Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

June 11/12 11:11 am - BNS XC Series Race #2: A-Gore-Aphobia results


Posted by Editoress on 06/11/12
 

Results of the 2012 BNS XC Series Event #2, A-Gore-Aphobia Mountain Bike Race on June 10th in Gore, Nova Scotia.

 

Category A Men
1 Andrew L'Esperance (Norco) 1:26:51
2 Jamie Lamb (Cyclesmith) 1:28:50
3 Brandon Curry (Valley Stove and Cycle) 1:31:38
4 Martin Austin (Garneau) 1:32:23
5 Jeff Simms (Garneau) 1:32:30
6 Dustin MacBurnie (Garneau) 1:32:53
7 Jon Burgess (Oakley) 1:33:41
8 Rob Klue (Cyclesmith) 1:37:05
9 Tyler D'Arcy (Hub Cycle) 1:40:21
10 Steve Cameron (Oakley) 1:43:40
11 Al Miner (Valley Stove and Cycle) 1:52:27
12 Jim Brittain (Valley Stove and Cycle ) 1:55:30
13 Lucas McCulloch (Pictou County Cycle) 1:56:57
 
Category A Women
1 Zuzanna Ecerova (Cyclesmith ) 1:43:05
2 Lola Doucet (Bicycles Plus Cycling Club) 1:54:19
 
Category B Men
1 Zach Steinman (Java Blend) 1:18:15
2 Connor Scallion (Hub Cycle) 1:19:30
3 Mark MacDonald (Pictou County Cycle) 1:19:39
4 Douglas Smith (Bicycles Plus Cycling Club) 1:20:02
5 Aaron Neaves (Pictou County Cycle) 1:20:10
6 Isaac Benvie (Hub Cycle) 1:21:32
7 Randy Comeau (Cyclesmith) 1:24:23
8 Karl Fritze (ind) 1:25:20
9 Chad Smith (ind) 1:25:20
10 Aaron Perrot (Bicycles Plus Cycling Club)
11 Chris Sandford (Ind.) 1:35:20
12 Jeff Deuville (Hub Cycle) 1:36:12
13 Russell Deveau (ind) 1:36:36
14 Simon Myatt (Cyclesmith) 1:41:19
15 Steve Chisholm (ind) 1:47:59
16 Tony B. (ind) 1:50:19
17 Matt Bernard (Finbars) 1:50:40
DNF Senna Bryden (Savages)
 
Category B Women
1 Odette Comeau (Cyclesmith Junior Racing) 0:59:44
2 MacKenzie Myatt (Cyclesmith Junior Racing) 1:03:15
3 Joanne Cyr-Allen (Cyclesmith) 1:05:37
4 Lisa Bowe (Java Blend) 1:10:20
5 Nancy Munro (Cyclesmith Junior Racing) 1:10:46
 
Category C Men
1 Lonny Curry (Valley Stove and Cycle) 1:05:16
2 CJ hartsough (Pictou County Cycle) 1:06:43
3 Daniel Harrington (Hub Cycle) 1:07:16
4 Derek Ozon (Cyclesmith) 1:08:18
5 Alan Avis (Bicycles Plus Cycling Club) 1:08:35
6 Rod Blois (Hub Cycle) 1:10:12
7 Patrick V (Hub Cycle,) 1:12:26
8 Urs Ritter (ind) 1:15:00
9 Danny Cook (ind) 1:16:03
10 Anthony K. (ind) 1:25:22
 
U17 Men
1 Luc Comeau (Cyclesmith Junior Racing) 1:18:54
2 Liam Whitman (Cyclesmith Junior Racing) 1:23:10
3 Elija Belliveau (Hub Cycle) 1:30:05
4 Clay Bryden (ind) 1:44:58
DNF Luke Knowles (ind)
DNF Jamie Forsyth (Hub Cycle)
DNF Matthew Kamermans (Cyclesmith)
 
U15 Men
1 Noah Patriquin (HUb Cycle) 1:01:03
2 Iain Myatt (Cyclesmith Junior Racing) 1:01:49
3 Mitchell Crowell (Hub Cycle) 1:10:13
DNF Ben Kamermans (Ind)
 
U15 Women
1 Anya Munro (Cyclesmith Junior Racing) 1:15:43
2 Janice Noble (Hub Cycle) 1:27:22
 
U13 Men
1 Anthony Arseneau (Atlantic Cycling Centre) 0:35:47
2 Brett Deuville (Hub Cycle) 0:42:10
3 Peter Vandermeulin (Hub Cycle) 0:43:16
4 Jack Morrison (Hub Cycle) 0:50:27
5 Jeremy Allen (Cyclesmith Junior Racing) 0:54:34
 
U13 Women
1 Maura Whitman (Cyclesmith Junior Racing) 0:36:26
2 Isabelle Allen (Cyclesmith Junior Racing) 0:37:53



Courtesy BNS

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login