Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Survey CC1 - April 16
 

Daily News


 

May 12/12 8:06 am - Nove Mesto na Morave World Cup: Junior Men XC results


Posted by Editoress on 05/12/12
 

Brief results from today's Junior men's XC in Nove Mesto na Morave in the Czech Republic



Junior Men, 21.04 km
1 Victor Koretzky (Fra) Bikepark.ch Craft 1:07:19
2 Romain Seigle (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt at 1:42
3 Antoine Bouqueret (Fra) France 2:14
4 Ben Zwiehoff (Ger) Germany 2:39
5 Dominic Zumstein (Sui) Scott - Swisspower MTB Racing Team 3:04
6 Keegan Swenson (USA) Team USA 3:10
7 Andri Frischknecht (Sui) Scott - Swisspower MTB Racing Team 3:25
8 Lukas Baum (Ger) Germany 3:33
9 Beltain Schmid (Ita) Italy 3:48
10 Titouan Carod (Fra) France 4:11
11 Piotr Konwa (Pol) Poland 4:13
12 Kevin Panhuyzen (Bel) Belgium 4:30
13 Dominic Grab (Sui) Switzerland 4:37
14 Martin Frey (Ger) Germany 5:11
15 Boris Cara (Bel) Houffalize-Granville Team 5:21
16 Martin Fusek (Cze) Czech Republic 5:31
17 Eirik Sverdrup Augdal (Nor) Norway 5:37
18 Emil Linde (Swe) Sweden 5:48
19 Artem Shevtsov (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek 5:51
20 Nicolas Scheire (Bel) Belgium 6:00
21 Gioele Bertolini (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D. 6:11
22 Denis Fumarola (Ita) Italy 6:11
23 Oleksii Zavolokin (Ukr) ISD MTB Team 6:26
24 Jesper Slik (Ned) Netherlands 6:33
25 Raphael Gay (Fra) France 6:49
26 Karl Henrik Nordbakken (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet 7:00
27 Richard Cypress Gorry (USA) Team USA 7:00
28 Javier Cerdeno (Esp) Spain 7:03
29 Jacopo Billi (Ita) Italy 7:14
30 Jan Vastl (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 7:14
31 Fredrik Fang Liland (Nor) Norway 7:16
32 Fabian Costa (Aut) Austria 7:27
33 Philipp Bertsch (Ger) Germany 7:27
34 Iain Paton (GBr) Great Britain 7:37
35 Ulisse Fieschi (Sui) JB Felt Team 7:44
36 Daniel Voitl (Ger) Germany 7:56
37 Ruslan Boredskiy (Rus) Russian Federation 8:13
38 Stefano Valdrighi (Ita) Italy 8:13
39 Michael Mayer (Aut) Austria 8:19
40 Georg Egger (Ger) Germany 8:53
41 Bram Cools (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team 9:11
42 Alexey Lomilov (Rus) Russian Federation 9:18
43 Remy Mertz (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team 9:23
44 Mattia Setti (Ita) Hard Rock Canossa Merida 9:32
45 Erno McCrae (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team 9:38
46 Guy Niv (Isr) Israel 9:53
47 Mathieu Dehaeze (Bel) Versluys Team 10:02
48 Mathias Cloostermans (Bel) Belgium 10:18
49 Michael Thompson (GBr) Great Britain 10:28
50 Alex Baker (GBr) Orange Monkey-Cannondale 10:38
51 Nikita Fedorov (Rus) Russian Federation 10:46
52 Roan McCrae (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team 10:51
53 Roy Beukers (Ned) Feenstra Stevens Bike Team 10:53
54 Alessandro Repetti (Ita) Italy 10:53
55 Adrian Kucharek (Pol) 4F E-Vive Racing Team 11:06
56 Daniel Lukes (Cze) Czech Republic 11:08
57 Martin Stosek (Cze) Czech Republic 11:14
58 Ludek Seller (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 11:43
59 Diego Gonzalez Calderon (Esp) Spain 11:43
60 Nicolas Daniels (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team 11:52
61 Jakub Safar (Cze) Czech Republic - B 11:55
62 Edward Mcparland (GBr) Great Britain 12:17
63 Dennis Wahlqvist (Swe) Sweden 12:19
64 Philipp Wetzelberger (Aut) Austria 12:43
65 Benjamin Demkowski (Pol) Poland 12:53
66 Filip Kubin (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 12:56
67 Amit Krispil (Isr) Israel 12:58
68 Dominik Sadlo (Cze) Czech Republic - B 13:16
69 Jose Antonio Barroso Roque (Esp) Spain 13:21
70 Vaclav Vomacko (Cze) Czech Republic - B 13:46
71 Mario Oberrauter (Aut) Austria 14:27
72 Kjell van den Boogert (Ned) Netherlands -1 Lap
73 Gregor Dimic (Slo) Energijateam.com -1 Lap
74 Evgeny Titov (Rus) Russian Federation -1 Lap
75 Denys Gromko (Ukr) Ukraine -1 Lap
76 Tomas Kalojiros (Cze) Czech Republic -1 Lap
77 Bercel Meggyesi (Hun) Hungary -1 Lap
78 Max Foidl (Aut) Muskelkater Genesis Team -1 Lap
79 Artur Fedosseyev (Kaz) Kazakhstan -1 Lap
80 Alexander Krasnov (Rus) Russian Federation -1 Lap
81 Adam Sekanina (Cze) Czech Republic - B -1 Lap
82 Dominik Banyai (Hun) Hungary -1 Lap
83 Florian Gruber (Aut) Muskelkater Genesis Team -1 Lap
84 Stuart Wilcox (GBr) Great Britain -1 Lap
85 Jarno Weemaes (Ned) Trek-KMC Trade Team -1 Lap
86 Blaz Kadivec (Slo) Energijateam.com -1 Lap
87 Jodok Salzmann (Aut) Austria -1 Lap
88 Jakub Johanek (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team -1 Lap
89 Tomas Zucha (Svk) Slovakia -1 Lap
90 Elias Tranninger (Aut) Muskelkater Genesis Team -1 Lap
91 Sergiy Boltak (Ukr) Ukraine -1 Lap
92 Luka Pussnik (Slo) Slovenia -1 Lap
93 Vit Rehak (Cze) Czech Republic -1 Lap
94 Lukas Kalita (Cze) Czech Republic - B -1 Lap
95 Quentin Stepien (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team -1 Lap
96 Olaf Malek (Pol) Superior MTB Energy Team -1 Lap
97 Ronrn Alis (Isr) Israel -1 Lap
98 Simon Vozar (Svk) Slovakia -1 Lap
99 Tomas Doubek (Svk) Slovakia -2 Laps
100 Romain Corti (Sui) Team DOM Cycle - Merida -2 Laps
101 Sebastian Canecky (Svk) Slovakia -2 Laps
102 Matej Fackovec (Svk) Slovakia -2 Laps
DNF Nicolas Sessler (Bra) Brazil
DNF Krystof Bogar (Cze) Czech Republic
DNF Simon Schilli (Ger) JB Felt Team
DNF Jiri Svoboda (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team
DNF Amado Goncalco Duarte Basilio (Por) Portugal
DNF Johan Widen (Swe) Sweden
DNF Jakub Rydval (Cze) Czech Republic - B
DNF Patryk Adamkiewicz (Pol) Superior MTB Energy Team
DNS David Aberer (Aut) Austria
DNS Tomasz Wozniak (Pol) Superior MTB Energy Team  

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login