Canadian Cyclist ARG XC8 -Restart May 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

May 20/12 10:17 am - La Bresse World Cup: Elite Men's XC full results


Posted by Editoress on 05/20/12
 

Full results from today's Elite Men's Xc in La Bresse France

Elite Men, 30.30 km
1 Julien Absalon (Fra) Orbea Racing Team 1:37:33
2 Jaroslav Kulhavy (Cze) Specialized Racing at 0:07
3 Ralph Naef (Sui) Multivan Merida Biking Team 0:40
4 Florian Vogel (Sui) Scott - Swisspower MTB Racing Team 1:24
5 Fabian Giger (Sui) Rabobank Giant Offroad Team 1:41
6 Christoph Sauser (Sui) Specialized Racing 2:08
7 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 2:20
8 Maxime Marotte (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry 2:35
9 Max Plaxton (Can) Team Canada 2:51
10 Lukas Flückiger (Sui) Trek World Racing 3:20
11 José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team 3:24
12 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing 3:45
13 Martin Gujan (Sui) Cannondale Factory Racing 3:46
14 Carlos Coloma Nicolas (Esp) Wildwolf - Trek Pro Racing 4:15
15 Mathias Flückiger (Sui) Trek World Racing 4:42
16 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Wildwolf - Trek Pro Racing 5:32
17 Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi 5:43
18 Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team 5:46
19 Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team 5:47
20 Martino Fruet (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D. 5:51
21 Daniel McConnell (Aus) 6:05
22 Martin Fanger (Sui) Giant Swiss SR - Suntour 6:08
23 Emil Lindgren (Swe) Rabobank Giant Offroad Team 6:10
24 Burry Stander (RSA) Specialized Racing 6:21
25 Liam Killeen (GBr) Giant Factory Off-Road Team 6:26
26 Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team 6:52
27 Jeremiah Bishop (USA) Cannondale Factory Racing 6:54
28 Marek Konwa * (Pol) Milka-Superior MTB Racing Team 6:59
29 Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing 7:05
30 Andras Parti (Hun) Euroone-Waberer's-Cube MTB Team 7:24
31 Jürg Graf (Sui) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team 7:37
32 Ivan Alvarez Gutierrez (Esp) Elettroveneta - Corratec 7:44
33 Karl Markt (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team 7:59
34 Samuel Schultz (USA) Subaru - Trek 8:06
35 Chris Jongewaard (Aus) Milka-Superior MTB Racing Team 8:28
36 Stephen Ettinger (USA) Bmc Mountainbike Racing Team 8:55
37 Michele Casagrande (Ita) Elettroveneta - Corratec 9:33
38 Sepp Freiburghaus (Sui) Thoemus Racing Team 9:50
39 Fabien Canal (Fra) GT Skoda Chamonix 9:59
40 Andrea Tiberi (Ita) Torpado Surfing Shop 10:02
41 Henk Jaap Moorlag * (Ned) Rabobank Giant Offroad Team 10:07
42 Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team 10:16
43 Lachlan Norris (Aus) Giant Factory Off-Road Team 10:16
44 David Fletcher (GBr) Orange Monkey-Cannondale 10:18
45 Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team 10:24
46 Nicola Rohrbach (Sui) 10:38
47 Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru - Trek 10:44
48 Catriel Andres Soto (Arg) Wildwolf - Trek Pro Racing 10:59
49 Alexis Chenevier (Fra) Scott Les Saisies 11:10
50 Todd Wells (USA) Specialized Racing 11:11
51 Marek Galinski (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team 11:29
52 Adam Craig (USA) Rabobank Giant Offroad Team 11:37
53 Sergji Rysenko (Ukr) ISD MTB Team 12:01
54 Umberto Corti (Ita) 12:22
55 Ruben Almeida (Por) 12:28
56 Hannes Metzler (Aut) 12:32
57 Jérémy Huguenin (Sui) Giant Swiss Sr - Suntour 12:34
58 Piotr Brzozka (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team 12:44
59 Marc Bassingthwaighte (Nam) 12:52
60 Uwe Hochenwarter (Aut) Muskelkater Genesis Team 12:58
61 Shlomi Haimy (Isr) Focus MIG Team 13:35
62 Kevin Pauwels (Bel) 14:42
63 Martin Loo (Est) Hard Rock Canossa Merida -1 Lap
64 Spencer Paxson (USA) Kona -1 Lap
65 Sebastien Carabin (Bel) Versluys Team -1 Lap
66 Hans Becking (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team -1 Lap
67 Patrik Gallati (Sui) BMC Mountainbike Racing Team -1 Lap
68 Kazuhiro Yamamoto (Jpn) -1 Lap
69 Simon Scheiber (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team -1 Lap
70 Pascal Schmutz (Sui) -1 Lap
71 Paolo Cesar Montoya Cantillo (Crc) -1 Lap
72 Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) Lapierre International -1 Lap
73 David Joao Serralheiro Rosa (Por) -1 Lap
74 Tiago Jorge Oliveira Ferreira (Por) Bi&Esse - Infotre Protek -2 Laps
75 Pascal Hossay (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team -2 Laps
76 Benjamin Wittrup Justesen (Den) -2 Laps
77 Javier Eduardo Puschel (Chi) -2 Laps
78 Lukas Kaufmann (Sui) Team Fujibikes Rockets -2 Laps
79 Daniel Eymann (Sui) Thoemus Racing Team -2 Laps
80 Severin Disch (Sui) Thoemus Racing Team -2 Laps
81 Marcel Wildhaber (Sui) Scott - Swisspower MTB Racing Team -2 Laps
82 Ludovic Dubau (Fra) Team Newcycling -2 Laps
83 Derek Zandstra (Can) Scott-3Roxracing -2 Laps
84 Giuseppe Lamastra (Ita) -2 Laps
85 Cristobal Silva Ibaceta (Chi) -2 Laps
86 Michael Broderick (USA) Kenda/Seven/NoTubes -2 Laps
87 Seiya Hirano (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team -2 Laps
88 Lukas Sablik (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized -2 Laps
89 Vitalii Zubchenko (Ukr) ISD MTB Team -2 Laps
90 Dariusz Batek (Pol) -2 Laps
91 Jonas Baumann (Sui) Wheeler - IXS Team -2 Laps
92 Simon Gegenheimer (Ger) -2 Laps
93 Davy Huygens (Bel) -3 Laps
94 Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X - Bionic Team -3 Laps
95 Sid Taberlay (Aus) -3 Laps
96 Simon Seehofer (Aut) -3 Laps
97 Marco Schätzing (Ger) -3 Laps
98 Brice Scholtes (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team -3 Laps
99 Tim Lemmers (Ned) Feenstra Stevens Bike Team -3 Laps
100 Sandro Soncin (Sui) -3 Laps
101 Bojan Djurdjic (Srb) Salcano Factory Team -3 Laps
102 Steffen Thum (Ger) -3 Laps
103 Adrien Niyonshuti (Rwa) -3 Laps
104 Weisong Tong (Chn) -3 Laps
105 Pascal Meyer (Sui) -3 Laps
106 Artyom Golovaschenko (Kaz) -3 Laps
107 Klaus Nielsen (Den) -3 Laps
108 Dennis Ebert (Ned) -3 Laps
109 Philip Buys (RSA) -3 Laps
110 Robby De Bock (Bel) -4 Laps
111 Besik Gavasheli (Geo) -4 Laps
DNF Sven Nys (Bel)
DNF Tom Meeusen (Bel)
DNF Robert Mennen (Ger) Topeak Ergon Racing Team
DNF Oliver Beckingsale (GBr)
DNF Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing
DNF Julien Taramarcaz (Sui) BMC Mountainbike Racing Team
DNF Christoph Soukup (Aut)
DNF Adam Morka (Can) Trek Canada
DNF Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD MTB Team
DNF Kirill Kazantsev (Kaz)
DNF Giancarlo Sax (Sui) Thoemus Racing Team
DNF John Whittington (GBr)
DNF Inaki Lejarreta Errasti (Esp) Orbea Racing Team
DNF Daniel Geismayr (Aut)
DNF Andy Eyring (Ger)
DNF Moritz Milatz (Ger) Bmc Mountainbike Racing Team
DNF Alexis Vuillermoz (Fra) Lapierre International
DNF Jan Skarnitzl (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized
DNF Jiri Novak (Cze)
DNF Geoff Kabush (Can) Scott-3Roxracing
DNS Nino Schurter (Sui) Scott - Swisspower MTB Racing Team
DNS Cédric Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix
DNS Alban Lakata (Aut) Topeak Ergon Racing Team
DNS Brian Lopes (USA)
DNS Heiko Gutmann (Ger)
DNS Miha Halzer (Slo) Energijateam.Com
DNS Florian Thie (Sui)
DNS Jeremy Arnould (Fra)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login