Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

July 21/13 9:32 am - Tour de l'Abitibi: Stage 6 report and results


Posted by Editoress on 07/21/13
 

The colder, windy weather on the roads between Rouyn-Noranda and Rollet did not stop several teams from breaking away from the pack. Indeed, a few cyclists attacked in the first kilometres of the race, but were finally able to break away after 30 kilometres of racing. Among these racers were Félix Lapointe from the Canadian team as well as three riders from Team Morocco, South Eastern Regional and Mid-Atlantic Development Foundation teams.  They were finally caught at their arrival in town. After three laps of the urban circuit, team Mid-Atlantic racer Dakota Schaeffer won gold, followed by Hendrik Pineda (Team Canada), winner of the orange jersey. Team CF Racing rider Austin Vincent won third place, placing them on the podium for a second time in this Tour.

Despite the fact that they did not finish on the podium, the cyclists from the United States national team led the pack and controlled it during the duration of the stage. Always staying on the lookout for the racers from their main rivals, Team Canada, the Americans increased the pace during all the attempts from the Canadians to take the lead, thus avoiding an important breakaway. This strategy permitted them to keep the brown and blue jerseys, which are held Brendan Rhim and William Barta, respectively.

Saturday was the opening of the 15th edition of the Tour de la relève Desjardins. Aiming to promote the sport of cycling for youth between 6 and 16 years old, this competition is made up of several components, including road races, games of skill, the Sprint challenge, as well as a criterium. This year, the regional cyclists have been put in the spotlight by winning several legs, including the women’s Pee-Wee road race, won by Mathilde Berthiaume, from Rouyn-Noranda.

The seventh and last leg of the 45th Tour de l’Abitibi Desjardins will take place Sunday, starting at 3:00 pm at the Mont-Brun church. The racers will cover a distance of 43 kilometres, before ten laps of the criterium circuit in town, for a total distance of 97 kilometres. 109 cyclists will take this last departure, to finish this competition week on a positive note.

 

Results from the sixth stage of the 2013 Tour de l'Abitibi Desjardins, in Abitibi-Témiscamingue, Quebec

 

Stage 6 (July 20th): Rouyn-Noranda to Rollet to Rouyn-Noranda, 114.8 km
1 Dakota Schaeffer (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 2:36:13
2 Hendrik Pineda (Can) Team Canada
3 Austin Vincent (USA) CF Racing
4 Owen Gillott (Aus) Racers Against Childhood Cancer (RACC)
5 David Duquette (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
6 Emmanuel Gagné (Can) Team Québec
7 Edouard Dumas-Longpré (Can) André Cycle-Kaycan-RDS
8 Alec Aldape (USA) USA Select- B
9 Olivier Miclette (Can) Team Québec
10 Fletcher Lydick (USA) South Eastern Regional Team
11 Steven Calderon Acero (Col) Colombia-Fundación Everet
12 Stephen Bassett (USA) ISCorp Cycling Team
13 Jay Major (Bah) GS CycleLife
14 Peter Goguen (USA) CF Racing
15 Benjamin Veillette (Can) IAMGOLD-Specialized
16 Shawn Turcotte (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée
17 Ian Whaley (USA) GS CycleLife
18 Philip O'donnell (USA) Team USA
19 Noah Granigan (USA) CF Racing
20 Justin Oien (USA) Team USA
21 William Barta (USA) Team USA
22 Nathan Rico (USA) USA Select- C
23 Christophe Rivard (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom
24 Simon Ouellet (Can) Team Québec
25 Vincent Désilets-Jacob (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom
26 Othmane Choumouch (Mar) Team Morocco
27 Ansel Dickey (USA) Team USA
28 Evan Hartig (USA) Borah Development
29 Richard Rainville (USA) ISCorp Cycling Team
30 Nicholas Torraca (USA) USA Select- B
31 Peter Vollers Jr (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
32 Alexander Höfner (Ger) Germany-Brunei
33 David Lombardo (USA) ISCorp Cycling Team
34 Taylor Skinner (USA) USA Select- C
35 Rudyard Peterson (USA) Borah Development
36 Jean-Simon D'Anjou (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée
37 El Mehdi Laanaya (Mar) Team Morocco
38 Adam Jamieson (Can) Team Canada
39 Edgar Adolfo Tique Avila (Col) Colombia-Fundación Everet
40 Olivier Brisebois (Can) Team Québec
41 Skyler Mackey (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC)
42 Brendan Rhim (USA) Team USA
43 Abderrahim Zahiri (Mar) Team Morocco
44 Sean Mackinnon (Can) Team Canada
45 Lionel Rocheleau (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC)
46 Jorge Ivan Gomez (Col) Colombia-Fundación Everet
47 Edward Walsh (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée
48 Alex Breakstone (USA) Colavita-Van Dessel
49 Jerome Bastien (Can) Team Québec
50 Andres Alayon (USA) South Eastern Regional Team
51 Diego Binatena (USA) USA Select- A
52 Frankie Gonzalez (USA) South Eastern Regional Team
53 Marc-Antoine Soucy (Can) Team Québec
54 Grayson Brookshire (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
55 Seth Veenbaas (USA) USA Select- A
56 Casey Braga (USA) ISCorp Cycling Team
57 Jack Burke (Can) Team Canada
58 Julien Roussel (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée
59 Morkal Williams Samuel (USA) CF Racing
60 Julien Dulac (Can) IAMGOLD-Specialized
61 Hamza Lachguer (Mar) Team Morocco
62 Justin Griffin (USA) USA Select- B
63 Maxx Chance (USA) ISCorp Cycling Team
64 Luke Broadwell (USA) South Eastern Regional Team
65 Chaz Lane (USA) USA Select- B
66 Nolan Tankersley (USA) USA Select- A
67 Félix Lapointe (Can) Team Canada
68 Trevor Rolette (USA) Borah Development
69 Waile Kahkahy (Mar) Team Morocco
70 Abderrahim Aouida (Mar) Team Morocco
71 Philippe Labrecque (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée
72 Jérémie Désilets-Jacob (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom
73 Samuel Périgny (Can) IAMGOLD-Specialized
74 Étienne Dubuc (Can) IAMGOLD-Specialized
75 Connor Brown (USA) USA Select- B
76 Jefferey May (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC)
77 Reese Levine (USA) Mid-Atlantic Development Foundation
78 Geoffrey Curran (USA) Team USA
79 Louis Dallaire (Can) André Cycle-Kaycan-RDS
80 William Elliot (Can) Team Canada
81 Nicolas Ducharme (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom
82 Sammy Moseley (USA) Colavita-Van Dessel
83 Alex Bumpers (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC) all s.t.
84 Sawyer Currie (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC) 0:58
85 Ethan Furois (USA) Borah Development 1:22
86 Michael Gaines (USA) Borah Development 2:29
87 Christian Santa Cruz (USA) USA Select- A 2:35
88 Devin Doiron (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée 3:09
89 Andrew Biscardi (USA) South Eastern Regional Team 3:19
90 Guillaume Roussel (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom 3:19
91 Zachary Nehr (USA) USA Select- A 3:57
92 Kenny Polley (USA) USA Select- B 3:57
93 Wilson Steeven Cardona Garcia (Col) Colombia-Fundación Everet 3:57
94 Joseph Tarnowski (USA) ISCorp Cycling Team 5:03
95 Keane Brennan (USA) GS CycleLife 5:11
96 Marc-Antoine Germain (Can) IAMGOLD-Specialized 5:17
97 Brian Gaines (USA) Borah Development 5:40
98 Brandon Martinez (Pur) Colavita-Van Dessel 5:44
99 Quinten Kirby (USA) USA Select- C 6:02
100 Raymond Reisen (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 6:22
101 Sam Damphousse (USA) CF Racing 6:24
102 Daniel Lehmann (USA) Colavita-Van Dessel 6:24
103 Apolinar Acevedo (Isv) Colavita-Van Dessel 6:24
104 Nicolas Barriault (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 6:24
105 Félix Boudreau (Can) Vélo Mauricie 7:51
106 Anthony Marando (Can) Vélo Mauricie 10:12
107 Alexandre Simard (Can) Vélo Mauricie 13:26
108 Anthony Bousada (Can) Vélo Mauricie 13:26
109 Derek Cote (USA) CF Racing 27:22
 
GC
1 Brendan Rhim (USA) Team USA 11:32:55
2 Olivier Brisebois (Can) Team Québec at 0:07
3 Jack Burke (Can) Team Canada 0:12
4 Owen Gillott (Aus) Racers Against Childhood Cancer (RACC) 0:15
5 William Barta (USA) Team USA 0:19
6 Adam Jamieson (Can) Team Canada 0:23
7 Peter Goguen (USA) CF Racing 0:27
8 Geoffrey Curran (USA) Team USA s.t.
9 Justin Oien (USA) Team USA 0:33
10 Rudyard Peterson (USA) Borah Development s.t.
11 Stephen Bassett (USA) ISCorp Cycling Team 0:35
12 Philip O'donnell (USA) Team USA s.t.
13 Sean Mackinnon (Can) Team Canada 0:37
14 William Elliot (Can) Team Canada 0:42
15 Diego Binatena (USA) USA Select- A 0:46
16 Steven Calderon Acero (Col) Colombia-Fundación Everet 0:47
17 Félix Lapointe (Can) Team Canada 0:51
18 Andres Alayon (USA) South Eastern Regional Team s.t.
19 Nathan Rico (USA) USA Select- C 0:52
20 Seth Veenbaas (USA) USA Select- A 0:53
21 Marc-Antoine Soucy (Can) Team Québec 0:56
22 Noah Granigan (USA) CF Racing 1:03
23 Hendrik Pineda (Can) Team Canada s.t.
24 Richard Rainville (USA) ISCorp Cycling Team 1:07
25 Nolan Tankersley (USA) USA Select- A 1:10
26 Fletcher Lydick (USA) South Eastern Regional Team 1:12
27 Philippe Labrecque (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée 1:13
28 Alexander Höfner (Ger) Germany-Brunei s.t.
29 Connor Brown (USA) USA Select- B 1:15
30 Ansel Dickey (USA) Team USA 1:19
31 Frankie Gonzalez (USA) South Eastern Regional Team 1:23
32 Luke Broadwell (USA) South Eastern Regional Team 1:25
33 Emmanuel Gagné (Can) Team Québec 1:27
34 Dakota Schaeffer (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 1:33
35 Chaz Lane (USA) USA Select- B 1:36
36 Reese Levine (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 1:37
37 Justin Griffin (USA) USA Select- B 1:53
38 Othmane Choumouch (Mar) Team Morocco 1:57
39 Peter Vollers Jr (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 2:02
40 Nicholas Torraca (USA) USA Select- B 2:26
41 Grayson Brookshire (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 2:31
42 Edgar Adolfo Tique Avila (Col) Colombia-Fundación Everet 2:47
43 David Duquette (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 2:56
44 Shawn Turcotte (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée 3:10
45 Edouard Dumas-Longpré (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 3:53
46 Jay Major (Bah) GS CycleLife 8:01
47 Austin Vincent (USA) CF Racing 8:12
48 Olivier Miclette (Can) Team Québec 8:14
49 Evan Hartig (USA) Borah Development 8:21
50 Lionel Rocheleau (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC) 8:28
51 Abderrahim Zahiri (Mar) Team Morocco 8:34
52 David Lombardo (USA) ISCorp Cycling Team s.t.
53 Benjamin Veillette (Can) IAMGOLD-Specialized 8:36
54 Nicolas Ducharme (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom 8:43
55 Julien Roussel (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée 8:44
56 Wilson Steeven Cardona Garcia (Col) Colombia-Fundación Everet 8:48
57 Morkal Williams Samuel (USA) CF Racing 9:05
58 Samuel Périgny (Can) IAMGOLD-Specialized 9:06
59 Jefferey May (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC) 9:09
60 Trevor Rolette (USA) Borah Development 9:13
61 Vincent Désilets-Jacob (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom 9:28
62 Christophe Rivard (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom 9:32
63 Alex Bumpers (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC) 9:50
64 Julien Dulac (Can) IAMGOLD-Specialized 9:53
65 Alex Breakstone (USA) Colavita-Van Dessel 9:57
66 Jorge Ivan Gomez (Col) Colombia-Fundación Everet 9:59
67 Jean-Simon D'Anjou (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée 10:11
68 Jérémie Désilets-Jacob (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom 11:01
69 Guillaume Roussel (Can) Espoirs Quilicot TRJ Télécom 11:02
70 Sawyer Currie (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC) 11:06
71 El Mehdi Laanaya (Mar) Team Morocco 11:36
72 Casey Braga (USA) ISCorp Cycling Team 11:43
73 Michael Gaines (USA) Borah Development 13:01
74 Jerome Bastien (Can) Team Québec 14:07
75 Simon Ouellet (Can) Team Québec 14:47
76 Marc-Antoine Germain (Can) IAMGOLD-Specialized 14:49
77 Kenny Polley (USA) USA Select- B 15:21
78 Sammy Moseley (USA) Colavita-Van Dessel 15:26
79 Quinten Kirby (USA) USA Select- C 15:45
80 Skyler Mackey (USA) Racers Against Childhood Cancer (RACC) 16:12
81 Daniel Lehmann (USA) Colavita-Van Dessel 16:15
82 Nicolas Barriault (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 16:36
83 Hamza Lachguer (Mar) Team Morocco 16:56
84 Abderrahim Aouida (Mar) Team Morocco 17:07
85 Waile Kahkahy (Mar) Team Morocco 17:50
86 Louis Dallaire (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 19:32
87 Étienne Dubuc (Can) IAMGOLD-Specialized 19:58
88 Maxx Chance (USA) ISCorp Cycling Team 23:07
89 Taylor Skinner (USA) USA Select- C 24:11
90 Christian Santa Cruz (USA) USA Select- A 24:13
91 Edward Walsh (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée 26:23
92 Ethan Furois (USA) Borah Development 26:40
93 Andrew Biscardi (USA) South Eastern Regional Team 29:09
94 Ian Whaley (USA) GS CycleLife 29:30
95 Brandon Martinez (Pur) Colavita-Van Dessel 30:57
96 Devin Doiron (Can) Rocky Mountain-Lessard Bicycles-Apogée 36:53
97 Alec Aldape (USA) USA Select- B 40:28
98 Brian Gaines (USA) Borah Development 41:02
99 Sam Damphousse (USA) CF Racing 46:28
100 Apolinar Acevedo (Isv) Colavita-Van Dessel 47:37
101 Raymond Reisen (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 52:49
102 Zachary Nehr (USA) USA Select- A 54:36
103 Joseph Tarnowski (USA) ISCorp Cycling Team 55:28
104 Alexandre Simard (Can) Vélo Mauricie 56:56
105 Félix Boudreau (Can) Vélo Mauricie s.t.
106 Derek Cote (USA) CF Racing 1:04:13
107 Anthony Marando (Can) Vélo Mauricie 1:08:36
108 Anthony Bousada (Can) Vélo Mauricie 1:16:21
109 Keane Brennan (USA) GS CycleLife 1:33:02

Previous stages


Stage 1

Stage 2

Stage 3

Stage 4

Stage 5

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login