Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

May 22/12 21:44 pm - Giro d'Italia: Stage 16 report and results


Posted by Editoress on 05/22/12
 

Basque rider Jon Izaguirre Insausti (Euskaltel-Euskadi) attacked from the breakaway on the last climb of the stage to win alone in Falzes.

Izaguirre Insausti finished 16 seconds ahead of Italy’s Alessandro De Marchi (Androni Giocattoli-Venezuela) and the Netherland’s Stef Clement (Rabobank Cycling Team).

 

photo

 

Spain’s Joaquin Rodriguez (Katusha Team) finished in the main peloton, 8:57 behind but retained the overall race lead.

Izaguirre Insausti said: “I’ve won a stage at the Vuelta a Asturias but this is my first stage win in a grand tour.”

“I come from a family of cyclists, there’s a long tradition of cycling in my family. My dad did cyclocross but wasn’t a professional, while my brother is a professional too. But he’s bigger and stronger than me; I’m more of a climber. This is my second season as a professional but this is my first big win. I think winning a stage in the third week of the Giro d’Italia means I’m a good stage racer, who can recover well.”

“There’s no real alliance with the Katusha team and Rodriguez. We’ve got Mikel Nieve who is strong and doing well overall.  We’ll be doing all we can to help him.”

Rodriguez said: “It was a nice finish and if someone had attacked, I’d have attacked too. But the Giro is tough and long. I’m in a privileged position (as race leader) and so I don’t think I’m the one who had to attack.” 

“Things will be different tomorrow, it’s a stage where you can gain time. There’s a lot of talk about the descent but I think there will be a lot of attacks on the climbs.  This Giro d’Italia will be won on the climbs not on the descents but whoever suffers on the climbs will then suffer on the descents.”  

“I think the Liquigas team will make the race hard tomorrow because they’ve got the riders to do it and that style of riding suits Basso.”

Rodriguez will wear the race leader’s pink jersey during Wednesday’s 186km 17th stage from Falzes/Pfalzen to Cortina d’Ampezzo.

 

 

Stage 16: Limone Sul Garda to Falzes/Pfalzen, 174 km
1 Jon Izagirre Insausti (Esp) Euskaltel-Euskadi 4:02:00
2 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli at 0:16
3 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team s.t.
4 Mathias Frank (Sui) BMC Racing Team 0:19
5 José Herrada Lopez (Esp) Movistar Team 0:21
6 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 0:37
7 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 0:43
8 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep 0:45
9 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team s.t.
10 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 0:48
11 Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp) Sky Procycling 8:54
12 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago-CSF Inox s.t.
13 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 8:57
14 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda
15 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
16 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
17 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team
18 Joaquim Rodriguez Oliver (Esp) Katusha Team
19 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEDGE Cycling Team
20 Damiano Cunego (Ita) Lampre-ISD
21 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team
22 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
23 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
24 Juan Jose Oroz Ugalde (Esp) Euskaltel-Euskadi
25 Thomas Rohregger (Aut) RadioShack-Nissan
26 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team
27 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team
28 Amets Txurruka (Esp) Euskaltel-Euskadi
29 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-ISD
30 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Euskaltel-Euskadi
31 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
32 Sergio Pardilla Bellon (Esp) Movistar Team
33 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
34 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago-CSF Inox
35 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale
36 Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team
37 Alberto Losada Alguacil (Esp) Katusha Team
38 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep
39 Diego Ulissi (Ita) Lampre-ISD
40 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
41 Peter Stetina (USA) Garmin-Barracuda
42 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling
43 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale
44 Johann Tschopp (Sui) BMC Racing Team
45 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale
46 Angel Vicioso Arcos (Esp) Katusha Team
47 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling
48 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale
49 Christian Vande Velde (USA) Garmin-Barracuda
50 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago-CSF Inox
51 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli
52 Michele Scarponi (Ita) Lampre-ISD
53 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale
54 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale
55 Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Movistar Team
56 Daniel Moreno Fernandez (Esp) Katusha Team all s.t.
57 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 10:00
58 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat
59 Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale both s.t.
60 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale 10:19
61 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team
62 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEDGE Cycling Team
63 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
64 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
65 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team
66 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol Team
67 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep
68 Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team
69 Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team
70 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
71 Angelo Pagani (Ita) Colnago-CSF Inox
72 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team
73 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo Bank
74 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan all s.t.
75 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 10:44
76 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli 11:39
77 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
78 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
79 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
80 Dominique Rollin (Can) FDJ-Big Mat
81 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli
82 Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team
83 Pavel Brutt (Rus) Katusha Team
84 Ivan Velasco Murillo (Esp) Euskaltel-Euskadi all s.t.
85 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team 12:02
86 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre-ISD s.t.
87 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 12:08
88 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-ISD
89 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team
90 Matteo Bono (Ita) Lampre-ISD
91 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago-CSF Inox
92 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEDGE Cycling Team
93 Oliver Zaugg (Sui) RadioShack-Nissan
94 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
95 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini-Selle Italia
96 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
97 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team
98 Daniele Righi (Ita) Lampre-ISD
99 Adriano Malori (Ita) Lampre-ISD
100 Jan Barta (Cze) Team NetApp
101 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team
102 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel-Euskadi
103 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
104 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team
105 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team
106 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quickstep
107 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank
108 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team
109 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale
110 Miguel Minguez Ayala (Esp) Euskaltel-Euskadi
111 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini-Selle Italia
112 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan
113 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) Movistar Team
114 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini-Selle Italia
115 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan
116 Juan Manuel Garate (Esp) Rabobank Cycling Team
117 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
118 Sébastien Rosseler (Bel) Garmin-Barracuda
119 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team
120 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan
121 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale
122 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
123 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan
124 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
125 Adrian Saez de Arregui (Esp) Euskaltel-Euskadi
126 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep
127 Andreas Dietziker (Sui) Team NetApp
128 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp
129 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp
130 Volodymir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank
131 Jonas Aaen Jorgensen (Den) Team Saxo Bank
132 Alex Rasmussen (Den) Garmin-Barracuda
133 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank
134 Christian Meier (Can) Orica GreenEDGE Cycling Team
135 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
136 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
137 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini-Selle Italia
138 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli
139 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat
140 Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat
141 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli
142 Robert Hunter (RSA) Garmin-Barracuda
143 Svein Tuft (Can) Orica GreenEDGE Cycling Team
144 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat
145 Enrico Battaglin (Ita) Colnago-CSF Inox all s.t.
146 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Barracuda 13:18
147 Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEDGE Cycling Team
148 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team
149 Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol Team
150 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team
151 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
152 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep
153 Gabriel Rasch (Nor) FDJ-Big Mat
154 Timon Seubert (Ger) Team NetApp
155 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp
156 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep
157 Sacha Modolo (Ita) Colnago-CSF Inox
158 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp
159 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep
160 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling
161 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling
162 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini-Selle Italia
163 Jack Bobridge (Aus) Orica GreenEDGE Cycling Team
164 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini-Selle Italia
165 Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda
166 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling
167 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling
168 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling all s.t.
169 Victor Cabedo (Esp) Euskaltel-Euskadi 13:43
170 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep 13:59
171 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale s.t.
172 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 15:42
173 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team s.t.
174 Marco Coledan (Ita) Colnago-CSF Inox 16:05
 
GC
1 Joaquim Rodriguez Oliver (Esp) Katusha Team 69:22:04
2 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda at 0:30
3 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 1:22
4 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 1:26
5 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 1:27
6 Michele Scarponi (Ita) Lampre-ISD 1:36
7 Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Movistar Team 1:42
8 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 1:55
9 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep 2:12
10 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 2:13
11 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 2:56
12 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3:16
13 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago-CSF Inox 3:17
14 Johann Tschopp (Sui) BMC Racing Team 3:24
15 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 3:24
16 Daniel Moreno Fernandez (Esp) Katusha Team 3:33
17 Damiano Cunego (Ita) Lampre-ISD 3:45
18 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Euskaltel-Euskadi 4:20
19 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago-CSF Inox 4:45
20 Sergio Pardilla Bellon (Esp) Movistar Team 5:31
21 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 6:35
22 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli 7:50
23 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team 8:15
24 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 9:04
25 Diego Ulissi (Ita) Lampre-ISD 10:09
26 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team 10:16
27 Christian Vande Velde (USA) Garmin-Barracuda 10:25
28 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 10:26
29 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 10:35
30 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 10:48
31 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 12:14
32 Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team 12:25
33 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team 14:57
34 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 15:37
35 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-ISD 15:42
36 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 16:45
37 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 20:00
38 Peter Stetina (USA) Garmin-Barracuda 20:07
39 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli 22:11
40 José Herrada Lopez (Esp) Movistar Team 23:46
41 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 24:30
42 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 25:15
43 Juan Jose Oroz Ugalde (Esp) Euskaltel-Euskadi 27:22
44 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago-CSF Inox 29:37
45 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 31:19
46 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 32:42
47 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol Team 35:36
48 Thomas Rohregger (Aut) RadioShack-Nissan 38:21
49 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep 44:36
50 Amets Txurruka (Esp) Euskaltel-Euskadi 45:19
51 Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team 45:26
52 Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team 47:45
53 Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp) Sky Procycling 48:04
54 Jon Izagirre Insausti (Esp) Euskaltel-Euskadi 48:29
55 Oliver Zaugg (Sui) RadioShack-Nissan 50:13
56 Jan Barta (Cze) Team NetApp 51:47
57 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 52:00
58 Volodymir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank 53:57
59 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 53:57
60 Angel Vicioso Arcos (Esp) Katusha Team 55:59
61 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team 56:49
62 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale 59:23
63 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan 1:01:10
64 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 1:01:27
65 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 1:03:12
66 Alberto Losada Alguacil (Esp) Katusha Team 1:03:30
67 Juan Manuel Garate (Esp) Rabobank Cycling Team 1:04:26
68 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 1:08:48
69 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat 1:13:15
70 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quickstep 1:15:07
71 Adriano Malori (Ita) Lampre-ISD 1:16:54
72 Enrico Battaglin (Ita) Colnago-CSF Inox 1:17:39
73 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale 1:18:21
74 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 1:19:36
75 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-ISD 1:19:41
76 Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat 1:21:58
77 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 1:22:21
78 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 1:23:03
79 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team 1:23:10
80 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1:24:01
81 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 1:24:19
82 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team 1:24:56
83 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 1:27:14
84 Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team 1:29:02
85 Mathias Frank (Sui) BMC Racing Team 1:29:55
86 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale 1:29:56
87 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre-ISD 1:31:20
88 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) Movistar Team 1:31:37
89 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 1:32:05
90 Pavel Brutt (Rus) Katusha Team 1:32:15
91 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo Bank 1:36:57
92 Ivan Velasco Murillo (Esp) Euskaltel-Euskadi 1:37:03
93 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago-CSF Inox 1:37:12
94 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep 1:38:09
95 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team 1:38:11
96 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team 1:40:11
97 Angelo Pagani (Ita) Colnago-CSF Inox 1:41:21
98 Andreas Dietziker (Sui) Team NetApp 1:42:32
99 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 1:42:46
100 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 1:43:47
101 Matteo Bono (Ita) Lampre-ISD 1:44:00
102 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 1:44:34
103 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 1:47:35
104 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEDGE Cycling Team 1:47:36
105 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 1:47:52
106 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1:50:22
107 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team 1:51:35
108 Daniele Righi (Ita) Lampre-ISD 1:52:27
109 Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale 1:52:34
110 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 1:54:39
111 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team 1:55:27
112 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 1:55:57
113 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 1:57:11
114 Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda 1:57:58
115 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 1:59:04
116 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 1:59:43
117 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank 2:00:58
118 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep 2:02:41
119 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling 2:02:51
120 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan 2:02:57
121 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEDGE Cycling Team 2:03:43
122 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale 2:03:46
123 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale 2:03:55
124 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 2:04:19
125 Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEDGE Cycling Team 2:04:38
126 Dominique Rollin (Can) FDJ-Big Mat 2:08:23
127 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 2:12:49
128 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp 2:15:25
129 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2:16:40
130 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan 2:18:33
131 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEDGE Cycling Team 2:18:51
132 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team 2:21:49
133 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale 2:22:35
134 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank 2:23:12
135 Christian Meier (Can) Orica GreenEDGE Cycling Team 2:24:03
136 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 2:24:39
137 Sébastien Rosseler (Bel) Garmin-Barracuda 2:25:22
138 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep 2:25:35
139 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team 2:25:49
140 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 2:26:23
141 Victor Cabedo (Esp) Euskaltel-Euskadi 2:26:47
142 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 2:27:48
143 Sacha Modolo (Ita) Colnago-CSF Inox 2:27:55
144 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Barracuda 2:29:35
145 Jonas Aaen Jorgensen (Den) Team Saxo Bank 2:30:24
146 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 2:33:16
147 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan 2:33:47
148 Robert Hunter (RSA) Garmin-Barracuda 2:34:36
149 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 2:35:44
150 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep 2:36:15
151 Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol Team 2:37:27
152 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2:38:16
153 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel-Euskadi 2:39:52
154 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep 2:41:47
155 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat 2:41:55
156 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 2:44:17
157 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat 2:45:57
158 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team 2:46:15
159 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 2:47:22
160 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team 2:49:06
161 Svein Tuft (Can) Orica GreenEDGE Cycling Team 2:51:39
162 Gabriel Rasch (Nor) FDJ-Big Mat 2:52:59
163 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 2:53:32
164 Marco Coledan (Ita) Colnago-CSF Inox 2:59:45
165 Alex Rasmussen (Den) Garmin-Barracuda 3:01:38
166 Timon Seubert (Ger) Team NetApp 3:02:54
167 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 3:05:42
168 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp 3:06:40
169 Adrian Saez de Arregui (Esp) Euskaltel-Euskadi 3:13:08
170 Jack Bobridge (Aus) Orica GreenEDGE Cycling Team 3:13:56
171 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 3:17:27
172 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team 3:22:49
173 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 3:26:31
174 Miguel Minguez Ayala (Esp) Euskaltel-Euskadi 3:29:45

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login