Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

April 15/12 6:45 am - Mountain Bike World Cup Houffalize: Women XC results


Posted by Editoress on 04/15/12
 

Results from the Elite Women's race in Houffalize

Elite Women, 24.4 km
1 Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team 1:31:15
2 Julie Bresset (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry 0:48
3 Maja Wloszczowska (Pol) CCC Polkowice 1:24
4 Pauline Ferrand Prevot * (Fra) Rabobank Giant Offroad Team 1:30
5 Blaza Klemencic (Slo) Felt Oetztal X - Bionic Team 1:50
6 Irina Kalentieva (Rus) Topeak Ergon Racing Team 2:11
7 Emily Batty (Can) Subaru - Trek 2:17
8 Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team 2:45
9 Adelheid Morath (Ger) Felt Oetztal X - Bionic Team 2:45
10 Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol 3:02
11 Katrin Leumann (Sui) Ghost Factory Racing Team 3:15
12 Georgia Gould (USA) Luna Pro Team 3:35
13 Annika Langvad (Den) Team Fujibikes Rockets 4:21
14 Marie-Helene Premont (Can) Rocky Mountain 4:28
15 Anna Szafraniec (Pol) CCC Polkowice 4:30
16 Nathalie Schneitter (Sui) Colnago Sudtirol 4:34
17 Elisabeth Osl (Aut) Ghost Factory Racing Team 4:44
18 Karen Hanlen (NZl) 4:46
19 Lea Davison (USA) Specialized Racing 4:52
20 Annie Last * (GBr) Milka Brentjens MTB Racing Team 5:05
21 Esther Süss (Sui) Wheeler - IXS Team 5:10
22 Sabine Spitz (Ger) Sabine Spitz Haibike Team 5:16
23 Aleksandra Dawidowicz (Pol) CCC Polkowice 5:17
24 Elisabeth Brandau (Ger) Notebooksbilliger.de Team 5:43
25 Julie Krasniak (Fra) Focus Mig Team 5:43
26 Tanja Zakelj (Slo) Salcano Factory Team 6:20
27 Sabrina Enaux (Fra) Specialized Solodet Vosges 6:41
28 Qinglan Shi (Chn) 7:14
29 Elisabeth Sveum (Nor) Team Crampfix Nakamura 7:21
30 Marielle Saner-Guinchard (Sui) Bikepark.ch Scott 7:23
31 Laura Turpijn (Ned) MPL Specialized MTB Team 7:27
32 Silke Schmidt (Ger) Notebooksbilliger.De Team 7:28
33 Hanna Klein (Ger) Rothaus-Poison/Hochschwarzwald 7:34
34 Lucie Chainel-Lefevre (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry 7:39
35 Lene Byberg (Nor) GT Skoda Chamonix 7:50
36 Janka Stevkova (Svk) 7:54
37 Mary Mcconneloug (USA) Kenda Seven NOTUBES 7:56
38 Rosara Joseph (NZl) Rabobank Giant Offroad Team 8:22
39 Tereza Hurikova (Cze) Sabine Spitz Haibike Team 8:24
40 Amanda Sin (Can) Scott-3Roxracing 8:24
41 Vera Andreeva (Rus) 8:33
42 Kathrin Stirnemann (Sui) Sabine Spitz Haibike Team 8:45
43 Katherine Compton (USA) Rabobank Giant Offroad Team 9:04
44 Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing Team 9:12
45 Heather Irmiger (USA) Subaru - Trek 9:25
46 Laura Metzler (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry 9:31
47 Heidi Sandsto Rosaasen (Nor) Team United Bakeries 9:36
48 Chloe Woodruff (USA) Crankbrothers Race Club 9:57
49 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 10:01
50 Magdalena Sadlecka (Pol) CCC Polkowice 10:11
51 Rowena Fry (Aus) GreenEDGE-AIS 10:23
52 Sarah Koba (Sui) SIMPLON 10:35
53 Corina Gantenbein (Sui) Fischer - BMC 10:38
54 Rie Katayama (Jpn) 11:45
55 Mikaela Kofman (Can) Scott-3Roxracing 11:53
56 Cécile Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix 12:33
57 Fanny Bourdon (Fra) GT Skoda Chamonix 12:34
58 Githa Michiels (Bel) Trek-KMC Trade Team 12:50
59 Catherine Vipond (Can) Team Canada 13:03
60 Jane Nussli (GBr) Fischer - BMC 13:08
61 Anne Terpstra * (Ned) MPL Specialized MTB Team 13:35
62 Judy Freeman (USA) Crankbrothers Race Club 14:00
63 Caroline Mani (Fra) 14:18
64 Jenni King (Aus) 14:33
65 Pavla Havlikova (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team 14:51
66 Nicoletta De Jager (Ned) MPL Specialized MTB Team 15:06
67 Pavlina Sulcova (Cze) Merida Biking Team 15:22
68 Asa Maria Erlandsson (Swe) 15:26
69 Anna Villar Argente (Esp) 15:26
70 Lee Craigie (GBr) Lapierre UK 16:07
71 Kristien Nelen (Bel) Houffalize-Granville Team 16:55
72 Lucie Vesela (Cze) GT Bicycles Opportunity 17:19
73 Jodie Willett (Aus) 17:39
74 Maxine Filby (GBr) 17:45
75 Sabrina Maurer (Sui) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team 20:23
76 Zephanie Blasi (USA) WXC World Racing -1 Lap
77 Inbar Ronen (Isr) -1 Lap
78 Maaris Meier (Est) -1 Lap
79 Tracy Moseley (GBr) Tmo Racing -1 Lap
80 Jessica Roberts (GBr) -1 Lap
81 Angelica Edvardsson (Swe) -1 Lap
82 Hanna Vergeles (Ukr) ISD MTB Team -1 Lap
83 Erica Zaveta (USA) Moda-Bikemagic Racing Team -1 Lap
84 Kiona Harbers (Ned) -2 Laps
DNF Katarzyna Solus-Miskowiez (Pol)
DNF Asuman Burcu Balci (Tur)
DNF Ana Zupan (Slo) Energijateam.Com
DSQ Nataliya Krompets (Ukr) ISD MTB Team
DNS Ann Berglund (Swe)
DNS Anneke Beerten (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login