Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

May 12/12 6:10 am - Nove Mesto na Morave World Cup: Junior and U23 Women XC results


Posted by Editoress on 05/12/12
 

Results from today's Junior and U23 Women's XC in Nove Mesto na Morave in the Czech Republic




Junior Women, 16.58 km
1 Margot Moschetti (Fra) France 1:04:56
2 Barbora Machulkova (Cze) Czech Republic at 1:40
3 Jenny Rissveds (Swe) Sweden 1:54
4 Andrea Waldis (Sui) Switzerland 2:33
5 Henriette Elvrum Handal (Nor) Norway 2:34
6 Emilie Collomb (Ita) Italy 3:15
7 Aleksandra Podgorska (Pol) Poland 3:48
8 Frida Helena Ronning (Nor) Norway 4:34
9 Bethany Crumpton (GBr) Great Britain 4:37
10 Kate Courtney (USA) Team USA 4:57
11 Dina Hordiyuk (Ukr) Ukraine 5:16
12 Britt van den Boogert (Ned) Netherlands 5:31
13 Ramona Forchini (Sui) MTB Kader Zentralschweiz 6:09
14 Giulia Gaspardino (Ita) Italy 6:33
15 Nikola Hlubinkova (Cze) Czech Republic 6:41
16 Guzel Akhmadullina (Rus) Russian Federation 6:46
17 Sabina Zamrozniak (Pol) Poland 7:31
18 Sara De Leo (Ita) Italy 7:33
19 Tina Perse (Slo) Slovenia 7:34
20 Lena Gerault (Fra) Definitive Spectra.Tec ASPTT 7:37
21 Alice Barnes (GBr) Great Britain 8:50
22 Marina Filippova (Rus) Russian Federation 8:52
23 Pauline Pajot (Fra) Definitive Spectra.Tec ASPTT 8:58
24 Franziska Niederacher (Aut) Austria 9:03
25 Elzbieta Figura (Pol) Poland 9:24
26 Megan Beltzer (Isr) Israel 9:30
27 Sofia Wiedenroth (Ger) Germany 9:37
28 Moran Tel Paz (Isr) Israel 10:59
29 Axelle Murigneux (Fra) Definitive Spectra.Tec ASPTT 11:24
30 Jessica Benz (Ger) Germany 11:27
31 Audrey Menut (Fra) France 11:47
32 Sabrina Sagesser (Sui) Fischer Junior MTB Team 12:38
33 Alessandra Bianchetta (Ita) Italy 13:00
34 Alexandra Aldakushkina (Rus) Russian Federation 14:05
35 Franziska Hagen (Aut) Austria 14:21
36 Anna Balashova (Rus) Russian Federation 14:37
37 Rita Malinkiewicz (Pol) Poland 14:58
38 Imogen Buick (GBr) Moda-Bikemagic Racing Team 15:58
39 Majlen Müller (Ger) Germany -1 Lap
DNF Lena Putz (Ger) Germany
DNS Marketa Drahovzalova (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team
 
U23 Women, 21.04 km
1 Jolanda Neff (Sui) Wheeler - Ixs Team 1:18:48
2 Yana Belomoyna (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek at 1:01
3 Paula Gorycka (Pol) 4F E-Vive Racing Team 1:55
4 Samara Sheppard (NZl) Wheeler - IXS Team 2:27
5 Candice Neethling (RSA) BMC Mountain Biking South Africa
3:45
6 Helen Grobert (Ger) Lexware Racing Team 4:08
7 Kajsa Snihs (Swe) Swedish National Team 4:49
8 Lisa Mitterbauer (Aut) Bikepark.ch Craft 5:24
9 Monika Zur (Pol) 4F E-Vive Racing Team 5:43
10 Mona Eiberweiser (Ger) Ghost Factory Racing Team 6:40
11 Serena Calvetti (Ita) Torpado Surfing Shop 6:52
12 Michelle Hediger (Sui) Fischer - BMC 7:04
13 Rebecca Henderson (Aus) Canberra ORC
7:55
14 Ekaterina Anoshina (Rus) Team Protek 8:29
15 Barbara Benko (Hun) Focus MIG Team 8:44
16 Vivienne Meyer (Sui) Colnago Sudtirol 9:12
17 Jitka Skarnitzlova (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized 9:23
18 Andréanne Pichette (Can) Canadian National Team 9:25
19 Vendula Kuntova (Cze) GT Bicycles Opportunity 9:26
20 Virginie Pointet (Sui) JB Felt Team 9:47
21 Marion Azam (Fra) Definitive Spectra.Tec ASPTT 10:12
22 Regina Genser (Ger) Bike Junior Team powered by Milka, BSB Bayreuth 10:49
23 Julie Berteaux (Fra) GT Skoda Chamonix 11:02
24 Laura Bietola (Can) Canadian National Team 12:23
25 Kateryna Naberezhna (Ukr) ISD MTB Team 12:49
26 Marta Tereshchuk (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek 13:14
27 Zuzana Pirzkallova (Cze) 13:34
28 Karla Stepanova (Cze) 14:17
29 Weronika Rybarczyk (Pol) Superior MTB Energy Team 15:50
30 Alessia Bulleri (Ita) 16:25
31 Michaela Malarikova (Svk) -1 Lap
32 Yuval Bar Ziv (Isr) -1 Lap
33 Marta Pastore (Ita) Hard Rock Canossa Merida -1 Lap
34 Carla Haines (GBr) WXC World Racing -1 Lap
35 Jovana Crnogorac (Srb) Salcano Factory Team -1 Lap
36 Zsofia Keri (Hun) -2 Laps
DNF Lorraine Truong (Sui) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry
DNF Hana Jezkova (Cze) GT Bicycles Opportunity
DNF Claire Oakley (Irl) WXC World Racing
DNS Lisa Rabensteiner (Ita) Colnago Sudtirol
DNS Anna Oberparleiter (Ita) Hard Rock Canossa Merida

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login