Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Survey CC2 - April 16
 

Daily News


 

July 17/13 23:40 pm - Tour de l'Abitibi: Stage 2 results


Posted by Editoress on 07/17/13
 

Results from the second stage of the 2013 Tour de l'Abitibi Desjardins, in Abitibi-Témiscamingue, Qubec

Stage 2: La Sarre to Rouyn-Noranda, 106 km
1 Emmanuel Gagné (Can) Team Québec 2:21:31
2 Hendrik Pineda (Can) Team Canada
3 Owen Gillott (Aus) Racers Against Childhood Cancer (RACC)
4 Edgar Adolfo Tique Avila (Col) Colombie-Fundación Everet
5 Austin Vincent (USA) CF Racing
6 Peter Goguen (USA) CF Racing
7 Vincent Désilets-Jacob (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom
8 Nathan Rico (USA) USA Select C
9 Nolan Tankersley (USA) USA Select A
10 Seth Veenbaas (USA) USA Select A
11 Kenny Polley (USA) USA Select B
12 Philip O'Donnell (USA) Team USA
13 Benjamin Veillette (Can) IAMGOLD-Specialized all s.t.
14 Justin Oien (USA) Team USA 0:04
15 Olivier Miclette (Can) Team Québec
16 Steven Calderon Acero (Col) Colombie-Fundación Everet
17 Richard Rainville (USA) ISCorp Cycling Team
18 Shawn Turcotte (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée
19 Luke Broadwell (USA) South Eastern Regional Team
20 Olivier Brisebois (Can) Team Québec
21 William Barta (USA) Team USA
22 Alexander Höfner (Ger) Team Germany-Brunei
23 Diego Binatena (USA) USA Select A
24 Daniel Lehmann (USA) Colavita-Van Dessel
25 Othmane Choumouch (Mar) Team Morocco
26 Brian Gaines (USA) Borah Development
27 Noah Granigan (USA) CF Racing
28 Peter Vollers Jr (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
29 Fletcher Lydick (USA) South Eastern Regional Team
30 Jérémie Désilets-Jacob (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom
31 Félix Lapointe (Can) Team Canada
32 Brandon Martinez (Pur) Colavita-Van Dessel
33 Simon Ouellet (Can) Team Québec
34 Geoffrey Curran (USA) Team USA
35 Marc-Antoine Germain (Can) IAMGOLD-Specialized
36 Guillaume Roussel (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom
37 Christophe Rivard (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom
38 Frankie Gonzalez (USA) South Eastern Regional Team
39 Julien Roussel (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée
40 Morkal Williams Samuel (USA) CF Racing
41 Casey Braga (USA) ISCorp Cycling Team
42 Nicolas Barriault (Can) André Cycle-Kaycan-RDS
43 Trevor Rolette (USA) Borah Development
44 Andres Alayon (USA) South Eastern Regional Team
45 Chaz Lane (USA) USA Select B
46 Dakota Schaeffer (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
47 Brendan Rhim (USA) Team USA
48 Skyler Mackey (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC)
49 Andrew Biscardi (USA) South Eastern Regional Team
50 Wilson Steeven Cardona Garcia (Col) Colombie-Fundación Everet
51 Marc-Antoine Soucy (Can) Team Québec
52 Maxx Chance (USA) ISCorp Cycling Team
53 Reese Levine (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
54 Adam Jamieson (Can) Team Canada
55 Julien Dulac (Can) IAMGOLD-Specialized
56 Jefferey May (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC)
57 Justin Griffin (USA) USA Select B
58 Lionel Rocheleau (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC)
59 Jack Burke (Can) Team Canada
60 Alex Bumpers (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC)
61 Sawyer Currie (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC)
62 Philippe Labrecque (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée
63 Connor Brown (USA) USA Select B
64 Jerome Bastien (Can) Team Québec
65 David Duquette (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
66 Nicolas Ducharme (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom
67 Sean Mackinnon (Can) Team Canada
68 Alex Breakstone (USA) Colavita-Van Dessel
69 Samuel Périgny (Can) IAMGOLD-Specialized
70 Ansel Dickey (USA) Team USA
71 Sam Damphousse (USA) CF Racing
72 Jorge Ivan Gomez (Col) Colombie-Fundación Everet
73 Evan Hartig (USA) Borah Development
74 Ian Whaley (USA) GS CycleLife
75 Stephen Bassett (USA) ISCorp Cycling Team
76 Edouard Dumas-Longpré (Can) André Cycle-Kaycan-RDS
77 William Elliot (Can) Team Canada
78 El Mehdi Laanaya (Mar) Team Morocco 1:56
79 Waile Kahkahy (Mar) Team Morocco 2:02
80 Alec Aldape (USA) USA Select B 2:24
81 Nicholas Torraca (USA) USA Select B 0:04
82 David Lombardo (USA) ISCorp Cycling Team 0:04
83 Derek Cote (USA) CF Racing 3:02
84 Grayson Brookshire (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 0:04
85 Rudyard Peterson (USA) Borah Development 0:04
86 Michael Gaines (USA) Borah Development 0:04
87 Alex Lessard (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 5:28
88 Christian Santa Cruz (USA) USA Select A 5:29
89 Raymond Reisen (USA) Mid-Atlantic Development Foundation s.t.
90 Jay Major (Bah) GS CycleLife 6:08
91 Apolinar Acevedo (Isv) Colavita-Van Dessel s.t.
92 Sammy Moseley (USA) Colavita-Van Dessel 6:29
93 Louis Dallaire (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 6:33
94 Jean-Simon D'anjou (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée 7:13
95 Étienne Dubuc (Can) IAMGOLD-Specialized 7:15
96 Hamza Lachguer (Mar) Team Morocco s.t.
97 Thomas Wavrin (USA) USA Select C 7:21
98 Alexandre Simard (Can) Vélo Mauricie s.t.
99 Abderrahim Aouida (Mar) Team Morocco 7:24
100 Abderrahim Zahiri (Mar) Team Morocco s.t.
101 Taylor Skinner (USA) USA Select C 10:28
102 Alexandre East (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom s.t.
103 Zachary Nehr (USA) USA Select A 11:46
104 Olivier Proulx Fournier (Can) IAMGOLD-Specialized 13:23
105 Anthony Marando (Can) Vélo Mauricie
106 Félix Boudreau (Can) Vélo Mauricie both s.t.
107 Ethan Furois (USA) Borah Development 15:27
108 Edward Walsh (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée 17:08
109 Keane Brennan (USA) GS CycleLife s.t.
110 Andrew Mauro (USA) Colavita-Van Dessel 17:33
111 Douglas Hall (USA) USA Select C 18:24
112 Quinten Kirby (USA) USA Select C 0:04
113 Ian Mcmullen (USA) South Eastern Regional Team 18:24
114 Anthony Bousada (Can) Vélo Mauricie s.t.
115 Joseph Tarnowski (USA) ISCorp Cycling Team 21:23
116 Antoine Laferrière (Can) Vélo Mauricie 24:01
117 Dimitri Lemus (USA) GS CycleLife 24:17
118 Devin Doiron (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée s.t.
119 Zander Guzy-Sprague (USA) GS CycleLife 26:40
120 Carlos Mario Paloma Lozano (Col) Colombie-Fundación Everet 0:04
OTL Davis Wilkey (USA) USA Select C
DNS Biran Falk-Dotan (Can) GS CycleLife
DNS Scott Ford (USA) USA Select A
 
GC
1 Hendrik Pineda (Can) Team Canada 5:06:44
2 Emmanuel Gagné (Can) Team Québec 0:06
3 Owen Gillott (Aus) Racers Against Childhood Cancer (RACC) 0:09
4 Peter Goguen (USA) CF Racing 0:10
5 Nolan Tankersley (USA) USA Select A 0:13
6 Edgar Adolfo Tique Avila (Col) Colombie-Fundación Everet 0:16
7 Austin Vincent (USA) CF Racing
8 Benjamin Veillette (Can) IAMGOLD-Specialized
9 Nathan Rico (USA) USA Select C
10 Ansel Dickey (USA) Team USA
11 Vincent Désilets-Jacob (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom
12 Philip O'donnell (USA) Team USA
13 Seth Veenbaas (USA) USA Select A all s.t.
14 Diego Binatena (USA) USA Select A 0:17
15 Olivier Miclette (Can) Team Québec
16 Brendan Rhim (USA) Team USA both s.t.
17 William Barta (USA) Team USA 0:18
18 Wilson Steeven Cardona Garcia (Col) Colombie-Fundación Everet
19 Adam Jamieson (Can) Team Canada both s.t.
20 Geoffrey Curran (USA) Team USA 0:19
21 Philippe Labrecque (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée
22 William Elliot (Can) Team Canada both s.t.
23 Shawn Turcotte (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée 0:20
24 Steven Calderon Acero (Col) Colombie-Fundación Everet
25 Luke Broadwell (USA) South Eastern Regional Team
26 Justin Oien (USA) Team USA
27 Julien Roussel (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée
28 Noah Granigan (USA) CF Racing
29 Richard Rainville (USA) ISCorp Cycling Team
30 Dakota Schaeffer (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
31 Morkal Williams Samuel (USA) CF Racing
32 Trevor Rolette (USA) Borah Development
33 Alexander Höfner (Ger) Team Germany-Brunei
34 Othmane Choumouch (Mar) Team Morocco
35 Reese Levine (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
36 Chaz Lane (USA) USA Select B
37 Marc-Antoine Soucy (Can) Team Québec
38 Jorge Ivan Gomez (Col) Colombie-Fundación Everet
39 Andres Alayon (USA) South Eastern Regional Team
40 Olivier Brisebois (Can) Team Québec
41 Skyler Mackey (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC)
42 Stephen Bassett (USA) ISCorp Cycling Team
43 Félix Lapointe (Can) Team Canada
44 Fletcher Lydick (USA) South Eastern Regional Team
45 Daniel Lehmann (USA) Colavita-Van Dessel
46 Lionel Rocheleau (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC)
47 Nicolas Barriault (Can) André Cycle-Kaycan-RDS
48 David Lombardo (USA) ISCorp Cycling Team
49 Christophe Rivard (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom
50 Alex Bumpers (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC)
51 Nicholas Torraca (USA) USA Select B
52 Jefferey May (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC)
53 Peter Vollers Jr (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
54 Jerome Bastien (Can) Team Québec
55 Alex Breakstone (USA) Colavita-Van Dessel
56 Frankie Gonzalez (USA) South Eastern Regional Team
57 Nicolas Ducharme (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom
58 Julien Dulac (Can) IAMGOLD-Specialized
59 Brian Gaines (USA) Borah Development
60 Rudyard Peterson (USA) Borah Development
61 Justin Griffin (USA) USA Select B
62 Sean Mackinnon (Can) Team Canada
63 Quinten Kirby (USA) USA Select C
64 Marc-Antoine Germain (Can) IAMGOLD-Specialized
65 Sawyer Currie (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC)
66 Samuel Périgny (Can) IAMGOLD-Specialized
67 Grayson Brookshire (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
68 Jack Burke (Can) Team Canada
69 Carlos Mario Paloma Lozano (Col) Colombie-Fundación Everet
70 Connor Brown (USA) USA Select B
71 David Duquette (USA) Mid-Atlantic Development Foundation all s.t.
72 Evan Hartig (USA) Borah Development 0:42
73 Brandon Martinez (Pur) Colavita-Van Dessel 1:06
74 Jérémie Désilets-Jacob (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom 1:34
75 Edouard Dumas-Longpré (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 1:43
76 Andrew Biscardi (USA) South Eastern Regional Team 1:50
77 Kenny Polley (USA) USA Select B 2:07
78 Michael Gaines (USA) Borah Development 2:08
79 El Mehdi Laanaya (Mar) Team Morocco 2:12
80 Casey Braga (USA) ISCorp Cycling Team 2:18
81 Derek Cote (USA) CF Racing 3:18
82 Alex Lessard (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 5:44
83 Jay Major (Bah) GS CycleLife 6:24
84 Simon Ouellet (Can) Team Québec 6:37
85 Guillaume Roussel (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom s.t.
86 Sammy Moseley (USA) Colavita-Van Dessel 6:45
87 Jean-Simon D'Anjou (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée 7:29
88 Hamza Lachguer (Mar) Team Morocco 7:31
89 Alexandre Simard (Can) Vélo Mauricie 7:37
90 Abderrahim Zahiri (Mar) Team Morocco 7:40
91 Abderrahim Aouida (Mar) Team Morocco s.t.
92 Waile Kahkahy (Mar) Team Morocco 8:30
93 Sam Damphousse (USA) CF Racing 8:53
94 Apolinar Acevedo (Isv) Colavita-Van Dessel 9:02
95 Louis Dallaire (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 9:46
96 Étienne Dubuc (Can) IAMGOLD-Specialized 10:15
97 Christian Santa Cruz (USA) USA Select A 11:52
98 Raymond Reisen (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 11:57
99 Thomas Wavrin (USA) USA Select C 14:45
100 Taylor Skinner (USA) USA Select C 14:48
101 Félix Boudreau (Can) Vélo Mauricie 15:31
102 Ethan Furois (USA) Borah Development 15:43
103 Olivier Proulx Fournier (Can) IAMGOLD-Specialized 16:14
104 Edward Walsh (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée 17:24
105 Zachary Nehr (USA) USA Select A 19:27
106 Maxx Chance (USA) ISCorp Cycling Team 19:54
107 Ian Whaley (USA) GS CycleLife 23:21
108 Andrew Mauro (USA) Colavita-Van Dessel 24:08
109 Anthony Marando (Can) Vélo Mauricie 24:28
110 Devin Doiron (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée 24:33
111 Ian McMullen (USA) South Eastern Regional Team 24:51
112 Anthony Bousada (Can) Vélo Mauricie 27:22
113 Alec Aldape (USA) USA Select B 28:34
114 Alexandre East (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom 31:28
115 Joseph Tarnowski (USA) ISCorp Cycling Team 41:13
116 Douglas Hall (USA) USA Select C 44:29
117 Keane Brennan (USA) GS CycleLife 50:15
118 Dimitri Lemus (USA) GS CycleLife 52:16
119 Zander Guzy-Sprague (USA) GS CycleLife 54:39
120 Antoine Laferrière (Can) Vélo Mauricie 57:08


Stage 1

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login