Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC1 - Aug 12
 

Daily News


 

May 20/12 6:51 am - La Bresse World Cup: Junior Men's XC results


Posted by Editoress on 05/20/12
 

Results from the Junior Men's XC in La Bresse France

Junior Men, 20.7 km
1 Victor Koretzky (Fra) Bikepark.ch Craft 1:15:20
2 Dominic Zumstein (Sui) Scott - Swisspower MTB Racing Team at 0:13
3 Titouan Carod (Fra) France 0:17
4 Andri Frischknecht (Sui) Scott - Swisspower MTB Racing Team 0:46
5 Antoine Bouqueret (Fra) France 1:25
6 Romain Seigle (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt 2:43
7 Keegan Swenson (USA) Team USA 2:43
8 Eirik Sverdrup Augdal (Nor) Norway 2:47
9 Manuel Fasnacht (Sui) Fischer Junior MTB Team 2:59
10 Kevin Panhuyzen (Bel) Belgium 3:15
11 Beltain Schmid (Ita) Italy 3:38
12 Raphael Gay (Fra) France 4:07
13 Fredrik Fang Liland (Nor) Norway 4:25
14 Jesper Slik (Ned) Feenstra Stevens Bike Team 4:36
15 Toki Sawada (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team 5:04
16 Marcel Guerrini (Sui) Focus MIG Team 5:23
17 Enea Vetsch (Sui) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team 5:24
18 Boris Cara (Bel) Houffalize-Granville Team 5:28
19 Mathieu Dehaeze (Bel) Versluys Team 5:52
20 Piotr Konwa (Pol) Poland 6:09
21 Niels Rasmussen (Den) Denmark 6:11
22 Arnaud Cannau (Fra) Aix VTT Thrifty 6:13
23 Alberto Rossi (Ita) Italy 6:31
24 Vincent Matz (Fra) France 6:40
25 Georg Egger (Ger) Germany 6:53
26 Alexey Lomilov (Rus) Russian Federation 6:59
27 Thomas Griot (Fra) R - VTT Morillon 6:59
28 Denis Fumarola (Ita) Giant Italia Team 7:15
29 Javier Cerdeno (Esp) Spain 7:20
30 Manuel Boog (Sui) Switzerland 7:27
31 Nicolas Scheire (Bel) Belgium 7:27
32 Florian Trigo (Fra) Houffalize-Granville Team 7:28
33 Oleksii Zavolokin (Ukr) ISD MTB Team 7:38
34 Lucas De Rossi (Fra) Aix VTT Thrifty 7:54
35 Martin Fusek (Cze) Czech Republic 8:05
36 Nadir Colledani (Ita) Italy 8:43
37 Max Foidl (Aut) Muskelkater Genesis Team 8:55
38 Martin Frey (Ger) Team Bulls 9:01
39 Elias Hagspiel (Aut) Austria 9:07
40 Richard Cypress Gorry (USA) Team USA 9:19
41 Nicolas Le Roy (Fra) Aix VTT Thrifty 9:23
42 Dominic Grab (Sui) Switzerland 9:29
43 Artem Shevtsov (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek 9:35
44 Kjell Van Den Boogert (Ned) Netherlands 9:38
45 Romain Bannwart (Sui) Switzerland 9:44
46 Omer Shubi (Isr) Israel 10:06
47 Bastien Michaud (Fra) Haut-Jura Vtt 10:25
48 Federico Barri (Ita) Italy 10:38
49 Karl Henrik Nordbakken (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet 10:53
50 Simon Schilli (Ger) JB Felt Team 11:20
51 Philipp Bertsch (Ger) Germany 11:30
52 Alessandro Repetti (Ita) Hard Rock Canossa Merida 11:35
53 Fabian Costa (Aut) Austria 11:38
54 Martin Stosek (Cze) Czech Republic 11:43
55 Michael Thompson (GBr) Great Britain 12:05
56 Ludek Seller (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 12:17
57 Erno Mc Crae (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team 12:23
58 Maurus Duerr (Sui) Switzerland 12:26
59 Nicolas Daniels (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team 12:27
60 Lehvi Braam (Ned) Netherlands 12:30
61 Mathias Cloostermans (Bel) Belgium 12:31
62 Ulisse Fieschi (Sui) JB Felt Team 12:34
63 Simon Vitzthum (Sui) Switzerland 12:36
64 Jose Antonio Barroso Roque (Esp) Spain 12:36
65 Remy Mertz (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team 13:10
66 Stefano Valdrighi (Ita) Hard Rock Canossa Merida 13:10
67 Bram Cools (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team 13:39
68 Nikita Fedorov (Rus) Russian Federation 13:47
69 Andrin Beeli (Sui) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team 13:52
70 Jarno Weemaes (Ned) Trek-KMC Trade Team 13:56
71 Clément Desjardins (Fra) Veloroc Lapierre 13:57
72 Alexander Krasnov (Rus) Russian Federation 13:58
73 Iain Paton (GBr) Great Britain 14:05
74 Louis Bendixen (Den) Denmark 14:16
75 Nicolas Sessler (Bra) Brazil 14:19
76 Roy Beukers (Ned) Feenstra Stevens Bike Team 14:21
77 Nicolas Fischer (Sui) Tropical Solothurn 14:27
78 Alex Baker (GBr) Orange Monkey-Cannondale 14:34
79 Evgeny Titov (Rus) Russian Federation 14:41
80 Diego Gonzalez Calderon (Esp) Spain 14:46
81 Johan Widen (Swe) Sweden 14:55
82 Morgan Pozza (Fra) France - B 14:58
83 Oliver Herzig (Ger) Tropical Solothurn 14:59
84 Lars Hubacher (Sui) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team 15:24
85 Guy Niv (Isr) Israel 16:16
86 Hugo Numata (Fra) Aix VTT Thrifty -1 Lap
87 Jodok Salzmann (Aut) Austria -1 Lap
88 Davide Simone Ferrero (Ita) Team Dytech -1 Lap
89 Heiko Hog (Ger) Germany -1 Lap
90 Gregory Pol (Fra) France - B -1 Lap
91 Jakub Rydval (Cze) Czech Republic -1 Lap
92 Gregor Dimic (Slo) Energijateam.Com -1 Lap
93 Ronen Alis (Isr) Israel -1 Lap
94 Amit Krispil (Isr) Israel -1 Lap
95 Florian Gruber (Aut) Muskelkater Genesis Team -1 Lap
96 Romain Corti (Sui) Team Dom Cycle - Merida -1 Lap
97 Yannick Runhart (Ned) Giant Dealerteams -1 Lap
98 Andreas Mündle (Lie) Liechtenstein -1 Lap
99 Theo Meuzard (Fra) R - VTT Morillon -1 Lap
100 Sebastian Carstensen Fini (Den) Denmark -1 Lap
101 Sem Huitema (Ned) Giant Dealerteams -1 Lap
102 Roan Mc Crae (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team -1 Lap
103 Joel Koller (Sui) Switzerland -1 Lap
104 Quentin Stepien (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team -1 Lap
105 Elias Tranninger (Aut) Muskelkater Genesis Team -1 Lap
106 Vincent Sibille (Fra) France - B -1 Lap
107 Alexander Welburn (GBr) Great Britain -1 Lap
108 Daniel Voitl (Ger) Germany -1 Lap
109 Lukasz Szymczuk (Pol) Poland -1 Lap
110 Guillaume Panisset (Fra) Haut-Jura Vtt -2 Laps
111 Olivier Eliot (Fra) Bikepark.ch Craft -2 Laps
112 Blaz Kadivec (Slo) Energijateam.Com -2 Laps
113 Lucas Negro (Ita) Team Dytech -2 Laps
114 Sergiy Boltak (Ukr) Ukraine -2 Laps
115 Artur Fedosseyev (Kaz) Kazakhstan -2 Laps
DNF Ben Zwiehoff (Ger) Germany
DNF Dennis Wahlqvist (Swe) Sweden
DNF Gioele Bertolini (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D.
DNF Lukas Baum (Ger) Germany
DNF Clément Jolibert (Fra) France - B
DNF Ruslan Boredskiy (Rus) Russian Federation
DNF Mattia Setti (Ita) Hard Rock Canossa Merida
DNF Jan Vastl (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team
DNF Florian Buffard (Fra) Haut-Jura Vtt
DNF Tom Evans (GBr) Great Britain
DNF Adrien Bacchiocchi (Fra) Haut-Jura Vtt
DNS Emil Linde (Swe) Sweden
DNS Matteo Berta (Ita) Team Dytech

 


Related Photo Galleries


La Bresse World Cup May 18/12 - May 20/12, La Bresse, France

Preview
Women Eliminator
Men Eliminator
Junior Women XC
U23 Women XC
U23 Men XC
Elite Women XC
Elite Men XC - PT1
Junior Men XC
Elite Men XC - PT2
Elite Women XC - PT2

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login