Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

March 22/12 13:12 pm - Settimana Internazionale Coppi e Bartali: Stage 3


Posted by Editoress on 03/22/12
 

Results from the 3rd day of racing (4th stage) of the Settimana Internazionale Coppi e Bartali, in Italy

Stage 3: Fiorano Modenese to Levizzano, 151 km
1 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD 3:43:04
2 Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
3 Danilo Di Luca (Ita) Acqua & Sapone
4 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team
5 Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox
6 Moreno Moser (Ita) Liquigas-Cannondale
7 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp all s.t.
8 Julia David Arredondo Moreno (Col) Team Nippo 0:02
9 Paul Voss (Ger) Endura Racing
10 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox
11 Francesco Reda (Ita) Acqua & Sapone
12 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
13 Cristian Cominelli (Ita) Team Idea
14 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale
15 Alessandro Bisolti (Ita) Team Idea
16 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli
17 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
18 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli
19 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil
20 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
21 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox
22 Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil
23 Patxi Javier Vila Errandonea (Esp) Utensilnord Named
24 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
25 Ilnur Zakarin (Rus) Itera - Katusha
26 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli
27 Iker Camano Ortuzar (Esp) Endura Racing
28 Kristijan Durasek (Cro) Adria Mobil
29 Marc De Maar (AHo) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
30 Henry Frusto (Ita) Team Nippo
31 Paolo Bailetti (Ita) Utensilnord Named
32 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp
33 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
34 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
35 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD
36 Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil
37 Michael Rodriguez Galindo (Col) Colombia - Coldeportes
38 Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha
39 Carlos Albert Betancur Gomez (Col) Acqua & Sapone
40 Jan Barta (Cze) Team NetApp
41 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli
42 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli
43 Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
44 Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Col) Liquigas-Cannondale
45 Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil all s.t.
46 Giuseppe De Maria (Ita) Team Idea 0:14
47 Dalivier Ospina Navarro (Col) Colombia - Coldeportes 0:20
48 Philip Deignan (Irl) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:26
49 Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox 0:27
50 Javier Gonzalez Barrera (Col) Colombia - Coldeportes 0:27
51 Rene Mandri (Est) Endura Racing 0:33
52 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 0:35
53 Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox 0:35
54 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 0:42
55 Sergei Rudaskov (Rus) Itera - Katusha 0:48
56 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:48
57 Luca Barla (Ita) Team Idea 0:49
58 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
59 Lucas Euser (USA) Spidertech powered by C10
60 Caleb Fairly (USA) Spidertech powered by C10 all s.t.
61 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 1:09
62 Russell Downing (GBr) Endura Racing
63 Zakkari Dempster (Aus) Endura Racing both s.t.
64 Daniele Ratto (Ita) Liquigas-Cannondale 1:36
65 Federico Canuti (Ita) Liquigas-Cannondale s.t.
66 Simone Boifava (Ita) Team Idea 2:08
67 Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Endura Racing 2:15
68 Kohei Ucihma (Jpn) Team Nippo s.t.
69 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team 2:29
70 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 2:41
71 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone 2:43
72 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 2:44
73 Jeff Louder (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team s.t.
74 Daniele Righi (Ita) Lampre - ISD 2:57
75 Oleg Berdos (Mda) Utensilnord Named 2:59
76 David Boily (Can) Spidertech powered by C10 3:02
77 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 3:03
78 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Team Nippo 4:14
79 Haavard Blikra (Nor) Team Oster Hus - Ridley 6:26
80 Ruslan Karimov (Uzb) Team Idea 6:43
81 Alexandr Vinokurov (Kaz) Astana Pro Team
82 Alexander Zhdanov (Rus) Team Nippo
83 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone all s.t.
84 Kevin De Jonghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 6:51
85 Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone 7:18
86 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD
87 Fredrik S Galta (Nor) Team Oster Hus - Ridley
88 Dmitriy Mokrov (Rus) Itera - Katusha
89 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp
90 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
91 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
92 Alexander Rybakov (Rus) Itera - Katusha
93 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team all s.t.
94 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Lampre - ISD 8:47
95 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD
96 Simon Pavlin (Slo) Adria Mobil both s.t.
97 Dean Windsor (Aus) Endura Racing 8:50
98 Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing
99 Stefano Agostini (Ita) Liquigas-Cannondale
100 Filippo Baggio (Ita) Utensilnord Named
101 Marco Frapporti (Ita) Team Idea
102 Andreas Dietziker (Sui) Team NetApp
103 Marcel Wyss (Sui) Team NetApp
104 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre - ISD
105 Andrea Palini (Ita) Team Idea
106 Vincenzo Garofalo (Ita) Team Nippo
107 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Colombia - Coldeportes
108 Gabriele Bosisio (Ita) Utensilnord Named
109 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia - Coldeportes
110 Christian Delle Stelle (Ita) Colnago - CSF Inox all s.t.
111 Leopold Konig (Cze) Team NetApp 9:08
112 Matteo Fedi (Ita) Utensilnord Named 9:17
113 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 12:41
114 Cristian Benenati (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
115 Ole Martin Olmheim (Nor) Team Oster Hus - Ridley
116 Filip Eidsheim (Nor) Team Oster Hus - Ridley
117 Mauro Abel Richeze (Arg) Team Nippo
118 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Astana Pro Team
119 Adrian Kurek (Pol) Utensilnord Named
120 Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
121 Franck Osorio (Col) Colombia - Coldeportes
122 Johan Ziesler (Nor) Team Oster Hus - Ridley
123 Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox
124 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana Pro Team
125 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
126 Ryan Roth (Can) Spidertech powered by C10 all s.t.
127 Kirill Baranov (Rus) Itera - Katusha 12:46
128 Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 12:46
DNF Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
DNF Roberto De Patre (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
DNF Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombia - Coldeportes
DNF John-Lee Augustyn (RSA) Utensilnord Named
DNF Bjorn Selander (USA) Spidertech powered by C10
DNF Will Routley (Can) Spidertech powered by C10
DNF Flavio De Luna (Mex) Spidertech powered by C10
DNF Benjamin Day (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
DNF Frans-Leonard Markaskard (Nor) Team Oster Hus - Ridley
DNF Kristian Dyrnes (Nor) Team Oster Hus - Ridley
DNS Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale
DNS Sven Erik Bystrom (Nor) Team Oster Hus - Ridley
 
GC
1 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 9:37:07
2 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp at 0:04
3 Jan Barta (Cze) Team NetApp 0:06
4 Iker Camano Ortuzar (Esp) Endura Racing 0:14
5 Paul Voss (Ger) Endura Racing s.t.
6 Danilo Di Luca (Ita) Acqua & Sapone 0:16
7 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD 0:21
8 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli
9 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
10 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli
11 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli
12 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli
13 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli all s.t.
14 Francesco Reda (Ita) Acqua & Sapone 0:22
15 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
16 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
17 Carlos Albert Betancur Gomez (Col) Acqua & Sapone all s.t.
18 Moreno Moser (Ita) Liquigas-Cannondale 0:28
19 Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox 0:29
20 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:30
21 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team 0:31
22 Paolo Bailetti (Ita) Utensilnord Named
23 Patxi Javier Vila Errandonea (Esp) Utensilnord Named both s.t.
24 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox 0:33
25 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox
26 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD
27 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team all s.t.
28 Ilnur Zakarin (Rus) Itera - Katusha 0:35
29 Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha s.t.
30 Cristian Cominelli (Ita) Team Idea 0:39
31 Alessandro Bisolti (Ita) Team Idea
32 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp both s.t.
33 Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:42
34 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:45
35 Rene Mandri (Est) Endura Racing s.t.
36 Marc De Maar (AHo) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:50
37 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:53
38 Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil 0:54
39 Kristijan Durasek (Cro) Adria Mobil
40 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil both s.t.
41 Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:57
42 Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox 0:58
43 Julia David Arredondo Moreno (Col) Team Nippo s.t.
44 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 1:01
45 Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox 1:06
46 Giuseppe De Maria (Ita) Team Idea 1:11
47 Philip Deignan (Irl) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 1:14
48 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team 1:20
49 Luca Barla (Ita) Team Idea 1:26
50 Michael Rodriguez Galindo (Col) Colombia - Coldeportes 1:32
51 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 1:40
52 Lucas Euser (USA) Spidertech powered by C10 s.t.
53 Dalivier Ospina Navarro (Col) Colombia - Coldeportes 1:50
54 Javier Gonzalez Barrera (Col) Colombia - Coldeportes 1:57
55 Federico Canuti (Ita) Liquigas-Cannondale 2:04
56 Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Endura Racing 2:27
57 Henry Frusto (Ita) Team Nippo s.t.
58 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team 3:00
59 Daniele Ratto (Ita) Liquigas-Cannondale 3:10
60 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 3:27
61 Daniele Righi (Ita) Lampre - ISD 3:28
62 Jeff Louder (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 3:37
63 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 3:51
64 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Team Nippo 5:06
65 Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Col) Liquigas-Cannondale 5:46
66 Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil 6:04
67 Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil s.t.
68 Zakkari Dempster (Aus) Endura Racing 6:31
69 Sergei Rudaskov (Rus) Itera - Katusha s.t.
70 Caleb Fairly (USA) Spidertech powered by C10 6:50
71 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 6:53
72 Alexandr Vinokurov (Kaz) Astana Pro Team 7:14
73 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp 7:22
74 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 7:37
75 Oleg Berdos (Mda) Utensilnord Named 8:38
76 Andreas Dietziker (Sui) Team NetApp 8:54
77 David Boily (Can) Spidertech powered by C10 9:03
78 Andrea Palini (Ita) Team Idea 9:17
79 Stefano Agostini (Ita) Liquigas-Cannondale 9:18
80 Marco Frapporti (Ita) Team Idea 9:27
81 Russell Downing (GBr) Endura Racing 9:48
82 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone 10:16
83 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia - Coldeportes 10:20
84 Simone Boifava (Ita) Team Idea 11:12
85 Kohei Ucihma (Jpn) Team Nippo 11:38
86 Haavard Blikra (Nor) Team Oster Hus - Ridley 12:51
87 Alexander Rybakov (Rus) Itera - Katusha 13:01
88 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone 13:03
89 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 13:16
90 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 13:23
91 Fredrik S Galta (Nor) Team Oster Hus - Ridley 13:43
92 Marcel Wyss (Sui) Team NetApp 14:04
93 Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing 14:12
94 Dmitriy Mokrov (Rus) Itera - Katusha 14:14
95 Alexander Zhdanov (Rus) Team Nippo 14:18
96 Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone 14:27
97 Gabriele Bosisio (Ita) Utensilnord Named 14:29
98 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre - ISD 14:31
99 Vincenzo Garofalo (Ita) Team Nippo 14:56
100 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Colombia - Coldeportes 15:30
101 Ruslan Karimov (Uzb) Team Idea 15:47
102 Christian Delle Stelle (Ita) Colnago - CSF Inox 16:04
103 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 17:02
104 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD 17:18
105 Kevin De Jonghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 17:22
106 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD 17:45
107 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Lampre - ISD s.t.
108 Simon Pavlin (Slo) Adria Mobil 18:06
109 Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox 18:22
110 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Astana Pro Team
111 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana Pro Team both s.t.
112 Dean Windsor (Aus) Endura Racing 18:26
113 Filippo Baggio (Ita) Utensilnord Named 18:27
114 Matteo Fedi (Ita) Utensilnord Named 18:33
115 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 18:34
116 Cristian Benenati (Ita) Farnese Vini - Selle Italia s.t.
117 Ryan Roth (Can) Spidertech powered by C10 18:42
118 Filip Eidsheim (Nor) Team Oster Hus - Ridley 19:06
119 Adrian Kurek (Pol) Utensilnord Named 21:37
120 Leopold Konig (Cze) Team NetApp 21:39
121 Kirill Baranov (Rus) Itera - Katusha 21:46
122 Franck Osorio (Col) Colombia - Coldeportes 21:55
123 Mauro Abel Richeze (Arg) Team Nippo 22:04
124 Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 22:08
125 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 23:17
126 Ole Martin Olmheim (Nor) Team Oster Hus - Ridley 24:38
127 Johan Ziesler (Nor) Team Oster Hus - Ridley 25:45
128 Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 26:14

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login