Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

June 2/12 21:45 pm - Coupe des Nations UCI U23 - Ville de Saguenay Stage 3: results, Boily 2nd on stage


Posted by Editoress on 06/2/12
 

Results from the third stage of  the Coupe des Nations – Ville de Saguenay in the Saguenay region of Quebec

 

Stage 3: Kénogami, 141.km
1 Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan National Team 3.26:25
2 David Boily (Can) Canadian National Team
3 Klemen Stimulak (Slo) Slovenian National Team both s.t.
4 Nathan Brown (USA) US National Team 0:01
5 Julian Alaphilippe (Fra) French National Team
6 Simon Yates (GBr) British National Team
7 Natnael Berhane (Eri) UCI Mixed Team
8 Hugo Houle (Can) Canadian National Team
9 Nikias Arndt (Ger) German National Team
10 Kristian Sbaragli (Ita) Italian National Team
11 Mark Christian (GBr) British National Team
12 Sebastian Lander (Den) Danish National Team
13 Patrick Clausen (Den) Danish National Team
14 Sebastian Salazar (Col) Colombian National Team
15 Samuel Harrison (GBr) British National Team
16 Pawel Bernas (Pol) Polish National Team
17 Mark Dzamastagic (Slo) Slovenian National Team
18 Eirik Kasa Jarlseth (Nor) Norewegian National Team
19 Daniele Aldegheri (Ita) Italian National Team
20 Mateusz Nowaczek (Pol) Polish National Team
21 Juan Chamorro (Col) Colombian National Team
22 Tanner Putt (USA) US National Team
23 Ulises Castillo (Mex) UCI Mixed Team
24 Florian Senechal (Fra) French National Team
25 Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan National Team
26 Romain Guillemois (Fra) French National Team
27 Jan Tratnik (Slo) Slovenian National Team
28 Joseph Schmalz (USA) US National Team
29 Mario Vogt (Ger) German National Team
30 Olivier Le Gac (Fra) French National Team
31 Jan Dieteren (Ger) German National Team
32 Audun Brekke Flotten (Nor) Norewegian National Team
33 Evan Huffman (USA) US National Team
34 Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan National Team
35 Ever Rivera (Col) Colombian National Team
36 Eduardo Sepulveda (Arg) UCI Mixed Team
37 Ryan Aitcheson (Can) Canadian National Team
38 Michael Valgren Andersen (Den) Danish National Team all s.t.
39 Asbjorn Kragh Andersen (Den) Danish National Team 0:22
40 Danil Fominykh (Kaz) Kazakhstan National Team
41 Fernando Orjuela (Col) Colombian National Team both s.t.
42 Houssam Nasri (Tun) UCI Mixed Team 0:24
43 Rudy Kowalski (Fra) French National Team
44 Vegard Breen (Nor) Norewegian National Team
45 Juan Diego Quintero (Col) Colombian National Team all s.t.
46 Christer Jensen (Nor) Norewegian National Team 0:32
47 Ramon Carretero (Pan) Panama National Team
48 Antoine Duchesne (Can) Canadian National Team
49 Stuart Wight (Can) Canadian National Team
50 Juan Carlos Romeu Cabrera (Cub) Cuban National Team
51 Racso Gonzalez Toledo (Cub) Cuban National Team
52 Piter Campero (Bol) UCI Mixed Team
53 Mads Meyer (Den) Danish National Team
54 Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan National Team all s.t.
55 Charlie Avis (USA) US National Team 0:38
56 Fabio Tommassini (Ita) Italian National Team 0:45
57 Robert Jenko (Slo) Slovenian National Team 0:49
58 Thomas Moses (GBr) British National Team 0:58
59 Jos Chalmers (USA) US National Team
60 Simone Camilli (Ita) Italian National Team
61 Roman Dronin (Uzb) UCI Mixed Team all s.t.
62 Magnus Cort Nielsen (Den) Danish National Team 1:25
63 Georges Atkins (GBr) British National Team 1:53
64 Pierrick Naud (Can) Canadian National Team
65 Aukasz Wizniowski (Pol) Polish National Team
66 Grzegorz Haba (Pol) Polish National Team all s.t.
67 Alexis Gougeard (Fra) French National Team 2:03
68 Kamil Gradek (Pol) Polish National Team 3:01
69 Thomas Fiumana (Ita) Italian National Team 3:44
70 Francisco Gonzalez (Pan) Panama National Team 4:57
71 Carlos Galeano (Col) Colombian National Team s.t.
72 Ruben Companioni Blanco (Cub) Cuban National Team 7:47
73 Kevin Predatsch (Ger) German National Team
74 Yannick Mayer (Ger) German National Team
75 Matthias Plarre (Ger) German National Team all s.t.
DNF Luca Wackermann (Ita) Italian National Team
DNF Mats Lohne (Nor) Norewegian National Team
DNF Daniel Slatto Gomnes (Nor) Norewegian National Team
DNF Maxat Ayazbayev (Kaz) Kazakhstan National Team
DNF MichaB Kadrzycski (Pol) Polish National Team
DNF Jonathan Mould (GBr) British National Team
DNF Ramon L. Martin Alvarez (Cub) Cuban National Team
DNF Alcides Miranda (Pan) Panama National Team
DNF Jose Rios (Pan) Panama National Team
DNF David Pareja (Pan) Panama National Team
 
GC
1 Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan National Team 10.11:41
2 Julian Alaphilippe (Fra) French National Team at 0:12
3 Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan National Team 0:15
4 David Boily (Can) Canadian National Team 0:17
5 Eduardo Sepulveda (Arg) UCI Mixed Team 0:18
6 Mark Christian (GBr) British National Team 0:19
7 Klemen Stimulak (Slo) Slovenian National Team s.t.
8 Patrick Clausen (Den) Danish National Team 0:22
9 Olivier Le Gac (Fra) French National Team s.t.
10 Nathan Brown (USA) US National Team 0:24
11 Simon Yates (GBr) British National Team 0:29
12 Jan Tratnik (Slo) Slovenian National Team 0:30
13 Michael Valgren Andersen (Den) Danish National Team 0:31
14 Audun Brekke Flotten (Nor) Norewegian National Team s.t.
15 Romain Guillemois (Fra) French National Team 0:32
16 Nikias Arndt (Ger) German National Team 0:33
17 Mateusz Nowaczek (Pol) Polish National Team
18 Juan Chamorro (Col) Colombian National Team
19 Tanner Putt (USA) US National Team all s.t.
20 Kristian Sbaragli (Ita) Italian National Team 0:34
21 Daniele Aldegheri (Ita) Italian National Team
22 Sebastian Salazar (Col) Colombian National Team
23 Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan National Team
24 Sebastian Lander (Den) Danish National Team
25 Jan Dieteren (Ger) German National Team
26 Evan Huffman (USA) US National Team
27 Ever Rivera (Col) Colombian National Team
28 Natnael Berhane (Eri) UCI Mixed Team
29 Pawel Bernas (Pol) Polish National Team
30 Mark Dzamastagic (Slo) Slovenian National Team
31 Florian Senechal (Fra) French National Team
32 Samuel Harrison (GBr) British National Team
33 Ulises Castillo (Mex) UCI Mixed Team
34 Ryan Aitcheson (Can) Canadian National Team
35 Eirik Kasa Jarlseth (Nor) Norewegian National Team
36 Mario Vogt (Ger) German National Team
37 Joseph Schmalz (USA) US National Team all s.t.
38 Fernando Orjuela (Col) Colombian National Team 0:45
39 Hugo Houle (Can) Canadian National Team 0:49
40 Asbjorn Kragh Andersen (Den) Danish National Team 0:53
41 Danil Fominykh (Kaz) Kazakhstan National Team 0:55
42 Juan Diego Quintero (Col) Colombian National Team 0:57
43 Rudy Kowalski (Fra) French National Team
44 Vegard Breen (Nor) Norewegian National Team
45 Houssam Nasri (Tun) UCI Mixed Team all s.t.
46 Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan National Team 1:05
47 Piter Campero (Bol) UCI Mixed Team
48 Stuart Wight (Can) Canadian National Team
49 Juan Carlos Romeu Cabrera (Cub) Cuban National Team
50 Antoine Duchesne (Can) Canadian National Team all s.t.
51 Fabio Tommassini (Ita) Italian National Team 1:18
52 Robert Jenko (Slo) Slovenian National Team 1:22
53 Roman Dronin (Uzb) UCI Mixed Team 1:31
54 Thomas Moses (GBr) British National Team s.t.
55 Grzegorz Haba (Pol) Polish National Team 2:26
56 Aukasz Wizniowski (Pol) Polish National Team
57 Pierrick Naud (Can) Canadian National Team both s.t.
58 Alexis Gougeard (Fra) French National Team 2:36
59 Thomas Fiumana (Ita) Italian National Team 4:13
60 Carlos Galeano (Col) Colombian National Team 5:30
61 Ramon Carretero (Pan) Panama National Team 5:56
62 Christer Jensen (Nor) Norewegian National Team
63 Racso Gonzalez Toledo (Cub) Cuban National Team both s.t.
64 Charlie Avis (USA) US National Team 6:02
65 Simone Camilli (Ita) Italian National Team 6:22
66 Magnus Cort Nielsen (Den) Danish National Team 6:49
67 Ruben Companioni Blanco (Cub) Cuban National Team 8:20
68 Francisco Gonzalez (Pan) Panama National Team 10:21
69 Jos Chalmers (USA) US National Team 11:48
70 Matthias Plarre (Ger) German National Team 13:41
71 Mads Meyer (Den) Danish National Team 13:43
72 Kamil Gradek (Pol) Polish National Team 13:51
73 Kevin Predatsch (Ger) German National Team 14:09
74 Yannick Mayer (Ger) German National Team 15:07
75 Georges Atkins (GBr) British National Team 17:02


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login