Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC2 - Aug 12
 

Daily News


 

October 29/12 21:27 pm - Hardwood Cross: Southern Cup #5 results


Posted by Editoress on 10/29/12
 

Hardwood Cross: Southern Cup #5 on Sunday October 28th at Oro Station Ontario
Presented by Hardwood Ski & Bike

Elite Women, 17.5 km (Average Speed 20.1 km/h)
1 Emily Batty (Subaru-Trek - CWE.1) 0:52:10
2 Jamie Gilgen (Kallisto/Wheels of Oakville - CWE.2) at 1:36
3 Siobhan Kelly (Coachchris.ca/Ted Velikonja - CWJ) 6:43
4 Katlyn Dundas (Trek Store Cycling Club - CWE.2) 10:51
5 Christina Balch (Independent - CWE.3) -1 Lap
 
Master Women, 17.5 km (Average Speed 17.5 km/h)
1 Lori Kofman (Erace Cancer Cycling Team - CWMB) 0:59:53
2 Carolyne Haill (Chain Reaction/Molson 67 - CWMB) at 1:23
3 Nathalie Mousseau (Coachchris.ca/Ted Velikonja - CWMB) 1:53
4 Kathleen Macewen (Lapdogs Cycling Club - CWMA) 2:10
5 Leslie Greene (Chain Reaction/Molson 67 - CWMB) -1 Lap
 
Under 17 Women, 10.5 km (Average Speed 14.9 km/h)
1 Farleigh Creswicke (Invita - FCV - CWU17) 0:42:09
2 Charlotte Creswicke (Team Attack - CWU15) at 0:23
 
Elite Men, 21 km (Average Speed 23.3 km/h)
1 Mike Garrigan (Lapierre POC - CME.1) 0:54:01
2 Adam Morka (Trek Canada - CME.1) at 0:54
3 Nathan Chown (Team Cf - CME.1) 3:36
4 Peter Mancini (Esteemtraining.com - CME.2) 3:43
5 Jacques Cormier (Croix De Fer - RME.3) 4:30
6 Alexander Gibson (Esteemtraining.com - CMU23.2) 5:17
7 Jeff Moote (Realdealracing/La Bicicletta - CME.2) 6:59
8 Jon Winfield (Norco Evolution - XME) 7:22
9 Adam Poll (Waterloo Cycling Club - CME.3) 7:53
10 Nathan Poulton (Independent - CME.3) -1 Lap
11 Francesco D`Elia (Independent - CME.3) -1 Lap
12 Niles Vaivars (Independent - CMU23.3) -1 Lap
13 Jason Massicotte (Independent - CMU23.2) -1 Lap
DNF Marco Li (Garneau – Quebecor – Norton Rose - CME.1)
DNS Colin Busby (Chain Reaction/Molson 67 - CME.3)
 
Master 1 Men, 21 km (Average Speed 21.0 km/h)
1 Tristan Smit (Evolution Cycles - CMMA.1) 0:59:55
2 Tim Marshall (Morning Glory Cycling Club - CMMA.1) at s.t.
3 Ed Makarchuk (Sound Solutions - CMMB.1) 0:14
4 Robert Sule (Chain Reaction/Molson 67 - CMMC.1) 0:24
5 Mark Brusso (Lapdogs Cycling Club - CMMA.1) 2:08
6 Graham Tutti (Sound Solutions - RMMB.1) 2:52
7 Graham Jones (Primary Sweet Pete's - CMMB.1) 3:10
8 Alex Cojocaru (Independent - CMMA.1) 3:31
9 Chris White (Esteemtraining.com - CMMB.1) 3:55
10 Tom Nesbitt (Morning Glory Cycling Club - CMMB.1) 3:58
11 Robert Mann (Sound Solutions - RMMB.1) 4:11
12 Angus Botterell (Midweek Cycling Club - CMMB.1) 4:16
13 Andrew Rucklidge (Wheels of Bloor/Graywood Development - CMMB.1) 6:27
14 Lorne Anderson (Lapdogs Cycling Club - CMMB.1) 9:20
DNF Eric Jobin (Speed River CC - CMMB.1)
DNS Edmond Mellina (Lapdogs Cycling Club - CMMB.1)
 
Junior Men, 17.5 km (Average Speed 22.3 km/h)
1 Peter Disera (Cycle Solutions/Angry Johnny's - CMJ) 0:47:11
2 William Elliott (Team BTG - CMJ) at 0:12
3 Adam Jamieson (Team Chch - CMJ) 2:04
4 Connor Nevin (Aquila/Racer Sportif/Mattamy H - CMJ) 4:27
5 Edward Smith Griffiths (Independent - XMJ.S) -1 Lap
 
Master 2 Men, 17.5 km (Average Speed 20.6 km/h)
1 Brad Hunter (Erace Cancer Cycling Team - CMMA.2) 0:50:52
2 Bob Bergman (Canadian Cycling Magazine - CMMC.2) at 0:12
3 Scott Morrow (Morning Glory Cycling Club - CMMB.2) 0:15
4 Patrick Kings (Bmc Kamikaze Racing - CMMB.2) 0:37
5 Stephane Deshaies (Team Ifg By Cyclelogik/Enduros - RMMB.2) 1:25
6 Peter Kofman (Erace Cancer Cycling Team - CMMC.2) 1:32
7 David Moore (Darkhorse Flyers - CMMB.2) 2:31
8 Bob Tomsic (Nacsworld.com Norco - CMMA.2) 2:49
9 Stephen Gregory (Independent - CMMB.2) 2:52
10 Corey Tkachuk (Morning Glory Cycling Club - CMMB.2) 2:59
11 Jack Sasseville (Team Hardwood/Trek - CMMD.2) 3:40
12 Martin Mueller (Impala Bicycles - CMMC.2) 3:41
13 Joel Rose (The Hub Race Team - CMMB.2) 4:07
14 Mike Vantil (Elite Health - CMMB.2) 4:31
15 Robert Massicotte (Erace Cancer Cycling Team - CMMC.2) 5:24
16 Brien Ross (Total Sports The Bike Shop - CMMC.2) 6:02
17 Remi Laroche (Cyclepath Oakville Race Team - CMMA.2) 6:28
18 Trevor Rickwood (Sudbury Cycling Club - CMMB.2) 6:28
19 Rob Cheskey (Cyclepath Oakville Race Team - CMMC.2) 6:54
20 Eric Sanders (Wheels of Bloor/Graywood Development - CMMB.2) 7:06
DNF Garnett Abbey (Cyclepath Oakville Race Team - CMMC.2)
DNF Rob Macewen (Lapdogs Cycling Club - CMMB.2)
DNS Chris Chambers (Morning Glory Cycling Club - CMMC.2)
 
Master 3 Men, 14 km (Average Speed 19.3 km/h)
1 Todd Morrow (Morning Glory Cycling Club - CMMB.3) 0:43:26
2 Peter Demos (Muskoka Lakes Cycling - RMM.3) at 0:08
3 Patryk Biegalski (Beaches Cycling Club (Bcc) - CMMA.3) 0:54
4 Trevor Charles (Independent - CMMA.3) 1:05
5 David Staples (Independent - CMMC.3) 1:38
6 Murray Wood (Velocity Cycle And Ski - CMMD.3) 1:45
7 Stephen Chester (Erace Cancer Cycling Team - CMMB.3) 2:26
8 Bradford Brock (Morning Glory - RMMB.3) 2:28
9 Ciprian Scriuba (Darkhorse Flyers - CMMB.3) 3:01
10 Warren Blatt (Nacsworld.com Norco - CMMB.3) 3:14
11 James Cook (Canadian Cycling Magazine - CMMB.3) 3:31
12 Pary Bell (Cycle Solutions/Angry Johnny's - CMMB.3) 3:41
13 Richard Thomas (Independent - CMMB.3) 3:51
14 Jean Michaud (Lapdogs Cycling Club - CMMC.3) 4:30
15 Jamie Elcombe (Peterborough Cycling Club - RMM.3) 4:32
16 Jeremy Cummins (Arrow Racing - CMMA.3) 6:00
17 John Bietola (Impala Bicycles - CMMC.3) 6:00
18 Sam Cohen (Canadian Cycling Magazine - CMMB.3) 6:18
19 Brian Rogers (Team Silent Sports - CMMB.3) 7:07
20 Chris Raynor (Esteemtraining.com - CMMA.3) 7:27
21 Francis Morrow (Independent - CMMD.3) 7:42
22 William Ross (Midweek Cycling Club - CMMC.3) 7:51
23 Stephen Hart (Lapdogs Cycling Club - CMMB.3) 8:09
24 Mark Besednik (Lapdogs Cycling Club - CMMB.3) 8:58
25 William Packham (Independent - CMMC.3) 9:47
26 Ian Macqueen (Team Hardwood/Trek - CMMD.3) 10:17
27 Rick Sommerkamp (Independent - CMMC.3) 10:22
28 Don Gilroy (Beaches Cycling Club - RMMC.3) 10:43
29 Don Perry (Newmarket Eagles Cycling Club - CMMD.3) -1 Lap
 
Under 17 Men & Women, 14 km (Average Speed 18.2 km/h) )
1 Caleb Shaver (Reactivated Racing - CMU17) 0:46:02
2 Graydon Staples (Independent - RMU15) at 0:45
3 Farleigh Creswicke (Invita - FCV - CWU17) -1 Lap
4 Charlotte Creswicke (Team Attack - CWU15) -1 Lap
5 Max Chalovich (Lapdogs Cycling Club - CMU15) -1 Lap
6 Richard Elliott (Team BTG - CMU13) -1 Lap
7 Aidan Raynor (Esteemtraining.com - CMU11) -1 Lap
 
Beginner Men, 14 km (Average Speed 18.4 km/h)
1 Brenden Hurley (Darkhorse Flyers - CME.4) 0:45:33
2 Liam Parker (Bikes On Wheels - RME.4) at 0:17
3 Christopher Bozek (Darkhorse Flyers - CME.4) 1:19
4 Anthony Ambs (Esteemtraining.com - CMU23.3) 1:44
5 Thomas Clark (Team T1C/London Honda/Village - CME.4) 1:54
6 Mark Cascella (Blacksmith Cycle - CME.3) 2:10
7 James Kim (Independent - RME.4) 4:24
8 Michael Speare (Independent - RME.4) 7:02
9 Scott Packham (Team Silent Sports - CME.4) -1 Lap
DNF Andrew Thomas (ind - CME.4)
DQ Grahame Rivers (Darkhorse Flyers - RME.4)
DQ Michael Seppa (Independent - CME.4)
 
Under 15 Men, 14 km (Average Speed 18.0 km/h)
1 Graydon Staples (Independent - RMU15) 0:46:47
2 Max Chalovich (Lapdogs Cycling Club - CMU15) -1 Lap
3 Richard Elliott (Team BTG - CMU13) -1 Lap
4 Aidan Raynor (Esteemtraining.com - CMU11) -1 Lap
 
Under 17 Men, 14 km (Average Speed 18.2 km/h)
1 Caleb Shaver (Reactivated Racing - CMU17) 0:46:02

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login