Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

May 23/12 21:09 pm - Giro d'Italia: Stage 17 results


Posted by Editoress on 05/23/12
 

Spain's Joaquin Rodriguez (Katusha Team) won the spectacular mountain stage in the Dolomites from Falzes to Cortina d'Ampezzo. 

 

photo

 

Rodriguez won the uphill sprint to the line, beating Italy's Ivan Basso (Liquigas-Cannondale) and Canada's Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda).

photo

 

photo

 

Rodriguez leads Hesjedal by 30 seconds in the overall classification, with Basso third at 1:22.

Rodriguez said: “I didn't need to win the stage to show I'm strong. I did well throughout the stage. Today I was on good form even if I wasn't better than Basso. I think he was especially strong on the climb and I think we've got to congratulate him on his performance too.”

 

photo

 

“I'm happy with how my teammates performed. Danny (Moreno) was dropped on the last climb and (Alberto) Losada was there with me till the last minute. When there are a lot of attacks, its up to us (team leaders) to move. I felt protected with Losada and Daniel with me for most of the stage.”

“If Hesjedal stays with us, then the Giro d'Italia is his. I hope he cracks and I'll do everything I can to make him crack. But Ryder is strong. We'll see what happens in the final stages. But if someone wins because they're stronger than you, you can only congratulate them.”

 

photo

 

Rodriguez raced with a black ribbon on the sleeve of his jersey to remember fellow Spain rider Xavier Tondo, who died exactly a year ago today. 

“It'll remember him for the rest of my life, not just today. I don't like to talk about him in public because I prefer to remember him privately.  I knew Xavier as a child, while other people other talk about him but they never really knew him. I don't like to talk about him. It's a thing I keep inside my heart.”

 

 

Stage 17: Falzes/Pfalzen to Cortina D'Ampezzo , 186 km
1 Joaquim Rodriguez Oliver (Esp) Katusha Team 5:24:42
2 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale
3 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda
4 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling
5 Michele Scarponi (Ita) Lampre-ISD all s.t.
6 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago-CSF Inox 0:02
7 Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Movistar Team 1:22
8 Daniel Moreno Fernandez (Esp) Katusha Team
9 Thomas de Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
10 Johann Tschopp (Sui) BMC Racing Team
11 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
12 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Euskaltel-Euskadi
13 Damiano Cunego (Ita) Lampre-ISD
14 Sergio Pardilla Bellon (Esp) Movistar Team all s.t.
15 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago-CSF Inox 1:44
16 Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team 2:13
17 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 2:47
18 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling
19 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep both s.t.
20 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 2:51
21 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 4:21
22 Diego Ulissi (Ita) Lampre-ISD 6:11
23 Francis de Greef (Bel) Lotto Belisol Team 6:53
24 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 8:28
25 Amets Txurruka (Esp) Euskaltel-Euskadi 8:36
26 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 9:32
27 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 10:12
28 Thomas Rohregger (Aut) RadioShack-Nissan
29 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team both s.t.
30 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 11:26
31 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
32 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team
33 Bart de Clercq (Bel) Lotto Belisol Team
34 Peter Stetina (USA) Garmin-Barracuda
35 Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team
36 José Herrada Lopez (Esp) Movistar Team all s.t.
37 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 11:41
38 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 13:59
39 Christian Vande Velde (USA) Garmin-Barracuda 14:12
40 Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp) Sky Procycling
41 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli both s.t.
42 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan 16:40
43 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 20:03
44 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale s.t.
45 Ivan Velasco Murillo (Esp) Euskaltel-Euskadi 21:01
46 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 23:11
47 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre-ISD 24:54
48 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
49 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale
50 Adriano Malori (Ita) Lampre-ISD all s.t.
51 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team 25:25
52 Alberto Losada Alguacil (Esp) Katusha Team
53 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale
54 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team all s.t.
55 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale 26:35
56 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
57 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale
58 Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale
59 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
60 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
61 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
62 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
63 Sébastien Rosseler (Bel) Garmin-Barracuda
64 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan
65 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan
66 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago-CSF Inox
67 Juan Jose Oroz Ugalde (Esp) Euskaltel-Euskadi
68 Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat
69 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp
70 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp
71 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team all s.t.
72 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 26:53
73 Angelo Pagani (Ita) Colnago-CSF Inox 26:56
74 Alessandro de Marchi (Ita) Androni Giocattoli
75 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini-Selle Italia both s.t.
76 Pavel Brutt (Rus) Katusha Team 27:34
77 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team s.t.
78 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 28:44
79 Matteo Bono (Ita) Lampre-ISD
80 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team both s.t.
81 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team 34:05
82 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini-Selle Italia
83 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep
84 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini-Selle Italia
85 Mathias Frank (Sui) BMC Racing Team
86 Juan Manuel Garate (Esp) Rabobank Cycling Team
87 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) Movistar Team
88 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team
89 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team
90 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team
91 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team
92 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo Bank
93 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team
94 Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team
95 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
96 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat
97 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale
98 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team
99 Oliver Zaugg (Sui) RadioShack-Nissan
100 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-ISD
101 Jan Barta (Cze) Team NetApp
102 Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team
103 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp
104 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank
105 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep
106 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEDGE Cycling Team
107 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling
108 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli
109 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
110 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team
111 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli
112 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
113 Volodymir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank
114 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale
115 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-ISD
116 Angel Vicioso Arcos (Esp) Katusha Team
117 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli
118 Daniele Righi (Ita) Lampre-ISD
119 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling
120 Sacha Modolo (Ita) Colnago-CSF Inox all s.t.
121 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago-CSF Inox 37:26
122 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 38:26
123 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling
124 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEDGE Cycling Team
125 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
126 Robert Hunter (RSA) Garmin-Barracuda
127 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat
128 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan
129 Christian Meier (Can) Orica GreenEDGE Cycling Team
130 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep
131 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team
132 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank
133 Gabriel Rasch (Nor) FDJ-Big Mat
134 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank
135 Alex Rasmussen (Den) Garmin-Barracuda
136 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep
137 Pier Paolo de Negri (Ita) Farnese Vini-Selle Italia
138 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team
139 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team
140 Marco Coledan (Ita) Colnago-CSF Inox
141 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan
142 Andreas Dietziker (Sui) Team NetApp
143 Jonas Aaen Jorgensen (Den) Team Saxo Bank
144 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp
145 Enrico Battaglin (Ita) Colnago-CSF Inox
146 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
147 Svein Tuft (Can) Orica GreenEDGE Cycling Team
148 Adrian Saez de Arregui (Esp) Euskaltel-Euskadi
149 Jon Izagirre Insausti (Esp) Euskaltel-Euskadi
150 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp
151 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep
152 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team
153 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini-Selle Italia
154 Miguel Minguez Ayala (Esp) Euskaltel-Euskadi
155 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat
156 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel-Euskadi
157 Dominique Rollin (Can) FDJ-Big Mat
158 Victor Cabedo (Esp) Euskaltel-Euskadi
159 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli
160 Timon Seubert (Ger) Team NetApp
161 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini-Selle Italia
162 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Barracuda
163 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quickstep
164 Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda all s.t.
165 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 39:27
166 Jack Bobridge (Aus) Orica GreenEDGE Cycling Team 39:27
167 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep 41:15
168 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep
169 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Selle Italia both s.t.
DNF Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEDGE Cycling Team
DNF Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol Team
DNF Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling
DNS Daryl Impey (RSA) Orica GreenEDGE Cycling Team
DNS Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team
 
GC
1 Joaquim Rodriguez Oliver (Esp) Katusha Team 74:46:46
2 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda at 0:30
3 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 1:22
4 Michele Scarponi (Ita) Lampre-ISD 1:36
5 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 2:56
6 Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Movistar Team 3:04
7 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago-CSF Inox 3:19
8 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 4:13
9 Thomas de Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 4:38
10 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 4:42
11 Johann Tschopp (Sui) BMC Racing Team 4:46
12 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale s.t.
13 Daniel Moreno Fernandez (Esp) Katusha Team 4:55
14 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep 4:59
15 Damiano Cunego (Ita) Lampre-ISD 5:07
16 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Euskaltel-Euskadi 5:42
17 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago-CSF Inox 6:29
18 Sergio Pardilla Bellon (Esp) Movistar Team 6:53
19 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 12:25
20 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 12:53
21 Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team 14:38
22 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 14:47
23 Diego Ulissi (Ita) Lampre-ISD 16:20
24 Francis de Greef (Bel) Lotto Belisol Team 17:09
25 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 22:21
26 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 23:03
27 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 24:05
28 Christian Vande Velde (USA) Garmin-Barracuda 24:37
29 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team 26:23
30 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 26:38
31 Peter Stetina (USA) Garmin-Barracuda 31:33
32 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 32:17
33 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 33:59
34 José Herrada Lopez (Esp) Movistar Team 35:12
35 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 36:56
36 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 41:31
37 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli 41:55
38 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team 42:20
39 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 46:35
40 Bart de Clercq (Bel) Lotto Belisol Team 47:02
41 Thomas Rohregger (Aut) RadioShack-Nissan 48:33
42 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-ISD 49:47
43 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 50:50
44 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 51:05
45 Amets Txurruka (Esp) Euskaltel-Euskadi 53:55
46 Juan Jose Oroz Ugalde (Esp) Euskaltel-Euskadi 53:57
47 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago-CSF Inox 56:12
48 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli 56:16
49 Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team 59:11
50 Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp) Sky Procycling 1:02:16
51 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 1:06:47
52 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 1:10:59
53 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 1:18:35
54 Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team 1:19:31
55 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 1:20:53
56 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep 1:23:02
57 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team 1:23:24
58 Oliver Zaugg (Sui) RadioShack-Nissan 1:24:18
59 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale 1:24:48
60 Jan Barta (Cze) Team NetApp 1:25:52
61 Jon Izagirre Insausti (Esp) Euskaltel-Euskadi 1:26:55
62 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan 1:27:45
63 Volodymir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank 1:28:02
64 Alberto Losada Alguacil (Esp) Katusha Team 1:28:55
65 Angel Vicioso Arcos (Esp) Katusha Team 1:30:04
66 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 1:34:56
67 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 1:37:17
68 Juan Manuel Garate (Esp) Rabobank Cycling Team 1:38:31
69 Adriano Malori (Ita) Lampre-ISD 1:41:48
70 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 1:42:53
71 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale 1:43:15
72 Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat 1:48:33
73 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team 1:50:21
74 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1:50:36
75 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 1:50:54
76 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat 1:51:41
77 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quickstep 1:53:33
78 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 1:53:41
79 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-ISD 1:53:46
80 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 1:53:49
81 Enrico Battaglin (Ita) Colnago-CSF Inox 1:56:05
82 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre-ISD 1:56:14
83 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 1:56:26
84 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale 1:56:31
85 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team 1:57:15
86 Ivan Velasco Murillo (Esp) Euskaltel-Euskadi 1:58:04
87 Pavel Brutt (Rus) Katusha Team 1:59:49
88 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 2:01:29
89 Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team 2:03:07
90 Mathias Frank (Sui) BMC Racing Team 2:04:00
91 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team 2:05:36
92 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) Movistar Team 2:05:42
93 Angelo Pagani (Ita) Colnago-CSF Inox 2:08:17
94 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo Bank 2:11:02
95 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 2:11:23
96 Alessandro de Marchi (Ita) Androni Giocattoli 2:11:30
97 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep 2:12:14
98 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team 2:12:16
99 Matteo Bono (Ita) Lampre-ISD 2:12:44
100 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago-CSF Inox 2:14:38
101 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 2:16:36
102 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2:16:57
103 Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale 2:19:09
104 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan 2:19:57
105 Andreas Dietziker (Sui) Team NetApp 2:20:58
106 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 2:21:12
107 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 2:21:32
108 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 2:21:40
109 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 2:22:13
110 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team 2:25:40
111 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 2:26:18
112 Daniele Righi (Ita) Lampre-ISD 2:26:32
113 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team 2:29:32
114 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 2:30:02
115 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale 2:30:21
116 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 2:33:09
117 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank 2:35:03
118 Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda 2:36:24
119 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale 2:38:00
120 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 2:38:24
121 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep 2:41:07
122 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEDGE Cycling Team 2:42:09
123 Dominique Rollin (Can) FDJ-Big Mat 2:46:49
124 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp 2:49:30
125 Pier Paolo de Negri (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 2:51:15
126 Sébastien Rosseler (Bel) Garmin-Barracuda 2:51:57
127 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEDGE Cycling Team 2:52:56
128 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 2:53:57
129 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team 2:54:33
130 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2:56:07
131 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale 2:56:40
132 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan 2:56:59
133 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team 3:00:15
134 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank 3:01:38
135 Sacha Modolo (Ita) Colnago-CSF Inox 3:02:00
136 Christian Meier (Can) Orica GreenEDGE Cycling Team 3:02:29
137 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 3:03:05
138 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3:03:10
139 Victor Cabedo (Esp) Euskaltel-Euskadi 3:05:13
140 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 3:06:14
141 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep 3:06:50
142 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 3:07:21
143 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Barracuda 3:08:01
144 Jonas Aaen Jorgensen (Den) Team Saxo Bank 3:08:50
145 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep 3:10:20
146 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan 3:12:13
147 Robert Hunter (RSA) Garmin-Barracuda 3:13:02
148 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 3:14:10
149 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat 3:16:00
150 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel-Euskadi 3:18:18
151 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 3:22:43
152 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep 3:23:02
153 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat 3:24:23
154 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team 3:24:41
155 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 3:25:48
156 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team 3:27:32
157 Svein Tuft (Can) Orica GreenEDGE Cycling Team 3:30:05
158 Gabriel Rasch (Nor) FDJ-Big Mat 3:31:25
159 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 3:31:58
160 Marco Coledan (Ita) Colnago-CSF Inox 3:38:11
161 Alex Rasmussen (Den) Garmin-Barracuda 3:40:04
162 Timon Seubert (Ger) Team NetApp 3:41:20
163 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 3:44:08
164 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp 3:45:06
165 Adrian Saez de Arregui (Esp) Euskaltel-Euskadi 3:51:34
166 Jack Bobridge (Aus) Orica GreenEDGE Cycling Team 3:53:23
167 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 3:56:13
168 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 4:07:46
169 Miguel Minguez Ayala (Esp) Euskaltel-Euskadi 4:08:11

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login