Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

May 16/12 21:24 pm - Tour of Norway: Stage 1


Posted by Editoress on 05/16/12
 

Results from the first stage of the Tour of Norway

Stage 1: Sandefjordto Tønsberg, 185,7 km
1 Jonas Ahlstrand (Swe) Team Cykelcity.se 4:20:46
2 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD
3 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
4 Sondre Holst Enger (Nor) Plussbank BMC
5 Raymond Kreder (Ned) Garmin-Barracuda
6 Benjamin Giraud (Fra) La Pomme Marseille
7 Zakkari Dempster (Aus) Endura Racing
8 Tosh van der Sande (Bel) Lotto-Belisol Team
9 Daniele Colli (Ita) Team Type 1 - Sanofi
10 Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank
11 Clément Koretzky (Fra) La Pomme Marseille
12 Tom van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
13 Evaldas Siskevicius (Ltu) La Pomme Marseille
14 Alexander Serebryakov (Rus) Team Type 1 - Sanofi
15 Aitor Galdos Alonso (Esp) Caja Rural
16 Hakon Frengstad Berger (Nor) Ringeriks-Kraft Look
17 Laurens de Vreese (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
18 Vegar Robinson Bugge (Nor) Joker Merida
19 Kristian Dyrnes (Nor) Team Oster Hus - Ridley
20 Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo Bank
21 Yannick Martinez (Fra) La Pomme Marseille
22 Aidis Kruopis (Ltu) Orica - GreenEDGE
23 Kevyn Ista (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda`
24 Sondre-Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Merida
25 Toms Skujins (Lat) La Pomme Marseille
26 Frederique Robert (Bel) Lotto-Belisol Team
27 Gert Dockx (Bel) Lotto-Belisol Team
28 Håvard Blikra (Nor) Team Oster Hus - Ridley
29 Artur Ershov (Rus) RusVelo
30 David Millar (GBr) Garmin-Barracuda
31 Iker Camano Ortuzar (Esp) Endura Racing
32 Robert Partridge (GBr) Endura Racing
33 Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling
34 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
35 Stefan Schumacher (Ger) Christina Watches - Onfone
36 Michael Reihs (Den) Christina Watches - Onfone
37 Adrian Gjølberg (Nor) Joker Merida
38 Rob Goris (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda`
39 Bjørn Tore Hoem (Nor) Plussbank BMC
40 Michel Kreder (Ned) Garmin-Barracuda
41 Wim de Vocht (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda`
42 Christer Jensen (Nor) Joker Merida
43 Alexander Randin (Nor) Ringeriks-Kraft Look
44 Vegard Stake Laengen (Nor) Team Type 1 - Sanofi
45 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
46 Andreas Klier (Ger) Garmin-Barracuda
47 Marcos García (Esp) Caja Rural
48 Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 - Sanofi
49 Johan van Summeren (Bel) Garmin-Barracuda
50 Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing
51 Denys Kostyuk (Ukr) Lampre - ISD
52 Arnoud van Groen (Ned) Accent Jobs - Willems Veranda`
53 Simone Stortoni (Ita) Lampre - ISD
54 Hermani Broco (Por) Caja Rural
55 Enzo Moyano (Arg) Caja Rural
56 Luke Rowe (GBr) Sky Procycling
57 Henrik Steen Haugen (Nor) Ringeriks-Kraft Look
58 Jonas Vangenechten (Bel) Lotto-Belisol Team
59 Sep Vanmarcke (Bel) Garmin-Barracuda
60 Alessandro Bazzana (Ita) Team Type 1 - Sanofi
61 Andre Cardoso (Por) Caja Rural
62 Michael Olsson (Swe) Team Cykelcity.se
63 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank
64 Alexander Serov (Rus) RusVelo
65 Nick Nuyens (Bel) Team Saxo Bank
66 Murilo Antonio Fischer (Bra) Garmin-Barracuda
67 Sergey Firsanov (Rus) RusVelo
68 Vitaly Buts (Ukr) Lampre - ISD
69 David de la Fuente Rasilla (Esp) Caja Rural
70 Frederik Willems (Bel) Lotto-Belisol Team
71 Maarten Neyens (Bel) Lotto-Belisol Team
72 Antonio Piedra Perez (Esp) Caja Rural
73 Alexey Markov (Rus) RusVelo
74 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
75 Daniel Teklehaimanot (Eri) Orica - GreenEDGE
76 Michael Barry (Can) Sky Procycling
77 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
78 Stian Remme (Nor) Joker Merida
79 Grégory Habeaux (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda`
80 Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Joker Merida
81 René Mandri (Est) Endura Racing
82 Simon Clarke (Aus) Orica - GreenEDGE
83 Robert Pölder (Swe) Team Cykelcity.se
84 Mehdi Sohrabi (Iri) Lotto-Belisol Team
85 Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank
86 Salvatore Puccio (Ita) Sky Procycling
87 Pierre Luc Perrichon (Fra) La Pomme Marseille
88 Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling
89 Johan Landström (Swe) Team Cykelcity.se
90 Alexander Khatuntsev (Rus) RusVelo
91 Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Oster Hus - Ridley
92 Baden Cooke (Aus) Orica - GreenEDGE
93 Daniel Foder (Den) Christina Watches - Onfone
94 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank
95 Jonas Bjelkmark (Swe) Team Cykelcity.se
96 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling
97 Alexandre Blain (Fra) Endura Racing
98 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre - ISD
99 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank
100 Rasmus Guldhammer (Den) Christina Watches - Onfone
101 Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi
102 Daniel Egeland Jarstø (Nor) Team Oster Hus - Ridley
103 Marco Marzano (Ita) Lampre - ISD
104 Jimmi Sørensen (Den) Christina Watches - Onfone
105 Stefan van Dijk (Ned) Accent Jobs - Willems Veranda`
106 Johan Fedrik Ziesler (Nor) Team Oster Hus - Ridley
107 Philip Lindau (Swe) Team Cykelcity.se
108 Torgeir Strandberg (Nor) Plussbank BMC all s.t.
109 Michael Hepburn (Aus) Orica - GreenEDGE 0:33
110 Stuart O'grady (Aus) Orica - GreenEDGE 0:47
111 Paul Voss (Ger) Endura Racing 1:03
112 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 - Sanofi
113 Mikael Schou (Nor) Ringeriks-Kraft Look
114 Michael Rasmussen (Den) Christina Watches - Onfone
115 Thomas Vaubourzeix (Fra) La Pomme Marseille
116 Evert Verbist (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda`
117 Yohan Cauquil (Fra) La Pomme Marseille
118 Ole Martin Ølmheim (Nor) Team Oster Hus - Ridley
119 Staf Scheirlinckx (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda`
120 Øystein-Stake Laengen (Nor) Plussbank BMC
121 Massimo Graziato (Ita) Lampre - ISD
122 Thomas Dekker (Ned) Garmin-Barracuda
123 Evgeny Kovalev (Rus) RusVelo
124 Russel Downing (GBr) Endura Racing
125 Kenny de Haes (Bel) Lotto-Belisol Team all s.t.
126 Erik Kasa Jarlseth (Nor) Joker Merida 1:20
127 Jesper Dahlström (Swe) Team Cykelcity.se 1:23
128 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD 1:28
129 Sebastian Langeveld (Ned) Orica - GreenEDGE 1:34
130 Martin Pedersen (Den) Christina Watches - Onfone s.t.
131 Ben Swift (GBr) Sky Procycling 2:19
132 Mitchell Docker (Aus) Orica - GreenEDGE 3:22
133 Espen Gullingsrud (Nor) Ringeriks-Kraft Look
134 Ivan Kovalev (Rus) RusVelo both s.t.
135 Kenny de Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 4:41
136 Niklas Åkvik (Nor) Plussbank BMC 6:46
137 Max Emil Kørner (Nor) Ringeriks-Kraft Look 6:48
138 Georg Preidler (Aut) Team Type 1 - Sanofi s.t.
139 Lorents Ola Åsvold (Nor) Plussbank BMC 8:15
140 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 8:59
141 Martin Uthus (Nor) Ringeriks-Kraft Look
142 Edvin Wilson (Swe) Team Cykelcity.se both s.t.
143 Frédérik Wilmann (Nor) Christina Watches - Onfone 13:25
144 Jon Anders Grøndahl (Nor) Plussbank BMC s.t.


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login