Canadian Cyclist ARG XC8 -Restart May 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

June 13/13 0:00 am - Val di Sole World Cup: Eliminator report, results and photos


Posted by Editoress on 06/13/13
 

The third round of the Eliminator series at the Mountain Bike World Cup saw the overall leaders for both the men's and women's series taking convincing wins in Val di Sole, Italy, on Thursday.  World champion Alexandra Engen (Ghost Factory) won her second World Cup of the year in the women's category, as did Daniel Federspiel (Otztal Scott) in the men's race.  Andreanne Pichette (Team Canada) was the top Canadian, finishing seventh in the women's event.

The Val di Sole course was very different from the preceding two rounds, with a steep climb followed by jumps and banked turns on a 4-Cross circuit, and finally a long grass straightaway to the finish.  The winning tactic - for those who were strong enough - was to reach the top of the climb in first place, and then open a gap in the 4-Cross section.

Engen qualified first among the women, and then won each of her heats on the way to the Final.  The Swedish rider was joined in the Final by three Swiss riders - Kathrin Stirnemann (Sabine Spitz Haibike), Linda Indergand (Strubi MTB Kader) and Jolanda Neff (Giant Pro XC).  Engen got the lead up the climb, but Stirnemann was hot on her wheel, forcing Engen to sprint all the way to the line.  Indergand took third, followed by Neff.

"It was really, really tough," commented Engen.  "The uphill is really something. I wanted to be at the front on the top because I know then I can hold my lines. I really fought like a maniac so they wouldn't pass me But it was terribly hard."


"Of course the final was the hardest one, I know the Switzerland mafia are really good starters. In the other heats I could take the first position before we went onto the road and here it was a fight almost all the way to the top, to see would would make the first turn, but I took it."

Pichette was the only Canadian rider to make it past the first round, winning both her 1/8 final and quarter final heats, but faded in the semi finals.  She then finished third in the small final for 5th through 8th places.

"It was my tactic to attack on the climb," agreed Pichette, "but each round the riders were faster and I was more tired, so it was harder to do.  But I'm happy to go as far as I did, and I know that I can do better."

[Note:  We have an interview with Andreanne Pichette which will be published shortly]

Engen now leads the overall standings with 150 points, followed by Stirnemann at 120 and Jenny Rissveds (Swedish National) at 80.  Rissveds, who won round two, was absent writing school exams.  Pichette is the top Canadian in the rankings, in 15th place.

Federspiel had a slightly harder route to his win, only qualifying seventh.  However, while other riders slowed after multiple races up the climb, the Austrian rider seemed to get stronger, winning both his quarter and semi final rounds.  In the Final, Federspiel was joined by Slovenian Mika Halzer, Germany's Simon Gegenheimer and Fabrice Mels (Salcano Alanya).  Federspiel had a strong start in the Final, opening a gap by the top of the climb and cruising to the win.  Halzer had to come from behind to take second, just ahead of Gegenheimer, with Mels finishing fourth.

"That uphill was really tough," agreed Federspiel.  "So I ran a little bit of tactic the whole heats, trying to save my power for the upcoming [final] heats, and then on the Final I attacked on the uphill and it was great."

None of the Canadian men entered qualified for the top 32 riders that raced in the heats.  Team Canada riders Peter Disera and Evan Guthrie were the closest, finishing 34th and 35th in the time trial.

Federspiel now leads the overall men's standings with 140 points after three rounds, followed by Halzer with 95 points and Gegenheimer with 74.  Raphael Gagne is the only Canadian in the men's rankings, in 11th, after his fourth place finish in round one.

 

Results from the Eliminator final round in Val di Sole Italy

Women
 
Big Final
1 Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing Team
2 Kathrin Stirnemann (Sui) Sabine Spitz Haibike Pro Team
3 Linda Indergand (Sui) Strübi MTB Kader
4 Jolanda Neff (Sui) Giant Pro XC Team
 
Small Final
5 Ingrid Sofie Jacobsen (Nor) Team Norway
6 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team
7 Andréanne Pichette (Can) Canadian National Team
8 Anna Oberparleiter (Ita) Carraro Team - Trentinao
 
1/4 Final
9 Anne Terpstra (Ned) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team
10 Nathalie Schneitter (Sui) Team Colnago Sudtirol
11 Elisabeth Sveum (Nor) Team Norway
12 Alessia Bulleri (Ita) Gruppo Sportivo Forestale
13 Nadine Rieder (Ger) Topeak Ergon Racing Team
14 Aleksandra Dawidowicz (Pol) Bi&Esse Carrera
15 Ramona Forchini (Sui) Strübi MTB Kader
16 Blaza Klemencic (Slo) Calcit Bike Team
 
1/8 Final
17 Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team
18 Rachel Pageau (Can) Canadian National Team
19 Deidre York (USA)
20 Kate Courtney (USA) US National Team
21 Sabrina Maurer (Sui) BSK Graf-Rollmat-Koba MTB Team
22 Iryna Popova (Ukr) Cycling Club Roma MTB Team
23 Yana Belomoyna (Ukr) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team
24 Tina Kindlhofer (Aut)
25 Shayna Powless (USA) US National Team
26 Marta Tereshchuk (Ukr) Cycling Club Roma MTB Team
27 Frederique Trudel (Can) Canadian National Team
28 Mikaela Kofman (Can) Scott-3Roxracing
DNS Sabrina Enaux (Fra)
DNS Alice Barnes (GBr)
 
Men
 
Big Final
1 Daniel Federspiel (Aut) Ötztal Scott Racing Team
2 Miha Halzer (Slo)
3 Simon Gegenheimer (Ger)
4 Fabrice Mels (Bel) Salcano Alanya
 
Small Final
5 Philip Buys (RSA) Scott RSA
6 Marcel Wildhaber (Sui) Scott Swisspower MTB Racing Team
7 Catriel Andres Soto (Arg) Wild Wolf Trek Pro Racing
8 Fabien Canal (Fra) Asptt Definitive TEC
 
1/4 Final
9 Titouan Perrin Ganier (Fra) Focus/Rotor/Coaching-System.fr
10 Jeroen van Eck (Ned) Mpl Specialized MTB Team
11 Andy Eyring (Ger)
12 Simon Stiebjahn (Ger) Team Bulls
13 Gregor Raggl (Aut) Ötztal Scott Racing Team
14 Stefan Peter (Sui) Strübi MTB Kader
15 Axel Lindh (Swe)
16 Julian Schelb (Ger)
 
1/8 Final
17 Ludek Seller (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team
18 Matthias Wengelin (Swe)
19 Heiko Gutmann (Ger)
20 Marco Schätzing (Ger)
21 Kenta Gallagher (GBr) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team
22 Pascal Schmutz (Sui) Goldwurst-Power / Stöckli
23 Martino Fruet (Ita) Carraro Team - Trentinao
24 Christian Pfäffle (Ger)
25 Miguel Martinez (Fra) Factory FRM ISD
26 Louis Bendixen (Den)
27 Thibault Geneste (Fra) Newcycling
28 Pascal Meyer (Sui) JB Felt Team
29 Andrea Righettini (Ita) Focus XC Italy Team
30 Antoine Bouqueret (Fra) Scott La Clusaz
31 Sepp Freiburghaus (Sui)
32 Urban Ferencak (Slo) Calcit Bike Team

 

 

Results from the qualification round for the Eliminator in Val di Sole

Women
1 Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing Team 1:52.424 0
2 Jolanda Neff (Sui) Giant Pro XC Team 1:55.513 3.089  Q
3 Ingrid Sofie Jacobsen (Nor) 1:55.889 3.465  Q
4 Kathrin Stirnemann (Sui) Sabine Spitz Haibike Pro Team 1:57.642 5.218  Q
5 Nadine Rieder (Ger) Topeak Ergon Racing Team 1:58.001 5.577  Q
6 Andréanne Pichette (Can) Canadian National Team 1:59.195 6.771  Q
7 Anne Terpstra (Ned) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team 1:59.745 7.321  Q
8 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 2:00.450 8.026  Q
9 Nathalie Schneitter (Sui) Team Colnago Sudtirol 2:00.996 8.572  Q
10 Linda Indergand (Sui) Strübi Mtb Kader 2:01.227 8.803  Q
11 Aleksandra Dawidowicz (Pol) Bi&Esse Carrera 2:01.312 8.888  Q
12 Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team 2:01.492 9.068  Q
13 Anna Oberparleiter (Ita) Carraro Team - Trentinao 2:01.727 9.303  Q
14 Elisabeth Sveum (Nor) 2:04.344 11.920  Q
15 Rachel Pageau (Can) Canadian National Team 2:04.400 11.976  Q
16 Deidre York (USA) 2:04.535 12.111  Q
17 Ramona Forchini (Sui) Strübi MTB Kader 2:04.599 12.175  Q
18 Blaza Klemencic (Slo) Calcit Bike Team 2:05.787 13.363  Q
19 Kate Courtney (USA) US National Team 2:06.021 13.597  Q
20 Sabrina Maurer (Sui) BSK Graf-Rollmat-Koba MTB Team 2:06.243 13.819  Q
21 Alessia Bulleri (Ita) Gruppo Sportivo Forestale 2:07.002 14.578  Q
22 Shayna Powless (USA) US National Team 2:07.264 14.840  Q
23 Iryna Popova (Ukr) Cycling Club Roma Mtb Team 2:09.697 17.273  Q
24 Yana Belomoyna (Ukr) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team 2:09.721 17.297  Q
25 Marta Tereshchuk (Ukr) Cycling Club Roma Mtb Team 2:10.372 17.948  Q
26 Sabrina Enaux (Fra) 2:10.476 18.052  Q
27 Tina Kindlhofer (Aut) 2:12.614 20.190  Q
28 Alice Barnes (GBr) 2:12.924 20.500  Q
29 Frederique Trudel (Can) Canadian National Team 2:13.294 20.870  Q
30 Mikaela Kofman (Can) Scott-3Roxracing 2:16.386 23.962  Q
DNS Lea Davison (USA) Specialized Racing XC
DNS Lena Putz (Ger)
 
Men
1 Catriel Andres Soto (Arg) Wild Wolf Trek Pro Racing 1:37.651 0.000 Q
2 Miha Halzer (Slo) 1:38.640 0.989 Q
3 Fabien Canal (Fra) Asptt Definitive TEC 1:38.873 1.222 Q
4 Philip Buys (RSA) Scott RSA 1:38.995 1.344 Q
5 Fabrice Mels (Bel) Salcano Alanya 1:39.455 1.804 Q
6 Marcel Wildhaber (Sui) Scott Swisspower MTB Racing Team 1:39.779 2.128 Q
7 Daniel Federspiel (Aut) Ötztal Scott Racing Team 1:39.904 2.253 Q
8 Ludek Seller (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 1:40.314 2.663 Q
9 Titouan Perrin Ganier (Fra) Focus/Rotor/Coaching-System.fr 1:40.417 2.766 Q
10 Jeroen van Eck (Ned) Mpl Specialized MTB Team 1:40.530 2.879 Q
11 Matthias Wengelin (Swe) 1:40.731 3.080 Q
12 Miguel Martinez (Fra) Factory FRM ISD 1:40.771 3.120 Q
13 Louis Bendixen (Den) 1:40.822 3.171 Q
14 Thibault Geneste (Fra) Newcycling 1:40.858 3.207 Q
15 Gregor Raggl (Aut) Ötztal Scott Racing Team 1:41.031 3.380 Q
16 Heiko Gutmann (Ger) 1:41.214 3.563 Q
17 Simon Gegenheimer (Ger) 1:41.568 3.917 Q
18 Marco Schätzing (Ger) 1:41.820 4.169 Q
19 Kenta Gallagher (GBr) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team 1:41.829 4.178 Q
20 Stefan Peter (Sui) Strübi MTB Kader 1:41.843 4.192 Q
21 Andy Eyring (Ger) 1:41.866 4.215 Q
22 Simon Stiebjahn (Ger) Team Bulls 1:42.291 4.640 Q
23 Pascal Meyer (Sui) JB Felt Team 1:42.365 4.714 Q
24 Axel Lindh (Swe) 1:42.417 4.766 Q
25 Andrea Righettini (Ita) Focus XC Italy Team 1:42.496 4.845 Q
26 Pascal Schmutz (Sui) Goldwurst-Power / Stöckli 1:42.612 4.961 Q
27 Antoine Bouqueret (Fra) Scott La Clusaz 1:42.616 4.965 Q
28 Martino Fruet (Ita) Carraro Team - Trentinao 1:42.618 4.967 Q
29 Christian Pfäffle (Ger) 1:42.904 5.253 Q
30 Julian Schelb (Ger) 1:43.008 5.357 Q
31 Sepp Freiburghaus (Sui) 1:43.076 5.425 Q
32 Urban Ferencak (Slo) Calcit Bike Team 1:43.911 6.260 Q
33 Martin Gluth (Ger) 1:43.922 6.271
34 Peter Disera (Can) Canadian National Team 1:44.006 6.355
35 Evan Guthrie (Can) Canadian National Team 1:44.024 6.373
36 Payson McElveen (USA) 1:44.052 6.401
37 Paul Oldham (GBr) 1:44.124 6.473
38 Samuel Stean (GBr) 1:44.593 6.942
39 Rok Korosec (Slo) Calcit Bike Team 1:44.613 6.962
40 Niels Rasmussen (Den) 1:45.102 7.451
41 Lubomir Vojta (Cze) 1:45.263 7.612
42 Ralph Näf (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 1:45.588 7.937
43 Vitus Wagenbauer (Ger) 1:45.594 7.943
44 Jonas Baumann (Sui) Wheeler - IXS Team 1:45.634 7.983
45 Martin Stosek (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 1:45.819 8.168
46 Russell Finsterwald (USA) Trek Factory Racing 1:45.905 8.254
47 Andrew L'Esperance (Can) Canadian National Team 1:46.094 8.443
48 Robby de Bock (Bel) Feenstra Felt Powered By Kenda 1:46.317 8.666
49 Antoine Caron (Can) Canadian National Team 1:46.530 8.879
50 Kerry Werner (USA) 1:46.839 9.188
51 Mykhaylo Batsutsa (Ukr) Cycling Club Roma MTB Team 1:47.432 9.781
52 Oleksiy Zavolokin (Ukr) 1:47.607 9.956
53 Silvio Busser (Sui) Wheeler - IXS Team 1:47.676 10.025
54 Peter Prajczer (Hun) 1:47.808 10.157
55 Casey Williams (USA) 1:47.901 10.25
56 Kornel Osicki (Pol) 1:48.116 10.465
57 Sepp Kuss (USA) 1:48.549 10.898
58 Jack Ravenscroft (GBr) 1:49.319 11.668
59 Umbert Almenara Verges (Esp) 1:49.634 11.983
60 Marc-Antoine Nadon (Can) Scott-3roxracing 1:50.295 12.644
61 José Juan Escarcega (Mex) 1:51.783 14.132
62 Iain Paton (GBr) 1:52.097 14.446
63 Kostiantyn Prykhodko (Ukr) 1:54.219 16.568
64 Michael Thompson (GBr) 1:55.170 17.519
65 Ali Cakas (Tur) 2:01.505 23.854
DNF Roman Kyva (Ukr)
DNF Sebastian Carstensen Fini (Den)
DNS Zachary Valdez (USA)

 

 


Related Photo Galleries


Val di Sole World Cup June 13/13 - June 16/13, Commezzadura, Italy

Men Eliminator
Women Eliminator
Jr Men DH Qualifier
Elite Men DH Qualifying
Women DH Qualifying
Elite Women XC
Elite Men XC
U23 Women XC
U23 Men XC
Elite Men DH Final
Junior Men DH Final
Women DH Final
Junior Men XC
Junior Women XC

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login