Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

July 19/12 10:15 am - Tour de l'Abitibi: Stage 2 report and results


Posted by Editoress on 07/19/12
 

The sprinter Taylor Eisenhart from USA National was the first to cross the finish line of the Tour de l'Abitibi's second stage, finishing only seconds before the Quebecer Olivier Miclette, who followed closely behind in the final two corners. A breakaway of ten racers following the two winners, led by the Mexican Alberto Ivan Couarrubias Rocha from Major Motion Development, who went on to win third place.

With Eisenhart winning the brown jerseys for best ranked overall and Alexandre Darville winning the orange jersey for best in the Points competition, the USA National Team managed to steal USA Selection A's spot as best team. For their part, Major Motion Development won a well deserved blue jersey for best first year rider, thanks to their star cyclist Jorge Amando Mex Moreno Martinez.

This second stage of 106 kilometres between the cities of La Sarre and Rouyn-Noranda was dominated by the breakaway of ten cyclists, which lasted for over 50 kilometres. These racers followed the two leaders closely, with only one minute separating the two groups. Several cyclists tried to catch up with leaders, but in vain.

The two leaders finished the race in 2 hours, 19 minutes and 21 seconds, followed by the racers from the breakaway who crossed the finish line 42 seconds in arrears. The rest of the pack sped up during the last few laps around Rouyn-Noranda, finishing the race  58 seconds behind the winner.

Starting at 8:50 am tomorrow morning, the sprinters of this 44th edition of the Tour de l'Abitibi will get the opportunity to stand out during the Individual Time Trial. The 9.6 kilometre race will take place around Lake Osisko in Rouyn-Noranda, a track which might be too twisty for many of the racers. In the afternoon, the cyclists will head towards Malartic for a short stage of 51.2 kilometres.

 

Results from the second stage of the 44th Tour de l'Abitibi, in Quebec

 

Stage 2 (July 18th): La Sarre to Rouyn-Noranda, 106 km
1 Taylor Eisenhart (USA) Team USA 2.19:21
2 Olivier Miclette (Can) Equipe Québec at s.t.
3 Alberto Ivan Covarrubias Rocha (Mex) Major Motion Development 0:42
4 Gregory Daniel (USA) Team USA
5 Olivier Brisebois (Can) Team Canada
6 Lionel Rocheleau (USA) Racers Against Childhood Cancer
7 Adam Kopera (Can) Team Ontario
8 Jorge Armando Moreno Martinez (Mex) Major Motion Development
9 Dakota Schaeffer (USA) Young Medalists / Team Rothrock
10 Raphael Gagnon-Gascon (Can) SpiderTech p/b Powerwatts
11 Evan Hartig (USA) Borah Development
12 Wilson Steeven Cardona Garcia (Col) Team Colombia all s.t.
13 Elliott Doyle (Can) Equipe Québec 0:58
14 Miguel Bryon (USA) USA Selection A
15 Brandon Etlz (Can) Team Canada
16 Alexandre Darville (USA) Team USA
17 Benjamin Chartrand (Can) Espoirs QUILICOT
18 Max Toeldte (Can) Team Atlantic
19 Lambert Gatineau (Can) Equipe Québec
20 Emmanuel Gagne (Can) Abitibi - IAMGOLD
21 Travis Samuel (Can) Team Ontario
22 Lucas Wardein (USA) Southeastern Regional
23 Peter Davis (USA) ISCorp Cycling Team
24 Gerardo Vicente Medina Robles (Mex) Major Motion Development
25 Matthew Phillips (USA) Colavita Baci
26 Justin Oien (USA) USA Selection A
27 Jay Major (USA) Borah Development
28 Neil Symington (Can) Team Atlantic
29 Nathan Labecki (USA) ISCorp Cycling Team
30 Romeo Daniel Quicibal Estrada (Gua) Team Guatemala
31 Matthew Russell (USA) USA Selection B
32 Eric Johnstone (Can) SpiderTech p/b Powerwatts
33 Yohan Patry (Can) Team Canada
34 François Vaillancourt (Can) Espoirs QUILICOT
35 Christopher Meacham (USA) Young Medalists / Team Rothrock
36 Kaleb Kock (USA) ISCorp Cycling Team
37 Maxwell Ackermann (USA) ISCorp Cycling Team
38 Owen Logen (USA) Team USA
39 Jerome Corneau (Can) Equipe Québec
40 Sean Mackinnon (Can) Team Ontario
41 Jack Burke (Can) Team Ontario
42 Julien Roussel (Can) Team Atlantic
43 Gerson Victorino Toc Xon (Gua) Team Guatemala
44 William Richter (USA) Southeastern Regional
45 Nicholas Torraca (USA) USA Selection B
46 Julio Cesar Quintero Maldonado (Col) Team Colombia
47 Diego Alejandro Roncancio Buitrago (Col) Team Colombia
48 Jérôme Bastien (Can) Abitibi - IAMGOLD
49 Vincent Däsilets-Jacob (Can) Espoirs QUILICOT
50 Trevor Rolette (USA) Borah Development
51 Geoffrey Curren (USA) Team USA
52 Alexey Vermeulen (USA) Team USA
53 Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand
54 Alvaro Pinzon Chan (Gua) Team Guatemala
55 Cameron Rex (USA) Borah Development
56 Taylor Skinner (USA) USA Selection B
57 Rudyard Peterson (USA) Borah Development
58 Benjamin St-Onge (Can) Equipe Québec
59 Marc-Antoine Soucy (Can) Team Canada
60 Christofer Keeling (USA) Colavita Baci
61 Nigel Ellsay (Can) Team Cycling BC
62 Luis Fernando Pop Laj (Gua) Team Guatemala
63 Cesar Lopez (USA) Major Motion Development
64 William Elliot (Can) Team Ontario
65 David Hart (USA) Borah Development
66 Nicolas Masbourian-Parent (Can) Espoirs QUILICOT
67 Isaac Kaplan (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
68 Brady Barker (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
69 Samuel Gagnon (Can) Equipe Québec
70 Jordan Duncan (Can) Team Cycling BC
71 Krisana Kaewprapa (Tha) Team Thailand
72 Klisman Orlando Rodriguez Vanegas (Col) Team Colombia
73 Dean Haas (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
74 Gregory Ratzell (USA) Young Medalists / Team Rothrock
75 Ian Moore (USA) USA Selection A
76 Geovani Macario Sam Poz (Gua) Team Guatemala
77 Mayron Octavio Betancur Parra (Col) Team Colombia
78 Christopher Calder (USA) USA Selection A
79 Darrell Kohli (USA) Racers Against Childhood Cancer
80 Alex Breakstone (USA) Colavita Baci
81 Justin Mallet (Can) Team Atlantic
82 Jonah Tannos (USA) USA Selection B
83 Jasmin Houle (Can) Abitibi - IAMGOLD
84 Jonathan Petrillo (USA) USA Selection A
85 Marc Antoine Noel (Can) SpiderTech p/b Powerwatts
86 Zachary Bender (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
87 Gabriel Cano Alzaga (Mex) Major Motion Development
88 Jake Schneidewind (USA) Racers Against Childhood Cancer
89 Erik David Tello Hernandez (Gua) Team Guatemala
90 Thitiwat Rathachokhiranphon (Tha) Team Thailand
91 Andrew Hodges (USA) Southeastern Regional
92 Devin Doiron (Can) Team Atlantic
93 Sebastian Munoz Martinez (Col) Team Colombia
94 Spencer Downing (USA) USA Selection B
95 William Rekemeyer (USA) Racers Against Childhood Cancer
96 Michael Keller (USA) Racers Against Childhood Cancer
97 Marc-Antoine Nadon (Can) Team Ontario
98 Aidan Caves (Can) Team Cycling BC all s.t.
99 Quinn Moberg (Can) Team Cycling BC 1:16
100 Luke Lukas (USA) Young Medalists / Team Rothrock 1:19
101 Perrapong Ladngern (Tha) Team Thailand s.t.
102 Tony Kaatz (USA) Racers Against Childhood Cancer 0:58
103 Donovan Caputo (USA) Southeastern Regional 1:52
104 Chris Prendergast (Can) Team Canada 3:08
105 Benjamin Veillette (Can) Abitibi - IAMGOLD 0:58
106 Hendrik Pineda (Can) SpiderTech p/b Powerwatts 0:58
107 Apolinar Acevado (Isv) Colavita Baci 4:26
108 Joseph Tarnowski (USA) ISCorp Cycling Team 6:07
109 Simon Ouellet (Can) SpiderTech p/b Powerwatts 0:58
110 Trevor Pearson (Can) Team Cycling BC 7:54
111 Paul Price (USA) Southeastern Regional 9:37
112 Ethan Fedor (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 10:45
113 Ben Stein (USA) Colavita Baci
114 Zachary Houlik (USA) Young Medalists / Team Rothrock both s.t.
115 Scott Ford (USA) USA Selection A 12:39
116 Henri De Boever (Can) Team Cycling BC 13:28
117 Kittipong Wong-On (Tha) Team Thailand s.t.
118 Zachary Hutchins (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 26:58
119 John Ryan (USA) USA Selection B 0:58
OTL Alexandre East (Can) Espoirs QUILICOT 34:03
DNS Samuel Gauthier (Can) Abitibi - IAMGOLD
 
GC
1 Taylor Eisenhart (USA) Team USA 5.03:59
2 Alberto Ivan Covarrubias Rocha (Mex) Major Motion Development at 0:50
3 Gregory Daniel (USA) Team USA 0:51
4 Jorge Armando Moreno Martinez (Mex) Major Motion Development 0:52
5 Adam Kopera (Can) Team Ontario s.t.
6 Wilson Steeven Cardona Garcia (Col) Team Colombia 0:53
7 Evan Hartig (USA) Borah Development 0:54
8 Raphael Gagnon-Gascon (Can) SpiderTech p/b Powerwatts
9 Lionel Rocheleau (USA) Racers Against Childhood Cancer
10 Olivier Brisebois (Can) Team Canada
11 Dakota Schaeffer (USA) Young Medalists / Team Rothrock all s.t.
12 Alexandre Darville (USA) Team USA 0:58
13 Miguel Bryon (USA) USA Selection A 1:00
14 Gerardo Vicente Medina Robles (Mex) Major Motion Development 1:05
15 Christopher Meacham (USA) Young Medalists / Team Rothrock 1:07
16 Owen Logen (USA) Team USA 1:08
17 William Richter (USA) Southeastern Regional 1:09
18 Geoffrey Curren (USA) Team USA s.t.
19 Brandon Etlz (Can) Team Canada 1:10
20 Benjamin Chartrand (Can) Espoirs QUILICOT
21 Lucas Wardein (USA) Southeastern Regional
22 Travis Samuel (Can) Team Ontario
23 Jerome Corneau (Can) Equipe Québec
24 Emmanuel Gagne (Can) Abitibi - IAMGOLD
25 Max Toeldte (Can) Team Atlantic
26 Romeo Daniel Quicibal Estrada (Gua) Team Guatemala
27 Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand
28 Neil Symington (Can) Team Atlantic
29 Justin Oien (USA) USA Selection A
30 Julio Cesar Quintero Maldonado (Col) Team Colombia
31 Alexey Vermeulen (USA) Team USA
32 Nathan Labecki (USA) ISCorp Cycling Team
33 Jay Major (USA) Borah Development
34 Peter Davis (USA) ISCorp Cycling Team
35 Gregory Ratzell (USA) Young Medalists / Team Rothrock
36 Nicholas Torraca (USA) USA Selection B
37 Jack Burke (Can) Team Ontario
38 Lambert Gatineau (Can) Equipe Québec
39 Yohan Patry (Can) Team Canada
40 Julien Roussel (Can) Team Atlantic
41 Vincent Däsilets-Jacob (Can) Espoirs QUILICOT
42 Matthew Russell (USA) USA Selection B
43 Hendrik Pineda (Can) SpiderTech p/b Powerwatts
44 François Vaillancourt (Can) Espoirs QUILICOT
45 William Rekemeyer (USA) Racers Against Childhood Cancer
46 Nigel Ellsay (Can) Team Cycling BC
47 Matthew Phillips (USA) Colavita Baci
48 Simon Ouellet (Can) SpiderTech p/b Powerwatts
49 Benjamin St-Onge (Can) Equipe Québec
50 Marc-Antoine Soucy (Can) Team Canada
51 Sean Mackinnon (Can) Team Ontario
52 Gabriel Cano Alzaga (Mex) Major Motion Development
53 Alvaro Pinzon Chan (Gua) Team Guatemala
54 Dean Haas (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
55 Cesar Lopez (USA) Major Motion Development
56 Cameron Rex (USA) Borah Development
57 Christofer Keeling (USA) Colavita Baci
58 Jérôme Bastien (Can) Abitibi - IAMGOLD
59 Kaleb Kock (USA) ISCorp Cycling Team
60 Isaac Kaplan (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
61 John Ryan (USA) USA Selection B
62 Christopher Calder (USA) USA Selection A
63 Jordan Duncan (Can) Team Cycling BC
64 Taylor Skinner (USA) USA Selection B
65 Klisman Orlando Rodriguez Vanegas (Col) Team Colombia
66 William Elliot (Can) Team Ontario
67 Samuel Gagnon (Can) Equipe Québec
68 Elliott Doyle (Can) Equipe Québec
69 Darrell Kohli (USA) Racers Against Childhood Cancer
70 Ian Moore (USA) USA Selection A
71 Brady Barker (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
72 Erik David Tello Hernandez (Gua) Team Guatemala
73 Krisana Kaewprapa (Tha) Team Thailand
74 Michael Keller (USA) Racers Against Childhood Cancer
75 Jonathan Petrillo (USA) USA Selection A
76 Marc Antoine Noel (Can) SpiderTech p/b Powerwatts
77 Jake Schneidewind (USA) Racers Against Childhood Cancer
78 Sebastian Munoz Martinez (Col) Team Colombia all s.t.
79 David Hart (USA) Borah Development 1:28
80 Luis Fernando Pop Laj (Gua) Team Guatemala
81 Jasmin Houle (Can) Abitibi - IAMGOLD both s.t.
82 Perrapong Ladngern (Tha) Team Thailand 1:31
83 Andrew Hodges (USA) Southeastern Regional 1:35
84 Zachary Bender (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 1:37
85 Eric Johnstone (Can) SpiderTech p/b Powerwatts 1:40
86 Mayron Octavio Betancur Parra (Col) Team Colombia s.t.
87 Benjamin Veillette (Can) Abitibi - IAMGOLD 1:43
88 Quinn Moberg (Can) Team Cycling BC 1:46
89 Jonah Tannos (USA) USA Selection B 2:03
90 Spencer Downing (USA) USA Selection B
91 Aidan Caves (Can) Team Cycling BC
92 Marc-Antoine Nadon (Can) Team Ontario all s.t.
93 Gerson Victorino Toc Xon (Gua) Team Guatemala 2:10
94 Diego Alejandro Roncancio Buitrago (Col) Team Colombia 2:53
95 Chris Prendergast (Can) Team Canada 3:20
96 Devin Doiron (Can) Team Atlantic 3:44
97 Tony Kaatz (USA) Racers Against Childhood Cancer 4:41
98 Justin Mallet (Can) Team Atlantic 4:42
99 Apolinar Acevado (Isv) Colavita Baci 4:58
100 Rudyard Peterson (USA) Borah Development 5:44
101 Trevor Rolette (USA) Borah Development 8:31
102 Maxwell Ackermann (USA) ISCorp Cycling Team 9:15
103 Paul Price (USA) Southeastern Regional 9:49
104 Ethan Fedor (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 11:26
105 Kittipong Wong-On (Tha) Team Thailand 14:07
106 Donovan Caputo (USA) Southeastern Regional 14:12
107 Trevor Pearson (Can) Team Cycling BC 15:53
108 Joseph Tarnowski (USA) ISCorp Cycling Team 18:10
109 Scott Ford (USA) USA Selection A 20:11
110 Olivier Miclette (Can) Equipe Québec 21:49
111 Geovani Macario Sam Poz (Gua) Team Guatemala 22:53
112 Thitiwat Rathachokhiranphon (Tha) Team Thailand 23:23
113 Luke Lukas (USA) Young Medalists / Team Rothrock 24:32
114 Nicolas Masbourian-Parent (Can) Espoirs QUILICOT 25:58
115 Zachary Hutchins (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 27:43
116 Alex Breakstone (USA) Colavita Baci 31:38
117 Zachary Houlik (USA) Young Medalists / Team Rothrock 33:10
118 Ben Stein (USA) Colavita Baci 42:51
119 Henri De Boever (Can) Team Cycling BC 44:08
 
Team GC
1 Team USA 15:14:13
2 Equipe du Québec at 0:16
3 Major Motion Development 0:42
4 Team Ontario 0:58
5 Team Canada
6 Spidertech p/b Powerwatts
7 Borah Development
8 Young Medalists / Team Rothrock
9 Racers Against Childhood Cancer
10 Team Colombia all s.t.
11 Team Atlantic 1:14
12 USA Selection A
13 Espoirs QUILICOT
14 Southeastern Regional
15 ISCorp Cycling Team
16 USA Selection B
17 Team Guatemala
18 Team Thailand
19 Colavita Baci
20 Mid-Atlantic Development Foundation all all s.t.
21 Abitibi - IAMGOLD 1:32
22 Team Cycling BC s.t.

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login