Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG XC8 -Restart May 16
 

Daily News


 

August 11/12 22:36 pm - Horseshoe Valley Road Race results


Posted by Editoress on 08/11/12
 

Results from the Horseshoe Valley Road Race, Ontario Cup #8 in Oro-Medonte Township

Presented by Wheels of Bloor

Elite 4 Men, 63.35 km (Average Speed 35.2 km/h)
1 Ben Reid (Teambrauns.com - RME.4) 1:47:50
2 Christopher Rowley (Hamilton Cycling Club - RMU23.4)
3 John Krmencik (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RME.4)
4 Cameron Hildebrandt (Bikes On Wheels - RME.4)
5 Adam Bird (Realdealracing/La Bicicletta - RMU23.4)
6 Christopher Bozek (Darkhorse Flyers - RME.4)
7 Andrew Merrick (Independent - RME.4)
8 Grahame Rivers (Darkhorse Flyers - RME.4)
9 Mark Van Doormaal (Lapdogs Cycling Club - RME.4)
10 Niles Vaivars (Independent - RMU23.4)
11 Nigel Roedde (Independent - RME.4)
12 Samuel O`Donnell (Independent - RMU23.4)
13 David Carnegie (Sepp's Home Cardio Cycling Team - RME.4) all s.t.
14 Mark Ganhao (qIndependent - RMU23.4) 0:25
15 David Brassard (Sepp's Home Cardio Cycling Team - RME.4)
16 Brett Meinzinger (qIndependent - RME.4) both s.t.
17 Galen Kennedy (Independent - RME.4) 0:55
18 Kabir Toor (Independent - RME.4) s.t.
19 Pete Gemakas (Novofit - Compass 360 Racing - RME.4) 5:49
20 Michael Longfield (Midweek Cycling Club - RME.4) 23:53
21 Keith Garvin (Chain Reaction/Molson 67 - RME.4) 26:41
22 Francesco D`Elia (Independent - RME.4) 28:26
 
Master 3 Men, 63.35 km (Average Speed 35.3 km/h)
1 Andrew Auld (Team CHCH - RMMA.3) 1:47:48
2 Ken Heydrich (Team CHCH - RMMB.3) 0:02
3 Rick Bulmann (Independent - RMMB.3)
4 Dennis James (Esteemtraining.com - RMMC.3)
5 Arthur Parsons (Independent - RMMB.3)
6 Larsen Fernandes (D'ornellas Cycling Club - RMMB.3)
7 Bill Johnson (Independent - RMMD.3)
8 Ed Witvoet (Team CHCH - RMMC.3) all s.t.
9 Alex Avdyushin (Midweek Cycling Club - RMMA.3) 0:26
10 Robert Massicotte (Erace Cancer Cycling Team - RMMC.3)
11 Daniel Horchik (Realdealracing/La Bicicletta - RMMC.3)
12 Steve Grundy (Team CHCH - RMMB.3) all s.t.
13 David Chong (Lapdogs Cycling Club - RMMC.3) 0:49
14 Richard Westwood (Kurzawinski Coach/ pbnj.ca - RMMC.3) 1:21
15 David Dobson (Trek Store Cycling Club - RMMB.3) 5:55
16 John Welsh (Barrie Cycling Club - RMMB.3) 7:09
17 Michael Scott (Independent - RMMC.3) 7:12
18 Vadim Kats (Zm Cycle & Fitness Cycling Club - RMMB.3) 10:51
19 Paul Mang (Mbrc.Org- Gears - RMMC.3) 16:03
20 Richard Bartolo (Novofit - Compass 360 Racing - RMMB.3) 16:09
DNF Jeffrey Sneyd (Neworld Cycle - RMMB.3)
DNS Kohei Matsuda (Kurzawinski Coach/ pbnj.ca - RMMA.3)
DNS Don Ritchie (Independent - RMMB.3)
DNS John Taylor (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB.3)
DNS Graham Thomas (Hamilton Cycling Club - RMMB.3)
DNS Jeff Crompton (Collingwood Cycling Club - RMMA.3)
DNS Peter Cahill (Beaches Cycling Club - Bcc) - RMMC.3)
 
Cadet Women, 63.35 km (Average Speed 32.3 km/h)
1 Bailin Xie (Ottawa Bicycle Club - RWU17) 1:57:30
2 Marie-pierre Nadon (Independent - RWU17)
3 Mary Clare Holton (Team CHCH - RWU17) both s.t.
4 Sarah Mason (Invita - FCV - RWU17) 5:01
5 Claudia Newdick (Invita - FCV - RWU17) 5:03
6 Rachel Blair (Coachchris.ca/Ted Velikonja - RWU17) 7:39
7 Emma Kaszas (Team CHCH - RWU17) 24:48
 
Junior Women, 63.35 km (Average Speed 32.3 km/h)
1 Madeleine Mcconnell (Team CHCH - RWJ) 1:57:30
2 Saskia Kowalchuk (Team CHCH - RWJ) at s.t.
 
Elite 3 Women, 63.35 km (Average Speed 32.3 km/h)
1 Antje Thamm (St. Catharines Cycling Club - RWE.3) 1:57:30
2 Kael Deverell (Kallisto/Wheels of Oakville - RWE.3) at s.t.
3 Sasha Gollish (Independent - RWE.3) 0:57
4 Kaitlyn Steeves (Team CHCH - RWE.3) 7:39
DNF Allison Daniel (Performance Rn5 - RWE.3)
DNF Andrea Elliott (Port Hope Bicycle - RWE.3)
 
Master A Women, 63.35 km (Average Speed 32.2 km/h)
1 Leslie Horn (Cyclepath Oakville Race Team - RWMA) 1:58:02
2 Brenda Sonnenberg (Independent - RWMA) at 7:07
3 Kelly Cullen (Team Spoke O'motion - RWMA) 14:20
 
Master B Women, 63.35 km (Average Speed 32.3 km/h)
1 Cheryl Rondeau (Kallisto/Wheels of Oakville - RWMB) 1:57:30
2 Sandra Deegan (Novofit - Compass 360 Racing - RWMB) at 8:39
DNS Mhairi Gilmore (Kallisto/Wheels of Oakville - RWMB)
 
Junior Men, 111 km (Average Speed 37.2 km/h)
1G Brandon Etzl (Spidertech Powered By Powerwatts - RMJ) 2:58:49
2S Jeremie Lacasse (Ottawa Bicycle Club - RMJ)
3B Adam Kopera (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RMJ)
4 Travis Samuel (Kallisto/Wheels of Oakville - RMJ)
5 Cameron Mason (Forest City Velodrome - RMU17)
6 William Simonds (Invita - FCV - RMJ)
7 Tyler Lee (St. Catharines Cycling Club - RMJ)
8 Adam Jamieson (Team CHCH - RMJ)
9 William Elliott (Team BTG - RMJ)
10 Martin Rupes (Team BTG - RMJ)
11 Shane Mccormick (Team Attack - RMJ)
12 Jack Burke (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RMJ)
13 Miles Eastwood (Team CHCH - RMU17)
14 Sean Mackinnon (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RMJ) all s.t.
15 Peter Disera (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RMJ) 0:10
16 Derek Gee (Ottawa Bicycle Club - RMJ) 0:14
17 Biran Falk-Dotan (Team Attack - RMJ) 0:46
18 Christian Ricci (D'ornellas Cycling Club - RMU17) 0:52
19 Eric Johnston (Team BTG- RMJ) 0:54
20 Emerson Connor (Neworld Cycle - RMJ) 6:51
21 Nathan Jeffs (Team BTG - RMJ) 11:31
22 Timothy Austen (Ride With Rendall - RMJ) 11:58
23 Jesse Schultz (Team CHCH - RMU17) 12:01
24 James Orton (Team CHCH - RMJ) 12:14
25 Stephen Welsh (Barrie Cycling Club/Team CDC - RMJ) 22:22
DNF Daniel Nesbitt (Team CHCH - RMU17)
DNF Adrian George (Invita - FCV - RMJ)
DNF Max Gabaldo (Team CHCH - RMJ)
DNF Connor Byway (Ottawa Bicycle Club - RMJ)
DNF Ryan Beck (Prud' Homme- IGA Ste-Martine - RMJ)
DNF Drew Davison (Team Spoke O'motion - RMJ)
NP Drew Welsh (Invita - FCV - RMJ)
 
Elite 3 Men, 111 km (Average Speed 39.5 km/h)
1 Gaelan Merritt (Waterloo Cycling Club - RME.3) 2:48:26
2 Dan Doddy (Independent - RME.3) at s.t.
3 Quinn Hanam (Waterloo Cycling Club - RME.3) 1:52
4 Colin Busby (Chain Reaction/Molson 67 - RME.3)
5 David Zorko (Team CHCH - RMU23.3)
6 Woody Marrouch (Kallisto/Wheels of Oakville - RMU23.3)
7 Kevin Intini (Mbrc.Org- Gears - RME.3)
8 Marc Charlebois (Timmins Cycling Club - RME.3)
9 Alexander Gibson (Esteemtraining.com - RMU23.3)
10 Darcey Brunet (Timmins Cycling Club - RME.3)
11 Adam Poll (Waterloo Cycling Club - RME.3) all s.t.
DNF Jim Schaefer (Esteemtraining.com - RME.3)
DNF Mark Cascella (Blacksmith Cycle - RME.3)
 
Master 2 Men, 111 km (Average Speed 39.5 km/h)
1 Patrick Kings (Bmc Kamikaze Racing - RMMA.2) 2:48:35
2 James List (Morning Glory Cycling Club - RMMA.2)
3 Jon Gee (Ride With Rendall - RMMC.2) both s.t.
4 David Rolston Miller (Morning Glory Cycling Club - RMMB.2) 1:43
5 John Kwarta (Team CHCH - RMMA.2)
6 Andrew Botterell (Cycles London Racing Team - RMMB.2)
7 Robert Meeder (Velocity Cycle And Ski - RMMB.2)
8 Kevin Lehman (Vinylbilt Windows/Sixs Consult - RMMB.2)
9 Mark Sugita (Vinylbilt Windows/Sixs Consult - RMMA.2)
10 Patrick Elliott (Team CHCH - RMMB.2)
11 Bryan Tencic (Independent - RMMA.2)
12 Phill Hodgkinson (Kurzawinski Coach/ pbnj.ca - RMMB.2)
13 Graham Jones (Primary Sweet Pete's - RMMB.2)
14 Greg Connor (Morning Glory Cycling Club - RMMB.2)
15 Massimo Pascazi (Erace Cancer Cycling Team - RMMB.2)
16 Patrick Pelda (West of Quebec Wheelers - RMMA.2)
17 Glen Mccrone (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMB.2)
18 Marco Salvati (Vinylbilt Windows/Sixs Consult - RMMB.2)
19 Kevin Higgins (Morning Glory Cycling Club - RMMA.2)
20 Camilo Mondaca (Vinylbilt Windows/Sixs Consult - RMMA.2)
21 Jeremy Maclennan (Independent - RMMA.2)
22 Zbigniew Anuszkiewicz (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMC.2)
23 Fulvio Cubello (Esteemtraining.com - RMMC.2)
24 James Laird (First Capital Cycling, Kingsto - RMMC.2)
25 Bruno Grossi (Team TDI Zuck Bikes - RMMC.2) all s.t.
26 Mark Herbst (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMC.2) 1:51
27 Shannon Hunt (Morning Glory Cycling Club - RMMA.2) 1:53
28 Trevor Doyle (Vinylbilt Windows/Sixs Consult - RMMB.2) 2:10
29 Jeff Ker (Vinylbilt Windows/Sixs Consult - RMMB.2) 2:28
30 Todd Olynick (Sepp's Home Cardio Cycling Team - RMMB.2) 37:05
DNF Matt Thomas (qNovofit - Compass 360 Racing - RMMA.2)
DNF Paul Thomsen (Bmc Kamikaze Racing - RMMB.2)
DNF Eric Sanders (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB.2)
DNF Stanislaw Bielak (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMC.2)
DNF Karim Marrouch (Kallisto/Wheels of Oakville - RMMB.2)
DNF Roderick Grant (Lapdogs Cycling Club - RMMB.2)
DNF Don Macphail (Novofit - Compass 360 Racing - RMMB.2)
DNF Ian Chambers (Team CHCH - RMMB.2)
DNF Chris Ivey (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMA.2)
DNF Jeff Sykes (Morning Glory Cycling Club - RMMA.2)
DNF Robert Haufler (Midweek Cycling Club - RMMC.2)
DNF Elgar Vaivars (Independent - RMMC.2)
DNS Derek Koops (Zm Cycle & Fitness Cycling Club - RMMB.2)
DNS Mike Vantil (Elite Health - RMMB.2)
NP William Trayling (Independent - RMMB.2)
 
Elite 1&2 Women, 63.35 km (Average Speed 32.3 km/h)
1 Candice Vermeulen (Invita - FCV - RWE.2) 1:57:30
2 Suzie Brown (P-K Express/Biemme - RWE.1)
3 Carrie Cartmill (Stevens Racing P/B The Cyclery - RWE.1)
4 Jamie Gilgen (Kallisto/Wheels of Oakville - RWE.1)
5 Annie Foreman-Mackey (Independent - RWE.2)
6 Sarah Rasmussen (Hamilton Cycling Club - RWE.2)
7 Tatjana Zaharova (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RWE.2)
8 Shelly Mckee (Novofit - Compass 360 Racing - RWE.2)
9 Melissa Bunn (Stevens Racing P/B The Cyclery - RWE.1)
10 Susan Palmer-Komar (P-K Express/Biemme - RWE.1) all s.t.
DNS Julia Bradley (Realdealracing/La Bicicletta - RWE.1)
DNS Casey Humphrey (Flirtees Cycle - RWE.2)
DNS Lisa Carr (Team TDI Zuck Bikes - RWE.2)
 
Master 1 Men, 132.4 km (Average Speed 39.6 km/h)
1 Robert D`Amico (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB.1) 3:20:43
2 Don Zuck (Team TDI Zuck Bikes - RMMC.1) at 0:04
3 Matthias Schmidt (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMA.1)
4 Ian J. Scott (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB.1)
5 Wieslaw Matuszczak (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB.1)
6 Richard Dagenais (Timmins Cycling Club - RMMB.1)
7 Matthew Di Silvestro (Euro-Sports - RMMA.1) all s.t.
8 Mark Rasile (Vinylbilt Windows/Sixs Consult - RMMA.1) 1:02
9 Michael Ybanez (Erace Cancer Cycling Team - RMMB.1) s.t.
10 Mike Mckee (Vinylbilt Windows/Sixs Consult - RMMA.1) 1:07
11 Stanislav Blazek (Kurzawinski Coach/ pbnj.ca - RMMC.1) 2:12
12 Chris Wood (Sound Solutions - RMMB.1)
13 Justin Rogers (Nacsworld.com Norco - RMMA.1)
14 Steve Mckee (Nacsworld.com Norco - RMMB.1)
15 Robert Chiocca (Vinylbilt Windows/Sixs Consult - RMMB.1)
16 Chris Firek (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB.1)
17 Ed Makarchuk (Sound Solutions - RMMB.1)
18 Victor Pwu (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB.1)
19 Ray Lee (Novofit - Compass 360 Racing - RMMA.1)
20 Roberto Vani (Novofit - Compass 360 Racing - RMMB.1)
21 Jason Valenti (Nine2fivepro.com Cycling Team - RMMA.1)
22 Scott Bentley (Sound Solutions - RMMB.1)
23 Miguel Novo (Novofit - Compass 360 Racing - RMMB.1)
24 Bruce Krip (Team TDI Zuck Bikes - RMMB.1)
25 Steven Smith (Erace Cancer Cycling Team - RMMB.1)
26 John Provart (Team Evatik Powered By Ar Coac - RMMA.1)
27 Kevin Tearle (Team CHCH - RMMA.1)
28 Patrick Shea (Team London - RMMB.1)
29 Eduardo Maset (Team T1c/London Honda/Village - RMMB.1)
30 Lawrence Akot (Nacsworld.com Norco - RMMB.1)
31 Gary Weinstein (Team TDI Zuck Bikes - RMMB.1)
32 Robert Mann (Sound Solutions - RMMB.1)
33 Brian Kelly (Nacsworld.com Norco - RMMB.1)
34 Travis Joyce (Shut Up Legs - RMMB.1) all s.t.
35 Mark Polsinelli (Team TDI Zuck Bikes - RMMC.1) 2:32
36 Paolo Eugeni (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB.1) s.t.
37 Joe Torchia (Team T1c/London Honda/Village - RMMC.1) 3:57
38 Nicholas Dwyer (Novofit - Compass 360 Racing - RMMB.1) 4:58
39 Blair Purvis (Neworld Cycle - RMMA.1) 8:24
DNF Demetre Kalkounis (Vinylbilt Windows/Sixs Consult - RMMA.1)
DNF Gavin Brown (Erace Cancer Cycling Team - RMMB.1)
DNF Bob Tomsic (Nacsworld.com Norco - RMMA.1)
DNF Bobby Mrvelj (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB.1)
DNF Jason Vincze (Sound Solutions - RMMB.1)
DNF Kees Louws (Team London - RMMB.1)
DNS Tony Abramavicius (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMC.1)
DNS Michael Cowan (Evolution Cycles - RMMB.1)
DNS Peter Kofman (Erace Cancer Cycling Team - RMMC.1)
DNS Leo St. Germain (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMC.1)
DNS David Thompson (Independent - RMMB.1)
NP Carlos Goncalves (Team London - RMMB.1)
 
Elite 1&2 Men, 132.4 km (Average Speed 39.6 km/h)
1 Chris Gruber (Kallisto/Wheels of Oakville - RME.1) 3:20:47
2 Jordan Cheyne (Team H&R Block - RMU23.1) at 0:02
3 Anton Varabei (Jet Fuel Coffee - RME.1) 0:28
4 Ed Veal (Realdealracing/La Bicicletta - RME.1)
5 Kevin Black (Octto-Cervélo - RME.1) both s.t.
6 Yuri Hrycaj (Octto-Cervélo - RME.2) 0:32
7 Sean Boileau (Realdealracing/La Bicicletta - RME.2) 0:39
8 Brian Trafford (Octto-Cervélo - RMU23.1) 1:05
9 Timothy Burton (Realdealracing/La Bicicletta - RME.2) 2:09
10 Nicholas Di Cristofaro (Realdealracing/La Bicicletta - RME.2)
11 Andrew House (Coachchris.ca/Ted Velikonja - RME.2)
12 Marco Li (Garneau - Quebecor - Norton Rose - RME.1) all s.t.
13 Brandon Spencer (Kallisto/Wheels of Oakville - RMU23.1) 2:14
14 Logan Cornel (Realdealracing/La Bicicletta - RMU23.2) 2:21
15 Michael Mandel (Realdealracing/La Bicicletta - RME.1) 2:27
16 Dave Byer (Octto-Cervélo - RME.1) s.t.
17 Kenneth Ng (Realdealracing/La Bicicletta - RME.2) 3:52
18 Jeffery Schiller (Garneau - Quebecor - Norton Rose - RME.1) 4:54
DNF Brent Aquino (Team TDI Zuck Bikes - RME.2)
DNF Bayden Pritchard (Speed River Cc - RME.1)
DNF James Lucas Bent (Peterborough Cycling Club - RMU23.2)
DNS Bruce Bird (Wheels of Bloor/Graywood Development - RME.2)
NP Christopher Bradbury (Lapdogs Cycling Club - RMU23.2)
 
Non-Elite Women, 63.35 km (Average Speed 32.3 km/h)
1 Bailin Xie (Ottawa Bicycle Club - RWU17) 1:57:30
2 Cheryl Rondeau (Kallisto/Wheels of Oakville - RWMB)
3 Antje Thamm (St. Catharines Cycling Club - RWE.3)
4 Madeleine Mcconnell (Team CHCH - RWJ)
5 Marie-pierre Nadon (Independent - RWU17)
6 Kael Deverell (Kallisto/Wheels of Oakville - RWE.3)
7 Saskia Kowalchuk (Team CHCH - RWJ)
8 Mary Clare Holton (Team CHCH - RWU17) all s.t.
9 Leslie Horn (Cyclepath Oakville Race Team - RWMA) 0:32
10 Sasha Gollish (Independent - RWE.3) 0:57
11 Sarah Mason (Invita - FCV - RWU17) 5:01
12 Claudia Newdick (Invita - FCV - RWU17) 5:03
13 Brenda Sonnenberg (Independent - RWMA) 7:39
14 Rachel Blair (Coachchris.ca/Ted Velikonja - RWU17)
15 Kaitlyn Steeves (Team CHCH - RWE.3) both s.t.
16 Sandra Deegan (Novofit - Compass 360 Racing - RWMB) 8:39
17 Kelly Cullen (Team Spoke O'motion - RWMA) 14:52
18 Emma Kaszas (Team CHCH - RWU17) 24:48
DNF Andrea Elliott (Port Hope Bicycle - RWE.3)
DNF Allison Daniel (Performance Rn5 - RWE.3)
DNS Mhairi Gilmore (Kallisto/Wheels of Oakville - RWMB)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login