Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

March 24/12 22:33 pm - Settimana Internazionale Coppi e Bartali: Stage 5 and Final GC


Posted by Editoress on 03/24/12
 

Ryan Roth 13th in Coppi Bartali Finale

Time trial specialist just 29 seconds off winning time

Ryan Roth of Team SpiderTech powered by C10 ended the Settimana Internazionale Coppi e Bartali on a strong note, riding his Argon 18 E-118 to 13th place in the 14.3 km Stage 5 time trial.

Roth’s time was just 29 seconds slower than that of the winner, Jan Barta of NetApp, who also won the race overall.

SpiderTech-C10’s David Boily also had a strong ride, finishing 22nd at 38 seconds.

The weather couldn’t have been better for the final stage with sun, little wind and a temperature of 22 degrees. The course also lacked the steep climbs that punctuated the road stages of this tough Italian event.

“With good recovery, the guys will be in very good condition for the upcoming races and they are hungry for that first win of the 2012 season,” said SpiderTech-C10 director Michael Carter.


Team SpiderTech powered by C10 press release

Stage 5: Crevalcore ITT, 14.3 km Time Diff
1 Jan Barta (Cze) Team NetApp 16:46.18 0:00
2 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 16:50.77 0:04.59
3 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone 16:56.10 0:09.92
4 Moreno Moser (Ita) Liquigas-Cannondale 16:58.16 0:11.98
5 Francesco Reda (Ita) Acqua & Sapone 16:59.56 0:13.38
6 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 17:07.42 0:21.24
7 Paul Voss (Ger) Endura Racing 17:08.77 0:22.59
8 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 17:08.85 0:22.67
9 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD 17:09.07 0:22.89
10 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 17:12.19 0:26.01
11 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 17:12.61 0:26.43
12 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana Pro Team 17:13.54 0:27.36
13 Ryan Roth (Can) Spidertech powered by C10 17:14.98 0:28.8
14 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team 17:15.81 0:29.63
15 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 17:17.48 0:31.3
16 Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 17:20.72 0:34.54
17 Ilnur Zakarin (Rus) Itera - Katusha 17:21.49 0:35.31
18 Alexandr Vinokurov (Kaz) Astana Pro Team 17:22.11 0:35.93
19 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp 17:22.31 0:36.13
20 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 17:23.34 0:37.16
21 Iker Camano Ortuzar (Esp) Endura Racing 17:23.59 0:37.41
22 David Boily (Can) Spidertech powered by C10 17:23.92 0:37.74
23 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 17:24.69 0:38.51
24 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli 17:25.02 0:38.84
25 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 17:29.52 0:43.34
26 Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing 17:29.97 0:43.79
27 Daniele Righi (Ita) Lampre - ISD 17:30.33 0:44.15
28 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Team Nippo 17:30.48 0:44.3
29 Mauro Abel Richeze (Arg) Team Nippo 17:33.62 0:47.44
30 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team 17:36.45 0:50.27
31 Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha 17:38.14 0:51.96
32 Alexander Rybakov (Rus) Itera - Katusha 17:38.43 0:52.25
33 Andreas Dietziker (Sui) Team NetApp 17:39.05 0:52.87
34 Carlos Albert Betancur Gomez (Col) Acqua & Sapone 17:40.20 0:54.02
35 Danilo Di Luca (Ita) Acqua & Sapone 17:40.53 0:54.35
36 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone 17:40.83 0:54.65
37 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 17:40.93 0:54.75
38 Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil 17:41.18 0:55.00
39 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 17:41.76 0:55.58
40 Kristijan Durasek (Cro) Adria Mobil 17:42.12 0:55.94
41 Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox 17:42.69 0:56.51
42 Paolo Bailetti (Ita) Utensilnord Named 17:42.69 0:56.51
43 Russell Downing (GBr) Endura Racing 17:44.83 0:58.65
44 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 17:44.95 0:58.77
45 Adrian Kurek (Pol) Utensilnord Named 17:46.12 0:59.94
46 Marc De Maar (AHo) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 17:48.31 1:02.13
47 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox 17:48.47 1:02.29
48 Kevin De Jonghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 17:48.65 1:02.47
49 Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox 17:49.15 1:02.97
50 Stefano Agostini (Ita) Liquigas-Cannondale 17:49.57 1:03.39
51 Zakkari Dempster (Aus) Endura Racing 17:49.64 1:03.46
52 Federico Canuti (Ita) Liquigas-Cannondale 17:49.76 1:03.58
53 Philip Deignan (Irl) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 17:50.46 1:04.28
54 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 17:51.10 1:04.92
55 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 17:51.28 1:05.10
56 Haavard Blikra (Nor) Team Oster Hus - Ridley 17:52.38 1:06.20
57 Marco Frapporti (Ita) Team Idea 17:52.49 1:06.31
58 Marcel Wyss (Sui) Team NetApp 17:52.57 1:06.39
59 Rene Mandri (Est) Endura Racing 17:55.31 1:09.13
60 Franck Osorio (Col) Colombia - Coldeportes 17:56.61 1:10.43
61 Caleb Fairly (USA) Spidertech powered by C10 17:58.03 1:11.85
62 Kohei Ucihma (Jpn) Team Nippo 17:58.92 1:12.74
63 Filip Eidsheim (Nor) Team Oster Hus - Ridley 17:59.24 1:13.06
64 Patxi Javier Vila Errandonea (Esp) Utensilnord Named 17:59.58 1:13.40
65 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 17:59.90 1:13.72
66 Alessandro Bisolti (Ita) Team Idea 18:02.82 1:16.64
67 Andrea Palini (Ita) Team Idea 18:02.90 1:16.72
68 Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox 18:02.97 1:16.79
69 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 18:05.05 1:18.87
70 Daniele Ratto (Ita) Liquigas-Cannondale 18:06.02 1:19.84
71 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre - ISD 18:07.00 1:20.82
72 Cristian Benenati (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 18:07.39 1:21.21
73 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone 18:07.92 1:21.74
74 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team 18:08.31 1:22.13
75 Luca Barla (Ita) Team Idea 18:08.61 1:22.43
76 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 18:08.87 1:22.69
77 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 18:09.56 1:23.38
78 Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil 18:09.95 1:23.77
79 Fredrik S Galta (Nor) Team Oster Hus - Ridley 18:10.87 1:24.69
80 Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 18:11.55 1:25.37
81 Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil 18:12.07 1:25.89
82 Giuseppe De Maria (Ita) Team Idea 18:12.35 1:26.17
83 Simon Pavlin (Slo) Adria Mobil 18:13.20 1:27.02
84 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Colombia - Coldeportes 18:14.00 1:27.82
85 Lucas Euser (USA) Spidertech powered by C10 18:14.71 1:28.53
86 Jeff Louder (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 18:15.13 1:28.95
87 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 18:18.12 1:31.94
88 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 18:19.52 1:33.34
89 Dalivier Ospina Navarro (Col) Colombia - Coldeportes 18:20.76 1:34.58
90 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Astana Pro Team 18:21.32 1:35.14
91 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone 18:21.97 1:35.79
92 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil 18:22.60 1:36.42
93 Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Col) Liquigas-Cannondale 18:22.70 1:36.52
94 Dmitriy Mokrov (Rus) Itera - Katusha 18:22.94 1:36.76
95 Michael Rodriguez Galindo (Col) Colombia - Coldeportes 18:23.39 1:37.21
96 Oleg Berdos (Mda) Utensilnord Named 18:24.09 1:37.91
97 Ruslan Karimov (Uzb) Team Idea 18:24.46 1:38.28
98 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli 18:24.79 1:38.61
99 Julia David Arredondo Moreno (Col) Team Nippo 18:26.36 1:40.18
100 Sergei Rudaskov (Rus) Itera - Katusha 18:26.77 1:40.59
101 Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone 18:28.92 1:42.74
102 Alexander Zhdanov (Rus) Team Nippo 18:29.65 1:43.47
103 Cristian Cominelli (Ita) Team Idea 18:33.36 1:47.18
104 Gabriele Bosisio (Ita) Utensilnord Named 18:34.39 1:48.21
105 Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox 18:35.68 1:49.50
106 Christian Delle Stelle (Ita) Colnago - CSF Inox 18:35.80 1:49.62
107 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Lampre - ISD 18:38.70 1:52.52
108 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 18:39.28 1:53.10
109 Henry Frusto (Ita) Team Nippo 18:44.79 1:58.61
110 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia - Coldeportes 18:46.03 1:59.85
111 Vincenzo Garofalo (Ita) Team Nippo 18:48.57 2:02.39
112 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 18:48.58 2:02.40
113 Filippo Baggio (Ita) Utensilnord Named 18:49.07 2:02.89
114 Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 18:56.25 2:10.07
115 Javier Gonzalez Barrera (Col) Colombia - Coldeportes 18:57.95 2:11.77
116 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 18:59.57 2:13.39
117 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 19:05.10 2:18.92
118 Johan Ziesler (Nor) Team Oster Hus - Ridley 19:31.54 2:45.36
119 Simone Boifava (Ita) Team Idea 20:03.33 3:17.15
120 Ole Martin Olmheim (Nor) Team Oster Hus - Ridley 21:12.92 4:26.74
DNS Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD
DNS Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD
DNS Leopold Konig (Cze) Team NetApp
 
Final GC
1 Jan Barta (Cze) Team NetApp 14:00:21
2 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp at 0:13
3 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD 0:21
4 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone 0:26
5 Francesco Reda (Ita) Acqua & Sapone 0:29
6 Paul Voss (Ger) Endura Racing 0:30
7 Moreno Moser (Ita) Liquigas-Cannondale 0:34
8 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 0:39
9 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli 0:47
10 Danilo Di Luca (Ita) Acqua & Sapone 0:51
11 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 1:04
12 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 1:19
13 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 1:20
14 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox 1:29
15 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 1:41
16 Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil 1:43
17 Kristijan Durasek (Cro) Adria Mobil 1:44
18 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 1:44
19 Marc De Maar (AHo) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 1:46
20 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 2:06
21 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 2:16
22 Carlos Albert Betancur Gomez (Col) Acqua & Sapone 2:37
23 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone 2:37
24 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 2:38
25 Paolo Bailetti (Ita) Utensilnord Named 2:48
26 Patxi Javier Vila Errandonea (Esp) Utensilnord Named 3:05
27 Alessandro Bisolti (Ita) Team Idea 3:16
28 Philip Deignan (Irl) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 3:42
29 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team 4:18
30 Lucas Euser (USA) Spidertech powered by C10 4:29
31 Michael Rodriguez Galindo (Col) Colombia - Coldeportes 4:30
32 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 4:43
33 Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 4:48
34 Dalivier Ospina Navarro (Col) Colombia - Coldeportes 4:48
35 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 5:14
36 Ilnur Zakarin (Rus) Itera - Katusha 5:16
37 Rene Mandri (Est) Endura Racing 5:19
38 Cristian Cominelli (Ita) Team Idea 5:23
39 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli 5:24
40 Henry Frusto (Ita) Team Nippo 5:33
41 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team 5:43
42 Daniele Ratto (Ita) Liquigas-Cannondale 5:54
43 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 5:59
44 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 6:18
45 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil 6:36
46 Luca Barla (Ita) Team Idea 6:54
47 Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox 7:00
48 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 7:51
49 Iker Camano Ortuzar (Esp) Endura Racing 8:00
50 Javier Gonzalez Barrera (Col) Colombia - Coldeportes 8:14
51 Daniele Righi (Ita) Lampre - ISD 8:18
52 Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha 8:36
53 Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Col) Liquigas-Cannondale 8:43
54 Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox 9:27
55 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 9:33
56 Federico Canuti (Ita) Liquigas-Cannondale 10:16
57 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 12:32
58 Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil 13:27
59 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team 13:54
60 Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil 14:39
61 Giuseppe De Maria (Ita) Team Idea 14:42
62 Stefano Agostini (Ita) Liquigas-Cannondale 14:59
63 Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 16:13
64 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 16:19
65 David Boily (Can) Spidertech powered by C10 16:49
66 Oleg Berdos (Mda) Utensilnord Named 17:25
67 Marco Frapporti (Ita) Team Idea 17:42
68 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone 18:46
69 Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox 19:10
70 Fredrik S Galta (Nor) Team Oster Hus - Ridley 19:13
71 Marcel Wyss (Sui) Team NetApp 19:16
72 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia - Coldeportes 19:29
73 Julia David Arredondo Moreno (Col) Team Nippo 19:54
74 Alexandr Vinokurov (Kaz) Astana Pro Team 19:55
75 Sergei Rudaskov (Rus) Itera - Katusha 22:02
76 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 22:03
77 Jeff Louder (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 22:22
78 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Team Nippo 23:06
79 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 23:27
80 Zakkari Dempster (Aus) Endura Racing 24:50
81 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp 25:14
82 Andrea Palini (Ita) Team Idea 26:34
83 Andreas Dietziker (Sui) Team NetApp 27:03
84 Caleb Fairly (USA) Spidertech powered by C10 27:48
85 Russell Downing (GBr) Endura Racing 28:02
86 Simone Boifava (Ita) Team Idea 28:20
87 Gabriele Bosisio (Ita) Utensilnord Named 28:22
88 Kohei Ucihma (Jpn) Team Nippo 30:06
89 Alexander Rybakov (Rus) Itera - Katusha 31:09
90 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 31:37
91 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone 31:54
92 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre - ISD 33:08
93 Alexander Zhdanov (Rus) Team Nippo 33:17
94 Simon Pavlin (Slo) Adria Mobil 33:24
95 Ruslan Karimov (Uzb) Team Idea 33:26
96 Haavard Blikra (Nor) Team Oster Hus - Ridley 33:43
97 Vincenzo Garofalo (Ita) Team Nippo 34:14
98 Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing 34:41
99 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 35:15
100 Dmitriy Mokrov (Rus) Itera - Katusha 35:36
101 Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone 35:55
102 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana Pro Team 36:05
103 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Colombia - Coldeportes 36:44
104 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Astana Pro Team 37:13
105 Christian Delle Stelle (Ita) Colnago - CSF Inox 37:39
106 Filippo Baggio (Ita) Utensilnord Named 37:46
107 Kevin De Jonghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 38:10
108 Ryan Roth (Can) Spidertech powered by C10 38:56
109 Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox 39:11
110 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Lampre - ISD 39:23
111 Cristian Benenati (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 39:41
112 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 39:42
113 Adrian Kurek (Pol) Utensilnord Named 39:53
114 Filip Eidsheim (Nor) Team Oster Hus - Ridley 40:05
115 Mauro Abel Richeze (Arg) Team Nippo 42:37
116 Franck Osorio (Col) Colombia - Coldeportes 42:51
117 Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 44:04
118 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 45:05
119 Johan Ziesler (Nor) Team Oster Hus - Ridley 48:16
120 Ole Martin Olmheim (Nor) Team Oster Hus - Ridley 48:50

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login