Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC1 - Aug 12
 

Daily News


 

April 29/12 14:37 pm - Gracia - Orlova: Stage 4 results and photos


Posted by Editoress on 04/29/12
 

Results from the final stage of the Gracia - Orlova in the Czech Republic

 

Photos by  Philippe Muller

Stage 4

Vienne Futuroscope team

 

Stage 4: Orlová to okruhy, 116.9 km
1 Katie Colclough (GBr) Team Specialized-lululemon 3:08:13
2 Gracie Elvin (Aus) Australian National Team at 0:06
3 Marijn De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
4 Alessandra Borchi (Ita) Mcipollini Giambenini both s.t.
5 Olena Pavlukhina (Ukr) Ukraine National Team 0:08
6 Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:43
7 Andrea Graus (Aut) Vienne Futuroscope
8 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink
9 Larisa Pankova (Rus) Russian National Team
10 Evelyn Stevens (USA) Team Specialized-lululemon
11 Malgorzata Jasinska (Pol) Mcipollini Giambenini all s.t.
12 Julie Leth (Den) Team Ibis Cycles 0:50
13 Martina Ruzicková (Cze) S.C. Michela Fanini
14 Ursa Pintar (Slo) Klub Polet Garmin
15 Olena Sharha (Ukr) Ukraine National Team
16 Jacqueline Hahn (Aut) Austrian National Team
17 Aleksand Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini
18 Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
19 Aurélie Halbwachs (Mri) Vienne Futuroscope
20 Isabelle Söderberg (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
21 Magdalena Sadlecka (Pol) Polish National Team
22 Ellen Van Dijk (Ned) Team Specialized-lululemon
23 Madelene Olsson (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
24 Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team
25 Katarzyna Pawlowska (Pol) Polish National Team
26 Hanna Nilsson (Swe) Swedish National Team
27 Christina Perchtold (Aut) Austrian National Team
28 Pavlína Sulcová (Cze) Bigla Cycling
29 Lucinda Brand (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
30 Irina Molicheva (Rus) Russian National Team
31 Martina Ritter (Aut) Austrian National Team
32 Sandra Weiss (Sui) Bigla Cycling
33 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
34 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink
35 Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon
36 Natalya Boyarskaya (Rus) Russian National Team
37 Nina Ovcharenko (Ukr) Ukraine National Team
38 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine National Team
39 Veronic Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini
40 Joanne Hogan (Aus) Australian National Team
41 Jessica Allen (Aus) Australian National Team
42 Lieselot Decroix (Bel) Dolmans - Boels Cyclingteam
43 Ally Stacher (USA) Team Specialized-lululemon
44 Daniela Pintarelli (Aut) Austrian National Team
45 Carla Ryan (Aus) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
46 Marie Lindberg (Swe) Swedish National Team
47 Melissa Hoskins (Aus) Australian National Team alls.t.
48 Elena Valentini (Ita) Mcipollini Giambenini 1:10
49 Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol) LKS Atom Boxmet s.t.
50 Linda Ringlever (Ned) NWVG-Bike 4 Air 1:18
51 Pauliena Rooijakkers (Ned) Dolmans - Boels Cyclingteam
52 Katarina Hranaiova (Cze) Bigla Cycling
53 Marjolein Claessen (Ned) NWVG-Bike 4 Air
54 Ajda Opeka (Slo) Klub Polet Garmin
55 Alenka Novak (Slo) Klub Polet Garmin
56 Jarmila Machacová (Cze) Czech National Team
57 Carlee Taylor (Aus) Vienne Futuroscope
58 Janka Stevková (Svk) EDO Epic Dohnany-Mix Team
59 Anna Szafraniec (Pol) Polish National Team
60 Sinead Noonan (Aus) Australian National Team
61 Tatiana Guderzo (Ita) Mcipollini Giambenini
62 Natalia Mielnik (Pol) LKS Atom Boxmet all s.t.
63 Marina Likhanova (Rus) Russian National Team 1:30
64 Esther Olthuis (Ned) Team Ibis Cycles 1:34
65 Michal Ella (Isr) S.C. Michela Fanini
66 Paulina Guz (Pol) LKS Atom Boxmet
67 Lorena Foresi (Ita) S.C. Michela Fanini
68 Tjasa Rutar (Slo) Klub Polet Garmin
69 Elke Gebhardt (Ger) Be Pink
70 Sara Frece (Slo) Klub Polet Garmin all s.t.
71 Susanna Zorzi (Ita) Mcipollini Giambenini 1:46
72 Valentina Carretta (Ita) Mcipollini Giambenini 0:50
73 Tereza Trefná (Cze) Czech National Team 2:41
74 Jessica Kihlbom (Swe) Swedish National Team 2:45
75 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini 3:02
76 Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink 3:32
77 Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Cycling 5:05
78 Djoeke Donkers (Ned) NWVG-Bike 4 Air
79 Martina Weiss (Sui) Bigla Cycling
80 Johanna Nilsson (Swe) Swedish National Team all s.t.
81 Eleonora Patuzzo (Ita) Be Pink 0:50
DNF Emma Trott (GBr) Dolmans - Boels Cyclingteam
DNF Jane Barr (GBr) Team Ibis Cycles
DNF Karolina Garczynska (Pol) LKS Atom Boxmet
DNF Danielle Lissenberg-Bekkering (Ned) NWVG-Bike 4 Air
DNF Sara Olsson (Swe) Swedish National Team
DNF Linnea Sjöblom (Swe) Swedish National Team
DNF Elisabeth Reiner (Aut) Austrian National Team
DNF Britt Lauenborg (Den) Blue Water Ladies
DNF Tina Nielsen (Den) Blue Water Ladies
DNF Mia Radotic (Cro) Croatian National Team
DNF Veronika Bláhová (Cze) Czech National Team
DNF Irena Berková (Cze) EDO Epic Dohnany-Mix Team
DNF Eugenia Bujak (Pol) Polish National Team
DNF Edyta Jasinska (Pol) Polish National Team
DNS Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope
 
Final GC
1 Evelyn Stevens (USA) Team Specialized-lululemon 9:45:11
2 Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon at 1:20
3 Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.Nl Cycling Team 3:36
4 Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team 3:50
5 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink 3:52
6 Ellen Van Dijk (Ned) Team Specialized-lululemon 6:32
7 Olena Sharha (Ukr) Ukraine National Team 6:51
8 Olena Pavlukhina (Ukr) Ukraine National Team 8:17
9 Aleksand Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini 9:23
10 Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope 10:03
11 Lucinda Brand (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 10:19
12 Carla Ryan (Aus) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 10:21
13 Martina Ruzicková (Cze) S.C. Michela Fanini 10:36
14 Ally Stacher (USA) Team Specialized-lululemon 10:44
15 Irina Molicheva (Rus) Russian National Team 10:48
16 Martina Ritter (Aut) Austrian National Team 10:48
17 Andrea Graus (Aut) Vienne Futuroscope 11:00
18 Natalya Boyarskaya (Rus) Russian National Team 11:04
19 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope 11:16
20 Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol) LKS Atom Boxmet 11:22
21 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine National Team 11:51
22 Tatiana Guderzo (Ita) Mcipollini Giambenini 11:57
23 Magdalena Sadlecka (Pol) Polish National Team 12:09
24 Ursa Pintar (Slo) Klub Polet Garmin 12:22
25 Carlee Taylor (Aus) Vienne Futuroscope 13:02
26 Veronic Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini 13:05
27 Pauliena Rooijakkers (Ned) Dolmans - Boels Cyclingteam 13:07
28 Linda Ringlever (Ned) NWVG-Bike 4 Air 13:19
29 Katie Colclough (GBr) Team Specialized-lululemon 13:20
30 Anna Szafraniec (Pol) Polish National Team 13:21
31 Larisa Pankova (Rus) Russian National Team 13:33
32 Nina Ovcharenko (Ukr) Ukraine National Team 14:40
33 Marijn De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 15:06
34 Sinead Noonan (Aus) Australian National Team 15:48
35 Gracie Elvin (Aus) Australian National Team 15:59
36 Esther Olthuis (Ned) Team Ibis Cycles 16:41
37 Madelene Olsson (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 16:42
38 Joanne Hogan (Aus) Australian National Team 16:48
39 Jacqueline Hahn (Aut) Austrian National Team 16:54
40 Melissa Hoskins (Aus) Australian National Team 16:58
41 Aurélie Halbwachs (Mri) Vienne Futuroscope 17:08
42 Pavlína Sulcová (Cze) Bigla Cycling 17:31
43 Katarzyna Pawlowska (Pol) Polish National Team 17:46
44 Isabelle Söderberg (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 17:48
45 Valentina Carretta (Ita) Mcipollini Giambenini 17:51
46 Malgorzata Jasinska (Pol) Mcipollini Giambenini 17:57
47 Lieselot Decroix (Bel) Dolmans - Boels Cyclingteam 18:19
48 Marie Lindberg (Swe) Swedish National Team 18:21
49 Daniela Pintarelli (Aut) Austrian National Team 18:24
50 Marjolein Claessen (Ned) NWVG-Bike 4 Air 18:42
51 Katarina Hranaiova (Cze) Bigla Cycling 18:48
52 Hanna Nilsson (Swe) Swedish National Team 18:51
53 Sandra Weiss (Sui) Bigla Cycling 19:25
54 Janka Stevková (Svk) EDO Epic Dohnany-Mix Team 19:40
55 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink 19:51
56 Alenka Novak (Slo) Klub Polet Garmin 20:16
57 Jessica Kihlbom (Swe) Swedish National Team 20:33
58 Elke Gebhardt (Ger) Be Pink 20:52
59 Susanna Zorzi (Ita) Mcipollini Giambenini 22:00
60 Alessandra Borchi (Ita) Mcipollini Giambenini 22:16
61 Elena Valentini (Ita) Mcipollini Giambenini 22:27
62 Marina Likhanova (Rus) Russian National Team 23:49
63 Lorena Foresi (Ita) S.C. Michela Fanini 24:42
64 Julie Leth (Den) Team Ibis Cycles 25:44
65 Tjasa Rutar (Slo) Klub Polet Garmin 26:01
66 Jarmila Machacová (Cze) Czech National Team 26:17
67 Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink 27:07
68 Christina Perchtold (Aut) Austrian National Team 29:00
69 Eleonora Patuzzo (Ita) Be Pink 29:55
70 Natalia Mielnik (Pol) LKS Atom Boxmet 30:03
71 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini 30:18
72 Sara Frece (Slo) Klub Polet Garmin 30:47
73 Ajda Opeka (Slo) Klub Polet Garmin 31:09
74 Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Cycling 32:02
75 Jessica Allen (Aus) Australian National Team 32:29
76 Paulina Guz (Pol) LKS Atom Boxmet 34:18
77 Michal Ella (Isr) S.C. Michela Fanini 35:37
78 Tereza Trefná (Cze) Czech National Team 38:37
79 Johanna Nilsson (Swe) Swedish National Team 40:08
80 Djoeke Donkers (Ned) NWVG-Bike 4 Air 40:28
81 Martina Weiss (Sui) Bigla Cycling 47:27

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login