Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

April 23/12 8:59 am - Tour of Turkey Stage 2 report, photos and full results


Posted by Editoress on 04/23/12
 

Consistency paid off for Matt Goss (GreenEdge), whose second consecutive second place moved him into the overall lead of the Tour of Turkey after stage two.  As expected, the 152 kilometre stage between Alanya and Antalya came down to a sprint finish, with Andre Greipel (Lotto-Belisol) confirming his position as the winningest rider at this event, taking his seventh stage win.  Simon Lambert-Lemay (SpiderTech) was the top Canadian, finishing in the bunch in 44th place.

There were a flurry of attacks from the start, but it wasn't until the 45 kilometre mark that a break formed and stuck.  Five riders went clear, led by Alexandre Vinokourov (Astana), who was the most active.  The others were:  Laurent Pichon (Bretagne-Schuller), Paolo Locatelli (Colnago-CSF), Lazlo Bodrogi (Sanofi-TT1), Matteo Fedi (UnitensilNord Named).

 

photo

Vinokourov leading the break

 

The peloton allowed the gap to creep up over five minutes before the sprinters' teams all contributed riders to the chase and started to bring it back.  They timed it perfectly, pulling them back at five kilometres to go, and then setting up for a bunch finish.

The sprint wasn't even close, with Greipel more than a bike length clear of Goss at the line, with enough time to raise his hand as he crossed the line.  Matteo Pelucchi (Team Europcar) took third, just ahead of Mark Renshaw (Rabobank).

 

photo

Greipel wins the sprint  scroll to bottom of page for link to more photos

 

For Team SpiderTech, still recovering from the loss of both of their top sprinters to crashes - Keven Lacombe and Guillaume Boivin - it was a day to ride conservatively in the peloton for the most part.  Will Routley was in a couple of early break attempts that came to nought, but after that, all Canadians (including Europcar's David Veilleux) finished with the bunch.

Tomorrow is the day for the GC riders, with two Category 1 climbs and the finish at the top of the second one, at 1850 metres.  This is a new stage for the Tour of Turkey, so no on is quite sure what to expect in terms of difficulty.

 

Race Note: Keven Lacombe has been released from hospital and he and Guillaume Boivin will fly home to Canada tomorrow.

 

Full results from today's second stage in Turkey

Stage 2: Alanya to Antalya, 153.3 km
1 André Greipel (Ger) Lotto - Belisol Team 3:16:04
2 Matthew Harley Goss (Aus) GreenEDGE Cycling Team
3 Matteo Pelucchi (Ita) Team Europcar
4 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team
5 André Schulze (Ger) Team Netapp
6 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
7 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team
8 Filippo Baggio (Ita) Utensilnord Named
9 Alexey Tsatevitch (Rus) Katusha Team
10 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini
11 Stefan Van Dijk (Ned) Accent Jobs - Willems Verandas
12 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team
13 Yuri Metlushenko (Ukr) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
14 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar
15 Juan Jose Lobato Del Valle (Esp) Andalucia
16 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
17 Anthony Ravard (Fra) AG2R la Mondiale
18 Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
19 Jacobe Keough (USA) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
20 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller
21 Ivan Stevic (Ser) Salcano - Manisaspor Cycling Team
22 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller
23 Maxim Belkov (Rus) Katusha Team
24 Michael Schwarzmann (Ger) Team Netapp
25 Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi
26 Andi Bajc (Slo) Salcano - Manisaspor Cycling Team
27 Marco Zanotti (Ita) Utensilnord Named
28 Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
29 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD
30 Andrea Pasqualon (Ita) Colnago - CSF Inox
31 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
32 Jonas Vangenechten (Bel) Lotto - Belisol Team
33 Jordi Simon Casulleras (Esp) Andalucia
34 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural
35 Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombia - Coldeportes
36 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar
37 Jimmy Casper (Fra) AG2R la Mondiale
38 Kiel Reijnen (USA) Team Type 1 - Sanofi
39 Vladimir Isaychev (Rus) Katusha Team
40 Brett Lancaster (Aus) GreenEDGE Cycling Team
41 Volodymyr Bileka (Ukr) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
42 Tom Veelers (Ned) Team Argos-Shimano
43 Serhy Hrechyn (Ukr) Konya Torku Seker Spor - Vivelo all s.t.
44 Simon Lambert-Lemay (Can) Spidertech powered by C10 0:06
45 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano
46 Ahmet Akd›Lek (Tur) Salcano - Manisaspor Cycling Team
47 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Caja Rural
48 Boris Shpilevsky (Rus) AG2R la Mondiale
49 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox
50 Denys Kostyuk (Ukr) Lampre - ISD
51 Boy Van Poppel (Ned) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
52 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD
53 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
54 Jesus Rosendo Prado (Esp) Andalucia
55 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller
56 Robbie Mcewen (Aus) GreenEDGE Cycling Team
57 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISD
58 Edoardo Girardi (Ita) Utensilnord Named
59 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank
60 Jens Mouris (Ned) GreenEDGE Cycling Team
61 Tony Hurel (Fra) Team Europcar
62 Adrian Hegevary (USA) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
63 Blaz Jarc (Slo) Team Netapp
64 Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo Bank
65 James Vanlandschoot (Bel) Accent Jobs - Willems Verandas
66 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago - CSF Inox
67 Wim De Vocht (Bel) Accent Jobs - Willems Verandas
68 Jonas Aaen Jorgensen (Den) Team Saxo Bank
69 Stiven Fanelli (Ita) Utensilnord Named
70 Gustavo Cesar Veloso (Esp) Andalucia
71 Michal Golas (Pol) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
72 Geoffroy Lequatre (Fra) Bretagne - Schuller
73 Marco Canola (Ita) Colnago - CSF Inox
74 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team
75 Mehdi Sohrabi (Iran) Lotto - Belisol Team
76 Marco Haller (Aut) Katusha Team
77 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Argos-Shimano
78 Filippo Fortin (Ita) Team Type 1 - Sanofi
79 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 - Sanofi
80 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team
81 Andrea Di Corrado (Ita) Colnago - CSF Inox
82 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank
83 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller
84 Aidis Kruopis (Ltu) GreenEDGE Cycling Team
85 Adam Hansen (Aus) Lotto - Belisol Team
86 Vladimir Gusev (Rus) Katusha Team
87 Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team
88 Javier Aramendia Lorente (Esp) Caja Rural
89 Rafai Chtioui (Tun) Team Europcar
90 Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 - Sanofi
91 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
92 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Caja Rural
93 Marco Coledan (Ita) Colnago - CSF Inox
94 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
95 Daniel Teklehaymanot (Eri) GreenEDGE Cycling Team
96 Olivier Kaisen (Bel) Lotto - Belisol Team
97 Danail Andonov Petrov (Bul) Caja Rural
98 Hugo Houle (Can) Spidertech powered by C10
99 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
100 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team
101 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team
102 Fatih Harmanci (Tur) Salcano - Manisaspor Cycling Team
103 Amir Zargari (Iri) AG2R la Mondiale
104 Mikhail Ignatiev (Rus) Katusha Team
105 Gabor Kasa (Ser) Salcano - Manisaspor Cycling Team
106 Jurgen Van Goolen (Bel) Accent Jobs - Willems Verandas
107 Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural
108 Jetse Bol (Ned) Rabobank Cycling Team
109 IvaÔlo Gabrovski (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
110 Rob Goris (Bel) Accent Jobs - Willems Verandas
111 Marek Canecky (Svk) Salcano - Manisaspor Cycling Team
112 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
113 Thomas Bertolini (Ita) Farnese Vini
114 Yevgeniy Nepomnyachshi (Kaz) Astana Pro Team
115 Gabriele Bosisio (Ita) Utensilnord Named
116 Josue Moyano (Arg) Caja Rural
117 Ronan Van Zandbeek (Ned) Team Argos-Shimano
118 Jean Pierre Drucker (Lux) Accent Jobs - Willems Verandas
119 Mustafa Carsi (Tur) Salcano - Manisaspor Cycling Team
120 Philip Deignan (Irl) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
121 Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox
122 Karl Menzies (Aus) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
123 Jefrry Johan Romero Corredor (Col) Colombia - Coldeportes
124 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Colombia - Coldeportes
125 Joey Rosskopf (USA) Team Type 1 - Sanofi
126 Sander Cordeel (Bel) Lotto - Belisol Team
127 Leif Hoste (Bel) Accent Jobs - Willems Verandas
128 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia - Coldeportes
129 Wilson Alexander Marentes Torres (Col) Colombia - Coldeportes
130 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller
131 Johan Esteban Chaves Rubio (Col) Colombia - Coldeportes
132 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre - ISD
133 Romain Lemarchand (Fra) AG2R la Mondiale
134 Adrian Kurek (Pol) Utensilnord Named
135 Antonio Cabello Baena (Esp) Andalucia
136 Eloy Ruiz Pinto (Esp) Andalucia
137 Adrian Palomares Villaplana (Esp) Andalucia
138 Andy Cappelle (Bel) Accent Jobs - Willems Verandas
139 Robert Förster (Ger) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
140 Steve Houanard (Fra) AG2R la Mondiale
141 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller
142 Benjamin Noval Gonzalez (Esp) Team Saxo Bank
143 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp
144 Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank
145 Romain Bardet (Fra) AG2R la Mondiale
146 Christopher Juul Jensen (Den) Team Saxo Bank
147 Martin Gilbert (Can) Spidertech powered by C10
148 Thierry Hupond (Fra) Team Argos-Shimano
149 Jéröme Baugnies (Bel) Team Netapp
150 Michael Hepburn (Aus) GreenEDGE Cycling Team
151 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural
152 Cheng Ji (China) Team Argos-Shimano
153 Muhammet Atalay (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
154 Massimo Graziato (Ita) Lampre - ISD
155 Jay Robert Thomson (RSA) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
156 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller
157 Gianfranco Visconti (Ita) Utensilnord Named
158 Javier Ramirez Abeja (Esp) Andalucia
159 Hilton Clarke (Aus) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
160 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Lampre - ISD
161 Frantisek Rabon (Cze) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
162 Davide Vigano (Ita) Lampre - ISD
163 Bunyamin Ozdemir (Tur Salcano - Manisaspor Cycling Team
164 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
165 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Pro Team
166 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini
167 Paolo Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox
168 Mustafa Sayar (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
169 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini
170 Sylvain Georges (Fra) AG2R la Mondiale
171 Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini
172 Cameron Meyer (Aus) GreenEDGE Cycling Team
173 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar
174 Huseyin Ozcan (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
175 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Colombia - Coldeportes
176 Ryan Roth (Can) Spidertech powered by C10
177 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini
178 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
179 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Spidertech powered by C10
180 Cristiano Benenati (Ita) Farnese Vini
181 Timon Seubert (Ger) Team Netapp
182 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Argos-Shimano
183 Will Routley (Can) Spidertech powered by C10
184 Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano
185 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Cycling Team all s.t.
186 Rafael Andriato (Bra) Farnese Vini 0:58
187 Daniele Colli (Ita) Team Type 1 - Sanofi 0:06
188 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Cycling Team 1:37
189 Tom Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team s.t.
190 David Veilleux (Can) Team Europcar 0:06
191 Matteo Fedi (Ita) Utensilnord Named 3:19
DNS Frederique Robert (Bel) Lotto - Belisol Team
DNS Guillaume Boivin (Can) Spidertech powered by C10
DNS Keven Lacombe (Can) Spidertech powered by C10
 
GC
1 Matthew Harley Goss (Aus) GreenEDGE Cycling Team 6:21:47
2 André Greipel (Ger) Lotto - Belisol Team at 0:02
3 Matteo Pelucchi (Ita) Team Europcar 0:08
4 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team s.t.
5 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team 0:12
6 Filippo Baggio (Ita) Utensilnord Named
7 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team
8 Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
9 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD
10 Alexey Tsatevitch (Rus) Katusha Team
11 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini
12 Marco Zanotti (Ita) Utensilnord Named
13 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar
14 Juan Jose Lobato Del Valle (Esp) Andalucia
15 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller
16 Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombia - Coldeportes
17 Anthony Ravard (Fra) AG2R la Mondiale
18 Tom Veelers (Ned) Team Argos-Shimano
19 Yuri Metlushenko (Ukr) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
20 Brett Lancaster (Aus) GreenEDGE Cycling Team
21 Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi
22 Volodymyr Bileka (Ukr) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
23 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller
24 André Schulze (Ger) Team Netapp
25 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural
26 Maxim Belkov (Rus) Katusha Team
27 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team
28 Serhy Hrechyn (Ukr) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
29 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar
30 Michael Schwarzmann (Ger) Team Netapp
31 Vladimir Isaychev (Rus) Katusha Team
32 Stefan Van Dijk (Ned) Accent Jobs - Willems Verandas
33 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
34 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
35 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team
36 Jacobe Keough (USA) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
37 Andi Bajc (Slo) Salcano - Manisaspor Cycling Team
38 Jonas Vangenechten (Bel) Lotto - Belisol Team
39 Jordi Simon Casulleras (Esp) Andalucia
40 Ivan Stevic (Ser) Salcano - Manisaspor Cycling Team
41 Andrea Pasqualon (Ita) Colnago - CSF Inox
42 Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
43 Kiel Reijnen (USA) Team Type 1 - Sanofi
44 Jimmy Casper (Fra) AG2R la Mondiale s.t.
45 Daniele Colli (Ita) Team Type 1 - Sanofi 0:14
46 Boy Van Poppel (Ned) Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:18
47 Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo Bank
48 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox
49 James Vanlandschoot (Bel) Accent Jobs - Willems Verandas
50 Stiven Fanelli (Ita) Utensilnord Named
51 Denys Kostyuk (Ukr) Lampre - ISD
52 Robbie Mcewen (Aus) GreenEDGE Cycling Team
53 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team
54 Jesus Rosendo Prado (Esp) Andalucia
55 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISD
56 Filippo Fortin (Ita) Team Type 1 - Sanofi
57 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller
58 Boris Shpilevsky (Rus) AG2R la Mondiale
59 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 - Sanofi
60 Wim De Vocht (Bel) Accent Jobs - Willems Verandas
61 Gustavo Cesar Veloso (Esp) Andalucia
62 Rafai Chtioui (Tun) Team Europcar
63 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team
64 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Caja Rural
65 Javier Aramendia Lorente (Esp) Caja Rural
66 Edoardo Girardi (Ita) Utensilnord Named
67 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago - CSF Inox
68 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller
69 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Caja Rural
70 Ahmet Akd›Lek (Tur) Salcano - Manisaspor Cycling Team
71 Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 - Sanofi
72 Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team
73 Daniel Teklehaymanot (Eri) GreenEDGE Cycling Team
74 Marco Coledan (Ita) Colnago - CSF Inox
75 Marco Canola (Ita) Colnago - CSF Inox
76 Mikhail Ignatiev (Rus) Katusha Team
77 Michal Golas (Pol) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
78 Amir Zargari (Iri) AG2R la Mondiale
79 Vladimir Gusev (Rus) Katusha Team
80 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team
81 Jonas Aaen Jorgensen (Den) Team Saxo Bank
82 Marek Canecky (Svk) Salcano - Manisaspor Cycling Team
83 Danail Andonov Petrov (Bul) Caja Rural
84 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
85 Jurgen Van Goolen (Bel) Accent Jobs - Willems Verandas
86 Yevgeniy Nepomnyachshi (Kaz) Astana Pro Team
87 Tony Hurel (Fra) Team Europcar
88 Aidis Kruopis (Ltu) GreenEDGE Cycling Team
89 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia - Coldeportes
90 Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural
91 Hilton Clarke (Aus) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
92 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Argos-Shimano
93 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank
94 Fatih Harmanci (Tur) Salcano - Manisaspor Cycling Team
95 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD
96 Geoffroy Lequatre (Fra) Bretagne - Schuller
97 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
98 Josue Moyano (Arg) Caja Rural
99 Andrea Di Corrado (Ita) Colnago - CSF Inox
100 Robert Förster (Ger) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
101 Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox
102 IvaÔlo Gabrovski (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
103 Olivier Kaisen (Bel) Lotto - Belisol Team
104 Antonio Cabello Baena (Esp) Andalucia
105 Eloy Ruiz Pinto (Esp) Andalucia
106 Adrian Palomares Villaplana (Esp) Andalucia
107 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural
108 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
109 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano
110 Philip Deignan (Irl) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
111 Simon Lambert-Lemay (Can) Spidertech powered by C10
112 Blaz Jarc (Slo) Team Netapp
113 Adrian Kurek (Pol) Utensilnord Named
114 Jens Mouris (Ned) GreenEDGE Cycling Team
115 Joey Rosskopf (USA) Team Type 1 - Sanofi
116 Gabor Kasa (Ser) Salcano - Manisaspor Cycling Team
117 Jefrry Johan Romero Corredor (Col) Colombia - Coldeportes
118 Mehdi Sohrabi (Iran) Lotto - Belisol Team
119 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Colombia - Coldeportes
120 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller
121 Johan Esteban Chaves Rubio (Col) Colombia - Coldeportes
122 Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini
123 Gabriele Bosisio (Ita) Utensilnord Named
124 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini
125 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
126 Hugo Houle (Can) Spidertech powered by C10
127 Muhammet Atalay (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
128 Jetse Bol (Ned) Rabobank Cycling Team
129 Frantisek Rabon (Cze) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
130 Thomas Bertolini (Ita) Farnese Vini
131 Adrian Hegevary (USA) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
132 Huseyin Ozcan (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
133 Steve Houanard (Fra) AG2R la Mondiale
134 Romain Bardet (Fra) AG2R la Mondiale
135 Mustafa Sayar (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
136 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre - ISD
137 Adam Hansen (Aus) Lotto - Belisol Team
138 Marco Haller (Aut) Katusha Team
139 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller
140 Davide Vigano (Ita) Lampre - ISD
141 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank
142 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller
143 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
144 Javier Ramirez Abeja (Esp) Andalucia
145 Andy Cappelle (Bel) Accent Jobs - Willems Verandas
146 Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank
147 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Lampre - ISD
148 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Colombia - Coldeportes
149 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Cycling Team
150 Leif Hoste (Bel) Accent Jobs - Willems Verandas
151 Sylvain Georges (Fra) AG2R la Mondiale
152 Ronan Van Zandbeek (Ned) Team Argos-Shimano
153 Karl Menzies (Aus) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
154 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Pro Team
155 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
156 Massimo Graziato (Ita) Lampre - ISD
157 Romain Lemarchand (Fra) AG2R la Mondiale
158 Benjamin Noval Gonzalez (Esp) Team Saxo Bank
159 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp
160 Sander Cordeel (Bel) Lotto - Belisol Team
161 Rob Goris (Bel) Accent Jobs - Willems Verandas
162 Wilson Alexander Marentes Torres (Col) Colombia - Coldeportes
163 Jéröme Baugnies (Bel) Team Netapp
164 Christopher Juul Jensen (Den) Team Saxo Bank
165 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini
166 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar
167 Gianfranco Visconti (Ita) Utensilnord Named
168 Michael Hepburn (Aus) GreenEDGE Cycling Team
169 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma - Quickstep Cycling Team
170 Ryan Roth (Can) Spidertech powered by C10
171 Timon Seubert (Ger) Team Netapp
172 Bunyamin Ozdemir (Tur Salcano - Manisaspor Cycling Team
173 Jean Pierre Drucker (Lux) Accent Jobs - Willems Verandas
174 Mustafa Carsi (Tur) Salcano - Manisaspor Cycling Team
175 Thierry Hupond (Fra) Team Argos-Shimano
176 Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano
177 Cheng Ji (China) Team Argos-Shimano
178 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini
179 Cristiano Benenati (Ita) Farnese Vini
180 Cameron Meyer (Aus) GreenEDGE Cycling Team
181 Paolo Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox
182 Martin Gilbert (Can) Spidertech powered by C10
183 Jay Robert Thomson (RSA) Unitedhealthcare Pro Cycling Team
184 Will Routley (Can) Spidertech powered by C10
185 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Argos-Shimano
186 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Spidertech powered by C10
187 David Veilleux (Can) Team Europcar all s.t.
188 Rafael Andriato (Bra) Farnese Vini 1:10
189 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Cycling Team 1:49
190 Tom Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team s.t.
191 Matteo Fedi (Ita) Utensilnord Named 3:31

 


Related Photo Galleries


Tour of Turkey April 22/12 - April 29/12, t

Teams Presentation
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login