Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

July 19/13 22:04 pm - Tour de l'Abitibi: Stage 5 report and results


Posted by Editoress on 07/19/13
 

For the second year in a row, the Tour de l'Abitibi Desjardins cyclists travelled to the region of Témiscamingue in order to participate in one of the most difficult stages of the week. The many curvy roads and the windy conditions quickly divided the cyclists into two main pelotons, who finished nearly eight minutes apart. Despite the difficult conditions, several riders managed to break away from the bunch in the last 15 kilometres and persisted until the finish line. At the finish, Olivier Brisebois of Team Quebec sprinted to gold, followed closely by Brendan Rhim (USA National Team), who also finished with the brown jersey.

Among the riders taking part in the breakaway were two cyclists from the Colombian team, as well as a rider from Morocco. These two teams, who attempted several breakaways during the week, took advantage of the hilly roads of Témiscamingue to put their climbing talents to use, which earned them a place among the top five. Steven Calderon Acero keeps the polka-dotted climbing leader jersey, while his teammate Edgar Adolfo Tique Avila finished third on the stage. Abderrahim Zahiri, the Moroccan youth champion, took fourth place.

From the start, several riders were unable to keep pace and fell behind of two main squads. Over the road from Timiskaming First Nation to Lorrainville, seven riders dropped out and two completed the race after the time limit, proving the difficulty of this stage. Therefore, only 109 cyclists will be taking the next departure.

The Tour de l'Abitibi Desjardins cyclists took advantage of their time in Témiscamingue to visit several villages, such as Guerin, Béarn, Ville-Marie, St-Eugène-de-Guigues and Lorrainville. The population was very proud to host a competition of this caliber in their region, and citizens were present all along the way.  For a second year, the native population of Timiskaming First Nation presented a traditional dance, to the delight of all.

 

Results from the fifth stage of the 2013 Tour de l'Abitibi Desjardins, in Abitibi-Témiscamingue, Quebec

Stage 5: Timiskaming First Nation to Lorrainville, 103 km
1 Olivier Brisebois (Can) Team Québec 2.28:48
2 Brendan Rhim (USA) Team USA
3 Edgar Adolfo Tique Avila (Col) Colombia-Fundación Everet both s.t.
4 Abderrahim Zahiri (Mar) Team Morocco 0:02
5 Steven Calderon Acero (Col) Colombia-Fundación Everet s.t.
6 Philip O'donnell (USA) Team USA 0:21
7 Peter Goguen (USA) CF Racing
8 Hendrik Pineda (Can) Team Canada
9 Noah Granigan (USA) CF Racing
10 Stephen Bassett (USA) ISCorp Cycling Team
11 Owen Gillott (Aus) Racers Against Childhood Cancer (RACC)
12 Dakota Schaeffer (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
13 Emmanuel Gagné (Can) Team Québec
14 Nathan Rico (USA) USA Select- C
15 Othmane Choumouch (Mar) Team Morocco
16 Reese Levine (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
17 William Barta (USA) Team USA
18 Ian Whaley (USA) GS CycleLife
19 Adam Jamieson (Can) Team Canada
20 Grayson Brookshire (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
21 Chaz Lane (USA) USA Select- B
22 Andres Alayon (USA) South Eastern Regional Team
23 Peter Vollers Jr (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
24 Richard Rainville (USA) ISCorp Cycling Team
25 Jay Major (Bah) GS CycleLife
26 Ansel Dickey (USA) Team USA
27 Luke Broadwell (USA) South Eastern Regional Team
28 Nicholas Torraca (USA) USA Select- B
29 Philippe Labrecque (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée
30 Justin Griffin (USA) USA Select- B
31 Nolan Tankersley (USA) USA Select- A
32 Edouard Dumas-Longpré (Can) André Cycle-Kaycan-RDS
33 Justin Oien (USA) Team USA
34 Fletcher Lydick (USA) South Eastern Regional Team
35 Jack Burke (Can) Team Canada
36 Frankie Gonzalez (USA) South Eastern Regional Team
37 Rudyard Peterson (USA) Borah Development
38 Alexander Höfner (Ger) Germany-Brunei
39 Sean Mackinnon (Can) Team Canada
40 Geoffrey Curran (USA) Team USA
41 Guillaume Roussel (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom
42 Félix Lapointe (Can) Team Canada
43 Jean-Simon D'Anjou (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée
44 Seth Veenbaas (USA) USA Select- A
45 Marc-Antoine Soucy (Can) Team Québec
46 William Elliot (Can) Team Canada
47 Connor Brown (USA) USA Select- B all s.t.
48 Diego Binatena (USA) USA Select- A 0:45
49 Wilson Steeven Cardona Garcia (Col) Colombia-Fundación Everet 1:20
50 Maxx Chance (USA) ISCorp Cycling Team s.t.
51 Shawn Turcotte (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée 1:46
52 David Duquette (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 7:20
53 Kenny Polley (USA) USA Select- B
54 Lionel Rocheleau (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC) both s.t.
55 Christian Santa Cruz (USA) USA Select- A 7:44
56 Sammy Moseley (USA) Colavita-Van Dessel s.t.
57 Evan Hartig (USA) Borah Development 7:48
58 El Mehdi Laanaya (Mar) Team Morocco
59 Taylor Skinner (USA) USA Select- C
60 Alex Breakstone (USA) Colavita-Van Dessel
61 Austin Vincent (USA) CF Racing
62 Nicolas Barriault (Can) André Cycle-Kaycan-RDS
63 Joseph Tarnowski (USA) ISCorp Cycling Team
64 Michael Gaines (USA) Borah Development
65 David Lombardo (USA) ISCorp Cycling Team
66 Edward Walsh (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée
67 Ethan Furois (USA) Borah Development
68 Sawyer Currie (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC)
69 Morkal Williams Samuel (USA) CF Racing
70 Abderrahim Aouida (Mar) Team Morocco
71 Jorge Ivan Gomez (Col) Colombia-Fundación Everet
72 Étienne Dubuc (Can) IAMGOLD-Specialized
73 Louis Dallaire (Can) André Cycle-Kaycan-RDS
74 Christophe Rivard (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom
75 Benjamin Veillette (Can) IAMGOLD-Specialized
76 Samuel Périgny (Can) IAMGOLD-Specialized
77 Jérémie Désilets-Jacob (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom
78 Waile Kahkahy (Mar) Team Morocco
79 Julien Dulac (Can) IAMGOLD-Specialized
80 Trevor Rolette (USA) Borah Development
81 Daniel Lehmann (USA) Colavita-Van Dessel
82 Julien Roussel (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée
83 Olivier Miclette (Can) Team Québec
84 Hamza Lachguer (Mar) Team Morocco
85 Jefferey May (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC)
86 Marc-Antoine Germain (Can) IAMGOLD-Specialized
87 Casey Braga (USA) ISCorp Cycling Team
88 Alex Bumpers (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC)
89 Vincent Désilets-Jacob (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom
90 Simon Ouellet (Can) Team Québec
91 Alec Aldape (USA) USA Select- B
92 Devin Doiron (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée
93 Nicolas Ducharme (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom all s.t.
94 Quinten Kirby (USA) USA Select- C 13:16
95 Jerome Bastien (Can) Team Québec 15:21
96 Skyler Mackey (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC) 22:14
97 Brandon Martinez (Pur) Colavita-Van Dessel 22:16
98 Andrew Biscardi (USA) South Eastern Regional Team 29:49
99 Apolinar Acevedo (Isv) Colavita-Van Dessel 29:49
100 Sam Damphousse (USA) CF Racing 29:51
101 Zachary Nehr (USA) USA Select- A 31:50
102 Derek Cote (USA) CF Racing 31:54
103 Félix Boudreau (Can) Vélo Mauricie 31:56
104 Raymond Reisen (USA) Mid-Atlantic Development Foundation s.t.
105 Anthony Marando (Can) Vélo Mauricie 33:39
106 Keane Brennan (USA) GS CycleLife
107 Alexandre Simard (Can) Vélo Mauricie both s.t.
108 Anthony Bousada (Can) Vélo Mauricie 33:44
109 Brian Gaines (USA) Borah Development
OTL Zander Guzy-Sprague (USA) GS CycleLife
OTL Thomas Wavrin (USA) USA Select- C
OTL Douglas Hall (USA) USA Select- C
OTL Olivier Proulx Fournier (Can) IAMGOLD-Specialized
DNF Alexandre East (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom
DNF Alex Lessard (Can) André Cycle-Kaycan-RDS
DNF Ian Mcmullen (USA) South Eastern Regional Team
DNF Andrew Mauro (USA) Colavita-Van Dessel
DNF Dimitri Lemus (USA) GS CycleLife
 
GC
1 Brendan Rhim (USA) Team USA 8.56:45
2 Olivier Brisebois (Can) Team Québec 0:04
3 Jack Burke (Can) Team Canada 0:09
4 Owen Gillott (Aus) Racers Against Childhood Cancer (RACC) 0:13
5 William Barta (USA) Team USA 0:16
6 Adam Jamieson (Can) Team Canada 0:20
7 Geoffrey Curran (USA) Team USA 0:24
8 Peter Goguen (USA) CF Racing 0:25
9 Justin Oien (USA) Team USA 0:30
10 Rudyard Peterson (USA) Borah Development s.t.
11 Philip O'donnell (USA) Team USA 0:32
12 Sean Mackinnon (Can) Team Canada 0:34
13 Stephen Bassett (USA) ISCorp Cycling Team 0:35
14 William Elliot (Can) Team Canada 0:39
15 Diego Binatena (USA) USA Select- A 0:43
16 Steven Calderon Acero (Col) Colombia-Fundación Everet 0:44
17 Andres Alayon (USA) South Eastern Regional Team 0:48
18 Nathan Rico (USA) USA Select- C 0:49
19 Seth Veenbaas (USA) USA Select- A 0:50
20 Marc-Antoine Soucy (Can) Team Québec 0:53
21 Félix Lapointe (Can) Team Canada 0:54
22 Noah Granigan (USA) CF Racing 1:00
23 Richard Rainville (USA) ISCorp Cycling Team 1:04
24 Hendrik Pineda (Can) Team Canada 1:06
25 Nolan Tankersley (USA) USA Select- A 1:07
26 Fletcher Lydick (USA) South Eastern Regional Team 1:09
27 Philippe Labrecque (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée 1:10
28 Alexander Höfner (Ger) Germany-Brunei s.t.
29 Connor Brown (USA) USA Select- B 1:12
30 Ansel Dickey (USA) Team USA 1:16
31 Frankie Gonzalez (USA) South Eastern Regional Team 1:20
32 Luke Broadwell (USA) South Eastern Regional Team 1:22
33 Emmanuel Gagné (Can) Team Québec 1:24
34 Chaz Lane (USA) USA Select- B 1:33
35 Reese Levine (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 1:34
36 Dakota Schaeffer (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 1:40
37 Justin Griffin (USA) USA Select- B 1:50
38 Othmane Choumouch (Mar) Team Morocco 1:54
39 Peter Vollers Jr (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 1:59
40 Nicholas Torraca (USA) USA Select- B 2:23
41 Grayson Brookshire (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 2:28
42 Edgar Adolfo Tique Avila (Col) Colombia-Fundación Everet 2:44
43 David Duquette (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 2:53
44 Shawn Turcotte (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée 3:07
45 Edouard Dumas-Longpré (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 3:50
46 Wilson Steeven Cardona Garcia (Col) Colombia-Fundación Everet 4:48
47 Guillaume Roussel (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom 7:40
48 Jay Major (Bah) GS CycleLife 7:58
49 Austin Vincent (USA) CF Racing 8:13
50 Olivier Miclette (Can) Team Québec s.t.
51 Evan Hartig (USA) Borah Development 8:18
52 Lionel Rocheleau (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC) 8:25
53 Abderrahim Zahiri (Mar) Team Morocco 8:31
54 David Lombardo (USA) ISCorp Cycling Team s.t.
55 Benjamin Veillette (Can) IAMGOLD-Specialized 8:33
56 Nicolas Ducharme (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom 8:40
57 Julien Roussel (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée 8:41
58 Morkal Williams Samuel (USA) CF Racing 9:02
59 Samuel Périgny (Can) IAMGOLD-Specialized 9:03
60 Jefferey May (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC) 9:06
61 Trevor Rolette (USA) Borah Development 9:10
62 Vincent Désilets-Jacob (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom 9:25
63 Marc-Antoine Germain (Can) IAMGOLD-Specialized 9:29
64 Christophe Rivard (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom s.t.
65 Quinten Kirby (USA) USA Select- C 9:40
66 Alex Bumpers (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC) 9:47
67 Daniel Lehmann (USA) Colavita-Van Dessel 9:48
68 Julien Dulac (Can) IAMGOLD-Specialized 9:50
69 Alex Breakstone (USA) Colavita-Van Dessel 9:54
70 Jorge Ivan Gomez (Col) Colombia-Fundación Everet 9:56
71 Sawyer Currie (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC) 10:05
72 Jean-Simon D'Anjou (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée 10:08
73 Nicolas Barriault (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 10:09
74 Michael Gaines (USA) Borah Development 10:29
75 Jérémie Désilets-Jacob (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom 10:58
76 Kenny Polley (USA) USA Select- B 11:21
77 El Mehdi Laanaya (Mar) Team Morocco 11:33
78 Casey Braga (USA) ISCorp Cycling Team 11:40
79 Jerome Bastien (Can) Team Québec 14:04
80 Simon Ouellet (Can) Team Québec 14:44
81 Sammy Moseley (USA) Colavita-Van Dessel 15:23
82 Skyler Mackey (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC) 16:09
83 Hamza Lachguer (Mar) Team Morocco 16:53
84 Abderrahim Aouida (Mar) Team Morocco 17:04
85 Waile Kahkahy (Mar) Team Morocco 17:47
86 Louis Dallaire (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 19:29
87 Étienne Dubuc (Can) IAMGOLD-Specialized 19:55
88 Christian Santa Cruz (USA) USA Select- A 21:35
89 Maxx Chance (USA) ISCorp Cycling Team 23:04
90 Taylor Skinner (USA) USA Select- C 24:08
91 Brandon Martinez (Pur) Colavita-Van Dessel 25:12
92 Ethan Furois (USA) Borah Development 25:15
93 Andrew Biscardi (USA) South Eastern Regional Team 25:47
94 Edward Walsh (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée 26:20
95 Ian Whaley (USA) GS CycleLife 29:27
96 Devin Doiron (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée 33:41
97 Brian Gaines (USA) Borah Development 35:19
98 Derek Cote (USA) CF Racing 36:48
99 Sam Damphousse (USA) CF Racing 40:01
100 Alec Aldape (USA) USA Select- B 40:25
101 Apolinar Acevedo (Isv) Colavita-Van Dessel 41:10
102 Alexandre Simard (Can) Vélo Mauricie 43:27
103 Raymond Reisen (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 46:24
104 Félix Boudreau (Can) Vélo Mauricie 49:02
105 Joseph Tarnowski (USA) ISCorp Cycling Team 50:22
106 Zachary Nehr (USA) USA Select- A 50:36
107 Anthony Marando (Can) Vélo Mauricie 58:21
108 Anthony Bousada (Can) Vélo Mauricie 1.02:52
109 Keane Brennan (USA) GS CycleLife 1.27:48


Stage 1

Stage 2

Stage 3

Stage 4

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login