Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

April 22/12 9:33 am - Tour of Turkey: Stage 1 full results


Posted by Editoress on 04/22/12
 

Full Results from the first stage of the Tour of Turkey, in Turkey

 

A bad start for Spidertech.  Boivin went down in an earlier crash and seems to have damaged his wrist.  Keven Lacombe went down hard in the finish and was taken away in a neck brace and bloody face.

 

Stage 1: Alanya to Alanya, 135.km
1 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team 3:05:55
2 Matthew Harley Goss (Aus) GreenEDGE Cycling Team
3 Daniele Colli (Ita) Team Type 1 - Sanofi
4 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD
5 Boy Van Poppel (Ned) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
6 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
7 Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo Bank
8 Rafael Andriato (Bra) Farnese Vini
9 Filippo Baggio (Ita) Utensilnord Named
10 Tom Veelers (Ned) Team Argos-Shimano
11 Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
12 Hilton Clarke (Aus) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
13 Marco Zanotti (Ita) Utensilnord Named
14 James Vanlandschoot (Bel) Accent Jobs - Willems Verandas
15 Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombia - Coldeportes
16 Rafai Chtioui (Tun) Team Europcar
17 Stiven Fanelli (Ita) Utensilnord Named
18 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team
19 Filippo Fortin (Ita) Team Type 1 - Sanofi
20 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Caja Rural
21 Brett Lancaster (Aus) GreenEDGE Cycling Team
22 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team
23 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 - Sanofi
24 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini
25 Alexey Tsatevitch (Rus) Katusha Team
26 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team
27 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller
28 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar
29 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox
30 Juan Jose Lobato Del Valle (Esp) Andalucia
31 Javier Aramendia Lorente (Esp) Caja Rural
32 Volodymyr Bileka (Ukr) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
33 Gustavo Cesar Veloso (Esp) Andalucia
34 Robbie Mcewen (Aus) GreenEDGE Cycling Team
35 Anthony Ravard (Fra) AG2R la Mondiale
36 Wim De Vocht (Bel) Accent Jobs - Willems Verandas
37 Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi
38 Denys Kostyuk (Ukr) Lampre - ISD
39 Matteo Pelucchi (Ita) Team Europcar
40 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISD
41 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia - Coldeportes
42 Jesus Rosendo Prado (Esp) Andalucia
43 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller
44 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller
45 Mikhail Ignatiev (Rus) Katusha Team
46 Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 - Sanofi
47 Marek Canecky (Svk) Salcano - Manisaspor Cycling Team
48 Yuri Metlushenko (Ukr) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
49 Amir Zargari (Iri) AG2R la Mondiale
50 Daniel Teklehaymanot (Eri) GreenEDGE Cycling Team
51 Yevgeniy Nepomnyachshi (Kaz) Astana Pro Team
52 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
53 Boris Shpilevsky (Rus) AG2R la Mondiale
54 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team
55 Marco Coledan (Ita) Colnago - CSF Inox
56 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural
57 Robert F÷Rster (Ger) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
58 Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team
59 Jurgen Van Goolen (Bel) Accent Jobs - Willems Verandas
60 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago - CSF Inox
61 Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini
62 Edoardo Girardi (Ita) Utensilnord Named
63 Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural
64 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural
65 Danail Andonov Petrov (Bul) Caja Rural
66 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller
67 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini
68 Vladimir Gusev (Rus) Katusha Team
69 Antonio Cabello Baena (Esp) Andalucia
70 Adrian Palomares Villaplana (Esp) Andalucia
71 Eloy Ruiz Pinto (Esp) Andalucia
72 Fatih Harmanci (Tur) Salcano - Manisaspor Cycling Team
73 Josue Moyano (Arg) Caja Rural
74 Huseyin Ozcan (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
75 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Cycling Team
76 Marco Canola (Ita) Colnago - CSF Inox
77 Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox
78 Maxim Belkov (Rus) Katusha Team
79 Michal Golas (Pol) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
80 Adrian Kurek (Pol) Utensilnord Named
81 Frantisek Rabon (Cze) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
82 Aidis Kruopis (Ltu) GreenEDGE Cycling Team
83 Mustafa Sayar (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
84 Muhammet Atalay (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
85 Serhy Hrechyn (Ukr) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
86 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Caja Rural
87 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Cycling Team
88 Jonas Aaen Jorgensen (Den) Team Saxo Bank
89 Ahmet Akd›Lek (Tur) Salcano - Manisaspor Cycling Team
90 Philip Deignan (Irl) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
91 Joey Rosskopf (USA) Team Type 1 - Sanofi
92 IvaÔlo Gabrovski (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
93 André Schulze (Ger) Team Netapp
94 André Greipel (Ger) Lotto - Belisol Team
95 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Argos-Shimano
96 Davide Vigano (Ita) Lampre - ISD
97 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Colombia - Coldeportes
98 Jefrry Johan Romero Corredor (Col) Colombia - Coldeportes
99 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Colombia - Coldeportes
100 Johan Esteban Chaves Rubio (Col) Colombia - Coldeportes
101 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller
102 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller
103 Sylvain Georges (Fra) AG2R la Mondiale
104 Romain Bardet (Fra) AG2R la Mondiale
105 Tony Hurel (Fra) Team Europcar
106 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
107 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar
108 Olivier Kaisen (Bel) Lotto - Belisol Team
109 Steve Houanard (Fra) AG2R la Mondiale
110 Geoffroy Lequatre (Fra) Bretagne - Schuller
111 Javier Ramirez Abeja (Esp) Andalucia
112 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Lampre - ISD
113 Vladimir Isaychev (Rus) Katusha Team
114 Andrea Di Corrado (Ita) Colnago - CSF Inox
115 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank
116 Gabor Kasa (Ser) Salcano - Manisaspor Cycling Team
117 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
118 Gabriele Bosisio (Ita) Utensilnord Named
119 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Pro Team
120 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team
121 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre - ISD
122 Michael Schwarzmann (Ger) Team Netapp
123 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD
124 Timon Seubert (Ger) Team Netapp
125 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller
126 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar
127 Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank
128 Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano
129 Ryan Roth (Can) Spidertech powered by C10
130 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini
131 Thomas Bertolini (Ita) Farnese Vini
132 Jetse Bol (Ned) Rabobank Cycling Team
133 Andy Cappelle (Bel) Accent Jobs - Willems Verandas
134 Massimo Graziato (Ita) Lampre - ISD
135 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
136 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
137 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
138 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
139 Hugo Houle (Can) Spidertech powered by C10
140 Cristiano Benenati (Ita) Farnese Vini
141 Matteo Fedi (Ita) Utensilnord Named
142 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini
143 Gianfranco Visconti (Ita) Utensilnord Named
144 Stefan Van Dijk (Ned) Accent Jobs - Willems Verandas
145 Bunyamin Ozdemir (Tur Salcano - Manisaspor Cycling Team
146 Leif Hoste (Bel) Accent Jobs - Willems Verandas
147 Mehdi Sohrabi (Iran) Lotto - Belisol Team
148 Blaz Jarc (Slo) Team Netapp
149 Jéröme Baugnies (Bel) Team Netapp
150 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp
151 Benjamin Noval Gonzalez (Esp) Team Saxo Bank
152 Michael Hepburn (Aus) GreenEDGE Cycling Team
153 Christopher Juul Jensen (Den) Team Saxo Bank
154 Cameron Meyer (Aus) GreenEDGE Cycling Team
155 Tom Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team
156 Jens Mouris (Ned) GreenEDGE Cycling Team
157 Will Routley (Can) Spidertech powered by C10
158 Karl Menzies (Aus) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
159 David Veilleux (Can) Team Europcar
160 Romain Lemarchand (Fra) AG2R la Mondiale
161 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Argos-Shimano
162 Ronan Van Zandbeek (Ned) Team Argos-Shimano
163 Cheng Ji (China) Team Argos-Shimano
164 Thierry Hupond (Fra) Team Argos-Shimano
165 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano
166 Paolo Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox
167 Simon Lambert-Lemay (Can) Spidertech powered by C10
168 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Spidertech powered by C10
169 Wilson Alexander Marentes Torres (Col) Colombia - Coldeportes
170 Sander Cordeel (Bel) Lotto - Belisol Team
171 Adam Hansen (Aus) Lotto - Belisol Team
172 Frederique Robert (Bel) Lotto - Belisol Team
173 Jordi Simon Casulleras (Esp) Andalucia
174 Jonas Vangenechten (Bel) Lotto - Belisol Team
175 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
176 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
177 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank
178 Andrea Pasqualon (Ita) Colnago - CSF Inox
179 Kiel Reijnen (USA) Team Type 1 - Sanofi
180 Andi Bajc (Slo) Salcano - Manisaspor Cycling Team
181 Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
182 Marco Haller (Aut) Katusha Team
183 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team
184 Jay Robert Thomson (RSA) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
185 Jacobe Keough (USA) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
186 Adrian Hegevary (USA) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
187 Ivan Stevic (Ser) Salcano - Manisaspor Cycling Team
188 Rob Goris (Bel) Accent Jobs - Willems Verandas
189 Jimmy Casper (Fra) AG2R la Mondiale
190 Martin Gilbert (Can) Spidertech powered by C10
191 Mustafa Carsi (Tur) Salcano - Manisaspor Cycling Team
192 Jean Pierre Drucker (Lux) Accent Jobs - Willems Verandas
193 Guillaume Boivin (Can) Spidertech powered by C10 6:33
194 Keven Lacombe (Can) Spidertech powered by C10 0:00

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login