Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

May 28/12 9:22 am - Canada Cup XC #2, Baie-Saint-Paul results and photos


Posted by Editoress on 05/28/12
 

It was under ideal conditions that Raphaël Gagné (Rocky Mountain /ProCycle) and Sandra Walter (XPREZO-BORSAO) took home the gold during the second stop of the 2012 Canada Cup XC of the year, at Baie-Saint-Paul's Le Genévrier Regional MTB Training Centre.

Gagné was the fastest on the 25 kilometre course with a time of 1:27:42. He was followed by Cameron Jette (Scott-3 Rox Racing)m in a time of 1:28:47 and Jérémy Martin, another Rocky Mountain/Procyle team member at 1:29:07. As for Xpreso/Borsao's Sandra Walter, she completed  the Senior Elite Women's 20-kilometre course in 1:22:21. Her teammate Jean Ann Berkenpas finished second at 1:23:03 while Amanda Sin (Scott-3Rox Racing), won the bronze with a time of 1:23:36

 

photo

Elite women's podium

 

photo

Elite men's podium

 

More photos

 

Results from Canada Cup XC #2 held in Baie-Saint-Paul, QC on Sunday May 27th

Elite Women, 20 km
1 Sandra Walter (XPREZO-BORSAO) 1:22:21
2 Jean Ann Berkenpas (XPREZO-BORSAO) 1:23:03
3 Amanda Sin (3 Rox Racing) 1:23:36
4 Cindy Montambault (CVM 2 VALS) 1:25:30
5 Allison Mann (Bikes for Boobs / Rock) 1:27:59
6 Cayley Brooks (Trek Canada) 1:28:01
7 Haley Smith (Norco Evolution) 1:28:32
8 Aleksandra Mooradian (Blue Sky Bicycles) 1:29:09
9 mariske Strauss (Pepper Palace/Spin-Tech) 1:29:46
10 Andréan Lanthier-Nadeau (Rocky Mountain Factory) 1:30:00
11 Valérie Meunier (Cyclone dAlma) 1:33:18
12 Caroline Villeneuve (Brunelle Sport) 1:33:37
13 Sarah Moore (C3/Vélo Pays-den-Haute) 1:33:42
14 Annick Chrétien (Advanced Fuel/Ste Julie) 1:34:31
15 Andréanne Pichette (Opus/OGC) 1:35:57
16 Laurence Harvey (Scott Pure Power) 1:36:08
17 Bryna Blanchard (Windham Mountain Cycle) 1:36:18
18 Katlyn Dundas (Team Ontario/Trek Store) 1:36:36
19 Marie-Claude Surprenant (Sportif Bromont) 1:40:18
20 Stéfanie Gauvin (La Cordée) 1:47:50
21 Emily Flynn (TEAM ONTARIO/Tommy) 1:48:04
DNF Samantha Wagler (Team Ontario/Two Wheels)
DNS Bélanger Vanessa (Dalbix Sherbrooke)
 
Junior Expert Women
1 Frédérique Trudel (Specialized Québec) 1:06:12
2 Gabrielle April (Lessard Bicycles) 1:09:20
3 Frédérique Larose-Gingras (CVM Subway-Génétik) 1:10:00
4 Émie Jacques-Beaudoin (Lessard Bicycles) 1:10:27
5 Sarah-Claude Dostie-Ménard (CVM Procycle Hull-Aylmer) 1:10:59
6 Rachel Pageau (Cyclone dAlma) 1:12:02
7 Catherine Fleury (Cyclone dAlma) 1:13:54
8 Stéfanie Tremblay (Cyclone dAlma) 1:14:13
9 Rosalie Auger (CVM 2 VALS) 1:15:40
10 Megan Fleury (Team Ontario - Liberty!) 1:18:36
11 Alexandra Bernier (Lessard Bicycles) 1:24:02
 
Elite Men, 25 km
1 Raphaël Gagné (Rocky Mountain /ProCycle) 1:27:42
2 Cameron Jette (SCOTT - 3 Rox Racing) 1:28:47
3 Jérémy Martin (Rocky Mountain /ProCycle) 1:29:07
4 Troy Wells (Team Clif Bar) 1:29:29
5 Mitch Bailey (Trek Canada) 1:29:39
6 Andrew Lespérance (Norco Factory Team) 1:30:02
7 Adam Morka (Trek Canada) 1:30:05
8 Léandre Bouchard (Cyclone dAlma) 1:30:05
9 Evan Guthrie (Cycling BC/Rocky Mtn) 1:30:37
10 Antoine Caron (CVM Subway-Génétik) 1:30:47
11 Kristofor Sneddon (KONA) 1:31:05
12 Matthew Hadley (XPREZO-BORSAO) 1:31:09
13 Andrew Watson (Norco Factroy Team) 1:31:32
14 Peter Glassford (Trek Canada) 1:31:51
15 Stefan Widmer (Honey Stinger - RMB) 1:32:14
16 Peter Ostroski (Wild Things/Rocky Mountain) 1:33:02
17 Sébastien Cadieux-Duval (Espresso Sports) 1:34:06
18 Graham Torrie (Bike Bros/TCR) 1:34:06
19 Patrick Chartrand (Les Yables) 1:34:32
20 Tyson Wagler (SCOTT-3RoxRacing) 1:34:56
21 Steven Noble (Opus/OGC) 1:36:12
22 Mathieu Bélanger Barrette (Opus/OGC) 1:36:24
23 Daniel Varga (Opus/OGC) 1:36:24
24 Jean Thibault-Roberge (CVM 2 VALS) 1:37:12
25 Bretton Matthews (Norco Evolution) 1:37:28
26 Félix Côté (Espresso Sports) 1:37:36
27 Seamus Powell (Giant mid Atlantic) 1:37:49
28 Emmanuel Boily (CVM 2 VALS) 1:37:55
29 Alex Lavertu (CVM 2 VALS) 1:39:02
30 Nicolas Dignard (Scott Pure Power) 1:40:42
31 Xavier Perreault (CVM 2 VALS) 1:40:46
32 Felix Wilberg (Cyclemeisters/Bow Cycle) 1:41:12
33 Samuel Tremblay (Rocky Mountain Factory) 1:41:52
34 Tom Sampson (POC/alpine clinic) 1:42:10
35 Corey Brioschi (Ind)
1:42:30
36 Jeremie Bussières (Espresso Sports) 1:42:48
37 Maxime Lemay (Advanced Fuel/Ste Julie) 1:42:52
38 Philippe Dépault (XPREZO-BORSAO) 1:43:36
39 Steven Turcotte (Lessard Bicycles) 1:43:55
40 Eric Merlin (CVM Subway-Génétik) 1:45:41
41 Olivier Robidoux (Dalbix Sherbrooke) 1:46:31
42 Jonathan Cantin (Equipe VESR) 1:47:44
43 Léni Trudel (Garneau-Québecor-Norton Rose) 1:48:16
44 François Lehoux (CVM Subway-Génétik) 1:48:36
45 Nikita Touchette-Lebel (La Vie Sportive) 1:52:11
DNF Luc Boily (Vélo 2 Max (St-Félicien))
DNF Michael Mooradian (Spin Bike Shop)
DNF Jon Slaughter (Cycle Solutions/Angry Johnny's)
DNF Billy Melone (Spin Arts Cyclery)
DNF Patrick Mimeault (La Vie Sportive)
DNF Marc-Andre Daigle (Garneau-Québecor-Norton Rose)
DNF Scott Lynch (TWO WHEEL RACING)
 
Junior Expert Men
1 Marc-Antoine Nadon (Team Ontario/SCOTT -3Rox) 1:15:32
2 Peter Disera (Team Ontario / Cycle Solutions) 1:15:32
3 Alexandre Vialle (SCOTT PUR POWER) 1:16:56
4 Vincent Belhumeur (Specialized Québec) 1:17:11
5 Patrick Martin (Rocky Mountain /ProCycle) 1:17:55
6 William Elliott (Team Ontario/BTG) 1:17:56
7 Quinn Moberg (Cycling BC) 1:18:37
8 Julien Gagné (Dalbix Sherbrooke) 1:18:42
9 Charles Dubeau (CVM Subway-Génétik) 1:18:51
10 Pierre-Olivier Veillette (CVM 2 VALS) 1:19:21
11 Jean-Daniel Boily (CVM 2 VALS) 1:19:29
12 Louis Dillon (Cycling BC) 1:20:29
13 Neil Symington (Outdoor Elements) 1:21:13
14 Alex Schmidt (Team Ontario/Liberty! Bikes) 1:22:08
15 Elliot Galbraith (Team BTG) 1:22:24
16 Merlin Dallaire (Dalbix Sherbrooke) 1:22:33
17 Anthony Barrette (Skinouk-VDM) 1:22:36
18 Charles-Antoine Beaudry (CVM Procycle Hull-Aylmer) 1:23:07
19 Antoine Perreault (Cyclone d'Alma) 1:24:08
20 Michel Girolametto-Prosen (Cyclepath Markham/ No) 1:24:10
21 Francis Roy (Lessard Bicycles) 1:25:11
22 Matthew Turcotte (Lessard Bicycles) 1:27:03
23 Emmanuel Dépault (Myne)
1:30:22
24 Olivier Brisson-Robinson (Acidose Lactique) 1:31:41
25 William Naisby (Dalbix Sherbrooke) 1:34:28
26 Ian Bagg (The Hub Race Team) 1:42:56
27 Jean-Christophe Desmarais (CVM 2 VALS) 1:50:07
28 Jack Burke (Sporting Life) 1:53:20
DNF Gabriel Thibeault (CVM 2 VALS)
DNF Thomas Tremblay (Acidose Lactique)
DNF Mike Sampson (POC/alpine clinic
DNF Charles Fichault

 

Full results all categories

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login