Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

July 21/12 15:40 pm - Tour Feminin en Limousin: Stage 3, Canuel 8th


Posted by Editoress on 07/21/12
 

Results from the third stage of the Tour Féminin en Limousin in France

Stage 3: Vallierre to Vallierre, 128.6 km
1 Lucinda Brand (Ned) Dutch National Team 3:31:00
2 Marianne Vos (Ned) Dutch National Team at s.t.
3 Alena Amialiusik (Blr) Mixte Bepink 0:22
4 Loes Gunnewijk (Ned) Dutch National Team 0:27
5 Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Rox 2:10
6 Larisa Pankova (Rus) Russian National Team 2:12
7 Anna van der Breggen (Ned) Mixte Sengers Ladies Cycling 2:12
8 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope 8:55
9 Cherise Taylor (RSA) Lotto Belisol Ladies
10 Rossella Ratto (Ita) Verinlegno - Fabiani
11 Alexandra Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini Rox
12 Lise Nöstvold (Nor) Norwegian National Team
13 Viviana Gatto (Ita) Fassa Bortolo - Servetto
14 Francesca Cauz (Ita) Fassa Bortolo - Servetto
15 Iris Slappendel (Ned) Dutch National Team
16 Anisha Vekemans (Bel) Topsport Vlaanderen - Ridley 2012
17 Sarah Bailey (GBr) Escentual For Viored
18 Edwige Pitel (Fra) Mixte Rothaus Vita Classica
19 Lise Olivier (RSA) Lotto Belisol Ladies
20 Verónica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox
21 Dalia Muccioli (Ita) Mixte Bepink
22 Ceclie Gotaas Johnsen (Nor) Norwegian National Team
23 Valentina Scandolara (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
24 Carla Ryan (Aus) Escentual For Viored
25 Maaike Polspoel (Bel) Topsport Vlaanderen - Ridley 2012
26 Karen Verhestraeten (Bel) Mixte Sengers Ladies Cycling all s.t.
27 Carlee Taylor (Aus) Vienne Futuroscope 9:06
28 Amélie Rivat (Fra) Vienne Futuroscope 9:15
29 Alexandra Chekina (Rus) Russian National Team 14:32
30 Sandra Weiss (Sui) Swiss National Team s.t.
31 Lisanne Soemanta (Ned) Escentual For Viored 14:35
32 Kathrin Hammes (Ger) Mixte Rothaus Vita Classica s.t.
33 Claire Thomas (GBr) Asptt Dijon - Bourgogne 14:37
34 Desiree Ehrler (Sui) Swiss National Team s.t.
35 Linda Ringlever (Ned) Bike 4 Air Ladies Cycling Team 14:39
36 Emma Crum (NZl) Asptt Dijon - Bourgogne
37 Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Ridley 2012
38 Dorota Gregorowicz (Pol) Verinlegno - Fabiani
39 Inge Roggeman (Bel) Mixte Sengers Ladies Cycling
40 Jutta Stienen (Sui) Mixte Rothaus Vita Classica
41 Manon Souyris (Fra) Vienne Futuroscope
42 Anna Potokina (Rus) Lointek
43 Els Belmans (Bel) Topsport Vlaanderen - Ridley 2012
44 Kaat Hannes (Bel) Lotto Belisol Ladies
45 Yulia Blindyuk (Rus) Russian National Team
46 Emilie Moberg (Nor) Norwegian National Team
47 Marjolein Claessen (Ned) Mixte Team Ibis Cycles
48 Willeke Knol (Ned) Jan Van Arckel
49 Jennifer Sagesser (Sui) Swiss National Team
50 Chiara Vanni (Ita) Verinlegno - Fabiani
51 Birgit Lavrijssen (Ned) Mixte Sengers Ladies Cycling
52 Alexandra Tondeur (Bel) Asptt Dijon - Bourgogne
53 Béatrice Thomas (Fra) Asptt Dijon - Bourgogne
54 Emilie Aubry (Sui) Mixte Gsd Gestion
55 Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Ridley 2012
56 Aurelie Halbwachs (Mri) Vienne Futuroscope
57 Odette Bertolin (Ita) Verinlegno - Fabiani
58 Latoya Brulee (Bel) Topsport Vlaanderen - Ridley 2012
59 Louise Moriarty (Irl) Bike 4 Air Ladies Cycling Team
60 Joanne Hogan (Aus) Mixte Sengers Ladies Cycling
61 Yulia Iliynikh (Rus) Lointek
62 Silke Kogelman (Ned) Jan Van Arckel
63 Elena Bocharnikova (Rus) Russian National Team
64 Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo - Servetto
65 Anastasiya Chulkova (Rus) Russian National Team
66 Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Esp) Lointek
67 Andrea Graus (Aut) Vienne Futuroscope
68 Geerike Schreurs (Ned) Mixte Sengers Ladies Cycling
69 Belen Lopez (Esp) Lointek
70 Jennifer Fiori (Ita) Fassa Bortolo - Servetto
71 Alizée Brien (Can) Specialized Mazda
72 Lina-Kristin Schink (Ger) Mixte Gsd Gestion all s.t.
73 Esther Olthuis (Ned) Mixte Team Ibis Cycles 14:54
74 Jessica Uebelhart (Sui) Swiss National Team
75 Silvia Valsecchi (Ita) Mixte Bepink
76 Amy Bradley (Aus) Mixte Team Ibis Cycles
77 Thea Thorsen (Nor) Norwegian National Team
78 Rita Imstepf (Sui) Swiss National Team
79 Djoeke Donkers (Ned) Bike 4 Air Ladies Cycling Team
80 Kim Schoonbaert (Bel) Lotto Belisol Ladies all s.t.
81 Natalie Van Gogh (Ned) Mixte Team Ibis Cycles 14:59
82 Barbara Guarischi (Ita) Fassa Bortolo - Servetto 15:00
83 Giulia Donato (Ita) Mixte Bepink
84 Anne-Marie Schmitt (Lux) Mixte Gsd Gestion both s.t.
85 Martina Weiss (Sui) Swiss National Team 15:27
86 Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Rox 27:02
87 Marthe Skjolden (Nor) Norwegian National Team 34:44
88 Lara Vieceli (Ita) Verinlegno - Fabiani s.t.
89 Rimma Luchshenko (Kaz) Mixte Bepink 35:42
90 Charlotte Lenting (Ned) Bike 4 Air Ladies Cycling Team s.t.
91 Alice Algisi (Ita) Mixte Bepink 35:47
92 Irene Bitto (Ita) Fassa Bortolo - Servetto
93 Julie Leth (Den) Mixte Team Ibis Cycles
94 Mary Rose Postma (Ned) Bike 4 Air Ladies Cycling Team all s.t.
95 Sabrina Schweizer (Ger) Mixte Rothaus Vita Classica 35:56
96 Hester Wagenaar (Ned) Jan Van Arckel 39:10
97 Femke Van Kessel (Ned) Bike 4 Air Ladies Cycling Team s.t.
98 Stefanie Meizer (Ger) Mixte Rothaus Vita Classica 39:23
DNF Sigrid Kuizenga (Ned) Jan Van Arckel
DNF Virginie Gauthier (Can) Specialized Mazda
DNF Luisa Beck (Ger) Mixte Rothaus Vita Classica
DNS Tessa De Moyer (Bel) Mixte Gsd Gestion
DNS Genevieve Whitson (NZl) Asptt Dijon - Bourgogne
DNS Eleonora Van Dijk (Ned) Dutch National Team
DNS Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team
 
GC
1 Marianne Vos (Ned) Dutch National Team 7:25:10
2 Alena Amialiusik (Blr) Mixte Bepink at 6:06
3 Loes Gunnewijk (Ned) Dutch National Team 11:45
4 Lucinda Brand (Ned) Dutch National Team 12:27
5 Anna van der Breggen (Ned) Mixte Sengers Ladies Cycling 12:51
6 Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Rox 13:58
7 Larisa Pankova (Rus) Russian National Team 14:29
8 Alexandra Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini Rox 19:39
9 Sarah Bailey (GBr) Escentual For Viored 19:48
10 Lise Nöstvold (Nor) Norwegian National Team 20:13
11 Edwige Pitel (Fra) Mixte Rothaus Vita Classica 20:34
12 Rossella Ratto (Ita) Verinlegno - Fabiani 21:25
13 Iris Slappendel (Ned) Dutch National Team 21:29
14 Ceclie Gotaas Johnsen (Nor) Norwegian National Team 21:32
15 Carla Ryan (Aus) Escentual For Viored 21:50
16 Carlee Taylor (Aus) Vienne Futuroscope 22:15
17 Anisha Vekemans (Bel) Topsport Vlaanderen - Ridley 2012 22:16
18 Valentina Scandolara (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 22:33
19 Lise Olivier (RSA) Lotto Belisol Ladies 22:39
20 Verónica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox 23:18
21 Cherise Taylor (RSA) Lotto Belisol Ladies 23:38
22 Francesca Cauz (Ita) Fassa Bortolo - Servetto 23:47
23 Dalia Muccioli (Ita) Mixte Bepink 24:05
24 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope 25:24
25 Amélie Rivat (Fra) Vienne Futuroscope 26:37
26 Lisanne Soemanta (Ned) Escentual For Viored 26:50
27 Silvia Valsecchi (Ita) Mixte Bepink 27:17
28 Maaike Polspoel (Bel) Topsport Vlaanderen - Ridley 2012 27:44
29 Anna Potokina (Rus) Lointek 28:29
30 Andrea Graus (Aut) Vienne Futuroscope 28:42
31 Esther Olthuis (Ned) Mixte Team Ibis Cycles 28:47
32 Alexandra Tondeur (Bel) Asptt Dijon - Bourgogne 28:56
33 Kaat Hannes (Bel) Lotto Belisol Ladies 29:07
34 Emilie Moberg (Nor) Norwegian National Team 29:26
35 Joanne Hogan (Aus) Mixte Sengers Ladies Cycling 30:57
36 Chiara Vanni (Ita) Verinlegno - Fabiani 31:41
37 Lina-Kristin Schink (Ger) Mixte Gsd Gestion 31:57
38 Inge Roggeman (Bel) Mixte Sengers Ladies Cycling 32:06
39 Claire Thomas (GBr) Asptt Dijon - Bourgogne 32:11
40 Emilie Aubry (Sui) Mixte Gsd Gestion 32:41
41 Desiree Ehrler (Sui) Swiss National Team 32:44
42 Karen Verhestraeten (Bel) Mixte Sengers Ladies Cycling 32:48
43 Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Ridley 2012 33:00
44 Viviana Gatto (Ita) Fassa Bortolo - Servetto 33:12
45 Sandra Weiss (Sui) Swiss National Team 34:00
46 Barbara Guarischi (Ita) Fassa Bortolo - Servetto 34:07
47 Giulia Donato (Ita) Mixte Bepink 34:28
48 Willeke Knol (Ned) Jan Van Arckel 34:35
49 Els Belmans (Bel) Topsport Vlaanderen - Ridley 2012 34:35
50 Manon Souyris (Fra) Vienne Futuroscope 35:03
51 Emma Crum (NZl) Asptt Dijon - Bourgogne 35:11
52 Yulia Blindyuk (Rus) Russian National Team 35:55
53 Kathrin Hammes (Ger) Mixte Rothaus Vita Classica 36:58
54 Geerike Schreurs (Ned) Mixte Sengers Ladies Cycling 37:23
55 Birgit Lavrijssen (Ned) Mixte Sengers Ladies Cycling 37:25
56 Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo - Servetto 37:27
57 Yulia Iliynikh (Rus) Lointek 37:28
58 Linda Ringlever (Ned) Bike 4 Air Ladies Cycling Team 37:30
59 Latoya Brulee (Bel) Topsport Vlaanderen - Ridley 2012 37:57
60 Anastasiya Chulkova (Rus) Russian National Team 38:18
61 Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Esp) Lointek 38:19
62 Alexandra Chekina (Rus) Russian National Team 38:28
63 Natalie Van Gogh (Ned) Mixte Team Ibis Cycles 38:31
64 Louise Moriarty (Irl) Bike 4 Air Ladies Cycling Team 38:47
65 Djoeke Donkers (Ned) Bike 4 Air Ladies Cycling Team 38:50
66 Jennifer Sagesser (Sui) Swiss National Team 38:57
67 Jutta Stienen (Sui) Mixte Rothaus Vita Classica 39:00
68 Thea Thorsen (Nor) Norwegian National Team 39:17
69 Jennifer Fiori (Ita) Fassa Bortolo - Servetto 39:18
70 Kim Schoonbaert (Bel) Lotto Belisol Ladies 39:40
71 Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Ridley 2012 39:45
72 Odette Bertolin (Ita) Verinlegno - Fabiani 39:45
73 Silke Kogelman (Ned) Jan Van Arckel 39:47
74 Amy Bradley (Aus) Mixte Team Ibis Cycles 39:49
75 Belen Lopez (Esp) Lointek 39:51
76 Marjolein Claessen (Ned) Mixte Team Ibis Cycles 39:57
77 Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Rox 50:07
78 Alizée Brien (Can) Specialized Mazda 51:58
79 Aurelie Halbwachs (Mri) Vienne Futuroscope 52:03
80 Rita Imstepf (Sui) Swiss National Team 52:52
81 Anne-Marie Schmitt (Lux) Mixte Gsd Gestion 53:01
82 Jessica Uebelhart (Sui) Swiss National Team 53:13
83 Dorota Gregorowicz (Pol) Verinlegno - Fabiani 53:26
84 Martina Weiss (Sui) Swiss National Team 54:11
85 Julie Leth (Den) Mixte Team Ibis Cycles 58:42
86 Marthe Skjolden (Nor) Norwegian National Team 59:55
87 Lara Vieceli (Ita) Verinlegno - Fabiani 1:00:15
88 Sabrina Schweizer (Ger) Mixte Rothaus Vita Classica 1:01:25
89 Irene Bitto (Ita) Fassa Bortolo - Servetto 1:01:26
90 Elena Bocharnikova (Rus) Russian National Team 1:06:20
91 Béatrice Thomas (Fra) Asptt Dijon - Bourgogne 1:07:24
92 Charlotte Lenting (Ned) Bike 4 Air Ladies Cycling Team 1:13:09
93 Mary Rose Postma (Ned) Bike 4 Air Ladies Cycling Team 1:15:00
94 Rimma Luchshenko (Kaz) Mixte Bepink 1:15:56
95 Alice Algisi (Ita) Mixte Bepink 1:16:03
96 Femke Van Kessel (Ned) Bike 4 Air Ladies Cycling Team 1:17:54
97 Hester Wagenaar (Ned) Jan Van Arckel 1:19:13
98 Stefanie Meizer (Ger) Mixte Rothaus Vita Classica 1:22:45

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login