Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

March 21/12 9:33 am - Settimana Internazionale di Coppi e Bartali: Stage 2a


Posted by Editoress on 03/21/12
 

Results from the 2nd stage of the Settimana Internazionale Coppi e Bartal, in Italy

 

 

Stage 2a: Gatteo to Gatteo, 99.5 km
1 Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale 2:21:08
2 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Team Nippo
3 Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox
4 Andrea Palini (Ita) Team Idea
5 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli
6 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team
7 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli
8 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp
9 Francesco Reda (Ita) Acqua & Sapone
10 Matteo Fedi (Ita) Utensilnord Named
11 Daniele Righi (Ita) Lampre - ISD
12 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
13 Rene Mandri (Est) Endura Racing
14 Paul Voss (Ger) Endura Racing
15 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
16 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
17 Julia David Arredondo Moreno (Col) Team Nippo
18 Ilnur Zakarin (Rus) Itera - Katusha
19 Marc De Maar (AHo) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
20 Luca Barla (Ita) Team Idea
21 Cristian Cominelli (Ita) Team Idea
22 Paolo Bailetti (Ita) Utensilnord Named
23 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
24 Iker Camano Ortuzar (Esp) Endura Racing
25 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale
26 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
27 Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha
28 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
29 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
30 Danilo Di Luca (Ita) Acqua & Sapone
31 Dalivier Ospina Navarro (Col) Colombia - Coldeportes
32 Daniele Ratto (Ita) Liquigas-Cannondale
33 Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
34 Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Endura Racing
35 Kristijan Durasek (Cro) Adria Mobil
36 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp
37 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD
38 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
39 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
40 Jan Barta (Cze) Team NetApp
41 Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil
42 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
43 Patxi Javier Vila Errandonea (Esp) Utensilnord Named
44 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
45 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox
46 Andreas Dietziker (Sui) Team NetApp
47 Carlos Albert Betancur Gomez (Col) Acqua & Sapone
48 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD
49 Moreno Moser (Ita) Liquigas-Cannondale
50 Michael Rodriguez Galindo (Col) Colombia - Coldeportes
51 Alessandro Bisolti (Ita) Team Idea
52 Marco Frapporti (Ita) Team Idea
53 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil
54 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia - Coldeportes
55 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp
56 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli
57 Alexandr Vinokurov (Kaz) Astana Pro Team
58 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
59 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli
60 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox
61 Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox
62 Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox
63 Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
64 Philip Deignan (Irl) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
65 Federico Canuti (Ita) Liquigas-Cannondale
66 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp
67 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli
68 Javier Gonzalez Barrera (Col) Colombia - Coldeportes
69 Stefano Agostini (Ita) Liquigas-Cannondale
70 Jeff Louder (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
71 Lucas Euser (USA) Spidertech powered by C10
72 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team
73 Henry Frusto (Ita) Team Nippo all s.t.
74 Giuseppe De Maria (Ita) Team Idea 0:20
75 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Oster Hus - Ridley 5:10
76 Haavard Blikra (Nor) Team Oster Hus - Ridley
77 Kevin De Jonghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
78 Fredrik S Galta (Nor) Team Oster Hus - Ridley
79 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
80 Filip Eidsheim (Nor) Team Oster Hus - Ridley
81 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
82 Cristian Benenati (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
83 Christian Delle Stelle (Ita) Colnago - CSF Inox
84 Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil
85 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
86 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
87 Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale
88 Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox
89 Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil
90 Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
91 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
92 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre - ISD
93 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Colombia - Coldeportes
94 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
95 Gabriele Bosisio (Ita) Utensilnord Named
96 Oleg Berdos (Mda) Utensilnord Named
97 Zakkari Dempster (Aus) Endura Racing
98 John-Lee Augustyn (RSA) Utensilnord Named
99 Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing
100 Sergei Rudaskov (Rus) Itera - Katusha
101 Alexander Rybakov (Rus) Itera - Katusha
102 David Boily (Can) Spidertech powered by C10
103 Dmitriy Mokrov (Rus) Itera - Katusha
104 Alexander Zhdanov (Rus) Team Nippo
105 Caleb Fairly (USA) Spidertech powered by C10
106 Bjorn Selander (USA) Spidertech powered by C10
107 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone
108 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone
109 Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone
110 Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Col) Liquigas-Cannondale
111 Ryan Roth (Can) Spidertech powered by C10
112 Franck Osorio (Col) Colombia - Coldeportes
113 Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombia - Coldeportes
114 Marcel Wyss (Sui) Team NetApp
115 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Astana Pro Team
116 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana Pro Team
117 Benjamin Day (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
118 Vincenzo Garofalo (Ita) Team Nippo
119 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
120 Leopold Konig (Cze) Team NetApp all s.t.
121 Simon Pavlin (Slo) Adria Mobil 8:27
122 Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
123 Kristian Dyrnes (Nor) Team Oster Hus - Ridley
124 Johan Ziesler (Nor) Team Oster Hus - Ridley
125 Flavio De Luna (Mex) Spidertech powered by C10
126 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
127 Marco Canola (Ita) Colnago - CSF Inox
128 Adrian Kurek (Pol) Utensilnord Named
129 Mauro Abel Richeze (Arg) Team Nippo
130 Filippo Baggio (Ita) Utensilnord Named
131 Simone Boifava (Ita) Team Idea
132 Ruslan Karimov (Uzb) Team Idea
133 Dean Windsor (Aus) Endura Racing
134 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD
135 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD
136 Roberto De Patre (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
137 Will Routley (Can) Spidertech powered by C10
138 Kohei Ucihma (Jpn) Team Nippo
139 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Lampre - ISD
140 Kirill Baranov (Rus) Itera - Katusha
141 Russell Downing (GBr) Endura Racing
142 Ole Martin Olmheim (Nor) Team Oster Hus - Ridley all s.t.
143 Raymond Kunzli (Sui) Spidertech powered by C10 13:38
144 Frans-Leonard Markaskard (Nor) Team Oster Hus - Ridley s.t.
DNS Ryohei Komori (Jpn) Team Nippo
DNS Matej Mugerli (Slo) Adria Mobil

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login