Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

August 18/12 14:28 pm - Ontario Summer Games: Cross Country Results


Posted by Editoress on 08/18/12
 

Results from the Ontario Summer Games XC race at the at Albion Hills Conservation Area

Women, 18.38 Km
1 Gold Soren Meeuwisse (Team Trek Store) 0:56:14
2 Silver Paige Foxcroft (Team Hardwood/Trek #1) at 1:19
3 Bronze Megan Fleury (Team Liberty p/b Clif Bar) 1:20
4 Erica Leonard (Team Hardwood/Trek #1) 1:57
5 Marie-Pierre Nadon (Team Central/Timmins) 3:17
6 Emily Thomas (Team Joyride 150) 4:35
7 Gillian Hague (Team BTG-BCC #2) 4:39
8 Siobhan Kelly (Team BTG-BCC #1) 6:03
9 Samantha Fuller (Team Toronto East) 6:47
10 Sarah Fabbro (Team St. Catherine's Cycling Club) 7:03
11 Katherine Maine (Team Ottawa/Kingston) 9:12
12 Laura Inkila (Thunder Bay- Black Sheep) 12:05
13 Dana Gilligan (Team Hardwood/Trek #2) 14:46
14 Kristin Brooks (Team Liberty p/b Clif Bar) 21:42
 
Men, 28.99 Km
1 Gold Peter Disera (Team Central/Timmins) 1:15:06
2 Silver William Elliott (Team BTG-BCC #1) at 1:26
3 Bronze Adam Jamieson (Team Central/Timmins) 1:36
4 Martin Rupes (Team BTG-BCC #1) 1:42
5 Jarred Jonker (Team Joyride 150) 2:02
6 Jack Burke (Team Liberty p/b Clif Bar) 2:07
7 Aaron Thomas (Team Joyride 150) 5:57
8 Bryan Meyers (Team Joyride 150) 6:40
9 Quinton Disera (Team Trek Store) 7:36
10 Taylor Etzl (Team St. Catherine's Cycling Club) 9:40
11 Liam Mulcahy (Team Toronto East) 9:41
12 Kaleb Hellreich (Team Trek Store) 9:51
13 Max Yule (Team St. Catherine's Cycling Club) 12:21
14 Drew Davison (Team Trek Store) 12:51
15 Jake Sternberg (Team Central/Timmins) 13:17
16 Caleb Shaver (Team Liberty p/b Clif Bar) 13:30
17 Griffin Lambert (Team Hardwood/Trek #1) 13:30
18 Cole Schumacher (Team Hardwood/Trek #2) 13:33
19 Darcy Cornish (Thunder Bay- Black Sheep) 15:52
20 Trent Gordon (Team Ottawa/Kingston) 17:14
21 Aidan Crawley (Team Toronto East) 18:37
22 Vincent Girard (Thunder Bay- Black Sheep) 20:06
23 Damon Quinn (Thunder Bay- Black Sheep) 20:11
24 Cole Pugsley (Team BTG-BCC #2) 22:03
25 Nathan Jeffs (Team BTG-BCC #2) 22:49
26 Logan Duffy (Team Hardwood/Trek #1) 22:53
27 Jonathan Macaskill (Team Ottawa/Kingston) 23:26
28 Brody Sanderson (Team Hardwood/Trek #2) 26:40
29 Bobby Venier (Team Ottawa/Kingston) 37:20
30 Luke Fex (Team Hardwood/Trek #2) lapped
DNF Eric Johnston (Team BTG-BCC #1)
DNF Adam Pugsley (Team BTG-BCC #2)
DNF Matthew Jefferey (Team Toronto East)
DNF Eddie Skala (Team St. Catherine's Cycling Club)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login