Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

February 1/13 11:17 am - Masters Cyclo-cross World Championships: Friday Am Results


Posted by Editoress on 02/1/13
 

Results from the Friday morning races in Louisville, Kentucky

 

Women 55+, 7.56 km (3 laps)
1 Kathy Sarvary (USA) Blue Steel Cyclery 35:23
2 Patricia Kaufmann (USA) My Wife Inc 35:28
3 Rebecca Williams (USA) Localcycling.com/Slimenundgross 35:55
4 Diane Ostenso (USA) Trek Midwest Team 37:27
5 Jane Geisse (USA) Spin 38:24
6 Tove Shere (USA) Sport Systems Mountaintop Cycling 39:33
7 Carol Ruckle (USA) Team Redlands 40:10
8 Beverly Enslow (USA) Hammer Nutrition/CMG Racing Team 42:21
9 Clare Burkhart (USA) Ind 44:02
10 Bridget Zolman (USA) Potomac Velo Club -1 lap
11 Julie Lockhart (USA) Northeast Bicycle Club (NEBC) -2 laps
DNS Elizabeth Heller (USA) 708 Racing p/b Dressel's Pub
 
Women 50-54, 7.56 km (3 laps)
1 Karen Brems (USA) Team Rambuski Law/Team Rambusk 31:05
2 Lillian Pfluke (USA) US Metro Transports 31:45
3 Karen Tripp (USA) Blue Steel Cyclery /Blue Steel 31:55
4 Judy Harlton (Can) Devon Bicycle Association 33:17
5 Susan Prieto (USA) Blue Sky Velo 33:42
6 Julie Lewis-Sroka (USA) Lake Effect Cycling Team 33:52
7 Deirdre Garvey (USA) BRAC 35:22
8 Carolyne Haill (Can) Chain Reaction 36:37
9 Christine Schryver (USA) Genesee Valley Cycling Club 37:06
10 Karen Wilkinson (USA) Team Group Health/Sound Velo Cycling 37:20
11 Robyn Angeles (Can) Independent 37:34
12 Karen Tourian (USA) Guys Racing Club -1 lap
13 Teresa Jarzemkoski (USA) Localcycling.com/Slimenundgross -1 lap
14 Anne Barnes (USA) Independent -1 lap
15 Denise Clearwater (USA) Independent -2 laps
DNS Catherine Walberg (USA) Independent
 
Women 35-39, 10.8 km (4 laps)
1 Kristal Boni (USA) Rapid Racing 40:18
2 Melissa Barker (USA) GS Boulder/Studio 1 Dental 41:14
3 Jane Burlew (USA) Asheville Cyclocross 41:49
4 Katie Melena (USA) Bicycle Bluebook/HRS/Rock Lobster 43:03
5 Elizabeth Shogren (USA) Backyard Bike Club 43:17
6 Jennifer Gaertner (USA) Motofish Racing 44:00
7 Janna Gillick (Can) Mid Island Velo Association 44:34
8 Jennifer Nowlin (USA) Peace Coffee Racing 45:06
9 Shawna Donaldson (Can) Synergy Racing 47:04
10 Jadine Riley (GBr) Team Group Health/Sound Velo Cycling 47:26
11 Elicia Hildebrand (USA) Team Rambuski Law/Team Rambusk 48:01
12 Angelina Stevens (USA) Garneau Custom 48:26
13 Jennifer Nichols (USA) Independent 49:14
14 Marsa Daniel (USA) Team Group Health/Sound Velo Cyling 49:25
15 Jennifer Tillman (USA) Charm City Cycling LLC 50:39
16 Kiersta Tucker (USA) Wood -N- Wave 51:22
17 Maaike Everts (Ned) Steel City She 55:55
18 Sarah Worthington (USA) Ethos Racing -2 laps
19 Celeste Riggs (USA) Salvagetti/Happy Coffee Cyclocr -2 laps
20 Dana Tinkey (USA) Independent -2 laps
21 Amanda Mcnabb (USA) Team Group Health/Sound Velo Cy -3 laps
22 Trish Albert (USA) Sorella Cycling -3 laps
DNS Amber Rydholm (USA) GS Boulder/Studio 1 Dental/Orga
DNS Emily Thurston (USA) Team Rambuski Law/Team Rambusk
DNS Jerel Lynn Waide (USA) Bob's Red Mill Cyclocross Team
 
Men 30-34, 12.6 km (5 laps)
1 Thomas Turner (USA) Team Jamis 41:29
2 Kevin McConnell (USA) Mercy-Specialized/Iowa City Cycling 42:22
3 Sven Baumann (Ger) Wolverine Sports Club 42:38
4 Tom Burke (USA) Midwest Cycling Group 42:39
5 Jeff Kluck (USA) SC Velo 43:41
6 Brad Cole (USA) KCCX Fuji Elite Cyclocross Team 44:17
7 Andrew Coe (USA) Ethos Racing 44:45
8 Jason Monk (USA) Team WHAYNE 45:05
9 Jesse Quagliaroli (USA) Exposition Wheelmen 45:06
10 Todd Hancock (USA) Berger Hardware Bikes 46:02
11 Stefan Rothe (USA) Jubilee Subaru 46:03
12 John Kurtz (USA) Flatlandia Cycling Team 46:45
13 Marten Beels (USA) Lamprey Systems 47:58
14 Cameron Dube (Can) GearHeads 48:20
15 Andrew Webster (USA) Wooden Wheels Racing 48:31
16 Dusty Arbogast (USA) Pro Mountain Outfitters -1 lap
17 Kailin Waterman (USA) Ind -1 lap
18 Nathan Annon (USA) Ind -2 laps
19 Brandon Elliott (USA) Iron Cycles -2 laps
20 Christopher Bozek (Can) Dark Horse Flyers -2 laps
21 Nathan Poulton (Can) independent -2 laps
22 Barret Fishner (USA) Ind -2 laps
23 Bradley Schmalzer (USA) Bikeman.com -2 laps
24 Neil Fortner (USA) Wild Card Cycling -2 laps
25 Joseph Togoan (USA) Reno Wheelmen -3 laps
26 Grahame Rivers (Can) Dark Horse Flyers -4 laps
27 George Blankenship (USA) NCVC/UnitedHealthcare/National
DNF Thomas Jones (USA) Scalo Veloce
DNF Michael Baldwin (USA) Tri Power

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login