Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

July 28/13 14:45 pm - Ontario Provincial RR championships - results, 11:30 am Starts


Posted by Editoress on 07/28/13
 

Results from the Elite Women, Master B and Junior Men

Junior Men, 96 km (Average Speed 38.4 km/h)
1G Peter Disera (Centurion Development Canada - RMJ) 2:29:55
2S Derek Gee (Ottawa Bicycle Club - RMJ) at 0:03
3B Miles Eastwood (Team CHCH - National Cycling Centre - RMU17) 0:09
4 Will Simonds (Octto-Cervelo - RMJ) 0:29
5 Connor Byway (Ottawa Bicycle Club - RMU17) 0:41
6 Cameron Mason (Invita-FCV - RMU17) 0:55
7 Christian Ricci (Invita-FCV - RMJ) 5:59
8 Simon Fothergill (Team CHCH - National Cycling Centre - RMJ)
9 Rune Schaefer (esteemtraining.com - RMU17) both s.t.
10 Trevor O'donnell (Centurion Development Canada - RMJ) 6:03
11 Martin Rupes (Team CHCH - National Cycling Centre - RMJ) s.t.
12 Jordann Jones (Team CHCH - National Cycling Centre - RMU17) 6:08
13 Nathan Jeffs (Centurion Development Canada - RMJ) 9:53
14 Tommy Waldeck (Reactivated Racing - RMJ) 10:21
DNF Dustin King (Ottawa Bicycle Club - RMU17)
DNF Jesse Schultz (Team CHCH - National Cycling Centre - RMU17)
DNF Lucas Taylor (Team Attack Youth Team - RMU17)
DNF Eric Johnston (Barrie/Simcoe Cycling Club - RMJ)
DNF Jeremy Cockerton (Newmarket Eagles Cycling Club - RMU17)
DNF Cole Pugsley (Centurion Development Canada - RMU17)
DNF Keith Leska (esteemtraining.com - RMU17)
DNF Zachary Peddle (esteemtraining.com - RMU17)
DNF Robert Starrs (esteemtraining.com - RMU17)
DNF Ian Currie (Forest City Velodrome - RMU17)
DNF Brady Lee (Invita-FCV - RMU17)
DNF Tyler Lee (Invita-FCV - RMJ)
DNF Jacob Adams (Newmarket Eagles Cycling Club - RMU17)
DNF Jaxon Brennan (Team Spoke O'motion - RMJ)
NP Bayley Simpson (Invita-FCV - RMU17)
NP Stefen Stangherlin (Team CHCH - National Cycling Centre - RMJ)
 
Master B Men, 96 km (Average Speed 39.5 km/h)
1G Ian Scott (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB) 2:25:39
2S Robert D'Amico (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB)
3B Patrick Kings (Sound Solutions - RMMB)
4 Kieran Andrews (Peterborough Cycling Club - RMMB)
5 Andy Mill (Speed River Cycling Club - RMMB)
6 Tom Nesbitt (Morning Glory Cycling Club - RMMB) all s.t.
7 Jason MacLaren (Sound Solutions - RMMB) 0:09
8 Matthias Schmidt (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB) 0:23
9 Joachim Toelke (Euro-Sports - RMMB) 0:25
10 Phill Hodgkinson (Kurzawinski Coach/PBNJ.ca - RMMB) 0:33
11 Rob Rice (Sudbury Cycle Club - RMMB) 0:42
12 Kevin Higgins (Morning Glory Cycling Club - RMMB) 0:42
13 Ed Makarchuk (Sound Solutions - RMMB) 1:22
14 Steve McKee (Nacsworld.com Norco - RMMB) 1:37
15 Robert Mann (Sound Solutions - RMMB)
16 Greg Connor (Morning Glory Cycling Club - RMMB)
17 William Fu (Independent - RMMB)
18 Robert Chiocca (Blacksmith Cycle - RMMB)
19 Jeff Weber (Sound Solutions - RMMB)
20 Michael Ybanez (Erace Cancer Cycling Team - RMMB)
21 Rolston Miller (Morning Glory Cycling Club - RMMB)
22 Eduardo Maset (Team TDI Zuck Bikes - RMMB)
23 Tony Di Silvestro (P-K Express/Hnzstrategic.com - RMMB)
24 Brian Lee (Invita-FCV - RMMB)
25 Gary Weinstein (Team TDI Zuck Bikes - RMMB)
26 Miguel Novo (Novofit-C360r - RMMB)
27 Mick Caturay (Independent - RMMB)
28 Jeff Vanderkuur (Team Smart / RFK - RMMB)
29 Arthur Parsons (Morning Glory Cycling Club - RMMB)
30 Massimo Pascazi (Team TDI Zuck Bikes - RMMB)
31 Stacy Wall (Tower/Cipollini Racing - RMMB)
32 Marco Salvati (Tower/Cipollini Racing - RMMB)
33 Patrick Shea (Independent - RMMB)
34 Jon Barnes (Trek Canada Mountain Bike Team - RMMB)
35 Peter Chae (Tower/Cipollini Racing - RMMB)
36 Bobby Mrvelj (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB)
37 Marc Booth (Midweek Cycling Club - RMMB)
38 Chris Firek (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB)
39 Doug Blades (Team IFG by Cyclelogik/Enduros - RMMB)
40 Chris Wood (Sound Solutions - RMMB)
41 Jason Vincze (Sound Solutions - RMMB)
42 Steve Smith (Erace Cancer Cycling Team - RMMB) all s.t.
43 Jacques Rusinek (D'ornellas Cycling Club - RMMB) 1:57
44 Greg Bishop (Peterborough Cycling Club - RMMB) s.t.
45 Darren Johnston (Speed River Cycling Club - RMMB) 2:02
46 Paolo Eugeni (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB) s.t.
47 Victor Pwu (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB) 2:11
48 Chris Kiziak (Sound Solutions - RMMB)
49 Brian Kelly (Nacsworld.com Norco - RMMB)
50 Andrew Stewart (Team IFG by Cyclelogik/Enduros - RMMB)
51 Jeff Sharp (Barrie/Simcoe Cycling Club - RMMB) all s.t.
52 Graham Thomas (Elite Health - RMMB) 2:40
53 Bryan King (Novofit-C360r - RMMB) 2:57
54 Jesus Correa (Novofit-C360r - RMMB) s.t.
55 Roderick Grant (Lapdogs Cycling Club - RMMB) 14:40
56 Warren Blatt (Erace Cancer Cycling Team - RMMB) s.t.
DNF James Bongard (Sound Solutions - RMMB)
DNF Robert Meeder (Velocity Cycling Club - RMMB)
DNF Scott Bentley (Sound Solutions - RMMB)
DNF Wieslaw Matuszczak (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB)
DNF Karim Marrouch (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB)
DNF Jeff Douglas (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB)
DNF Mike Conacher (Team CHCH - National Cycling Centre - RMMB.3)
DNF Glenn Cameron (Sound Solutions, Peterborough - RMMB)
DNF Radek Lukasik (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB)
DNF Peter Skalenda (Beaches Cycling Club - RMMB)
DNF Chris Monette (Morning Glory Cycling Club - RMMB)
DNF Andy Smitiuch (Chain Reaction Cycling Club - RMMB)
DNF Travis Joyce (Cyclepath Oakville Race Team - RMMB)
DNF Jayson Baillie (Independent - RMMB)
DNF Chris Kirk (Independent - RMMB)
DNF Anthony Simpson (Mbrc.Org-Gears - RMMB)
DNF Tim Griffin (Lapdogs Cycling Club - RMMB)
DNF Camilo Mondaca (Kurzawinski Coach/PBNJ.ca - RMMB)
DNF Rick Bulmann (Forest City Velodrome - RMMB)
DNF Mike Peshko (Morning Glory Cycling Club - RMMB)
DNF Peter Sutton (Beaches Cycling Club - RMMB)
DNF Richard Bartolo (Novofit-C360r - RMMB)
DNF Jeffrey Chow (Novofit-C360r - RMMB)
DNF Nicholas Dwyer (Novofit-C360r - RMMB)
DNF Philip Gil (Novofit-C360r - RMMB)
DNF Jim Schaefer (esteemtraining.com - RMMB)
DNF Roberto Vani (Novofit-C360r - RMMB)
DNF Don Macphail (Novofit-C360r - RMMB)
DNS Lawrence Akot (Nacsworld.com Norco - RMMB)
DNS Kirill Ermakov (Independent - RMMB)
DNS Ciprian Scriuba (Dark Horse Flyers - RMMB)
NP Joe Accardi (Tower/Cipollini Racing - RMMB)
NP Warren Shiau (Independent - RMMB)
NP Steve Heck (Team Smart / RFK - RMMB)
NP Michael Cowan (Team Spoke O'Motion - RMMB)
NP Mark Carli (Team IFG by Cyclelogik/Enduros - RMMB)
NP Jeff Libby (Independent - RMMB)
NP Marc Mazer (Midweek Cycling Club - RMMB)
NP William Aldridge (Chain Reaction Cycling Club - RMMB)
NP Michael White (Novofit-C360r - RMMB)
NP David Thompson (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB)
 
Elite 1&2 Women, 84 km (Average Speed 33.8 km/h)
1G Annie Foreman-Mackey (Stevens Racing p/b The Cyclery - RWE.1) 2:29:10
2S Candice Vermeulen (Invita-FCV - RWE.1)
3B Carrie Cartmill (Stevens Racing p/b The Cyclery - RWE.1) both s.t.
4 Suzie Brown (P-K Express/Hnzstrategic.com - RWE.1) 0:04
5 Laura Gazzola (P-K Express/Hnzstrategic.com - RWE.1)
6 Paolina Allan (P-K Express/Hnzstrategic.com - RWE.2)
7 Laura Bietola (Realdeal/Gears p/b Fieldgate - RWE.2)
8 Jennifer Stephenson (Ifg By Cyclologik / Endurospor - RWE.2)
9 Sarah Anne Rasmussen (Infinit Canada/Cyclepower - RWE.1)
10 Suzanne Zelazo (Trek Store C.C. - RWE.2)
11 Elyse Nieuwold (Team Spoke O'motion - RWE.2)
12 Saskia Kowalchuk (Team CHCH - National Cycling Centre - RWE.2)
13 Stephanie Bester (Coachchris.ca/Ted Velikonja - RWE.1) all s.t.
14 Julia Bradley (MVP Health Care Cycling - RWE.1) 0:12
15 Merrill Collins (La Bicicletta Cycling Club - RWE.1) s.t.
16 Georgia Walton (Bateman's Bicycle Company - RWE.3) 0:18
17 Casey Humphrey (Flirtees Cycle - RWE.2) 0:21
18 Jody Nadjiwon (Infinit Canada/Cyclepower - RWE.2) 0:26
19 Antje Thamm (Invita-FCV - RWE.2) 0:46
20 Chantal Thompson (Madonna Wheelers Cycling Club - RWE.2) 0:52
21 Sara Byers (Invita-FCV - RWE.1) 2:06
22 Laura Haapamaki (Infinit Canada/Cyclepower - RWE.1) 2:08
23 Jacqueline Gauthier (Kurzawinski Coach/PBNJ.ca - RWE.3) 2:56
24 Emily Flynn (West Of Quebec Wheelers - RWE.2) 7:57
25 Amy Mausser (Independent - RWE.3) 10:53
26 Carolyn Smith (Waterloo Cycling Club - RWE.3) 10:59
27 Emily Mckenzie-Picot (Cycles London Racing Team - RWE.3)
28 Karen Duquette (Euro-Sports - RWE.3) both s.t.
29 Julia Farrell (Mvp Health Care Cycling - RWE.1) 14:29
30 Kaitlyn Steeves (Team CHCH - National Cycling Centre - RWE.3) 16:08
DNF Tatjana Zaharova (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RWE.2)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login