Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

August 10/13 10:35 am - Junior Track World Championships: Day 4


Posted by Editoress on 08/10/13
 

Results from the fourth day of racing at the Sir Chris Hoy Velodrome in Glasgow, Scotland.

 

Men Omnium
 
Individual Pursuit
1 Jack Edwards (Australia) 3:24.501
2 Oliver Wood (Great Britain) 3:27.759
3 Casper Phillip Pedersen (Denmark) 3:28.275
4 Regan Gough (New Zealand) 3:28.475
5 Nicolas Pietrula (Czech Republic) 3:28.610
6 Marc Jurczyk (Germany) 3:29.365
7 Dmitry Strakhov (Russia) 3:29.630
8 Eric Johnstone (Canada) 3:30.290
9 Zachary Carlson (United States) 3:30.326
10 Hayato Okamoto (Japan) 3:31.070
11 Thomas Fallon (Ireland) 3:31.076
12 Patrick Mueller (Switzerland) 3:31.666
13 Jordan Levasseur (France) 3:31.987
14 Hardzei Tsishchanka (Belarus) 3:32.117
15 Lindsay de Vylder (Belgium) 3:32.634
16 Hwanghee Kim (Korea) 3:36.433
17 Nelson Felipe R. Silva (Portugal) 3:36.838
18 Riccardo Minali (Italy) 3:36.873
19 Nicolas Oscar Navarro (Argentina) 3:37.014
20 Shameeg Salie (South Africa) 3:38.822
21 Nikita Klevanov (Kazakhstan) 3:40.121
22 Muhammad Aele S. Rusli (Malaysia) 3:43.833
23 Yuriy Shirmukhamedov (Uzbekistan) 3:47.651
 
Standings after 4/6 events
1 Jack Edwards (Australia) 12 pts
2 Casper Phillip Pedersen (Denmark) 14
3 Marc Jurczyk (Germany) 24
4 Dmitry Strakhov (Russia) 28
5 Oliver Wood (Great Britain) 30
6 Jordan Levasseur (France) 33
7 Regan Gough (New Zealand) 34
8 Riccardo Minali (Italy) 36
9 Lindsay de Vylder (Belgium) 40
10 Eric Johnstone (Canada) 44
11 Nicolas Oscar Navarro (Argentina) 44
12 Hardzei Tsishchanka (Belarus) 48
13 Nicolas Pietrula (Czech Republic) 53
14 Thomas Fallon (Ireland) 57
15 Nelson Felipe R. Silva (Portugal) 58
16 Hwanghee Kim (Korea) 58
17 Patrick Mueller (Switzerland) 60
18 Shameeg Salie (South Africa) 66
19 Hayato Okamoto (Japan) 68
20 Zachary Carlson (United States) 72
21 Nikita Klevanov (Kazakhstan) 81
22 Muhammad Aele S. Rusli (Malaysia) 83
23 Yuriy Shirmukhamedov (Uzbekistan) 90
 
Scratch Race
1 Oliver Wood (Great Britain)
2 Marc Jurczyk (Germany)
3 Regan Gough (New Zealand)
4 Jack Edwards (Australia)
5 Casper Phillip Pedersen (Denmark)
6 Nicolas Pietrula (Czech Republic)
7 Riccardo Minali (Italy)
8 Dmitry Strakhov (Russia)
9 Eric Johnstone (Canada)
10 Nicolas Oscar Navarro (Argentina)
11 Patrick Mueller (Switzerland)
12 Hwanghee Kim (Korea)
13 Shameeg Salie (South Africa)
14 Muhammad Aele S. Rusli (Malaysia)
15 Hayato Okamoto (Japan)
16 Thomas Fallon (Ireland)
17 Nelson Felipe R. Silva (Portugal)
18 Lindsay de Vylder (Belgium)
19 Zachary Carlson (United States)
20 Yuriy Shirmukhamedov (Uzbekistan)
21 Nikita Klevanov (Kazakhstan)
22 Hardzei Tsishchanka (Belarus)
REL Jordan Levasseur (France)
 
Kilo
1 Marc Jurczyk (Germany) 1:04.168
2 Jack Edwards (Australia) 1:05.134
3 Jordan Levasseur (France) 1:05.627
4 Eric Johnstone (Canada) 1:05.771
5 Riccardo Minali (Italy) 1:05.992
6 Oliver Wood (Great Britain) 1:06.125
7 Patrick Mueller (Switzerland) 1:06.189
8 Regan Gough (New Zealand) 1:06.213
9 Nicolas Pietrula (Czech Republic) 1:06.363
10 Casper Phillip Pedersen (Denmark) 1:06.410
11 Lindsay de Vylder (Belgium) 1:07.056
12 Dmitry Strakhov (Russia) 1:07.530
13 Nikita Klevanov (Kazakhstan) 1:07.542
14 Hardzei Tsishchanka (Belarus) 1:07.602
15 Hayato Okamoto (Japan) 1:07.813
16 Thomas Fallon (Ireland) 1:08.450
17 Nicolas Oscar Navarro (Argentina) 1:08.533
18 Hwanghee Kim (Korea) 1:08.533
19 Nelson Felipe R. Silva (Portugal) 1:08.585
20 Zachary Carlson (United States) 1:08.968
21 Shameeg Salie (South Africa) 1:09.536
22 Muhammad Aele S. Rusli (Malaysia) 1:10.989
23 Yuriy Shirmukhamedov (Uzbekistan) 1:11.997
 
Final Standings
1 Jack Edwards (Australia) 18 pts
2 Marc Jurczyk (Germany) 27
3 Casper Phillip Pedersen (Denmark) 29
4 Oliver Wood (Great Britain) 37
5 Regan Gough (New Zealand) 45
6 Dmitry Strakhov (Russia) 48
7 Riccardo Minali (Italy) 48
8 Eric Johnstone (Canada) 57
9 Jordan Levasseur (France) 59
10 Nicolas Pietrula (Czech Republic) 68
11 Lindsay de Vylder (Belgium) 69
12 Nicolas Oscar Navarro (Argentina) 71
13 Patrick Mueller (Switzerland) 78
14 Hardzei Tsishchanka (Belarus) 84
15 Hwanghee Kim (Korea) 87
16 Thomas Fallon (Ireland) 89
17 Nelson Felipe R. Silva (Portugal) 94
18 Hayato Okamoto (Japan) 98
19 Shameeg Salie (South Africa) 100
20 Zachary Carlson (United States) 111
21 Nikita Klevanov (Kazakhstan) 115
22 Muhammad Aele S. Rusli (Malaysia) 119
23 Yuriy Shirmukhamedov (Uzbekistan) 133

 

Men Sprint
 
Qualifying
1 Patrick Constable (Australia) 10.470
2 Maximilian Dornbach (Germany) 10.542
3 Sergej Gorlov (Russia) 10.601
4 Svajunas Jonauskas (Lithuania) 10.612
5 Jan May (Germany) 10.649
6 Alexander Radzikiewicz (Australia) 10.650
7 Thomas Copponi (France) 10.664
8 Zac Williams (New Zealand) 10.665
9 Jaroslav Snasel (Czech Republic) 10.668
10 Jai Angsuthasawit (Australia) 10.669
11 Jeremy Presbury (New Zealand) 10.674
12 Aleksey Lysenko (Russia) 10.674
13 Muhammad Firdau Modh Zonis (Malaysia) 10.700
14 Artsiom Zaitsau (Belarus) 10.709
15 Jeahee Jung (Korea) 10.723
16 Benjamin Gil (France) 10.739
17 Juan David Gutierrez (Colombiz) 10.795
18 Vladislav Fedin (Russia) 10.799
19 Muhammad Shah F Sahrom (Malaysia) 10.840
20 Callum Saunders (New Zealand) 10.879
21 Kyle Borchjes (South africa) 10.884
22 Patryk Rajkowski (Poland) 10.930
23 Yauhen Veramchuk (Belarus) 10.961
24 Johannes Keuchel (Germany) 10.969
25 Mateusz Rudyk (Poland) 10.990
26 Jakub Stecko (Poland) 11.000
27 Justin Roberts (Trinidad and Tobago) 11.016
28 Asyraf Naim Ying (Malaysia) 11.021
29 Jiri Fanta (Czech Republic) 11.037
30 Aldo Augusto Ortega (Mexico) 11.045
31 Ryuta Nogami (Japan) 11.203
32 Jordi Vrancken (Belgium) 11.246
33 Killian Evenot (France) 11.248
34 Yasuhiro Kubota (Japan) 11.251
35 Jose Manuel Valdez (Mexico) 11.303
36 Yasuyuki Takimoto (Japan) 11.370
37 James Mellen (United States) 11.506
38 Calan Farley (United States) 11.543
39 Jose Antonio Babucas (Mexico) 11.791
40 Tyler Nothstein (United States) 12.008
41 Alan Baby (India) 12.084
Top 24 advance to 1/16 Final
 
1/16 Final
 
Heat 1
1 Patrick Constable (Australia) 10.891
2 Johannes Keuchel (Germany)
 
Heat 2
1 Maximilian Dornbach (Germany) 11.847
2 Yauhen Veramchuk (Belarus)
 
Heat 3
1 Sergej Gorlov (Russia) 11.173
2 Patryk Rajkowski (Poland)
 
Heat 4
1 Svajunas Jonauskas (Lithuania) 10.894
2 Kyle Borchjes (South africa)
 
Heat 5
1 Jan May (Germany) 11.157
2 Callum Saunders (New Zealand)
 
Heat 6
1 Muhammad Shah F Sahrom (Malaysia) 11.619
2 Alexander Radzikiewicz (Australia)
 
Heat 7
1 Vladislav Fedin (Russia) 11.283
2 Thomas Copponi (France)
 
Heat 8
1 Zac Williams (New Zealand) 11.173
2 Juan David Gutierrez (Colombiz)
 
Heat 9
1 Jaroslav Snasel (Czech Republic) 10.852
2 Benjamin Gil (France)
 
Heat 10
1 Jai Angsuthasawit (Australia) 11.277
2 Jeahee Jung (Korea)
 
Heat 11
1 Jeremy Presbury (New Zealand) 11.444
2 Artsiom Zaitsau (Belarus)
 
Heat 12
1 Aleksey Lysenko (Russia) 11.268
2 Muhammad Firdau Modh Zonis (Malaysia)

 

Women Omnium
 
Flying Lap
1 Anna Knauer (Germany) 14.953
2 Soline Lamboley (France) 15.229
3 Kinley Gibson (Canada) 15.266
4 Macey Stewart (Australia) 15.405
5 Emily Kay (Great britain) 15.431
6 Saartje Vandenbroucke (Belgium) 15.499
7 Maria Abramova (Russia) 15.571
8 Lucja Pietrzak (Poland) 15.648
9 Katsiaryna Piatrouskaya (Belarus) 15.693
10 Maria Vittoria Sperotto (Italy) 16.041
11 Bailey Semian (United States) 16.664
12 Hayley Priestley (Ireland) 17.424
 
Points Race
1 Maria Vittoria Sperotto (Italy) 20 pts
2 Macey Stewart (Australia) 11 (-1 lap)
3 Soline Lamboley (France) 11 (-1 lap)
4 Anna Knauer (Germany) 8 (-1 lap)
5 Lucja Pietrzak (Poland) 5 (-1 lap)
6 Kinley Gibson (Canada) 3 (-1 lap)
7 Emily Kay (Great britain) 3 (-1 lap)
8 Saartje Vandenbroucke (Belgium) 3 (-1 lap)
9 Katsiaryna Piatrouskaya (Belarus) 0 (-1 lap)
10 Maria Abramova (Russia) 0 (-1 lap)
11 Bailey Semian (United States) 0 (-1 lap)
12 Hayley Priestley (Ireland) 0 (-1 lap)
 
Elimination
1 Soline Lamboley (France)
2 Anna Knauer (Germany)
3 Maria Vittoria Sperotto (Italy)
4 Emily Kay (Great britain)
5 Saartje Vandenbroucke (Belgium)
6 Macey Stewart (Australia)
7 Maria Abramova (Russia)
8 Lucja Pietrzak (Poland)
9 Kinley Gibson (Canada)
10 Katsiaryna Piatrouskaya (Belarus)
11 Bailey Semian (United States)
12 Hayley Priestley (Ireland)
 
Standings after 3/6 events
1 Soline Lamboley (France) 6 pts
2 Anna Knauer (Germany) 7
3 Macey Stewart (Australia) 12
4 Maria Vittoria Sperotto (Italy) 14
5 Emily Kay (Great britain) 16
6 Kinley Gibson (Canada) 18
7 Saartje Vandenbroucke (Belgium) 19
8 Lucja Pietrzak (Poland) 21
9 Maria Abramova (Russia) 24
10 Katsiaryna Piatrouskaya (Belarus) 28
11 Bailey Semian (United States) 33
12 Hayley Priestley (Ireland) 36



Women Points Race
1 Arianna Fidanza (Italy) 39 pts
2 Elissa Wundersitz (Australia) 38
3 Hayley Jones (Great Britain) 31
4 Jessica Parra (Colombia) 29
5 Svetlana Vasilieva (Russia) 26
6 Ann-leonie Wiechmann (Germany) 22
7 Amalie Dideriksen (Denmark) 7 (-1 lap)
8 Jesse Vandenbulcke (Belgium) 5 (-1 lap)
9 Manon Bourdiaux (France) 5 (-1 lap)
10 Nikol Plosaj (Poland) 3 (-1 lap)
11 Marta Sachanka (Belarus) 2 (-1 lap)
12 Sara Ferrara (Mexico) 1 (-1 lap)
13 Sarah Huang (United States) 0 (-1 lap)
14 Ariane Bonhomme (Canada) 0 (-1 lap)
15 Mikayla Olivier (South Africa) 0 (-1 lap)
DNF Rachel Kaye Mellor (Irelend)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login