Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

May 7/12 10:07 am - Giro d'Italia: Stage 3 results and report


Posted by Editoress on 05/7/12
 

First Grand Tour Victory for Orica-GreenEDGE

After five second place finishes in eight starts, Matt Goss snagged the elusive win on the third stage of the Giro d'Italia. The win today marks the first victory for the Australian outfit as the newly named Orica-GreenEDGE and the second Giro stage win of the Australian sprinter's career.

"I'm really happy to win today to pay back the team for placing me perfectly," said Goss. "They worked incredibly hard for me all day."

Ahead of the sprint, the race followed a fairly predictable format with a six-rider break allowed up the road. Ramunas Navardauskas (Garmin-Barracuda), Reto Hollenstein (Team NetApp), Alfredo Balloni (Farnese Vini-Selle Italia), Martijn Keizer (Vancansoleil-DCM), Mads Christensen (Saxo Bank) and Miguel Minguez (Euskateli-Euskadi) were not afforded the long leash the peloton gave yesterday's break. Instead, today's move never gained more than a four minute advantage. The field swallowed up Christensen, the sole survivor from the break, with 24 kilometers left to race.

"That was quite the dangerous breakaway," explained Sports Director Matt White. "We used Christian [Meier] and Jack [Bobridge] to control the break. It came back a bit quicker than we thought it would. The field was nervous because there were some strong riders in the move."

Lars Bak (Lotto Belisol) once again launched a solo attack on the finishing circuits. The peloton never let the Dane out of their sight, and it was gruppo compatto at the 11 kilometer mark.

"For us, the last lap was the most important from a tactical perspective," said White. "We wanted to give Goss a stress-free ride until the closing kilometers."

Entering the final circuit lap, the teams with an interest in the sprint jostled for prime position while Orica-GreenEDGE patiently bided their time.  Inside the last two kilometers, a five-rider Orica-GreenEDGE train moved up the left side of the peloton to place Goss into position.

"The final circuit was quite flat, but there was corner that went downhill from 1900 meters to 1700 meters," explained White. "The plan was to put five guys into that corner first. It didn't work out exactly like that, but the guys still managed to get to the front with the numbers needed at the right time. We knew we could only go once. If we didn't get the timing right, we would have gotten boxed in. It was way too fast of a sprint to surge for a second time."

With slightly more than 100 meters left to race, Roberto Ferrari (Androni Giocattoli-Venezuela) deviated from his line on the straight run-in towards the finish. The move took out the front wheel of Mark Cavendish (Sky Procycling) and left riders behind scrambling to avoid a massive pile-up. Race leader Taylor Phinney (BMC) was also involved in the incident.

Goss had opened his sprint before the 100 meter mark and was ahead of the spill. He took the stage win several wheel lengths ahead of JJ Haedo (Saxo Bank) in second and Taylor Farrar (Garmin-Barracuda) in third. 

"I have been really close to a win in recent races," noted Goss. "To take my first win of the season here in our first Grand Tour is a fantastic feeling. I would like to dedicate this victory to the team."

 

Report courtesy Orica-GreenEDGE

 

Goss said of the crash: The road was wide and I was near the front, so I didn’t know about what was happening behind me.”

Taylor Phinney said: “Immediately after the crash I stayed sat in the road because I was a bit shocked. I got in the ambulance and my right ankle was swollen. I put ice on it and so it’s a lot less painful. I then went back to the finish because I wanted to pull on the pink jersey. It’s a pity that I crashed, I wish it hadn’t happened. But crashing is part of cycling. I just hope it’s not serious.”

Courtesy Giro d’Italia

 

Results from today's third stage of the Giro d'Italia in Denmark


Stage 3: Horsens to Horsens, 190.0 km
1 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEDGE Cycling Team 4:20:53
2 Juan Jose Haedo (Arg) Team Saxo Bank
3 Tyler Farrar (USA) Garmin-Barracuda
4 Arnaud Demare (Fra) FDJ-Bigmat
5 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team
6 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team
7 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team
8 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
9 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEDGE Cycling Team
10 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
11 Alex Rasmussen (Den) Garmin-Barracuda
12 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Bigmat
13 Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda
14 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp
15 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan
16 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale
17 Francisco J. Ventoso Alberdi (Esp) Movistar Team
18 Robert Hunter (RSA) Garmin-Barracuda
19 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
20 Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEDGE Cycling Team
21 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma - QuickStep
22 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEDGE Cycling Team
23 Christian Meier (Can) Orica GreenEDGE Cycling Team
24 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
25 Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan
26 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEDGE Cycling Team
27 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp
28 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
29 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale
30 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank
31 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan
32 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank
33 Roman Kreuziger (Cze) Pro Team Astana
34 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre - ISD
35 Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISD
36 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team
37 Thomas Rohregger (Aut) RadioShack-Nissan
38 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan
39 Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team
40 Oliver Zaugg (Sui) RadioShack-Nissan
41 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank
42 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda
43 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
44 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - QuickStep
45 Daniel Moreno Fernandez (Esp) Katusha Team
46 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team
47 Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team
48 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD
49 Michal Golas (Pol) Omega Pharma - QuickStep
50 Gustav Erik Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
51 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
52 Jose' Herrada Lopez (Esp) Movistar Team
53 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale
54 Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Movistar Team
55 Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox
56 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team
57 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli
58 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEDGE Cycling Team
59 Svein Tuft (Can) Orica GreenEDGE Cycling Team
60 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan
61 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
62 Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
63 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
64 Grischa Jan Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team
65 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team
66 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
67 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale
68 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox
69 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD
70 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol Team
71 Juan Manuel Garate (Esp) Rabobank Cycling Team
72 Jan Barta (Cze) Team NetApp
73 Paolo Tiralongo (Ita) Pro Team Astana
74 Simone Ponzi (Ita) Pro Team Astana
75 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
76 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale
77 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan
78 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox
79 Sergio Pardilla Bellon (Esp) Movistar Team
80 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale
81 Angel Vicioso Arcos (Esp) Katusha Team
82 Tanel Kangert (Est) Pro Team Astana
83 Andreas Dietziker (Sui) Team NetApp
84 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - QuickStep
85 Ivan Velasco Murillo (Esp) Euskaltel-Euskadi
86 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team
87 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team
88 Martin Velits (Svk) Omega Pharma - QuickStep
89 Amets Txurruka (Esp) Euskaltel-Euskadi
90 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
91 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale
92 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
93 Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team
94 Aleksandr Kuschynski (Blr) Katusha Team
95 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
96 Joaquin Rodriguez Oliver (Esp) Katusha Team
97 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago - CSF Inox
98 Pavel Brutt (Rus) Katusha Team
99 Jonas Aaen Jorgensen (Den) Team Saxo Bank
100 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale
101 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale
102 Jose' Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli
103 Juan Jose Oroz Ugalde (Esp) Euskaltel-Euskadi
104 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Euskaltel-Euskadi
105 Peter Stetina (USA) Garmin-Barracuda
106 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team
107 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli
108 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
109 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling
110 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo Bank
111 Enrico Gasparotto (Ita) Pro Team Astana
112 Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Movistar Team
113 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale
114 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team
115 Reto Hollenstein (Sui) Team NetApp
116 Sebastien Rosseler (Bel) Garmin-Barracuda
117 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp
118 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
119 Andrey Zeits (Kaz) Pro Team Astana
120 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - ISD
121 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma - QuickStep
122 Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale
123 Christian Vandevelde (USA) Garmin-Barracuda
124 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
125 Jon Izaguirre Insausti (Esp) Euskaltel-Euskadi
126 Kevin Seeldrayers (Bel) Pro Team Astana
127 Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox
128 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan
129 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox
130 Volodymir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank
131 Filippo Pozzato (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
132 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
133 Matteo Bono (Ita) Lampre - ISD
134 Daniele Righi (Ita) Lampre - ISD
135 Carlos Jose Ochoa (Ven) Androni Giocattoli
136 Pablo Lastras Garcia (Esp) Movistar Team
137 Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox
138 Dominique Rollin (Can) FDJ-Bigmat
139 Sandy Casar (Fra) FDJ-Bigmat
140 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp all s.t.
141 Adrian Saez De Arregui (Esp) Euskaltel-Euskadi 1:29
142 Victor Cabedo (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:00
143 Alberto Losada Alguacil (Esp) Katusha Team
144 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team both s.t.
145 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp 1:30
146 Timon Seubert (Ger) Team NetApp 0:00
147 Evgeni Petrov (Rus) Pro Team Astana
148 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team
149 Marco Coledan (Ita) Colnago - CSF Inox
150 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling
151 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
152 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
153 Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol Team
154 Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank
155 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling
156 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Barracuda
157 Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp) Sky Procycling
158 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
159 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - QuickStep
160 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
161 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale
162 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling
163 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD
164 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team
165 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD all s.t.
166 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 1:42
167 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 0:00
168 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team s.t.
169 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 1:44
170 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox 0:00
171 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 1:45
172 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 0:00
173 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Pro Team Astana 1:51
174 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team 0:00
175 Gabriel Rasch (Nor) FDJ-Bigmat
176 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team
177 Mathias Frank (Sui) BMC Racing Team
178 Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team
179 Johann Tschopp (Sui) BMC Racing Team
180 Mickael Delage (Fra) FDJ-Bigmat all s.t.
181 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Bigmat 2:01
182 Francis Mourey (Fra) FDJ-Bigmat 0:00
183 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma - QuickStep s.t.
184 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma - QuickStep 2:19
185 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia s.t.
186 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 2:27
187 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team 2:28
188 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team 2:28
189 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 2:40
190 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel-Euskadi 2:46
191 William Bonnet (Fra) FDJ-Bigmat 0:00
192 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli s.t.
193 Jack Bobridge (Aus) Orica GreenEDGE Cycling Team 3:00
194 Miguel Minguez Ayala (Esp) Euskaltel-Euskadi 4:43
195 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team 5:03
196 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 5:03
197 Gianni Meersman (Bel) Lotto Belisol Team 5:25
198 Taylor Phinney (USA BMC Racing Team 0:00
 
GC
1 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 9:24:31
2 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling at 0:09
3 Alex Rasmussen (Den) Garmin - Barracuda 0:13
4 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 0:15
5 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda 0:18
6 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:22
7 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEDGE Cycling Team 0:23
8 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEDGE Cycling Team s.t.
9 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team 0:24
10 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan 0:26
11 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan 0:27
12 Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEDGE Cycling Team
13 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling both s.t.
14 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 0:28
15 Tyler Farrar (USA) Garmin - Barracuda
16 Robert Hunter (RSA) Garmin - Barracuda
17 Jack Bauer (NZl) Garmin - Barracuda all s.t.
18 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale 0:29
19 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
20 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda
21 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep all s.t.
22 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep 0:31
23 Filippo Pozzato (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:32
24 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan
25 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team both s.t.
26 Svein Tuft (Can) Orica GreenEDGE Cycling Team 0:33
27 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quickstep
28 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD both s.t.
29 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale 0:34
30 Jan Barta (Cze) Team NetApp s.t.
31 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 0:36
32 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team s.t.
33 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat 0:37
34 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank
35 Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp) Sky Procycling both s.t.
36 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team 0:39
37 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale s.t.
38 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:41
39 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan
40 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep both s.t.
41 Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Movistar Team 0:42
42 Sébastien Rosseler (Bel) Garmin - Barracuda 0:43
43 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEDGE Cycling Team
44 Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team
45 Joaquim Rodriguez Oliver (Esp) Katusha Team
46 Thomas Rohregger (Aut) RadioShack-Nissan
47 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling
48 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp all s.t.
49 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 0:44
50 Christian Vande Velde (USA) Garmin - Barracuda s.t.
51 Peter Stetina (USA) Garmin - Barracuda 0:45
52 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team 0:46
53 Daniel Moreno Fernandez (Esp) Katusha Team
54 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling
55 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat all s.t.
56 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:47
57 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
58 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale
59 Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team all s.t.
60 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale 0:48
61 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team s.t.
62 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 0:49
63 Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan
64 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling
65 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team
66 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp
67 José Herrada Lopez (Esp) Movistar Team all s.t.
68 Reto Hollenstein (Sui) Team NetApp 0:50
69 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEDGE Cycling Team s.t.
70 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 0:51
71 Christian Meier (Can) Orica GreenEDGE Cycling Team
72 Angel Vicioso Arcos (Esp) Katusha Team both s.t.
73 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 0:52
74 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team
75 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp
76 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia all s.t.
77 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) Movistar Team 0:53
78 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol Team
79 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team
80 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo Bank
81 Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team
82 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team all s.t.
83 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago - CSF Inox 0:54
84 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 0:55
85 Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol Team s.t.
86 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank 0:56
87 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep
88 Mathias Frank (Sui) BMC Racing Team
89 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia all s.t.
90 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank 0:57
91 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
92 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD both s.t.
93 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:58
94 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team
95 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
96 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
97 Juan Jose Oroz Ugalde (Esp) Euskaltel - Euskadi all s.t.
98 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 0:59
99 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale
100 Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox
101 Timon Seubert (Ger) Team NetApp
102 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team all s.t.
103 Pavel Brutt (Rus) Katusha Team 1:00
104 Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team s.t.
105 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox 1:01
106 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat
107 Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox both s.t.
108 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team 1:02
109 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 1:03
110 Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat
111 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep
112 Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISD
113 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team all s.t.
114 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 1:04
115 Daniele Righi (Ita) Lampre - ISD s.t.
116 Amets Txurruka (Esp) Euskaltel - Euskadi 1:05
117 Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox
118 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox both s.t.
119 Juan Manuel Garate (Esp) Rabobank Cycling Team 1:06
120 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD
121 William Bonnet (Fra) FDJ-Big Mat
122 Dominique Rollin (Can) FDJ-Big Mat
123 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team all s.t.
124 Andreas Dietziker (Sui) Team NetApp 1:07
125 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team
126 Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team
127 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli all s.t.
128 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEDGE Cycling Team 1:10
129 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
130 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia both s.t.
131 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale 1:11
132 Alberto Losada Alguacil (Esp) Katusha Team
133 Sergio Pardilla Bellon (Esp) Movistar Team both s.t.
134 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 1:12
135 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale s.t.
136 Volodymir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank 1:13
137 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team s.t.
138 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 1:14
139 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli
140 Jon Izagirre Insausti (Esp) Euskaltel - Euskadi
141 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale all s.t.
142 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 1:15
143 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 1:16
144 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale s.t.
145 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD 1:17
146 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale s.t.
147 Matteo Bono (Ita) Lampre - ISD 1:18
148 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale 1:19
149 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - ISD
150 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Euskaltel - Euskadi
151 Gabriel Rasch (Nor) FDJ-Big Mat all s.t.
152 Johann Tschopp (Sui) BMC Racing Team 1:20
153 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team
154 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team both s.t.
155 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre - ISD 1:21
156 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep s.t.
157 Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat 1:22
158 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank s.t.
159 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale 1:23
160 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 1:25
161 Oliver Zaugg (Sui) RadioShack-Nissan 1:26
162 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 1:27
163 Pablo Lastras Garcia (Esp) Movistar Team
164 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team both s.t.
165 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox 1:28
166 Victor Cabedo (Esp) Euskaltel - Euskadi 1:29
167 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1:30
168 Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank s.t.
169 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 1:32
170 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli s.t.
171 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 1:33
172 Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale 1:34
173 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli 1:39
174 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli s.t.
175 Ivan Velasco Murillo (Esp) Euskaltel - Euskadi 1:44
176 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp 2:35
177 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli s.t.
178 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 2:39
179 Marco Coledan (Ita) Colnago - CSF Inox 2:40
180 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team 2:45
181 Adrian Saez (Esp) Euskaltel - Euskadi 2:49
182 Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team 2:50
183 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat 2:54
184 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 2:55
185 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 3:04
186 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 3:13
187 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep 3:18
188 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team 3:21
189 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 3:43
190 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team 3:44
191 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 3:59
192 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel - Euskadi 4:24
193 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 5:36
194 Miguel Minguez Ayala (Esp) Euskaltel - Euskadi 6:08
195 Gianni Meersman (Bel) Lotto Belisol Team 6:15
196 Jack Bobridge (Aus) Orica GreenEDGE Cycling Team 6:17
197 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team 8:52
198 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan 10:55

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login