi (Mas) Persatuan Berbasikal Pahang -9 laps
63 Goh Yong Choon (Mas) Giant -9 laps
64 Muhammad Emir Shafiq Bin Zainal Abidin (Mas) KAMC UITM Pahang -9 laps
65 Mohd Arif Bin Che Awang (Mas) Team KT -9 laps
66 Yew Meng, Lim (Mas) Letua Cycling Club -9 laps
67 Antonio Almeida Pereira Matins (Tls) Timor Leste -9 laps
68 I.A Gayan Sanjeewa (Sri) Sri Lanka Federation -9 laps
69 T.P. Wasantha Harischandra (Sri) Sri Lanka Federation -9 laps
70 Tan Weng Seah (Mas) Team KT -9 laps
71 Lim Sheng Hui, Alex (Mas) Ind -9 laps
72 Izwan MD Sumairi (Mas) MD King -9 laps
73 Nor Izwan Bin Ibrahim (Mas) KAMC UITM Pahang -9 laps
74 Noor Hafizi Bin Uzairi (Mas) Ind -9 laps
75 Lim Chin Hong (Mas) Team KT -9 laps
76 Mohamad Syafiq Bin Abidin (Mas) Langkawi -10 laps
77 Amirul Ariff Bin Zakaria (Mas) One Stop Cycle Raci -10 laps
78 Mohd Khir Bin Isyak (Mas) Ind -10 laps
79 Saijod Lau Tze (Mas) One Stop Cycle Racing -10 laps
80 Muhammad Firdaus Bin Masuri (Mas) KAMC UITM Pahang -10 laps
81 Mohd Pakhrurazi Bin Abdul Razid (Mas) KAMC UITM Pahang -10 laps
82 Eusebio Z. Quinones (Phi) Yakap Pinoy -11 laps
83 Wan Mohammed Najmee B Wan Mohammed (Mas) Team KT -11 laps
84 Muhammad Izad Bin Idrus (Mas) MSWP -11 laps
85 Ridzuan B Abd Rahim (Mas) DTNA -11 laps
DNS Frederick R. Feliciano (Phi) YAKAP PINOY
DNS Paul Cordes (RSA) MTN Qhubeka
DNS Kamaroazuan Abd Rohim (Mas) Ind
DNS Mohd Rossaimi Bin Sulaiman (Mas) Ind
DNS Nasir Bin Abdullah (Mas) Ind
DNS Shahairul Izam Bin Hayon (Mas) KayuhBeb
DNS Mark Sandon (Aus) Brunswick Cycling Club
DNS Lim Sian Cien (Mas) JMB Cycle
 
Final GC
 
Elite Women
1 Nathalie Schneitter (Sui) Colnago Farbe Sudtirol 8:00:41
2 Vivienne Meyer (Sui) Colnago Farbe Sudtirol at 8:36
3 Jodie Willet (Aus) Independant 13:18
4 Michela Benzoni (Ita) Lissone 25:31
5 Katherine O'shea (Aus) Independant 41:09
6 Ikumi Tajika (Jpn) Japanese Cycling Federation 47:59
7 Yolande Speedy (RSA) MTN Qhubeka 48:10
8 Masziyaton Binti Mohd Radzi (Mas) Kedah 1:02:35
9 Naomi Hansen (Aus) Noosa Bike Shop 1:03:56
10 Eszter Dosa (Hun) Hungarian Mountain Bike Federation 1:07:39
11 Erin Greene (Nzl) R and R sports 1:21:28
12 Vanina Vergoz (Fra) City Bike Depot 2:00:14
13 Juss Junaidah (Mas) Independant 2:19:45
14 Helen Julia Beswick (Mas) Giant 2:40:42
15 Alessia Ghezzo (Ita) FCI Pro Team Viner Jollywear 2:47:37
16 Lisa Jacobs (Aus) Ride Happy 2:50:10
17 Jenny Fay (Irl) Independant 3:21:42
18 Musliha Bt Salim (Mas) Arus Racing Team 3:37:17
19 Jacklyn Diana Andrew (Mas) Independant 4:34:44
20 Sua Jo Nie (Mas) SGNightMTB 6:31:41
21 Laura Liong (Sin) Independant 7:29:09
22 Aida Hanim Binti Mohamad Ali (Mas) Independant 7:41:35
23 Domingas Catavina Guterres (Tls) Timor Leste 10:19:19
 
Elite Men
1 Karl Platt (Ger) Team Bulls 7:02:25
2 Burry Stander (RSA) Specialized at 3:45
3 Johnny Cattaneo (Ita) Full-Dynamix 8:38
4 Lachlan Norris (Aus) Giant Global Factory Off Road Team 9:25
5 Thomas Dietsch (Fra) Team Bulls 9:50
6 Bartosz Banach (Pol) MROZ-Activejet 16:03
7 Wolciech Halejak (Pol) MROZ-Activejet 17:57
8 Szilard Buruczki (Hun) Hungarian Cycling Federation 20:56
9 Kohei Yamamoto (Jpn) Bridgestone Anchor 23:56
10 Kris Sneddon (Can) Team Kona 30:01
11 Jason Sager (USA) Team Jamis 30:01
12 Cory Wallace (Can) Team Kona 34:32
13 Daniel Gathof (Ger) Craft - Rocky Mountain 40:17
14 Kazuhiro Yamamoto (Jpn) Japan Cycling Federation 40:24
15 Andrew Fellows (Aus) Independant 47:19
16 Nino Surban Quebido (Phi) Philippines Cycling Federation 54:27
17 Corey Bray (USA) Super CaZual 56:49
18 March Mcquinn Flores Aleonar (Phi) Yakap Pinoy 1:01:05
19 Thomas Turner (USA) Team Jamis 1:04:46
20 Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) AMANIZ CYCLING TEAM 1:08:12
21 Russell Finsterwald (USA) Subaru Trek 1:09:07
22 Seiya Hirano (Jpn) Bridgestone Anchor 1:10:20
23 Orlando Da Costa (Tls) Timor Leste 1:11:01
24 Blake Harlan (USA) Team Jamis 1:24:00
25 Alvin Abanil Benosa (Phi) YAKAP PINOY 1:28:52
26 Kyle Ward (Aus) Independant 1:33:13
27 S.C. Amal Surnaga (Sri) Sri Lankan Federation 1:42:41
28 Eusebio Z. Quinones (Phi) Yakap Pinoy 1:49:23
29 Matthew Zagorski (Aus) Team Mount Beauty 1:58:08
30 Mohd Shahrul Nizam Bin Che Samsudin (Mas) Navry Cycling Team 2:10:04
31 Mohd Zamri Saleh (Mas) Arus Racing Team 2:13:16
32 Muhammad Raihaan Bin Abd Aziz (Bru) Brunei Cycling Federation 2:20:49
33 Mohd Fhafiz B. Rozli (Mas) Giant SBS 2:22:13
34 Erich Felbabel (Fra) CHIRU 2:23:06
35 Mohd Razif Mohd Salleh (Mas) S2H 2:29:54
36 Mark Sandon (Aus) Brunswick Cycling Club 2:34:22
37 Keiichi Tsujiura (Jpn) Bridgestone Anchor 2:40:06
38 Anthony Sinyard (USA) Specialized 2:40:39
39 Mohd Nor Rizuan Bin Zainal (Mas) Navry Cycling Team 2:49:15
40 Mohammad Nurhaimin Bin Awang (Bru) Brunei Cycling Federation 2:53:49
41 Azizul Azli Shaari (Mas) Giant 2:57:17
42 Wan Mohammed Najmee B Wan Mohammed (Mas) Team KT 3:05:18
43 Muhammad Nurjamri Bin Johari (Bru) Brunei Cycling Federation 3:12:30
44 Muhamad Ayub Bin Mohd Radzi (Mas) GK2 SBS Giant 3:12:53
45 Suhardi Bin Hassan (Mas) Team KT 3:19:14
46 Craig Johns (Nzl) NRG2 Perform 3:20:28
47 Zamzi B Mohamad (Mas) Arus Racing Team 3:21:00
48 Muhammad Hazwan Bin Azmen (Mas) Orbea Malaysia 3:21:16
49 Mohd Shafari Bin Abd Malik (Mas) Giant 3:25:52
50 Andrew Mock (Aus) Team Wombat 3:28:00
51 Mohamad Khaniz Bin Omar (Sin) Entro MB Team 3:33:20
52 Saiful Khohar Bin Abdul Halim (Mas) CHIRU 3:46:56
53 Yew Meng, Lim (Mas) Letua Cycling Club 3:49:01
54 Antonio Almeida Pereira Matins (Tls) Timor Leste 3:50:16
55 Jacinto De Jesus Da Costa (Tls) Timor Leste 3:53:10
56 P.J.M Jayasinghe Silva (Sri) Sri Lanka Federation 4:02:51
57 Goh Yong Choon (Mas) Giant 4:04:09
58 Mohamad Aim Bin Mohamad Fauzi (Mas) Persatuan Berbasikal Pahang 4:05:39
59 T.P. Wasantha Harischandra (Sri) Sri Lanka Federation 4:06:42
60 Chris Jenkins (Aus) Dirt Devils 4:10:06
61 Hasan Kerim (Mas) Team KT 4:10:36
62 Mohd Arif Bin Che Awang (Mas) Team KT 4:11:36
63 Mohamad Faris Abdul Razak (Mas) Ind 4:17:54
64 Lim Chin Hong (Mas) Team KT 4:35:37
65 Muhammad Emir Shafiq Bin Zainal Abidin (Mas) KAMC UITM Pahang 4:35:57
66 Muhamad Saifullah Bin Jamal Alias (Mas) Persatuan Berbasikal Pahang 4:38:29
67 I.A Gayan Sanjeewa (Sri) Sri Lanka Federation 4:42:56
68 Amirul Ariff Bin Zakaria (Mas) One Stop Cycle Raci 4:46:03
69 Lim Sheng Hui, Alex (Mas) Ind 5:00:08
70 Muhammad Omar Adibb Bin Rosli (Mas) AMANIZ CYCLING TEAM 5:03:06
71 Mohamad Syafiq Bin Abidin (Mas) Langkawi 5:06:23
72 Tan Weng Seah (Mas) Team KT 5:08:51
73 Lau Siu Man (Hkg) Ind 5:12:08
74 Saijod Lau Tze (Mas) One Stop Cycle Racing 5:21:07
75 Mohd Khir Bin Isyak (Mas) Ind 5:33:46
76 Louis Ferreira (RSA) Squirt 5:35:09
77 Jacky Kong Chi Ming (Hkg) Ind 5:41:07
78 Noor Hafizi Bin Uzairi (Mas) Ind 5:41:56
79 Nor Izwan Bin Ibrahim (Mas) KAMC UITM Pahang 5:51:08
80 Mohd Pakhrurazi Bin Abdul Razid (Mas) KAMC UITM Pahang 6:04:46
81 Izwan MD Sumairi (Mas) MD King 6:36:15
82 Ridzuan B Abd Rahim (Mas) DTNA 6:38:23
83 Muhammad Firdaus Bin Masuri (Mas) KAMC UITM Pahang 7:05:45
84 Morgan Pilley (Aus) Team New Limits 8:42:59
85 Muhammad Izad Bin Idrus (Mas) MSWP 9:38:27


Full results

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login