Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

October 23/11 10:47 am - Cyclocross World Cup #2 results


Posted by Editoress on 10/23/11
 

Results from the 2nd race in the Cyclocross World Cup held in Tabor, Czech Republic

Women, 15.96 km
1 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 0:39:59
2 Daphny Van Den Brand (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team at 0:06
3 Sanne Van Paassen (Ned) Brainwash Wielerploeg 0:14
4 Lucie Chainel-Lefevre (Fra) 0:42
5 Pavla Havlikova (Cze) Telenet - Fidea 0:57
6 Hanka Kupfernagel (Ger) 1:01
7 Sabrina Schweizer (Ger) Focus MIG Team 1:11
8 Helen Wyman (GBr) Kona Factory Racing 1:19
9 Sanne Cant (Bel) Boxx Veldritacademie 1:22
10 Sophie De Boer (Ned) Telenet - Fidea 1:31
11 Arenda Grimberg (Ned) 1:37
12 Sabrina Stultiens (Ned) Brainwash Wielerploeg 1:37
13 Amy Dombroski (USA) Crankbrothers - The Race Club 1:55
14 Meredith Miller (USA) California Giant Cycling 1:59
15 Martina Mikulaskova (Cze) 2:04
16 Gabriella Day (GBr) 2:06
17 Nicole Duke (USA) Cannondale / Cyclocrossworld.com 2:06
18 Maureen Bruno Roy (USA) Bob's Red Mill / Seven Cycles 2:12
19 Joyce Vanderbeken (Bel) 2:18
20 Alice Maria Arzuffi (Ita) 2:19
21 Nikki Harris (GBr) Telenet - Fidea 2:21
22 Ellen Van Loy (Bel) 2:40
23 Tessa Van Nieuwpoort (Ned) 2:45
24 Julie Krasniak (Fra) Team Rapha Focus 3:05
25 Nikoline Hansen (Den) 3:06
26 Linda Van Rijen (Ned) Skil - Koga 3:25
27 Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams 3:30
28 Hilde Quintens (Bel) 3:31
29 Nicole De Bie - Leyten (Bel) Telenet - Fidea 3:45
30 Vania Rossi (Ita) 3:59
31 Katherine Sherwin (USA) Stan's No Tubes 4:07
32 Nancy Bober (Bel) Style & Concept 5:11
33 Christine Vardaros (USA) Baboco Cycling Team 5:20
34 Dorota Warczyk (Pol) 5:43
35 Margriet Helena Kloppenburg (Den) 5:44
36 Pavlina Sulcova (Cze) Merida Biking Team 5:45
37 Nikola Hlubinkova (Cze) 6:17
38 Vicki Thomas (Can) 6:53
39 Vendula Kuntova (Cze) GT Czech Team 7:57
40 Madara Furmane (Lat) -1 Lap
41 Laura Braziulyte (Ltu) -2 Laps
 
Elite Men, 28.6 km
1 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb - Revor 1:02:58
2 Zdenek Stybar (Cze) Quickstep Cycling Team at 0:32
3 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb - Revor 0:35
4 Francis Mourey (Fra) FDJ 0:40
5 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet 0:41
6 Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea 0:49
7 Bart Aernouts (Bel) Rabobank - Giant Off-Road Team 0:52
8 Radomir Simunek (Cze) BKCP - Powerplus 0:57
9 Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea 0:59
10 Steve Chainel (Fra) FDJ 0:59
11 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia Guerciotti 0:59
12 Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus 1:00
13 Marcel Wildhaber (Sui) Scott - Swisspower Mtb - Racing 1:01
14 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus 1:17
15 Jeremy Powers (USA) Team Rapha Focus 1:24
16 Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke 1:48
17 Timothy Johnson (USA) Cannondale / Cyclocrossworld.com 1:56
18 Gerben De Knegt (Ned) Rabobank - Giant Off-Road Team 2:00
19 Christian Heule (Sui) Cannondale / Cyclocrossworld.com 2:02
20 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole 2:10
21 Egoitz Murgoitio Rekalde (Esp) 2:11
22 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93 2:15
23 Simon Zahner (Sui) BMC Racing Team 2:22
24 Thijs Van Amerongen (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 2:24
25 Twan Van Den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team 2:24
26 Petr Dlask (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team 2:27
27 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles 2:28
28 Cristian Cominelli (Ita) Tx Active Bianchi 2:28
29 David Kasek (Cze) 2:41
30 Marcel Meisen (Ger) 2:58
31 Martin Zlamalik (Cze) Kdl Trans 3:00
32 Marco Ponta (Ita) 3:17
33 Fabio Ursi (Ita) Team Cbe Tecnoimpianti A.S.D. 3:17
34 Thijs Al (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 3:23
35 Vincent Baestaens (Bel) Landbouwkrediet 3:26
36 James Driscoll (USA) Cannondale / Cyclocrossworld.com 3:27
37 Jiri Polnicky (Cze) Sunweb - Revor 3:27
38 Johannes Sickmueller (Ger) Feenstra Stevens Bike Team 3:34
39 Vladimir Kyzivat (Cze) 3:47
40 Melvin Rulliere (Fra) 3:54
41 Robert Gavenda (Svk) Kdl Trans 3:54
42 Mariusz Gil (Pol) Baboco Cycling Team 3:58
43 Jonathan Page (USA) Planet Bike 4:05
44 Milan Barenyi (Svk) 4:08
45 Marco Bianco (Ita) 4:09
46 Ole Quast (Ger) 4:13
47 Eddy Van Ijzendoorn (Ned) Orange Babies Cycling Team 4:30
48 Magnus Darvell (Swe) 4:38
49 Mirko Tabacchi (Ita) 4:47
50 Patrick Van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team 4:49
51 Kobus Hereijgers (Ned) Orange Babies Cycling Team 5:18
52 Christopher Jones (USA) Team Rapha Focus 5:31
53 Zdenek Mlynar (Cze) 5:40
54 Tommy Nielsen (Den) 5:49
55 Martin Haring (Svk) 6:05
56 Vaclav Metlicka (Svk) 6:13
57 Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus 6:51
58 Robert Glajza (Svk) -3 Laps
59 Joachim Parbo (Den) -3 Laps
60 Karl Heinz Gollinger (Aut) -4 Laps
61 Jürgen Pechhacker (Aut) -5 Laps
62 Michael Haydn (Aut) -6 Laps

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login