Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

September 2/12 0:22 am - Green Mountain Stage race: Stage 1 results


Posted by Editoress on 09/2/12
 

Results from the first stage of the Green Mountain Stage race held in in Warren Vermont on August 31st.

 

Warren Store Hill Climb, 9.17 km

Women
1 Marti Shea (Destination Cycling) 15:59.86
2 Christine Schryver (Full Moon Vista/GVCC) at 0:02
3 Sue Palmer-Komar (PK Express/Biemme) 0:08
4 Jenny Ives (Farm Team Elite Women's Cycling Team) 0:19
5 Alizée Brien (Specialized-Mazda-SGC) 0:23
6 Laura Ralston (Team Kenda p/b Geargrinder) 0:29
7 Amanda Watson (Edlow International p/b BikeBeat) 0:33
8 Sheila Vibert (Sunapee Racing Team) 0:37
9 Catherine Dessureault (RealDealRacing/La Bicicletta) 0:43
10 Cecilia Davis-Hayes (IFRACTAL-QCW p.b. Breakawaybikes.com) 0:44
11 Emma Bast (Speedfix p/b Zubaz) 0:50
12 Brittlee Bowman (CRCA: Innervation Fitness/Stan's NoTubes) 0:52
13 Patty Buerkle (Edlow International p/b Bike Beat) 0:52
14 Kristen Gohr (Farm Team Elite Women's Racing) 0:53
15 Suzie Brown (P-K Express/Biemme) 0:53
16 Gabby Day (Independant) 0:56
17 Kerrin Strevell (Farm Team Elite Women's Cycling) 0:58
18 Julia Bradley (PK Express/ Biemme) 1:05
19 Kelly Knowles (Stevens Racing p/b The Cyclery) 1:13
20 Annie Foreman-Mackey (Team Ontario) 1:15
21 Erica Adelberg (CRCA/Radical Media) 1:18
22 Ann marie Miller (CRCA/Eumaeus Asset Management-Fuoriclass) 1:19
23 Marie-noel Labrecque (4CX) 1:22
24 Ellen Moses (CRCA/BH Comedy Central) 1:23
25 Suzanne Lucash (CRCA/CyclelifeUSAGFCapital) 1:24
26 Audrey Friedrichsen (Farm Team Elite Womens' Cycling Team) 1:24
27 Rebecca Hicks (CRCA/BH Comedy Central) 1:28
28 Lenore Pipes (RIDECLEAN/PatentIt.com) 1:28
29 Jessica Chong (Morgan Stanley Cycling Team) 1:35
30 Donna McMahon (CRCA/Radical Media) 1:35
31 Ruth McLean (Team Ontario) 1:38
32 Amy Miner (1K2GO-Onion River Sports) 1:43
33 Gabrielle Fortin (Deda-Hype) 1:44
34 Emily Flynn (Team Ontario) 1:52
35 Meredith Ehn (Farm Team Elite Women's Cycling) 1:52
36 Sarah Chubb Sauvayre (CRCA/BH Comedy Central) 1:56
37 Caryl Gale (Denos Wonder Wheel) 2:21
38 Tatjana Zaharova (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes) 2:25
39 Audrey Bernard (Powerwatts FITTIME) 2:35
40 Elyse Nieuwold (Team Ontario) 2:49
41 Helene Pilote Fortin (deda/hype) 3:25
42 Rebecca Schepps (Team Type 1-SANOFI) 3:51
 
Pro /1 Men
1 Rémi Pelletier-Roy (Garneau - Quebecor - Norton Rose) 13:37.18
2 Tim Johnson (Volkswagen/Peopleforbikes/Cannondale) at 0:01
3 Gabe Varela (Hagens Berman Cycling) 0:09
4 Zack Noonan (BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling T) 0:13
5 Bruno Langlois (Garneau - Quebecor - Norton Rose) 0:14
6 Adam Farabaugh (Ekoi-Gaspesien) 0:15
7 Steven Perezluha (Champion Systems/PB Stans) 0:21
8 Sean McCarthy (JAM Fund / NCC) 0:21
9 Tim Mitchell (CCB Racing) 0:22
10 Ben Frederick (Kelly Benefit Strategies/LSV) 0:25
11 Garrett McLeod (Team H&R BLOCK / Bicycle Nova Scotia) 0:28
12 Tony Hall (Champion System p/b Stan's NoTubes/CRCA) 0:28
13 Brett Kielick (160over90 p.b. Vie13/QCW) 0:33
14 Blair Berbert (Kelly Benefit Strategies/LSV) 0:36
15 Zach Hughes (Garneau - Quebecor - Norton Rose) 0:36
16 Michael Woods (Stevens Racing p/b The Cyclery) 0:36
17 Samuel Blanchette (Deda Hype) 0:38
18 Bobby Bailey (1K2GO-Onion River Sports) 0:40
19 John Minturn (BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling T) 0:40
20 Logan Owen (Hagens Berman Cycling) 0:41
21 Charly Vives (Garneau - Quebecor - Norton Rose) 0:41
22 Chris Gruber (Champion System p/b Stan's NoTubes / CRC) 0:42
23 Jordan Cheyne (Champion System p/b Stan's NoTubes/CRCA) 0:42
24 Jared Nieters (SEAVS/haymarket) 0:43
25 Jon Hornbeck (Hagens Berman Cycling) 0:43
26 Nick Rogers (160over90 p.b. Vie13/QCW) 0:51
27 Jean-Samuel Deshaies (Ekoï.com/Gaspésien) 0:51
28 Matteo Dal-Cin (Ride With Rendall) 0:52
29 Daniel Chabanov (CRCA/Foundation) 0:52
30 Nick Bax (XO COMMUNICATIONS p/b CISCO) 0:54
31 Anton Varabei (Team Ontario) 0:55
32 Jeremy Durrin (JAM Fund / NCC) 0:56
33 Christopher Wingfield (Hagens Berman Cycling) 0:57
34 James Piccoli (Team Medique p/b Silber Investments) 0:57
35 Alec Donahue (JAM Fund / NCC) 0:58
36 Ariel Mendez-Penate (Champion System p/b Stan's NoTubes/CRCA) 0:59
37 Jake Hollenbach (Boston Bicycle School) 1:00
38 Andrew McCullough (Mt Borah / Minerva Design p/b Basso) 1:01
39 Trevor Johnson (US Military Cycling) 1:02
40 Mark Langlands (Garneau - Quebecor - Norton Rose) 1:02
41 Bobby Stumph (Panther p/b Competitive Cyclist) 1:03
42 Colby Ricker (Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching.c) 1:06
43 Allan Rego (Champion System p/b Stan's NoTubes/CRCA) 1:07
44 Antoine Matteau (ekoi.comgaspésien) 1:08
45 Sean Barrie (XO COMMUNICATIONS p/b CISCO) 1:10
46 Andrew Seitz (Panther p/b Competitive Cyclist) 1:10
47 Emile Jean (Ekoi.com/gaspesien) 1:10
48 Victor Riquelme (Wonderful Pistachios Pro Cycling) 1:11
49 Joel Desgreniers (Sportically) 1:13
50 Jonathon D' Alba (Kelly Benefit Strategies/LSV) 1:13
51 David Hoyle (Aetna Cycling Team p/b Charles Coaching) 1:16
52 Jesse Keough (www.keoughcyclocross.com) 1:18
53 Peter Glassford (Team Ontario) 1:19
54 Pierrick Naud (EKOI.com/gaspésien) 1:19
55 Alexander Bremer (CRCA/Foundation) 1:20
56 Nick Keough (www.keoughcyclocross.com) 1:20
57 Kevin Massicotte (Team Ontario) 1:20
58 Ron LaRose III (Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching.c) 1:23
59 Adam Carr (EKOÏ.com - Gaspesien) 1:24
60 Adam Sullivan (Embrocation Cycling Journal) 1:24
61 Charles McCarthy (1K2GO-Onion River Sports) 1:25
62 Bart Torre (Lancaster Regional Cycling) 1:26
63 Andrew L'esperance (Bicycle Nova Scotia / Norco Factory) 1:26
64 Demis Aleman (Jamis Sutter Home) 1:28
65 Marc-andré Daigle (Garneau - Quebecor - Norton Rose) 1:32
66 Robert Gutgesell (Team Ontario) 1:32
67 Waclaw Godycki (Mt Borah / Minerva Design p/b Basso) 1:34
68 Josh Dillon (BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling T) 1:37
69 Evan Burkhart (BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling T) 1:39
70 Aliaksandr Bialiauski (CCB Racing) 1:39
71 Patrick Chartrand (Les Yables) 1:42
72 Aidan Charles (Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching.c) 1:42
73 Etienne Samson (DEDA / HYPE) 1:45
74 Robert Ralph (Team Medique) 1:45
75 Derek Harnden (UVM Cycling p/b America) 1:46
76 Evan Huff (JAM Fund / NCC) 1:46
77 Alan Adams (Hagens Berman Cycling) 1:48
78 Justin Purificati (Team Medique p/b Silber Investments) 1:49
79 Laurent Dallaire (Team H&R Block) 1:52
80 Yannick Bédard (Ekoi.com / Gaspesien) 1:52
81 Matthew Furlow (160over90 p.b. Vie13/QCW) 1:54
82 Eric Tremble (Boston Bicycle School) 2:00
83 David Onsow (Quilicot Élite) 2:00
84 William Blackburn (Team Medique p/b Silber Investments) 2:05
85 Logan Cornel (RealDealRacing/ La Bicicletta) 2:05
86 Trent Meyers (Team Ontario) 2:11
87 Jacob Brewer (US Military Cycling Team) 2:23
88 Sebastien Lacroix (Team Medique p/b Silber Investments) 2:23
89 Steve Weller (BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling T) 2:27
90 Dennis Cottreau (McGill Cycling) 2:31
91 Olivier Delaney (Ride with Rendall) 2:32
92 Raphaël Massé-Viau (Independant) 2:45
93 Mike Busa (JAM Fund / NCC) 3:30
94 Peter Bell (MetLife - NorEast Cycling) 4:03
95 Ruben Companiono (Jamis Sutter Home) 5:03
96 Colin Jaskiewicz (Champion System p/b Stan's NoTubes/CRCA) 5:36
97 Guido Palma (Jamis Sutter Home) 5:45
 
Junior Men
1 Greg Ratzell (Young Medalists / Team Rothrock) 14:21.56
2 Brendan Rhim (KMS/Start House Cycling Team) at 0:11
3 Hugh Carthy (Bayhill Capital p/b Corner Cycle) 0:16
4 Olivier Miclette (alma acura-Ultraviolet-Devinci) 0:18
5 Curtis White (Hot Tubes Development Cycling Team) 0:18
6 Chris Keeling (Miller School of Albemarle) 0:23
7 Nicolas Ducharme (Team Epoirs Quilicot) 0:25
8 Phil O'Donnell (Hot Tubes Development Cycling Team, Inc) 0:36
9 Chad Young (CCB Racing) 0:39
10 William Elliott (Team Ontario) 0:42
11 Colin Joyce (Hot Tubes Development Cycling Team Inc.) 0:44
12 Rudyard Peterson (Kinetic Systems) 0:44
13 Adam Jamieson (Team Ontario / CHCH) 0:45
14 Benjamin Chartrand (Team Epoirs Quilicot) 0:50
15 Peter Goguen (C.F. Racing p/b Trek Portsmouth) 0:51
16 Austin Vincent (C.F. Racing p/b Trek Portsmouth) 0:53
17 Richard Rainville (Prochain Cycling) 0:54
18 Jake King (Hot Tubes Development Team) 0:54
19 Key Vollers (KMS/Start House Cycling Team) 0:59
20 Sean Mackinnon (Team Ontario) 1:02
21 Dakota Schaeffer (Young Medalists/Team Rothrock) 1:03
22 Brendan McCormack (Hot Tubes Development Team) 1:04
23 Lucas Wardein (Florida Velo) 1:09
24 Frédéric Cossette (Spidertech p/b Powerwatts) 1:13
25 Travis Samuel (Kallisto / Wheels of Oakville) 1:13
26 Ansel Dickey (KMS/Start House Cycling Team) 1:16
27 Sam James (Miller School of Albemarle) 1:17
28 Cameron McCormack (Hot Tubes Development Team) 1:19
29 William Pestcoe (Young Medalists /Team Rothrock) 1:24
30 Jack Burke (Team Ontario / CHCH) 1:27
31 Edward Walsh (Bicycle Nova Scotia) 1:28
32 Christophe Rivard (Espoirs Laval Primeau Vélo) 1:30
33 Marcello Cesario (Young Medalists / Team ROTHROCK) 1:32
34 Christopher Meacham (Young Medalist Team Rothrock) 1:33
35 Cooper Willsey (1K2GO-Onion River Sports) 1:35
36 Nathaniel Morse (Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.) 1:37
37 Sam Damphousse (Bayhill Capital p/b Corner Cycle) 1:39
38 Vincent Desilet-Jacob (Team Epoirs Quilicot) 1:39
39 Nicolas Masbourian (Team Epoirs Quilicot) 1:40
40 Conner Nevin (Team Ontario) 1:41
41 Ian Clarke (Killington mountain school) 1:44
42 Jonathan Brown (Hot Tubes Junior Development Team) 1:45
43 Shane McCormick (Team Ontario) 1:46
44 Emmanuel Gagné (Alma Acura-Ultraviolet-Devinci) 1:47
45 Luke Lukas (Young Medalists/Team Rothrock) 1:50
46 Matthew Owens (1K2GO-Onion River Sports) 1:54
47 Phillip Truppelli (Knapps Racing) 1:56
48 Sammy Moseley (CRCA/jr Development) 1:59
49 Shane Scoggin (HPC/LIST) 2:00
50 Martin Rupes (Team Ontario) 2:05
51 Alden Suokko (Killington Mountain School Cycling Team) 2:07
52 Sean Rice (Young Medalists/Team Rothrock) 2:09
53 Michael Owens (1K2GO-Onion River Sports) 2:10
54 Robert Monahan (Desire Title/NOBC) 2:10
55 Zachary Curtis (Bayhill Capital p/b Corner Cycle) 2:13
56 Lucas McCulloch (Bicycle Nova Scotia) 2:15
57 Jared Dempsey (Bicycle Nova Scotia) 2:17
58 Brian Suto (BayHill Capital p/b Corner Cycle) 2:18
59 Speight Drummond (Upper Valley Velo/ Drummond Custom Cycle) 2:26
60 Biran Falk-Dotan (Team Ontario) 2:27
61 Jerome Corneau (Espoirs Quilicot) 2:28
62 Alec Cunningham (Team Edge) 2:34
63 Maxwell Godbey (Bay Hill Capital/Corner Cycles) 2:38
64 Jérémie Désilets-Jacob (Espoirs Laval-Primeau Vélo) 2:42
65 Zachary Houlik (Young Medalists/Team Rothrock) 2:45
66 Eric Johnston (Centurion cycling/ bcc) 2:46
67 Jonah MeadVanCort (Killington Mountain School Cycling Team) 2:50
68 Nathan Jeffs (Team Centurion Development Canada) 2:55
69 Kyle Penny (Young Medalists / Team Rothrock) 2:56
70 Cory Small (Bayhill Capital p/b Corner Cycle) 2:58
71 Armand Caron (Bicycle Nova Scotia) 2:58
72 Spencer Virtue (Miller School of Albemarle) 3:05
73 Drew Davison (Centurion Development Canada/ Spoke O' Motion) 3:08
74 Nicolas Barriault (vcl andrecycle) 3:17
75 Senna Bryden (Bicycle Nova Scotia) 3:32
76 Tommy Goguen (C.F. Racing p/b Trek Portsmouth) 9:29

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login